2°. voor accoordwerkers : | a. de accoorden zullen na iedere ver- : andering gedurende ten minste twee daarop volgende maanden niet verlaagd worden; ! b. inzake het ziekenfonds zal het percen- i tage der uitkeering voor gehuwden en on- 1 gehuwden inde eerste vier weken van hun ziek zijn 70 pCt. van het uurinkomen bedragen en voor de gehuwden inde daarop volgende vier weken 80 pCt. Nadien valt het weer terug op 70 pCt. Voor meisjes zal eveneens een dergelijke regeling worden getroffen, waarbij de karenztijd op 5 dagen zal worden bepaald. De vijf dagen worden weer uitbetaald, wanneer de ziekte minstens 3 weken geduurd heeft. De firma betaalt de helft der uitkeering. 3°. Wanneer aan het eind van het boekjaar 5 pCt. op de gewone aandeelen zal worden uitbetaald, zullen de Christelijke feestdagen in het daarop volgend jaar op basis van het uurinkomen worden uitbetaald. Als overgangs-begrooting zal in ieder geval a.s. Kerstmis en Nieuwjaar op de nieuwe basis werden uitbetaald. 4e. Bij overwerk worden de uren, die thans met 12h pCt. extra loon worden betaald, met 171 pCt. extra worden vergoed. 50. De monteurs in lossen dienst, welke langer dan één jaar voor Heemaf werkzaam zijn geweest, krijgen de feestdagen uitbetaald, terwijl een vacantieregeling door Heemaf zal worden overwogen. 6°. Alle arbeiders en arbeidsters zullen naar gelang de onderscheiden afdeelingen der fabriek, weer in bedrijf worden gesteld, wederom tot den arbeid worden toegelalen. Vaneen prins en zijn koelies. (Wr.) Wij willen er geen gewoom, van maken om met bovenstaande scherpe betiteling een artikel in te luiden, maar er zijn nu eenmaal van die momenten dat men de waarheid liefst eens ineen scherpen Vorm schrijft. Met den Prins in ons opschrift bedoelen wijde Directie van de Arnhemsche Stoomsleephelling Mij., met zijn koelies dat deel van de metaalbewerkers in deze fabriek werkzaam, dat nu al sedert jaren zijn georganiseerde kameraden inden steek laat en daardoor overgeleverd is aan een werkgeefster, die in loon en arbeidsvoorwaarden nog altijd kans ziet het laagterecord te houden. Ten bewijze hiervan diene men dein September gepubliceerde Iponcijfers van den Metaalbond maar eens onder de loupe te nemen. Van de ij gemeenten inde 2e klasse prijken de loonen door de hirma Prins betaald nog altijd onderaan. Deze firma, die meent met haar hongerloontjes zich zelf en mogelijk nog wel de gemeenschap een dienst te bewijzen, moge toch wel bedenken dat onze industrie er toch nooit wel bij kan varen, indien zij daardoor opdrachten weet te verkrijgen. Voor het bouwen vaneen paar stoomloggers schreef de Arnhemsche Sleephelling voor een bedrag van f 10.000 lager in dan de Vlaardingsche bouwmeesters. Concurreeren ten koste van het loon schijnt wel de opperste wijsheid van deze Directie te zijn. Dit laatste althans zoolang de arbeiders van de Helling het zonder organisatie meenen te kunnen stellen. In het pilo gekleed en met een stuk roggebrood als voedsel kunnen haar arbeiders, waarbij er gehuwd zijn en met de kolossale som van 17 tot 18 gulden pér week naar huis gaan, het leven nog wel in stand houden. Arnhem is een luxe plaats lezer, ja, maar je moet eens kijken hoe daar een groot deel van de arbeiders van Prins woond en leeft. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, maar dan moet je tot de bloem behooren en dan, ja dan zijn er zelfs enkele die met 27 gulden naar huis gaan. Wij kennen arbeiders van de Helling die wonen ineen huis van 4 tot 4! gulden huur per week, daarbij voor ziekenfonds, belasting etc. nog een paar gulden per week moeten reserveeren en van de resteerende 11 h 12 gulden voor zich – zelf, vrouw en kinderen voeding, kleeding enz. moeten bekostigen. Wagen deze minimumlijders het om zich te melden aan de Kunstzijdefabriek, waar het loon voor deze menschen toch nog f 26.50 per week voor 48 uren werken is, dan weet de heer Prins zijn maatregelen wel te treffen om daar een stokje voor te steken. Zijn invloed schijnt zich zelfs tot het kantoor van deze groote onderneming uitte kunnen breiden. _ Deze conservatief" liberale werkgever, die immer zijn banbliksems slingert naar de hoofden van hen die het gemeentebestuur in handen hebben en niet inde laatste plaats tegen

den gehaten gemeentewerkman, weet zijn arbeiders aardig onder den knuist te houden. Bij alles wat arbeider te Arnhem is, staat deze onderneming ineen kwaden reuk. Ook buiten den kring der arbeiders leeft in breede lagen der Arnhemsche bevolking de gedachte dat het loon daar toch j. wel heel beroerd is. Onze klacht over den toestand aan de 1 Arnhemsche Stoomsleephelling Mij. dateert niet van vandaag of gisteren, neen reeds sedert jaren hebben wij getracht er verbetering te brengen, maarde arbeiders daar dragen hun ziel in lijdzaamheid. Komt arbeiders van de Helling, kerels steekt je kop eens omhoog, strekt je gekromde ruggen, balt je vuist en hebt eens wat courage. Ben je slaaf of ben je mensch ? Ziet naar de duizenden georganiseerde collega’s in het land die door en met hun vakbond in staat zijn tegen onrecht en willekeur op te treden. Uw werkgever is wel georganiseerd! Wat dat betreft kunt gij een lesje aan hem nemen. Hij weet zijn belangen wel te behartigen. Gij gelooft het wel. Hoelang nog? Eischt in ruil voor Uw plichtgetrouwen arbeid een behoorlijk loon en sluit u aan bij den Algeraeenen Nederlandschen Metaaß bewerliersbond ! ! ! Sabotage van de wet op den achturendag gesanctionneerd door de rechterlijke macht. (P. v. E.) Het heeft al geruimen tijd onze aandacht getrokken, dat de werkgevers zich zoo bitter weinig vaneen bekeuring aantrekken. Een oogenblik had de gedachte bij ons post gevat dat de Arbeidsinspectie de zaken maar op haar beloop liet, doch eerlijkheidshalve moeten wij erkennen dat dit niet het geval is. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de Arbeidsinspectie geen blaam treft. Men doet daar wat redelijk mogelijk is om de Arbeidswet nageleefd te krijgen. Het gevolg is, dat tegen de wetsovertreders zoo nu en dan proces-verbaal wordt opgemaakt. Opzettelijk zeggen wij zoo nu en dan, omdat er geen sprake van is dat elke overtreding achterhaald kan worden. Bij een deel van de wetsovertredingen wordt dus slechts proces-verbaal opgemaakt en daarmede verloopt het dan nog zeer eigenaardig. De onverschillige houding van de werkgevers wordt verklaard door het feit dat zij van zoo’n proces-verbaal niet veel të vreezen hebben. Hoe geheel anders zou dat kunnen zijn indien de rechtspraak in overeenstemming was met de bedoelingen van den wetgever. Maar daarvan trekt een groot deel van de werkgevers zich geen syllabe aan; ze vinden blijkbaar die Arbeidswet een onding en handelen daarnaar. Op welke wijze door de rechterlijke macht het schenden van de wet op den achturendag inde hand wordt gewerkt, zullen wij hier met enkele van de vele feiten aantoonen. Aangenomen mag worden dat door de Arbeidsinspectie alleen dan proces-verbaal wordt opgemaakt wanneer de overtreding wel klaar bewezen is. Deze verbalen komen in bij den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, van wien het voor een voornaam deel afhangt hoe er verder mee gehandeld wordt. Inde allereerste plaats heeft deze ambtenaar het recht van separeeren. Separeeren wil zeggen op zijde leggen, er n*oit meer naar omkijken. Verder heeft hij tot zijn beschikking artikel 74 van het Wetboek van Strafrecht. Dit artikel geeft het recht van transigeeren. Dat transigeeren is een mooie uitvinding, een uiting van den modernen tijd. Kijk, dat gaat zoo. De overtreding is begaan, proces-verbaal opgemaakt en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie roept den zondaar op. Hij wijst dezen dan op de begane fout en zegt dat door het betalen vaneen som geld een vonnis kan worden voorkomen. Op zich zelf heel prijzenswaardig, mits toegepast waarvoor het is bedoeld. Doch dit kan zeker niet voor arbeidswet-overtredingen zijn en hierbij wordt dit transigeeren op ergerlijke wijze misbruikt. Het spreekt vanzelf dat niet alle rechterlijke ambtenaren gelijk handelen. De een maakt het belangrijk bonter dan de ander. Een paar trouwe handlangers vinden de wetssaboteurs in Mr. Meinschke, ambtenaar Openbaar Ministerie en Mr. de Vries Peyens, kantonrechter. Een min of meer noodlottig samengaan komt hier nog bij, omdat laatstgenoemde de zaken heeft te berechten in het kanton over het Y. Dit stadsdeel is voor onze industrie zeer belangrijk en het kan niet anders of dit moet voor de wetsnaleving zeer funeste gevolgen hebben. Ons onderzoek nu heeft uitgewezen dat 70 h 80 pCt. van de gevallen óf gesepareerd óf getransigeerd wordt. Nu zou er voor dit transigeeren wellicht nog iets te

zeggen zijn indien een behoorlijke afkoopsom betaald moest worden. Maar eenerzijds het zeer hooge percentage waarin art. 74 van het Wetboek van Strafrecht wordt toegepast en anderzijds de belachelijk lage bedragen waarvoor de overtreders inde gelegenheid worden gesteld elke verdere consequentie van de begane fout af te wentelen, maken de wet tot een aanfluiting. Er zijn ons tal van gevallen bekend waarin voor belangrijke wetsovertredingen voor bedragen van I—s1—5 gulden wordt getransigeerd. Is het niet meer dan schande, dat de Regeering, die toch van dit alles behoort kennis te dragen, dit zoo maar laat passeeren. En in gevallen, waarin een niet te herroepen vonnis wordt gewezen, zijn als regel de boetebedragen zóó gering, dat er niet de minste preventieve werking vanuit gaat. Enkele voorbeelden. Door de Amsterdamsche Droogdok Mij. was zonder overwerkvergunning aan de schroeven van de „Cremer” gewerkt. Deswege werd er op 26 Augustus tegen de beide Directeuren proces-verbaal opgemaakt. De zaak diende op de zitting van 23 September en werd er vier keer flO boete tegen elk geëischt. De uitspraak viel op 1 October, n.l. ontslagen van rechtsvervolging op tegenspraak. De heeren hadden n.l. beweerd niet te weten dat dit nog een in aanbouw zijnd schip was, ofschoon de „Cremer” eerst 11 dagen nadat proces-verbaal was opgemaakt proefgestoomd heeft. De Amsterdamsche Droogdok Mij. is op het oogenblik te Amsterdam de inrichting waar verreweg het meest clandestien wordt overgewerkt. Schande voor de Directie die zoo weinig eerbied voor de wet toont, schande voor de rechterlijke ambtenaren die deze sabotage door hun rechtspraak inde hand werken, doch eveneens voor die arbeiders die zich er voor leenen onze Arbeidswet te helpen verkrachten. Aan de N.V. „Voorwaarts” hadden de arbeiders aan nieuw werk zonder vergunning overgewerkt. De eisch was 3 maal f 5 boete, de uitspraak 3 maal f 2 boete. Behalve de bespottelijk lage boete werd bovendien slechts voor de helft vervolgd. Aan de Nederl. Dok ' Mij. werden in eenige jaren tijd 9 overtredingen geconstateerd en deswege proces-verbaal opgemaakt. Over het werkelijk gemaakte aantal overtredingen praten wij maar niet, want die zijn niet te tellen. Welnu, van de 9 bekeuringen waren er 2 wegens overtreding van de Veiligheidswet en beiden zijn gesepareerd. Voor de 7 Arbeidswetovertredingen is slechts in 4 gevallen boete geheven, n.l. 28 x f5; f3O; 5 x f5O en f 30. Twee gevallen werden door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie ingetrokken en éénmaal waren 2 gevallen gecombineerd. Dat combineeren is ook weer een vinding van den lateren tijd, die echter niet wordt toegepast als arme bliksems zonder belastingplaatje op zijn of haar rijwiel hebben gereden. De Firma Winkelman had, ofschoon zeer mild met overwerkvergunningen bedeeld, toch lust om zonder vergunning te doen overwerken. Proces-verbaal volgde, de zaak werd getransigeerd voor f 25. Verschure en Co. had in 2 jaren tijd 6 bekeuringen en kreeg 3 maal boete, t.w. ioxf 5; 3xf 10 en" Bxf 15. Hier dus ook weer 3 gevallen weggewerkt. De wetgever heeft bepaald dat bij de tweede herhaling binnen de twee jaar persoonlijk sanctie moet worden toegepast. Dat wil dus zeggen, dat iemand, die voor de derde maal binnen 2 jaar wegens overtreding van de Arbeidswet wordt verbaliseerd, met hechtenis behoort te worden gestraft. Hiervoor hebben wijde gevallen genoemd van 6 en 7 bekeuringen binnen 2 jaar, maar in geen enkel geval is hechtenis geëischt. Toch zou in eenige van voornoemde gevallen tot het eischen van hechtenis overgegaan moeten zijn indien recidive was ten laste gelegd. Maarde ambtenaar van het Openbaar Ministerie is de overtreders ter wille en legt nóch in het derde, nóch in het zesde geval recidive ten laste. Een ander middel om de recidive te ontgaan is dat men telkens een anderen per; soon verbaliseert. Ofschoon alle overtre-1 dingen ineen en hetzelfde bedrijf worden 1 begaan, stelt men steeds andere personen , aansprakelijk. Op deze wijze begint men . bij den Directeur en kan men eindigen bij 1 een van de zooveel onderbazen. Zoo ziet men, er zijn mazen genoeg om de wetsover. treders te laten ontglippen. Eén ding staat i wel vast, dat de toepassing van de Arbeids– j wet door de hier gesignaleerde handelingen _ j volkomen illusoir wordt gemaakt. r | De arbeiders zullen zelf de hand aan den t ■ ploeg moeten slaan en, speciaal bij de ben ruchte wetsovertreders elk overwerk moes ten weigeren. Wellicht is dat het middel ;t i om de vermetelste wetsovertreders tot in-I zichtte brengen.

Uit den Gelderschen Achterhoek. (D. v. H.) De lezer zal zich herinneren dat onze Bond het vorige jaar een schitterend geslaagden Landdag heeft gehouden te Terborg. Dat smaakte naar meer en onze vrienden in deze streek lieten dan ook geen gelegenheid voorbijgaan om er op aan te dringen ook dit jaar weder zoo’n bijeenkomst te organiseeren. Ze hebben hun zin gekregen. Echter met dit verschil, dat de meeting nu niet in Terborg, maar in Ulft zou plaats vinden. Zonder het bezit vaneen flink Eigen Gebouw, voorheen bioscoop, zouden wij; dit besluit natuurlijk niet hebben kunnen nemen, want het is bekend, dat onze ~christelijke” tegenvoeters de verdraagzaamheid en naastenliefde zoover voeren, dat ze ons elke gelegenheid onthouden om onze meening te verkondigen. D'? kans van slagen was in Ulft heel wat geringer dan te Terborg. Verder was de heele opzet niet zoo grootsch als vorig jaar. Rekening houdende met deze feiten kan vaneen goedgeslaagde meeting in het zwarte, dus achterlijke Ljlft worden gesproken. Met de muziekvereeniging ~Tot Steun inden Strijd” uit Doetinchem voorop, zette een flinke groep demonstranten zich te ruim 2 uur aan het station Terborg in beweging om de wandeling naar het ongeveer een uur verder gelegen Ulft te ondernemen. De stoet, waarin wij ter meerdere opluistering de vaandels van eenige min of meer na.bij gelegen afdeelingen opmerkten, was natuurlijk het voorwerp van veel belangstelling. Nergens uitte die belangstelling zich op onwelwillende wijze. Er is reden om aan te nemen dat er integendeel veel stil gehouden sympathie is voor onze beweging. Ook te Ulft was er veel belangstelling, al demonstreerde deze zich dan niet in het druk bezoek van de vergadering. Toch was de voormalige bioscoop geheel bezet toen de voorzitter der afdeeling Ulft een woord van welkom richtte tot de aanwezigen en de meeting opende. Afgewisseld door mooie nummers muziek en zang van onze kranige Doetinchemsche vereenigingen, hebben daarna Van Hattem en Walther een krachtig en geestdriftig propagandistisch woord gesproken, hetwelk veel instemming van de vergadering ondervond. Te kwart over vijf was de meeting geëindigd en werden de meetinggangers van „buiten” met een krachtige „Internationale” naar de halte der tram gebracht. De tijd, die daar gewacht moest worden, werd door de zangvereeniging benut om onder groote belangstelling een aantal strijdliederen ten gehoore te brengen. Het was een goede dag en een geslaagde inzet van de winterpropaganda. Kameraden inden Achterhoek, houdt vol! Zet door ! Uit dit bescheiden begin zal als overal elders een mooi en nuttig stuk socialistische arbeidersbeweging voortkomen. De invloed der moderne „Effieieney”-methoden”. We lazen in het „Algemeen Handelsblad” het volgende: Een Amerikaansch schrijver ontleent aan Ford’s nieuwe boek het volgende voorbeeld van de snelheid, waarmee in fabrieken, zooals die van Ford, de materialen omgezet kunnen worden tot geheel afgewerkte fabrikaten. Wanneer b.v. Maandagmorgen een stoomboot, geladen met ijzererts, om 8 uur aanlegt aan een steiger van de Ford Alotor Cy. aan de River Rouge-fabriek, dan is dit erts reeds Dinsdagmorgen om 12.10 tot gietijzer omgezet. Dit kan dan om 4.15 van dienzelfden morgen gegoten worden, terwijl des middags om 12.20 de eerste machinale bewerking aan de gietstukken begonnen kan worden. In totaal worden b.v. 58 bewerkingen uitgevoerd en wel in 55 minuten, Dinsdag om 1.15 de afgewerkte onderdeèlen vaneen motor op j de banden zonder eind geplaatst kunnen worden, die ze voeren naar de plaats van j samenstelling van den motor. In 97 minu, ten is de motor geheel samengesteld, zoodat deze Dinsdagmiddag om 3 uur ver! voerd kan worden. De motor komt Woensdagmorgen om 8 uur op de „assemblingplant” en wordt ongeveer een uur later ] ineen wagen gemonteerd, zoodat reeds Woensdagmorgen vóór twaalf uur de afgewerkte auto dooreen handelaar in ontvangst genomen zou kunnen worden, zoodat men kan zeggen, dat alles van Maandagmorgen tot Woensdagmiddag omgezet is van "ruwe grondstof tot geld of geldswaardige papieren.