DEVENTER. Overtreding der Arbeids= wet. Steeds pogen de werkgevers te speculeeren op de bereidwilligheid vaneen aantal arbeiders, om langer te werken dan wettelijk toelaatbaar is en ontzien zich niet, om arbeiders dag en nacht te laten werken zonder behoorlijke onderbreking van den werktijd. Deze bereidwilligheid der arbeiders is in de meeste gevallen het gevolg vaneen abnormaal laag weekinkoinen, dat zij door ’t maken van die meerdere uren zien te verhoogen. Echter zijn er ook arbeiders, die er economisch iets beter voor staan, doch voor wie alleen de zucht naar overuren de eenige drijfveer is tot deze bereidwilligheid. Erger wordt dit, wanneer het georganiseerden betreft, waarvan verwacht mag worden, dat zij inde eerste plaats hun mede-arbeiders waarschuwen tegen deze gevaarlijke speculatie van de werkgevers. Zoo werd ons dezer dagen medegedeeld, dat enkele werklieden bij de firma Nering Bögel een werktijd hadden gemaakt van 24 uur achtereen en deze werktijd alleen onderbroken was dooreen schafttijd van hoogstens ii uur. Op deze wijze wórdt de 8-urendag onnoodig kapot gemaakt, en helpt men bewerken, dat werklooze metaalbewerkers langer werkloos rondloopen dan noodig is. Ons bestuur acht zich dan ook verplicht, om in het belang van den 8-urendag ook die leden te waarschuwen, welke aan deze daad van werkgevérszijde hun medewerking verleenen. Desnoods zullen wij, als deze waarschuwing niet helpt, niet nalaten de namen van deze lieden in ons vakblad bekend te maken. 44 4 Nog altijd geldt hier de overeenkomst tusschen de Deventer werkgevers inde metaalnijvei-heid, dat de arbeiders zonder goedkeuring van de werkgevers niet van het eene naar het andere bedrijf mogen overgaan. Vroeger is het voorgekomen, dat daardoor eenige concurrentie onder de werkgevers ontstond, waardoor het wel eens gelukte, dat de betrokken arbeider door verandering zijn loon zag stijgen. Dit zagen de werkgevers spoedig in en werd deze overeenkomst getroffen. Uit dit feit blijkt weer eens duidelijk, dat op ’t gebied van onderlinge overeenkomsten de werkgevers beter dan de arbeiders hun belangen weten te behartigen. Hoe echter deze overeenkomst wordt toegepast, bleek ons dezer dagen nog weer eens duidelijk . Een jongmaatje had het waarlijk in zijn hoofd gekregen, zich zonder medeweten van zijn werkgeefster, de Overijselsche Ijzergieterij, te verhuren bij de firma Nering Bögel, Reeds was het den jongen gelukt, bij zijn nieuwe werkgeefster binnen te dringen. Echter werd hij na eenige uren door den baas als een misdadiger buiten de fabriek gezet met de mededeeling, dat die geschiedde op verzoek van zijn vroegere werkgeefster. De vader van dezen jongen vond dit te erg en beklaagde zich over deze berooving ■tin vrijheid bij de directie van de Overijselsche Ijzergieterij, die echter opmerkte, dat de handelwijze van zijn zoon meer dan brutaal was omdat hij in strijd met de overeenkomst had gehandeld. Het slot was, dat de jongen terug mocht komen, maar als straf moest hij eerst drie dagen wandelen. Uit het bovenstaande kunnen we wel duidelijk constateeren, dat de macht der werkgevers nog onbeperkt is. De arbeider wordt zelfs nog belet, door welken weikgeA er hij zich wenscht te laten uitbuiten. ENKHUIZEN. Staking werf ~Voor= uit”. Er is inde staking geen verandering gekomen. Oök deden zich geen belangrijke gebeurtenissen voor. Tenminste als wij daaronder niet verstaan, dat'de Rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries, ons om inlichtingen heeft: verzocht en dat de directie een volledige lijst van namen en loonen enz. van alle stakers heeft doen afdrukken inde „Enkhuizer Courant”. Dat moest zeker een Sint Nicolaas verrassing heeten. Ja die mijnheèr Stapel Sr. is wel een heele grappige baas om zoo maar al die gegevens ineen courant te zetten. Daar had hij natuurlijk iets mee voor. De zaakzit zoo. Inde „Enkhuizer Courant ’ waren enkele lage loonen gepubliceerd, o.a. dat er gehuwden werkten tegen 30 cent per uur en dat waren hongerloonen genoemd. Hoe is het mogelijk om dat hongerloonen te durven noemen! Waar halen ze die brutaliteit vandaan! Nee, zei Stapel, dat is geen manier om enkele laagste loonen te noemen en hij publiceerde alles. Niet alleen de uur- j loonen, maar ook het bedrag wat aan over- I werk en in tarief was verdiend.- Deze cij- ! fers liepen overeen half jaar, n.l. van 23 Mei tot 20 November 1925. Maarde heer Stapel, oolijkerd die hij, is, j

er niet bij vermeld dat dit een zeer gunstig tijdperk is geweest. Inde eerste plaatswas het buitengewoon druk, allemaal aan hetzelfde soort schepen, doch bovendien was het zomer. De prestatie op een open werf is inden winter natuurlijk niet gelijk aan die van den zomer, behalve dan nog de invloed van de andere genoemde factoren. Naar onze meening heeft de directie van de wen „Vooruit” een loonoverzicht van een gunstige periode gepubliceerd en dat vaneen ongunstiger tijdperk opzettelijk verzwegen. Wij hopen, dat hij dat alsnog zal aanvullen. Wat blijkt nu uit de cijfers? Er zijn er 3 van 54 cent, 9 van 52, 1 van 46, 1 van 44, 5 van 42 en 6 van 40 cent per uur. Dan zijn er nog 5 van 32 en 8 van 30 cent per uur, waaronder 3 gehuwden. En bij zulke loonen zijn die menschen nou nog ontevreden ! Onbegrijpelijk ! Wat de bemiddelingspoging op zal leveren, is natuurlijk niet te zeggen. We willen ook maar niet zeggen, dat we er niet veel van verwachten. De stakers zullen het zelf moeten doen. Van de stakers gesproken. Het is voor het eerst, dat daar zooiets voorvalt. Naar ik meen, hebben allen nu hun vuurdoop ondergaan. Maar het mag gezegd worden, ze doen hun best. Dat zegt heel wat. Verder leven wij in afwachting. v. E. HAARLEM. Bij wijze van proef stellen wij onze leden inde gelegenheid hun kaarten voor de eerstvolgende Volksvoorstelling inden Stadsschouwburg op ons kanv toor te bestellen. Men kan daarvoor lederen dag van 9 tot 12 en van .1 tot 5 en ’s Maandagsavonds van 7 tot 8 uur terecht. Op Zaterdagmiddag is het kantoor na 1 uur gesloten. HOOGEZAND. We hebben als afdeelingsbestuur een mededeeling te doen aan onze leden, een medeedeling van financieelen aard. Het betreft ons percentage zegelverkoop, voorkomende in ons vakblad vaneen der laatste weken. In onze 1.1. gehouden bestuursvergadering kwam dit ter sprake en werd dit eens nagegaan. Het percentage zegelverkoop onzer afdeehng is 97 pCt. Nou weten we wel, dat dit nog geen slecht cijfer is, maar het kan beter. Het kan 100 pCt. zijn. We zijn als afdeeelingsbestuur eens nagegaan, hoe het komt, dat we een cijfer krijgen van 97 en kwamen tot de volgende slotsom. We vertrouwen dat onze leden hier ernstig rekening mee zullen houden, wat ten slotte in hun eigen belang zal zijn. Er zijn enkele leden die geregeld enkele weken schuld hebben en deze schuld niet direct aanzuiveren, doch zoo een enkelen keer nog eens verzuimen een zegel te koopen. Dit heeft dan tot gevolg, dat er niet zooveel’ zegels worden verkocht als we leden hebben en komen zoodoende op het cijfer 97. Ernstig dringen we er bij de leden op aan, hun contributieboekje eens na te gaan of er ook zegels mankeeren, doordat er soms geen zegel is gekocht. Wanneer dit het geval is, sporen we hen aan om dit aan te zuiveren, daar een contributieschuld nadeelige gevolgen kan hebben voor een betrokken lid. Vrienden, laten we als goede ernstige leden onzer organisatie zorgen, dat het percentage-cijfer onzer afdeehng 100 pCt. wordt. Dit kan en dit moet. Werkt samen met uw afdeelingbestuur in dit geval. HET BESTUUR. ROTTERDAM. De lijsten voor inzameling .van bijdragen voor het „Troelstraoord”, alsmede de portretten van Troelstra zijn in ’t bezit van onze werkers. Het ligt in het voornemen al onze leden te bezoeken en zoodoende allen in staat te stellen door het teekenen vaneen klein bedrag op de lijst aan het zoo sympathieke doel : het huldigen van onzen grootsten voorganger, hun deel te kunnen bijdragen. Wanneer ergens het „vele kleintjes maken één groote” van toepassing is, dan zeker hier. Hier moet door vele kleine bijdragen een groot doel worden bereikt, een doel den man die het geldt, waardig. Niet een onzer leden mag achterblijven. Allen behooren in ’t bezit te komen vaneen portret van Troelstra, maar evenzeer moeten allen hun penningske geven voor de hulde welke Troelstra zal worden bereid, door de stichting van het „Troelstra-oord”. – Wij hebben voorloopig 5000 portretten uitgezet en verwachten dat minstens 5000 maal 1 kwartje binnenkomt, d.w.z. wij rekenen er op, dat ieder lid minstens een j kwart gulden op de lijst zet, 1

Onze werkers zetten weer hun beste beentje voor en onze leden maken hun het werk gemakkelijk door zonder te dralen het portret in ontvangst te nemen en voor hun kwartje of meer op de lijst te teekenen. ★ ■Ar ★ Nog iets. Het N.V.V. bestaat in Januari a.s. 20 jaar. Dit heugelijk feit wordt in vele plaatsen feestelijk herdacht. Zoo ook in Rotterdam en wel op Zaterdag 2 Januari a.s. in ’t gebouw „Odéon”, Gouvernestraat. De vergadering wordt opgeluisterd door muziek en liedjes van den dichter-zanger Dumont. De oud-secretaris van den I-U8.8., H. Lindeman, zal de feestrede uitspreken. Het belooft een gezellige avond te worden. De entree is 24 cent per persoon. Kaarten zijn o.a. op ons kantoor Mauritsstraat 5b verkrijgbaar en voor den linker-Maasoever bij R. J. Dijk, Dreef 68. ★ ★ ★ In verband met het 20-jarig bestaan van het N.V.V. geeft dit lichaam een gedenkboek uit. Het is geschreven door Jan Oudegeest, thans secretaris van het I.V.V. Het verschijnt in 2 deelen. ’t Eerste deel komt in Januari a.s. uit en ’t tweede deel in Juni-Juli 1926. De prijs van het boek is f 3.50 per deel. Men kan dit bedrag bijeen brengen door zegels te koopen van f 0.25 per stuk. Deze zegels zijn na aanvrage aan ons kantoor verkrijgbaar bij onze boden. Vrienden, het belooft een heel mooi werk te worden, een werk dat altijd zijn waarde houdt. Men kan vrijwel ongemerkt in ’t bezit ervan komen door wekelijks een kwartje voor een zegel te betalen. Geeft 11 nu onmiddellijk na lezing van ’t bovenstaande als adspirant-eigenaar van hef boekwerk op en de rest komt van zelf in orde als u daarna een voldoend aantal | weken uw kwartje offert bij den bode. i Niet vergeten makkers! J. W. * 4 4 j De Nieuwe Cultuur, Zondag 13 Dec. „Ons 'Huis”, half elf. Mevrouw Mies Zwiersina. Over en uit „Droomkoninkje” Aan Heijermans. WINSCHOTEN. Onze Winschoter | vrienden moeten toch wel een vreemd soort : menschen zijn. Men kómt in zijn dage- I 1 lijksch leven wel eens vreemde dingen i tegen, waardoor men ook tol de ontdek- ! king komt, dat onze lieve Heer heel wat i rare kostgangers heeft. Voor veel wat men ; ■ tegenkomt en opdoet, kan nog wel eens : een oorzaak worden aangewezen of een ver- ' klaring worden gegeven. Doch wat deze , menschen. in Winschoten bezielt, is mij nog niet erg duidelijk. Daar heb je nou de menschen van de ! Noord Ned. Machinefabriek. Een personeel met een groot aantal geschoolde krachten. Momenteel werken daar weer pl.m. isomenschen. Een personeel, dat voor eenige jaren de kern uitmaakte van onze organisatie in deze provincie. Een personeel, dat vroeger voor 90 pCt. bij ons georganiseerd was. Een personeel, waari onder een stel kerels, dat niets op zich liet I zitten en altijd steeds weer in en buiten de \ | fabriek óp de bres stond voor onzen Bond. | Een personeel, dat een beduidenden invloed wist te verkrijgen inde fabriek. Een personeel, dat met zijn loonen uitkwam boven de regeling van den Metaalbond en i bovenaan stond in deze provincie. En nu ï Ook aan deze fabriek is natuurlijk het 1 een en ander gebeurd. De crisis is daar ook niet ongemerkt voorbij gegaan. Tal van | onze beste menschen zijnde straat op ge- I gooid. Ja, mijnheer de directeur, gij hebt menschen op de keien gezet niet omdat ze voor Uw bedrijf onbruikbaar waren, doch om- \ dat er toch ontslagen moesten worden en ! gij U bij deze gelegenheid ook wilde ont- | doen van de lastige elementen. Lastige elementen! Begrijpt gij vrienden, wat dat voor de directie van de N.N.M. in die dagen wilde zeggen? Het waren de menschen, die steeds vooraan hadden gestaan en den moed vonden tegen de dix-ectie en andere autoriteiten hun meening te zeggen. Den moed vonden I Omdat zij dachten daarbij steun te vinden van hun mede-ar- 1 beiders, van hun kameraden. Doch zij hebben het moeten beleven, dat deze menschen ook de straat opgezet werden met een duidelijke aanduiding, dat ze ontslagen werden omdat ze te lastig waren. En gij hebt U daartegen weer niet verzet. Toen zat de schrik er blijkbaar in, iets wat schrijver dezes nog nooit heeft kunnen begrijpen, juist omdat het in Winschoten gebeurde. Gij waart altijd zoo taai en hardnekkig vasthoudend geweest. Gij zette het bedrijf stop indien een Uwer den rooden zakdoek inde hoogte stak. Gij hebt U nog eens op een prachtige wijze verzet tegen het verknoeien van de i

48-urige werkweek en zijt er voor de straat op gegaan, totdat de directie volledig bakzeil haalde. En thans! Nu gaat ge 50 en meerdere uren werken zonder dat deze uren betaald worden als overuren. Gij laat U dooreen bepaalden voorman (baas wordt zoo iemand genoemd) bedreigen met ontslag als je niet een zoeten jongen bent en dat je verstandig doet, je maar niet met dien rooien bond te bemoeien. Inplaats van dat je zoo’n voorman eens een keer flink doorelkaar schudt en hem beduidt, dat hij zich met zaken gaat bemoeien welke hem niet aangaan zelfs al zou hij daarvoor van hooger hand opdracht ontvangen, wat ik zeer betwijfel inplaats daarvan kruipt gij in Uw schulp en durft niet te zeggen en te doen, wat U plicht als arbeider U oplegt. Gij zijt een troep lammelingen geworden daar in Winschoten. Eertijds stond gij met Uw loon ver boven anderen. Thans werkt gdj voor loon en, welke de laagste zijn inde 3de gemeenteklasse. Uw gemiddeld uurinkomen is lager dan het gemiddeld hurinkomen in die klasse. Dat zegt U, dat er metaalbewerkers zijn, welke onder beduidend betere arbeidsvoorwaarden hun arbeid verrichten als gij dat doet. Dat zou vroeger niet mogelijk geweest zijn. Nu wel. Nu is dat'mogelijk, omdat gij blijkbaar Uw ruggegraad kwijt bent en niet den moed schijnt te hebben, om te zeggen Wat is en wat moet. Wij zeggen U dat het niet noodig is voor lager loonen te werken dan elders; Als gij dat toch doet, is dat tot Uw eigen schande en schade. Wij zeggen U dat gij U moet terzetten tegen zulke toestanden en dat gij eischen moet dat Uw loonen worden verhoogd. En als U daarbij den meer genoemden voorman (moeten wij namen noemen ?) inden weg staat, och vrienden, gij hebt andere bezwaren opgeruimd. Doch boven en voor alles verzet, verzet inde eerste plaats tegen Uw lamlendigheid en onverschillig gedoe. Verzet tegen Uw werkgever, opdat gij hem kunt noodzaken, loonen te betalen als elders. Hoelang, kameraden, zal dit verzet nog op zich laten wachten ? Hoelang zal het nog duren, alvorens het personeel weer voor 90 pCt. bij ons georganiseerd is? Gij zelf hebt dat te beslissen. Als het I kan, dan moet het vandaag of anders morgen gebeuren. Doch het kan en het moet dus! | Vooruit dan kerels, iaat die taaie hard■ nekkigheid, welke zoo dikwijls den Wini schoter arbeiders eigen is, ook weer in U ontwaken en laat de groote liefde en werkj lust voor Uw Bond weer inde plaats komen van de onverschilligheid van thans. Het is : in ’t belang van l en de Uwen. Het is in het belang van Uw klasse. Ongeorganiseerden, wordt lid van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbe= werkersbond! A. W. Buiteniand. Amerika. Het congres van de Amerik. Eed. of Labour (Vakverbond) heeft ten opzichte Ivan de oude „Monroe”-leer (Amerika voor ) de Amerikanen) de volgende beslissing genomen: „Wij maken aan de wereld op plechtige wijze bekend, dat wij in het Westen geen j beweging der „oude wereld” zullen dulden I welke poogt zich bij de Amerikaansche I volken in te dringen tegen hun wil. Het-I geen de regeering der „Vereen. Staten” ■ door president Monroe, als waarschuwing | tegen een gewapenden aanval, aan Europa liet toeroepen, stellen wij vast met dezelfde stelligheid voor het geval vaneen aanval door propaganda. De Amerikanen zijn voor democratie! Het Amerikaansche Vakverbond is de erkende internationale arbeidersbeweging van alle Amerikaansche landen. Door het Amerikaansche Vakverbond brengen de Amerikaansche republieken de pogingen en idealen hunner georganiseerde loonarbeiders tot uitdrukking en de Amerikaansche volken zijn stellig gewild zich in de toekomst daaraan te houden. Noch de roode internationale van het autocratische Rusland, noch welke andere internationale mag deze verklaring der Amerikaansche arbeiders over het hoofd zien. De Amerikaansche arbeiders hebben vriendschappelijke gezindheid tegenover de geheele wereld, zoover die wereld voor verwezenlijking der democratische doeleinden strijdt. Tot ’t uiterste zal de Amerikaansche arbeidersbeweging eiken duim gronds van haar aarddeel verdedigen, wanneer en waar ook de autocratie den heiligen grond van haar aarddeel dreigt aan te vallen. Wij zullen geen voorwendsel der „wereldrarbeiderseenheid” als masker voor invallende (wroetende)'verwoesters dulden. De nieuwe wereld is aan de menschelijke vrijheid gewijd. Wij willen de vrijheid der geheele wereld en wij zullen overal waar mogelijk in dezen geest hulp verleenen. Bovenal