Weer wat nieuws. De flinke groei van onzen Bond als gevolg van dein Rotterdam gevoerde acties heeft in niet geringe mate, de afgunst van onze vijanden opgewekt. Men smaalde, dat wijde nieuwe leden „kochten”, sloeg zichzelf op de borst en verklaarde plechtig dat men zulke leden niet zou willen inschrijvn. Zij moesten alleen principieele leden hebben, menschen die niet kwamen om te halen, maar uitsluitend om offers te brengen. Ja, ja, ze zijn nog zoo gek niet, die leiders van het trio-K.C.N. Ze voeren graag acties die hun geen cent kosten, maar waarbij zij toch wat leden winnen. Men leze echter voor de aardigheid eens onderstaand stukje, dat we uit het R.-K. Dagblad „De Morgen” van 2?. Dec. j.l. overnamen en waaruit blijkt dat de afdeeling Rotterdam van den R.-K. Volksbond zich wat erg bezorgd maakt over het feit, dat wij zulke weinig principieele menschen als lid inschrijven. We zullen het desbetreffende stuk in z’n geheel laten volgen: ROTTERDAM. Katholieke Vakorganisatie. Onze Rotterdamsche medewerker schrijft ons: Voorzien vaneen krachtige aanbeveling van den algemeenen adviseur van Rotterdam, den Weleerw. W. C. van den Bosch, 0.F.M., heeft het Bestuur der afdeeling Rotterdam van den R.-K. Volksbond eenigen tijd geleden het onderstaande schrijven gezonden aan de Eerw. Heeren Parochie-geestelijken van Rotterdam. „Met verschuldigden eerbied neemt het Bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Rotterdam de vrijheid zich tot UEerwaarde te wenden in verband met eene aangelegenheid, die èn U, als zielzorgers, – èn ons, als mannen van de R.-K. Arbeidersorganisaties zeer ter harte gaat. Aanstaanden Zondag (20 December) zal wederom in alle Kerken van ons land worden voorgelezen het Herderlijk schrijvan, den 10 December 1918 door den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland uitgevaardigd. Dit schrijven behelst o. a. het streng verbod om lid te worden van anarchistische en socialistische vereenigingen ; het verklaart de overtreders van dat verbod onwaardig om de H. Sacramenten te ontvangen. Wij meenen te mogen zeggen : wellicht nimmer had dat Bisschoppelijk schrijven zooveel practische beteekenis voor Rotterdam als op dit oogenblik. Den laatsten tijd immers, zijnde socialisten met alle krachtsinspanning bezig om de „moderne” (d.i. socialistische) vakvereenigingen te versterken. En helaas met succes. Zoo heeft alleen de -„moderne” (d.i. socialistische) Metaalbewerkersbond de twee laatste maanden alleen te Rotterdam 1500; zegge vijftien honderd nieuwe leden gewonnen, waaronder verscheidene Katholieken ; niet alleen naam-Katholieken, maar ook Katholieken, die hun godsdienstplichten vervullen. En die Katholieken hebben zich laten vangen, niettegenstaande het feit, dat in den laatsten tijd tot tweemaal toe een door de Socialisten uitgelokte en geleide staking inde Rotterdamsche metaalindustrie op voor hen beschamende wijze mislukte; niettegenstaande het feit, dat de Socialisten bij gelegenheid dier stakingen de leden van den Katholieken Metaalbewerkersbond, die niet wilden meedoen, op ergerlijke manier door bedreigingen, mishandelingen enz. hebben geterroriseerd. (De Voorzitter van den Katholieken Metaalbewerkersbond is toen vrij ernstig door de „moderne” stakers mishandeld). Is eenmaal een Katholiek arbeider ineen „moderne” vakvereeniging, dan komt het overige vanzelf; de kinderen komen terecht in geen patronaat, maar inde socialistische jeugdorganisatie, de bekende A. J. C. (Arbeiders Jeugdcentrale); het verderfelijke blad „De Voorwaarts” doet zijn intrede in het gezin; men stemt voortaan rood, enz. Naar aanleiding van deze ernstige feiten neemt het Bestuur van den Rotterdamschen Volksbond, in overleg met den Zeereerwaarden Heer Deken, beleefd de vrijheid u vriendelijk te verzoeken in overweging te nemende mogelijkheid, dat de voorlezing van meergenoemd Bisschoppelijk schrijven worde gevolgd door een kort en krachtig woordje, waarin de Katholieke arbeiders worden aangespoord zich aan te sluiten bij de Katholieke organisaties. Wij zouden dit verzoek niet tot u richten, indien wij niet uit ondervinding wisten, dat er nog vele Katholieke arbeiders zijn, die de Bisschoppelijke voorschriften niet kennen of niet begrijpen, die zich nimmer bij de „moderne” vakvereenigingen .zouden hebben aangesloten, hadden zü die voorschriften gekend.:

Men zal na lezing van dit epistel moeten toegeven, dat het bestuur van den R.-K. Volksbond de R.-K. arbeiders niet bijster hoog aanslaat. Na geconstateerd te hebben, dat onder onze 1500 nieuwe leden zich verscheidene katholieken, niet alleen naam-katholieken maar ook katholieken die hun godsdienstplichten vervullen, bevinden, wordt dan verder gezegd, dat dit menschen zijn die. z-ch hebben laten vangen. En aan het slot heet het dat er nog zoovele katholieke arbeiders zijn, die de Bisschoppelijke voorschriften niet kennen of niet begrijpen. Wat is dat nou ? Goede Katholieke arbeiders, geen naamkatholieken, die niet weten wat de Bisschop voorschrijft ? Och kom, dat gelooft het bestuur van den R.-K. Volksbond toch zeker zelf niet! Hemel en aarde bewegen die heeren om de door ons „gekochte” maar nochtans goede katholieken bij ons weg te troggelen. Goede Katholieken, zijn dat menschen die zichzelf verkoopen ? Ja, dat is nu weer wat nieuws voor ons. Een mensch is toch maar nooit te oud om wat te leeren. Al wat wenschelijk is! De redactie van de „Nw. Rott. Crt.” is erg bezorgd voor de millioenen, die thans in Nederland binnen komen. Dat wil wel iets zeggen en u zoudt denken dat zij het fnischien erg vond dat al die millioenen geperst werden en worden uit onze bruine broeders, die, alhoewel anders van kleur, toch ook geschapen zijn naar het evenbeeld van den Grooten Schepper.' Wie dat denkt, vergist zich. Trouwens vanwege haar voornaamheid is dit ook niet haar taak. Zij maakt zich om heel .iets anders bezorgd. Nu zoudt gij misschien weer denken, dat zij den ontvangers van al die millioenen in overweging gaf om eens te toonen dat zij toch de echte „Vaderlanders” zijn. Die bezitters immers kunnen zich bij bijzondere gelegenheden zoo fier op de borst kloppen en zoo echt het air aannemen dat zij alleen maar vaderlandsliefde bezitten. Zij zouden dit nu toch eens kunnen too-, nen. 100.000.000 gulden per maand, dat er volgens de niet minder deftige „Haagsche Post” hier binnenstroomt, is toch lang geen peulenschilletje. Noodlijdende industrieën zouden mogelijk tegen lage of zonder rente aan geld geholpen kunnen worden en dit had dan misschien tot gevolg dat het leger van werkloozen wat verminderde. En dan, een christelijke regeering zou daar misschien zonder schade van het gezin in plaats van belasting op rijwiel, thee, tabak enz. enz. wat kunnen halen. Is deze gedachte alleen al niet te brutaal? Het christendom ... en halen waar het is en brengen waar het noodig is . . . Wat zou je dan een raar begrip moeten krijgen van het officieele Christendom in ons kikkerlandje. Neen, dat gaat nu eenmaal niet! Winst en nog meer winst, daaraan denkt iedere echte Vaderlander met bezit. De rest, al verzinkt de halve menschheid of drie kwart ervan in kommer en gebrek, dat kan hem niets vertikken. „Voor het overige bekommert het Hollandsche publiek zich er weinig om, waarheen het geld gaat, dat het belegt. Overwegingen van oecoiiomischea of handels* wegingen van oeconomischen o! handelspolitieke!! aard laat het in ’t algemeen weinig gelden. En de overheid houdt zich volkomen afzijdig.” (Het vetgedrukte is van ons en voor „het Hollandsche publiek” gelieve men s4v.p. te „de Hollandsche bezitter. Sp.) Dit zoo lezende, zou men geneigd zijn te veronderstellen dat wij op den goeden weg zijn. Dit is nu ook weer niet zoo. Wat maakt dit deftige blad dan wel zoo bezorgd ? Wel, in Duitschland is een ongekende geldnood. Dit geldt zoowel voor Rijk en Gemeenten als voor particulieren. Dat heeft weer tot gevolg dat het geld duur is. Precies als met de aardappels als die schaarsch zijn. En zonder de minste moeite maakt nu de ontvanger van de millioenen in Nederland woekerwinsten met zijn geld in Duitschland. Af gewacht dient te worden of alle mooie voorspiegelingn uitkomen. Maar wat kopzorg maakt dat? Hij waagt het en de millioentjes gaande grens over. Maling heeft hij aan de Nederlandsche industrie en nog meer maling aan het léger van werkloozen in zijn vaderland. Winst, altijd meer winst. Ziedaar, zijn hoogste gebod. Mpcht ’t geld aldus vergokt worden, dan moet het weer inden vorm i van loonsverlaging en werktijdverlenging j worden afgewenteld op de ruggen van de nog werkenden of anders inden vorm van

verlaging van de uitkeeringen aan de werkloozen. < Ee'n verhaal van ’t vergokte op de onderliggende massa zou de redactie van dit deftige blad heel gewoon vinden. Ja, zelfs met al wat in haar is verdedigen. Maar er is heel wat anders. Mr., Vissering maakt school. Die heeft immers reeds gedreigd aan een regeering, die wat al te veel aan sociale dingen doet, de geldmiddelen te onthouden. En nu, ach arme Nederlandsche bourgeoisie, nu ga je met je lieve duiten gokken in Duitschland. Dat is niet erg. Maar wel erg is, dat zelfde Duitschland doet zaken met Rusland, terwijl de Nederlandsche regeering nog steeds zoo benepen is om met dit land geen zaken te doen, hetgeen dan voor heel verstandig door moet gaan. En zie hier hoe de „Nw. Rott. Crt.” haar winstbegeerige lezers op het hart drukt om toch vooral voorzichtig te zijn: „Er is echter nog iets anders. Duitschland doet den laatsten tijd reusachtige zaken met de landen van Oost Europa, inde eerste plaats met Rusland. Over de sterke uitbreiding van den Duitsch-Russischen handel en de lange credieten, die daarbij worden verstrekt, heeft men interessante bijzonderheden kunnen lezen in ons Ochtendblad van 12 dezer. De risico’s, die daaraan vastzitten, moeten de Duitschers natuurlijk zelf beodrdeelen, zoolang althans hun eigen middelen in het geding zijn. Doch men kan zich afvragen of het op onzen weg ligt, Duitschland te helpen met credietverleening aan landen, die geen voldoende zekerheid bieden voor een richtige naleving van hun verplichtingen. Men behoeft nog niet, voor wat Duitschland betreft, zoo ver te gaan als de onlangs in Florida gehouden conferentie van Amerikaansche bankiers, die er naar aanleiding van dein de Ver. Staten aangeboden leeningen met nadruk op wees, dat men wel goed in het oog diende fe houden, of het land, waarop de uitgiften betrekking hebben, een stabielen regeeringsvorm bezit of niet. Maar nu Duitschland bemiddelaar is voor credieten aan landen, voor welke deze waarschuwing wel degelijk beteekenis heeft, komt deze uitlating ineen ander licht te staan. Het zou een inconsequentie zijn om, terwijl wij aan Rusland ons vertrouwen blijven onthouden, het via een ander land en zonder verdere controle geld ter beschikking te stellen. Ook uit dien hoofde lijkt eenige terughoudendheid ten opzichte van den stroom van Duitsche emissies gewenscht.” Die zit en vooral die opmerking over een stabielen regeeringsvorm is van bijzondere beteekenis. Met de kronen is gevoetbald. Irr zuiver kapitalistisch geregeerde landen zijnde regeeringscrisissen aan de orde van den dag en de Fransche regeering van voorheen, die men toch zeker niet ,van anti-kapitalistisme kan beschuldigen, heeft, om inden term te blijven, den frank weggestabiliseerd. De fijnproever snapt het echter wel. Nu ligt het geenszins op onzen weg om de Russen te verdedigen. Maarde vertolker bij uitstek van wat leeft inde bezittende klasse van Nederland heeft ons weer eens precies verteld wat ook ons te wachten staat als wij een zoodanige positie gaan innemen, dat men onze eischen en wenschen moet uitvoeren en toestaan. Als die tijd daar is komen do et h ij dan zal men zeker probeeren ons de middelen, die noodig zijn om onze klasse in een meer menschelijke positie te brengen, te onthouden. Zoover zijn wij nog niet, maar zoover willen wij komen en dit willen wij allemaal. Daarvoor gaan wij aanpakken. De aanvang in het nieuwe jaar moet goed zijn. Ook wij willen een kruimpje van dien millioenenstroom meepikken. Al het goede wordt ons niet toegeworpen, er moet voor gevochten worden. Dat mag dan wel eens .teleurstelling brengen, doch het is de ijzeren noodzaak die ons staalt. Daarom, vrienden, allen aangepakt! De handen ineen en voor ons zelf en de bezitters bij den .aanvang van dit nieuwe jaar... al wat wenschelijk is! F, v. Sp. Uit de Afdeelingen. AMSTERDAM. De Volks-Universiteit deelt ons mede, dat de heer Dr. R. Claeys in Januari voor de Volks-Universiteit een cursus van 10 lessen zal houden over het onderwerp: „Index-cijfers van prijzen en kosten van levensonderhoud”; Deze cursus zal niet, zooals in het September-nummer van ons Maandblad werd vermeld, onder de „Werk-cursussen” worden opgenomen, doch is verplaatst naar de voordracht-cursussen, waardoor de prijs van f 7.60 op f 3.60 is teruggebracht. De heer Claeys zal in zijn cursus behandelen:

Eenige algemeene beschouwingen: verhoudingscijfers, indexcijfers, gemiddelden. Kort historisch overzicht. – Het indexcijfer een middel; 1. Tot het afmeten van prijsbewegingen en, via dit laatste; a. Der koopkracht van het geld; b- Der koopkracht van geldinkomens. 2. Tot het bepalen en beoordeelen van den algemeenen economischen toestand. Drie soorten index-cijfers: 1. Van groothandelsprijzen. Bespreking van enkele der voornaamste inde verschillende landen. De plaats vaneen dergelijk index-cijfer ineen z.g. „conjunctuurcijfer” of „economische barqmeter”. 2. Van kleinhandelsprijzen. De statistiek van reëele Joonwaarden van het Int. Arbeidsbureau te Genève, vergelijking voor een aantal der voornaamste steden van Europa van het prijzen-niveau en den stand der loonen in verschillende vakken. 3. Der kosten van het levensonderhoud. Vaststelling van het type-budget-fictief budget, budget gebaseerd op werkelijke gezinsuitgaven. Budget-onderzoekingen. Moet een verandering van levenswijze een wijziging van het type-budget ten gevolge hebben ? Keuze der kwaliteiten, resp. prijzen der artikelen. Het index-cijfer als grondslag voor de bepaling van loonen. Uitvoerige bespreking van het driemaandelijksche index-cijfer van het Bur. van Statistiek der Gemeente Amsterdam, in ver-' gelijking met .enkele andere soortgelijke cijfers in binnen- en buitenland. Wenschelijkheid, dat ten behoeve van de internationale vergelijkbaarheid door de verschillende bureau’s meer eenheid inde wijze van samenstelling worde betracht. Werkzaamheid van het Int. Statistisch Instituut op dit gebied. De cursus wordt gehouden op Maandagavond 8J uur, inde Gem. Universiteit en zal aanvangen 18 Januari. Inschrijving op het secretariaat der V.U., Heerengracht 545, eiken werkdag van 10— 5 uur, (Zaterdags tot 12J uur) en op Maandag 11 Januari, des avonds van B—9J uur. * Gem.-Bureau voor Beroepskeuze, Keizersgracht 650. Aantal aanmeldingen om advies gedurende het 4do kwartaal 1925: Jongens 841. Meisjes 386. Totaal 1227. Aantal verstrekte beroepsadviezen ge-. durende het 4de kwartaal 1925 : Jongens 1415. Meisjes 536. Totaal 1951. Aantal verstrekte onderwijsadviezen gedurende het 4da kwartaal 1925; Jongens 369. Meisjes 115. Totaal 484. Aanbal aanmeldingen om advies gedurende het jaar 1925: Jongens 4192. Meisjes 2083. Totaal 6275. Aantal verstrekte beroepsadviezen gedurende het jaar 1925 b Jongens 6720. Meisjes 2725. Totaal 9445. Aantal verstrekte onderwijsadviezen gedurende het jaar 1925: Jongens 1917. Meisjes 612. Totaal 2529. Bij de Plaatsingsafdeeling voor jeugdig personeel (behoorende tot de Gem. Arbeidsbeurs) lieten zich inschrijven: Oct. 1925 . . . 400 jongens 202 meisjes Nov. ~ . . > 317 „ 163 „ * Dec. ~ . • • 339 ~ „ Tot. 4do Kwart. 1056 jongens 501 meisjes Totaal over het jaar 1925; 6037 jongens en 2644 meisjes. Daarvan werden geplaatst: Oct. 1925 . . . 242 jongens 129 meisjes Nov. „ . . . 244 „ 139 « Dec. ~«'■• 139 » 84 ~ Tot. 4do Kwart. 625 jongens 352 meisjes Totaal over het jaar 1925: 2877 jongens en 1484 meisjes. . * v- < * „De Nieuwe Gedachte”, Zondag 10 Januari, des morgens half elf, bijeenkomst in Centraal Theater, Amstelstraat. Spreker: N. J. C. Schermerhorn. Onderwerp: „Illusie en Ideaal”. * * ♦ Vrijdenkersvereeniging „De Dageraad”. Openbare bijeenkomst op Zondag 10 Januari a.s., des morgens ten 10 ure precies, in het Paleis voor Volksvlijt. Spreker de heer F. W. M..Uzuret. Onderwerp; „Katholieke concentratie Roomsche Expansie.” DEVENTER. -lets over belastingbetalen. Aangezien ons telkens vragen worden gesteld inzake belastingzaken en in ’t bijzonder wanneer de deurwaarder ’n briefje heeft laten bezorgen,»hebben wij ons gewend tot, den medewerker van het bureau voor Arbeidsrecht, met het verzoek ons aangaande deze zaak eenige inlichtingen te verstrekken. Evenals altijd was ook nu bedoelde medewerker daartoe bereid en zond ons bijgaand stukje. Wij verzoeken onze leden daarvan goede nota te nemen en men voorkomt mogelijk vele onaangenaamheden.