VERSLAG Algemeene Vergadering gehouden op 11,12 en 13 Juni 1926 inde Koningszaal van „Artis” Amsterdam. (Vervolg.) Sn'Olieman (Rotterdam) merkt op, dat bij niet begrijpt, waarom Schiedam met alle geweld een bestuurder wil hebben. Het meerendeel van de leden van Schiedam werktin het ressort Rotterdam. Wil Schiedam misschien een bepaalden persoon 1

Vander Wulp (Amsterdam) vereenigt zich er niet mee, dat de Schiedamsche zaak behandeld wordt. Wij wéten er niet veel van. Wij stellen daarom voor: Volledige opening van zaken te geven van den beginne af, of verwijzing naar den Bondsraad. Het laatste lijkt spr. het beste. V r e es w ij k (Schiedam) verklaart uitdrukkelijk, dat de afdeeling de kwestie van het heengaan van v. Spanning losmaakt van de vraag, wie er moet komen. Het H.B. wil misschien wel bevestigen, dat de afdeeling aan v. Spanning’s heengaan geen schuld draagt. Vander Houven: Ja, juist. Vreeswijk (Schiedam) meent, dat het H.B. zijn medezeggenschap wil doen verkeeren in zeggenschap. Spr.’s afdeeling kwam niet het eerst met een amendement dat deed het H.B. Spr. merkt op, dat veel Rotterdammers in Schiedam werken. Interruptie: Zoo was het niet bedoeld. De ondernemingen van beide steden zijn zoo goed als gelijk en de acties vloeien zoozeer samen, dat de bestuurders op eikaars terrein moeten werken. Vreeswijk (Schiedam) gelooft, dat een bode-administrateur op elke plaats gebruikt kan worden. De vergelijking met den voorzitter gaat heel erg mank. De afdeeling heeft geen bepaalden persoon Op het oog. De naam Oostlander is genoemd deze man heeft echter verklaard, bij een eventueele sollicitatie niet te zullen solliciteeren. Het afdeelingsbestuur vroeg een oproep om eens te kijken, wat er op af kwam; was er een betere bij, dan zou niemand Oostlander vasthouden. Het H.B. stelde een rui) met Haarlem voor en spr. hoopt, dat het H.B. wel zal willen erkennen, dat het de weigering verklaarbaar achtte. Vander Houven: Ja, maar je legt dat verkeerd uit. Ik kan b.v. ook verklaren en begrijpen zelfs, dat een christelijk bestuurder spreekt zooals Hij doet. Maar daarom geef ik hem nog niet gelijk! Vreeswijk (Schiedam): Er is in Schiedam een vacature want Spanning heeft ontslag genomen en zijn termijn is na drie maanden afgeloopen. De Voorzitter leest voor, dat dit onjuist is. V reeswijk (Schiedam) : Goed, die termijn -kan langer zijn. Maar een Vacature is er en het H.B. moet dus een oproep plaatsen. Als Segaar de beste sollicitant is, wordt hij gekozen. Oosterhoorn is de laatste drie maanden niet op de vergadering geweest. Oosterhoorn: Zeven keer!

Vreeswijk (Schiedam) : Ik bedoel de vergaderingen met de vertrouwensmannen en de bestuursvergaderingeh. De afdeeling is niet in staat gesteld de andere afdeelingen in het orgaan in te_ lichten. Toen werd het onvermijdelijk een brief te zenden. Vander Houven zei ons zelfs, dat wij wel naar de Geschillencommissie konden gaan, maar dat het geen resultaat zou hebben. Die Geschillencommissie. . . .! Vander Houven: Daar protesteer ik tegen. Dat heb ik heel anders gezegd. Vreeswijk (Schiedam) zegt ten slotte., dat het congres geen uitspraak moet doen en dat de zaak bij den Bondsraad moet blijven. Spr. wil wel een uitspraak van het congres, waarbij het uitspreekt, dat het H.B. en de Bondsraad rekening moeten houden met de meening van de afdeelingsbesturen en dat zij foed moeten letten op het bondsbelang als er estuurders worden overgeplaatst. Spr. stelt daarom de volgende z.i. zeer mild gestelde motie voor: „Het congres enz. ; gehoord de besprekingen over de wijze, waarop het H.B. en de Bondsraad inde vacav tere te Schiedam willen voorzien;

acht het niet in het bondsbelang, dat met de meening van het afdeelingsbestuur géén rekening wordt gehouden; en gaat over tot de orde van den dag.” Van Hattem (Vlissingen) moet nog den wensch uiten, dat in het vervolg het gebruik van vreemde woorden in het vakblad zooveel mogelijk beperkt zal morden. Eve rtsen (Den Haag) begrijpt het standpunt van het H.B. ten opzichte van de loodgieters, maar men moet er om denken, dat op den duur de strijdgeest dreigt te verslappen als hij geen uitweg kan vinden. Spr. neemt overigens genoegen met de verklaring van den voorzitter. Het bevreemdt spr., dat Schiedam den rondzendbrief niet met haar leden besprak. Visser (Rotterdam) bevredigt bet antwoord inzake de Bestuurdersbonden niet. Voor de jaarlijksche f 4000 krijgen wij alleen een stel steunlijsten. Inde groote afdeelingen bestaan sterke grieven tegen het werk van de Bestuurdersbonden. Het gestorte geld heeft een zeer laag rendement. Wat de voorzitter zei over zijn artikel spijt spr. De opmerkingen van spr. waren terloops geplaatst op z.i. kameraadschappelijke manier. De kwestie van de herovering van den achturendag is in Rotterdam sterk aan de orde gesteld. Voor de actie voor den len Juli ligt een manifest in 20.000 exemplaren op de pers. Hartkoorn (bondsraadslid) betwijfelt of wijden achturendag zouden hebben gekend als des voorzitters tactiek van geven en nemen was gevolgd. De patroons moesten er niets van hebben. De afd. Amsterdam meent niet te moeten afzakken naar het peil van Rotterdam, maar wij moeten op ons peil blijven, opdat Rotterdam er zich aan kan optrekken. O o sterhoorn deelt mee, dat hij wel in bestuursvergaderingen is geweest. Hij is echter met op_ de onderhavige vertrouwensmannenvergadering kunnen komen. Men heeft spr. op den dag van de vergadering gewaarschuwd, terwijl hij dienzelfden avond twee vergaderingen had. Schiedam wist dat spr. heeft bet inden Bondsraad medegedeeld en het is niet goed, dat Schiedam dat hier weer zegt. Volgens sprekers overtuiging is er voor de slachtoffers door de bestuurders alles gedaan wat mogelijk is. Va n der Houven verklaart naar aanleiding van de opmerking van Schiedam inzake de geschillencommissie, dat hij nooit eenigen invloed heeft geoefend op de commissie Het is echter anders. De afdeeling bad volgens reglement voor deze kwestie geen reCht van beroep op de geschillencommissie die beslist alleen over stukken van polemisChen ?alïV over and®re artikelen beslist het hoofdbestuur. En Schiedam kwam dan natuurlijk bij den duivel te biecht. Dat heeft spr gezegd. Vreemde woorden zijn uit het vakblad niet te weren. Het geeft niets andere couranten, die de arbeiders toch lezen, doen het ook niet. De gemiddelde looncijfers, die Den Haag vroeg, wil spr. wel pogen op te nemen,. Spr. deelt mede, dat uit de stemming op de algemeene vergadering van het N. V. V., , waar spr. het voorstel inzake de Bestuurdersbonden verdedigde, bleek, dat vermindering van kosten een slechte kans heeft. De Voorzitter deelt mee, dat de documentatie een geheel bureau vereisCht dat is zeer kostbaar en de vraag rijst of het dan beschikbare materiaal die kosten waard is. Als men er geld voor over heeft, wil het H.-B. de zaak wel onderzoeken. De kwestie-Schiedam kon niet zoomaar naar den Bondsraad verwezen worden, omdat het congres blijkbaar de bespreking wel wilde. Er is geen vacature in Schiedam er is alleen een ontslagaanvrage voor Schiedam. Er moest dus een verwisseling plaats hebben, want ook Schiedam bedoelde niet, dat Spanning geheel uit den bond moet. Dus treedt het slot van art. 30 in werking. Maar Schiedam wenscht de twee verwisselingen niet argumenten worden niet aangevoerd, alleen „bezwaren”. Men wil „een bestuurder uiteen groote plaats”. Maar die willen zelf niet. Schiedam had reden gehad te opponeeren als de aangewezen bestuurder niet goed was. Zij wil slechts een sollicitatie, waarbij dan Segaar wel mag meedoen. Duidelijk is, dat hij gewipt moet worden. Inde statuten staat alleen, dat de opzeggingstermijn minstens drie maanden moet zijn ; Schiedam maakt daar hoogstens van. De motie kan het H.B. niet accepteeren omdat zij het H.B. en den Bondsraad ongelijk geeft. Spr. gelooft niet, dat de nieuwe beslissing van den Bondsraad anders zal luiden dan de oude. Want de nieuwe beslissing is louter een _ formeele. Spr. raadt Schiedam aan, de motie in te trekken dat bespaart haar een nederlaag. Den Haag moet niet meenen, dat inde andere plaatsen de loodgieters allemaal slapen de organisatie is er echter niet zoc sterk als in Den Haag. Maarde georganiseerden zijn er net zoo flink als in Den Haag. Wat Den Haag opmerkte over den rondzendbrief is juist: de leden weten er officieel niets van... Interruptie: Dat is Schiedamsche medezeggenschap. V o o r z i 11 er : Juist vind ik dat niet, maar wij behoeven er niet verder op in te gaan. Öns _ voorstel inzake de bestuurdersbonden werd in bet N.V.V. niet eens gesteund. Wij kunnen er niets aan doen. Het is een zaak van het N.V.V. Spr.’s_ meening omtrent de achturendagtactiek is nog niets veranderd. Wij hadden dén achturendag gehad als de patroons het voorstel hadden aangenomen. Interrupties; O, ja! Voorzitter; Inden Bondsraad heb ik het afgelegd. Maar ik meen nog, dat als wij een goed eindresultaat hadden kunnen krijgen door in Amsterdam tijdelijk een verslechtering te accepteeren, wij dit hadden moeten doen. Spr. legt zich echter bij het besluit van den Bondsraad neer. Op een interruptie_ zegt de voorzitter, dat dè Schiedamsche kwestie wel op een andere wijze was op te lossen, n.l. door eenvoudig een sollicitatie uitte schrijven en te zorgen, dat de bondsraad Segaar benoemde. Dat zou echter onreëel geweest zijn. Vreeswijk (Schiedam) meent, dat Spanning heeft meegedeeld, dat de leden niet zouden zijn ingelicht. Het is onjuist. Want na het verzenden zijnde leden ingelicht. Vóór de verzending kon dat niet gebeuren, want de brief is verzonden twee dagen nadat de afdeeling

den brief van de uitstelling der beslissing had ontvangen. Spr. handhaaft overigens zijn meening, dat de slachtoffers moreel niet voldoende gesteund zijn. Als ten slotte, zegt spr., onze motie verworpen wordt, stellen wij ons als afdeelingsbestuurders buiten de deur, dan kan het H.B. voortaan doen zooals het wil. De motie-Schiedam wordt niet ondersteund. Het bestuursbeleid wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter deelt mee, dat aanwezig zijn 80 afdeelingen van de 93, vertegenwoordigd door 101 afgevaardigden vertegenwoordigende 23.586 leden alle bondsraadsleden op ’t Hart na, die ziek is, de oud-bestuurder Jantzen en de buitenlandsche afgevaardigden Otto Handke (Duitschland), Leif O. Foss (Noorwegen), Fr. Gollinger (Oostenrijk) en’A. v.d. Brugge (België). Een brief van Kaufmann uit Tsjecho-Slowakije deelt mee, dat hij wegens parlementaire werkzaamheden! niet kan komen, terwijl ook geen der andere bestuursleden beschikbaar was. BEHANDELING DER VOORSTELLEN. Aan de orde is het voorstel van het Bondsbestuur: De adspirantenorganisatie wordt opgeheven. Personen van 16 tot 18 jaar kunnen echter als adspirantléden toetreden, met dien verstande, dat zij inde administratie bij de leden worden gerekend. Als overgangsmaatregel kunnen de thans ingeschreven adspiranten van 14 tot 16 jaar aangesloten blijven. De voorzitter licht toe, dat door de A. J. C. de adspirantenorganisatie steeds minder beteekenia krijgt en het werk miniem is geworden. Het ledental daalt is thans nog 86. Die 86 jongens kunnen natuurlijk lid van den bond blijven.

'S ikke ma zegt, dat, wat voorgesteld wordt, geheel inde richting van de wenschen van de A. J. C. gaat. De A. J. O. wil alleen werkende leden hebben en wil niet drijven op het toevallige adspirantenledenaantal der vakbonden. Van onze adspiranten worden er dit jaar aog 43 19 jaar voc>r de anderen zullen wij een overgangsmaatregel treffen. Voor de jongens zullen wij wel zorgen liet instituut adspiranten heeft echter niet voldaan en het moet dus afgeschaft worden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hiermee zijn tevens de daartoe noodige wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement bekrachtigd. „DE VAKBEWEGING”. De afdeeling Alkmaar stelt voor: gratis beschikbaarstelling van „De Vakbeweging”’ ten behoeve van de dagelijksche bestuursleden der afdeelingen, met het amendement Van de afdeeling Dordrecht: In plaats van de woorden „dagelijksche bestuursleden dér afdeelingen” te lezen : „afdeélingsbestuurders”. Het H.B. meent, dat dit voorstel de kosten voor de afdeelingen te veel opvóert. De afdeelingen, die het zelf willen uitvoeren, kunnen het natuurlijk doen. Sikkema (bondspenningmeester) merkt op, dat het abonnement op ~De Vakbeweging” f I. per jaar kost elke afdeeling krijgt één abonnement. Voor de afdeelingen zelf zijnde kosten niet zoo hoog het wordt hoogstens f 6. per jaar. Het bohdsbestuur zou het echter omrevêer f 600.—■ kosten. Wiese (Alkmaar) meent, dat de bond niet voldoende doet voor de opleiding van de afdeelingsbestuurders. Wat de afdeeling voorstelt, is een kleine stap in die richting. B u s i n k (Dordrecht) acht het voorstel erg nuttig. De last voor den bond vindt spr. niet zoo groot. De bestuurders moeten op de hoogte blijven van wat er in binnen- en buitenland geschiedt. Bree t (Arnhem) becijfert, dat de kosten 3/100 pCt. van de algemeens inkomsten van den bond zullen bedragen. (Gelach.) O f ma n (Krommenie) is het met de vorige sprekers eens. De kleine afdeelingen hebben al moeite genoeg de menschen on te kweeken tót goedé afdeelingsbestuurders. Het kost geld, maarde kosten wegen niet op tegen het nut, dat er door gesticht zal worden. v.d. Wulp (Amsterdam) vindt het lezen van „De Vakbeweging” ook noodzakelijk dat vindt natuurlijk iedereen. Maar zijnde afdeelingen nu werkelijk zoo arm, dat die paar guldens per jaar er niet meer af kunnen 1 De voorzitter^acht het gewenscht dat zelfs alle vertrouwenslieden „De Vakbeweging” lezen. De wensCh in het voorstel uitgedrukt, is wel bescheiden, maar er is geen grens aan. Op de congresagenda staat overigen® een voorstel om de afdeelingen van meer geld te voorzien dat is misschien de oplossing. Sikkema (bondspenningmeester) merkt op, dat er waarschijnlijk een groot aantal van de exemplaren niet gelezen zou worden, omdat de lectuur te zwaar is. Laten de afdeelingsbesturen toch zelf beslissen wie het wil lezen. Het voorstel wordt daarna verworpen.

WEDUWEN- EN WEEZENPENSIOEN. De afd. Hengelo stelt voor: Het congres,, de wenschelijkheid overwegende van weduwe-_ en weezenpensioen voor dein bondsdienst zijnde functionarissen, drage het bondsbestuur op naar de mogelijkheid daarvan een onderzoek in te stellen en zoo noodig op het volgende congres met voorstellen te komen. De Voorzitter deelt mee, dat er geen bezwaar is, de zaak te onderzoeken hoewel spr. meent, dat het een nogal kostbare geschiedenis is. Aangen o me n. SALARISSEN BESTUURDERS. De afdeeling Krommenie stelt voor: Het congres besluite om de salarissen van onze vrijgestelden met 10 pCt. te verlagen, ingaande 1 Juli 1926. Ofm a n (Krommenie) verklaart, dat zijn afdeeling op spr.’s voorstel het voorstel intrekt. STAKING BIJ OORLOGSGEVAAR. De afd. V 1 a ar d i n g en stelt voor: Het congres spreke uit, dat bij ieder direct oorlogsgevaar onze Bond de werkstaking proclameert voor alle werkplaatsen waar oorlogsmateriaal wordt vervaardigd. Borsboom (Vlaardingen) meent, dat de organisatie zich principieel moet hebben uitgesproken dat de staking noodig is, wil zij paraat zijn. De Voorzitter zegt, dat het voorstel heel moeilijk te aanvaarden is. Het voorstel houdt geen rekening met de mogelijkheid van het proclameeren en het slagen van de staking. Het is ook geen zaak die ons aangaat, het is een internationale zaak. Er zijn resoluties van het I. V. V. over en er ia zelfs een internationale commissie, die de ten uitvoerlegging der resoluties moet vaststellen. Wij kunnen deze maatregelen toch niet gaan doorkruisen. Wij moeten ons in het internationale raam voegen – wij kunnen het vraagstuk trouwens toch niet met een motie afdoen. Spr. verzoekt intrekking der motie, principieel zijn wij er voor en dus wordt een stemming moeilijk. Ingetrokken. DIRECTE ACTIE. De afdeeling Vlaardingen stelt voor: Het congres spreke uit, dat bij werkgevers, die met onzen bond geen collectief contract hebben afgesloten en zonder overleg verslechteringen voor het personeel invoeren, directe actie is toegestaan. Borsboom (Vlaardingen) verklaart, dat dit voorstel is géboren uit het feit, dat het in kleine bedrijven soms plotseling noodig én mogelijk is in te grijpen. De voorzitter verklaart zich namens het H.B. tegen dit voorstel, dat de oude, syndicalistische tactiek terugroept. Het heeft geen andere béteekenis, dan dat het een groot gevaar schept dat slachtoffers worden gemaakt. Het voorstel wordt niet on dersteund. REISKOSTEN. De afdeeling Vlissingen stelt voor: Het congres besluite dat werkloozen leden, die in een andere gemeente werk kunnen bekomen, voortaan de reiskosten naar de nieuwe plaats van vestiging zullen vergoed worden. Gehuwden leden wordt in gevallen als bovengenoemd. een toeslag inde verhuiskosten tot een maximum van f 15 verstrekt. Voor kleine afstanden ■ wordt ten hoogste 70 pCt. van de verhuiskosten vergoed. Met het amendement van de afdeeling Delft: De tweede alinea te lezen als volgt: „Aan gehuwde leden wordt bovendien een toeslag inde verhuiskosten verstrekt, voor ieder geval afzonderlijk berekend.” De voorzitter deelt mee, dat het voorstel eigenlijk bij de werkloozenkas in behandeling behoort te komen. Wij zijn er principieel niet tegen. Het kost echter een hoop geld, dat waarschijnlijk niet uit de werkloozenkas kan worden geput. En als dat wel kan, is er de vraag, of de regeering, die de kas subsidieert, het goed vindt. Spr. is_ er' zeker van, dat de regeering het voorstel niet accepteert. Wij zouden bij aanneming dus een ander fonds moeten stichten voorstellen omtrent contributieverhooging zijn niet gedaan. Van Hattem (Vlissingen) wijst er op, dat, als het vertrek van vakarbeiders uiteen bepaalde stad kan worden bevorderd, het werkloozental minder zwaar op de actie zal drukken. De afdeeling Vlissingen, die deze wenschelijkheid speciaal voelde, kon het niet betalen. Het H.B. ook niet —en daarom maakte de afdeeling er een congresvóorstel van. Het geld, dat hiervoor uitgetrokken zal moeten worden, is niet allemaal verloren er komt een gedeelte van terug inden vorm van contributie. Onder werkloozen verstaan de voorstellers menschen, die buiten hun schuld werkloos worden, uitzonderingsgevallen ter beoordeeling van het afdeelingsbestuur. Spr-' vindt de grens van f 15.—, die zijn afdeeling stelt,_ beter dan wat Delft voorstelt. Dat zou wrijving geven. Het geld zou spr. willen vinden dóór het stichten vaneen apart fonds, opdat men niet met den Werkloosheidsdienst te maken krijgt. Tielenburg (Delft) acht f 15. veel te laag voor sommige gevallen, als men b.v. van Vlissingen naar het Noorden moet. Het congres werd hierna verdaagd tot dep volgenden morgen negen uur.

A. v.d. Wulp, Amsterdam.

<3. G. Sikkema, (boïsdsper.rdngniees.terj; Goochelen met cijfers is mijn „fort” niet.

Oosterhoorn, (bomlsbestuurder): Vrinden hou je nou ’s even kalm . ..

P. van Eek, (bondsbestuurder: Morgen een had uur vroeger opstaan om de lijst voor ’t Hoogovenbedrijf te teekenen.