29STE JAARGANG ZATERDAG 1 APRIL 1922 No 13

De mtmwmmr

iücekblad oan den Maemeenen nederlandschen ifleiaalbewerKcrsftond.

h Arbeiders aller Landen Vereenigt U.

REDACTEUR : G. VAN DER HOUVEN Adres van Redactie en Administratie; Hemonylaan 24, Amsterdam — Telefoon Z 6175 —■■«■mi-i.i

ft m "“Trmunw i |LIW nmn ii »i*h»i»wwh»ihi ini n> i imTi'ffiWaßWan ■>. Kennis ts macnt, Eenheid kracht.

ABONNEMENT: Bjj vooruitbetaling per jaar f 1,50 Voor Buitenland verhoogd met porte Losse nummers ............ 0.03

Stukken van ajgemeenen aard móeten ui ter lijk Maandags, Bondsnieuws en Advertentiën Woensdagsmorgens zijn ingekomen.

AD VERTENTIEN: öewone advertentiën per regel f 0.30 Aanvragen voor personeel ... . . ,0.20 Afdeelingsadvertentiën ..... , , , 0.20

OPLAAG 26.100 Officiëele Mededeelingen. Deze week wordt het contributiezegel op de 13e week in het Bondsboekje geplakt.

Wij maken onze leden van de afdeelingen GRONINGEN, STADSKANAAL en VEENDAM attent op dein dit nummer voorkomende advertentiën en de leden van > de afd. AMSTERDAM naar de rubriek Afdeelingsnieuws.

Internationale Metaalbewerkersbond. OPROEP aan de leden van de bij den internationalen Metaalbewerkersbond aangesloten landelijke organisaties.

KAMERADEN! In alle landen heerscht crisis en woedt de reactie. Oorlog, geweldvrede en volkerenhaat hebben de internationale verbindingen en het verkeer verwoest en de volkeren aan den rand van den ondergang gebracht. Alle pogingen van de internationale arbeiders, de machthebbers der kapitalistische maatschappij-orde tot rede te brengen, hebben op de wraak- en roofzucht schipbreuk geleden. Ondernemersdom en bourgeoisie doen alle pogingen, alle lasten van hun wreeden en verwoestenden oorlog en den daardoor ontstanen chaos op de arbeiders af te wentelen. In alle landen zijn ondernemersdom en reactie aan het werk, de toch al lage loonen te verminderen, den arbeidstijd te verlengen, het recht van medezeggen af te schaffen en de arbeidsvoorwaarden te verslechteren. De arbeiders zijn overal met het kapitaal ineen zware worsteling voor hun bedreigd bestaan gewikkeld. De Metaalbewerkers bevinden zich in bijzonder zware conflicten. Onze Deensche kameraden werden reeds sedert weken zonder consideratie op straat gezet en strijden, in weerwil van werkloosheid en de lange staking, die zich reeds in ’t vorige jaar afspeelde, met de grootste opoffering. In ’t begin van Maart werden de Engelsche machinebouwers voor de keuze geplaatst, óf zich naar de willekeur van de ondernemers te voegen, óf uitgesloten te worden. De ondernemers verlangden, behalve geweldige loonsvermindering, willekeurige overuren en dat, ofschoon honderdduizende arbeiders werkloos op straat staan. Eveneens zullen alle met moeite verkregen verbeteringen, die onze collega’s zich gedurafide de oorlogsjaren bevochten hebben, weer afgeschaft worden. Ook in Groot-Brittannië proclameerden de ondernemers de uitsluiting, waarbij reeds eenige hynderdduizende machinebouwers betrokken zijn. De strijd dreigt echter ook de overige metaalbranches te omvatten, waardoor een reuzenleger vaneneer dan 1 mil-

lioen Metaalbewerkers op straat geworpen wordt. v In Hongarije zijn onze kameraden eveneens dooreen zwaren strijd bedreigd. Reeds zijn meer dan 10.000 Metaalbewerkers uitgesloten. In Oostenrijk, België, Italië en Frankrijk zijn zware conflicten tegen de loonsverminderingen en verslechteringen der arbeidsvoorwaarden gaande. Ook in Duitschland zijn onze collega’s in zware conflicten gewikkeld; de door het blijven dalen der, waarde van de mark veroorzaakte duurte stijgt reusachtig en dwingt tot gestadige loonstrijden, terwijl de ondernemers alles in ’t werk stellen om verslechteringen der arbeidsvoorwaarden door te voeren. In Zuid-Duitschland staan heden reeds 100.000 metaalbewerkers inden strijd om de voorgenomen verslechteringen, en in ’t bijzonder de verlenging yan den wekelijkschen werktijd van 46 op 48 uur, af te weren. Overal een wild woeden der reactie ! Kameraden! Metaalbewerkers! Wij roepen U in het moeilijkste uur van den strijd op tegen een lichtzinnige reactie. Ondersteunt uw strijdende kameraden. Alle organisaties worden opgeroepen, onverwijld hun standpunt tegenover deze geweldige worstelingen te bepalen en direct een ondersteuningsactie in ’t leven te roepen. , Kameraden ! Metaalbewerkers! Het mag niet gebeuren, dat onze broeders tengevolge van gebrek aan middelen hun moeilijken strijd moeten afbreken. Helpt den zege verzekeren en helpt spoedig! ■ Toont ’t naar wraak dorstende uitbuitersdom, dat de metaalbewerkers aller landen aaneengesloten met hun strijdende broeders staan! Hun strijd is ook onze strijd. Hoog de internationale solidariteit! In opdracht van het Centraal Comité yan den Internationalen Metaalbewerkersbond: De Secretaris, K..ILG.

Van bouwen tot sloopen. Hét door minister Aalberse bij de Tweede, Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van dé Arbeidswêt 1919 is momenteel het onderwerp yan veler belangstelling. De sociale minister bij uitnemendheid, die onder den invloed van de November-beweging van 1918 met een wetsontwerp kwam, dat veel verder ging dan het te voren door Schaper ingediende wetsvoorstel, is thans volslagen inden greep van de reactie, vastgekluisterd. Wie gelooft ook maar een enkel oogenblik, dat Aalberse met deze wijzigingen zou zijn gekomen, als hij thans nog achter zich den zweepslag van November 1918 hoorde? Nog vrij kort geleden heeft de minister, het was bij de behandeling van de interpellatie-Drion, hoog van den; toren geblazen en zonder eenige reserve en met groote’beslistheid” verklaard, dat van hem niet een terugkomen op den 8-urendag was te verwachten. Hem is toen deswege door een deel,, van de R.-K. pers groote lof toegezwaaid en is de sociale minister bij vernieuwing bewierookt. Diezelfde pers : valt nu Aalberse weer bij en een deel zelfs prijst hem om zijn moed en doortastendheid. Zoo is alles Wat Aalberse doét wèl: gedaan. Wierook, als hij den sociaal-democraat Schaper overtroeft, wierook ook, als hij een – speelbal wordt van de reactionnairen, die voor een zeer groot deel vooral onder de R.-K. machthebbers zijn te zoeken. Elet is. waar, practisch hebben we inde metaalindustrie nog geen 8-urendag gekend en men zou de opmerking kunnen maken, dat er niet zoo heel veel door deze wetswijziging zal veranderen, Het feit echter, dat eigenlijk inde metaalindustrie al 3 uur langer werd gewerkt dan volgens den geest van de Arbeidswet geoorloofd was, is van invloed geweest op het verleenen van vergunningen voor overwerk. Nu de Arbeidswet zoodanig zal worden veranderd, dat er zonder meer alleen sprake is vaneen 48- urige werkweek, is de gelegenheid voor het geven van overwerkvergunningen weer wat gunstiger geworden. , En de reactionaire heeren zijn met ’s ministers voorgestelde wijzigingen nog lang niet tevreden en zullen zich wel opmaken om door middel van nog méér lawaai den minister nog verder te dringen op het hellende vlak. Want het ideaal is niet een 48-urige, maar liefst een 53-urige werkweek. Dat overigens niet alleen wij, maar vooral ook de groote pers als de ~N. Rott. Courant”, den reuzenzwaai van Aalberse in het juiste licht stelt, vinden we bevestigd in onderstaand citaat, dat we overnemen uiteen artikel, voorkomende in „Het Handelsblad” van 27 Maart jl.: „Hoogmoed komt .vóór den val. Wanneer men zich nog eens herinnert hoe er werd geschamperd inde pers en niet alleen inde socialistische en roomsche inde Kamer en... door den minister, over den heer Drion, die bij zijn interpellatie louter aanval en hoon ondervond en uit geen enkele andere fractie steun kreeg, en wanneer men dan thans eens let op wat zich sedert dien heeft voorgedaan : de actieWan Cranenburgh in ’s ministers eigen partij en... ’s ministers jongste daad dan zal men moeten erkennen, dat de feiten den heer Aalberse

snel en scherp hebben gestraft voor zijn hoogmoedig optreden van toen. Welk eèn Pyrrhus-overwinnihg heeft de minister bij! de.interpèllatie-Drion behaald ! En hoe ras zijn, tusscheii hem .en den interpellant, de rollen van overwinnaar , en verslagene verwisseld. – Waarlijk, dit is „snel recht”. En kort ook!” Men ziet hieruit, het leedvermaak over de potsierlijke positie,,, waarin de minister is gekomen, is niet gering en hef feit, dat ook de redactie van .„Het llandelsblad” den minister lof toezwaait voor zijn durven, verandert, daaraan niets. Toch zou het dwaas zijn om alleen minister Aalberse verantwoordelijk te stellen voor diens frontverandering. Hij is heftig bestookt geworden door de reactie van links, later in nog sterker mate door, die van rechts, van ’s ministers eigen .geestverwanten. Maar het andere deel van de R.-K. beweging heeft dezen minister niet geruggesteund op de wijze als in verband met diens moeilijke positie noodig en gewenscht was. De R.-K. vakbeweging, vastgeklonken als ze zit aan de R.-K. Staatspartij, heeft niet den moed en den durf gehad om geheel zelfstandig steun te zoeken bij andere deelen van de arbeidersbeweging, om aldus den minister te beschermen tegen de felle aanvallen, die hij van reactionaire zijde te verduren had. Toen destijds door v.d. Wal, den voor-' • zifter van den Typografenbond, werd gestemd voor een overgangstijdperk voor de textielindustrie, waardoor voor deze industrie voorloopig een 48-urige werkweek zou gelden, was „St. Eloy” er als de kippen bij om hem den naam van rooden beul toe te dienen. Inde lijn van deze betichting blijvende, zal het moeilijk zijn om minister Aalberse een nieuwen' titel te verschaffen. Wat denkt meh van „Inquisiteur”? Klanken van Strijd. Onze vriend J. A. van Hattem, secretaris van de afdeeling Tiel, heeft een tooneelstukje geschreven. „Klanken .van Strijd” is de titel er van. Een metaalbewerker is geen schrijver van tooneelstukjes en dus moet het werk van onzen vriend-als dat vaneen amateur worden beschouwd, die bovendien zich voor de eerste maal op het oneffen vlak der tooneel-schrijfkunst heeft gewaagd. Dit in het oog houdend, kunnen we niet anders dan onze waardeering uitspreken over de wijze waarop het stuk is geschreven. Het verplaatst ons met . onze gedachte naar een klein Geldersch stadje en doet ons de stakingsdagen van 1921—1922 opnieuw beleven. Van Hattem heeft getracht iets blijvends van den afgeloopen strijd inde metaalindustrie op papier te vereeuwigen en is daarin naar de mate van zijn kracht, zeer wel geslaagd. De tekst van het stukje is tegen een geringe vergoeding bij: den schrijver verkrijgbaar en als er dus aldeelingen zijn die met eigen krachten wel eens tooneelstukjes opvoeren, dan raden wij hen aan zich met hem in verbinding te stellen. Op deze wijze zal de moeite van onzen werkzamen kameraad eenigermate beloond worden. Zijn adres is: J. A. yan Hattem, Vinkënstraat H-179, Tiel.