Hemelvaartsdag, len en zen Kerstdag (voor zoover deze niet op een Zondag vallen) de helft van het vaste uurloon, dat zij zouden hebben verdiend als die dag geen feestdag geweest was, terwijl den leden wordt aanbevolemeen regeling te treffen, waarbij ’ door de werklieden inde andere helft wordt voorzien.” Zoo staat er geschreven inde „Landelijke Regeling” December 1925 van den Metaaibond. Men zou zoo zeggen dat tamelijk positief wordt voorgeschreven dat de feestdagen voor de helft moeten worden betaald en wel aan alle werklieden. Wel staat iets verderop in diezelfde regeling, dat het dagelijksch bestuur dispensatie kan verleenen, maar dit geldt dan voor een geheel personeel. Nu ontvingen wij een klacht vaneen aantal werklieden, werkzaam bij Bonn en Mees, dat daar voor den Hemelvaartsdag niets was betaald. Wij zonden deze klacht door aan den directeur van den Metaaibond en ontvingen het volgende antwoord : „Naar aanleiding van uw schrijven van 28 Mei j.l. deel ik u het volgende mede; Bij de firma Bonn en Mees waren op Hemelvaartsdag 215 man in dienst; daarvan waren 122 in vasten dienst, waaraan 50 pCt. van het loon is uitbetaald ; 2 man vielen onder de ongevallenwet; x man kreeg ziekengeld. Niets werd uitbetaald aan 6 man, sedert Mei j.l. in dienst; 12 losse timmerlieden, sedert Mei in dienst en aan 72 losse dokwerkers, sedert medio Mei in dienst. Een definitie van hetgeen de Metaaibond onder losse en vaste werklieden verstaat, zal binnenkort gepubliceerd worden.” (Spatieering van mij, J. W.) Hoogachtend enz. Zie je. Daar gaande rechten der metaalbewerkers. Nietwaar, zoo’n regeling ziet er nog niet zoo heel beroerd uit. Allerlei wordt er in omschreven en voorgeschreven. Niet alleen omtrent de feestdagen, maar ook ten opzichte der overuren, vacantiedagen en ziekteregeling. En het staat er heel positief. Is er dan een werkgever die zich van dat positieve niets aantrekt en, zooais in dit geval, de arbeiders tijdens feestdagen gewoon op een houtje laat bijten en wordt er dan een klacht ingediend, dan luidt het: Ja, zie je, de vaste arbeiders hebben het wel gehad, maarde losse (ongeveer de helft van het personeel) kregen niets. En om nu dien werkgever te dekken, wordt er als klap op den vuurpijl bij gezegd; Wat losse werklieden zijn, daaromtrent; zal binnenkort een verklaring worden gepubliceerd door onze hoogmogende bij de gratie der ongeorganiseerde arbeiders almachtige heeren van den Metaaibond. (Dus voordien was dit vraagstuk niet in bespreking geweest.) En wanneer wij straks die verklaring kennen en er komt dan weer een Bonn en Mees en wijkt van die verklaring af, dan komt er weer een ander smoesje, waarmee die werkgever weer gedekt wordt. En zoo gaat het door, totdat de arbeiders van de gunstige omstandigheid der drukte inde industrie gebruik gaan maken en met een sterk georganiseerde macht den werkgevers een halt toeroepen, hen stevig in den kraag grijpen en ze een collectief contract laten schrijven, waarbij de rechten der arbeiders behoorlijk worden gewaarborgd. Wat wij boven signaleerden geldt niet alleen ten opzichte der feestdagen. Ook de bepalingen omtrent uitkeering bij ziekte en dergelijke worden op dezelfde manier verkracht. ■¥■ * * Overwerkvergunningen. Wordt de werktijd met 1 Juli ook weer verkort? Ziedaar een vraag, ons de laatste dagen van vele zijden gesteld. Hoewel nog niet voor alle werkplaatsen, volgt hieronder voor enkele bedrijven toch een antwoord, zij het dan ook inden vorm vaneen overwerkvergunning. De ondernemingen van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij en die van de Scheepswerf en Machinefabriek Lith en Madern hebben verlof om tot en met 1 October a.s. 50 uur per week te laten werken, terwijl de Ned. Staalindustrie tot denzelfden datum uur per week mag werken. Bovendien heeft Niehuis en v.d. Berg vergunning om tot en met 7 Juli 50 uur per week te werken. Wanneer deze vergunningen een maatstaf zijn en dat zal wel, dan wordt er inzake werktijd, voor zoover het van de arbeidsinspectie afhangt, tot 10 October a.s. op den ouden voet voortgegaan. UTRECHT. (G.) Bazar en verloting. Ten bate van het Troelstra-Oord wordt op 8, 9 en 10 Juli inde zalen en inden tuin

van het N.V.-Huis een bazar georganiseerd, waaraan een verloting en verschillende attracties verbonden zijn. Als hoofdprijs is een 4 lamps radiotoestel disponibel gesteld, terwijl tal van andere huishoudelijke en luxe artikelen als prijzen vastgesteld zijn. Loten zijn bij bode R. de Jager, Balistraat 54 en bij onze bestuurders a 25 ct. verkrijgbaar; tevens gedurende de kantooruren op het kantoor: Jan Pieterszoon Koenstraat 21. Voor den bazar is nog persoonlijke hulp noodig. Voor den verkoop der artikelen, het aanprijzen der verschillende attracties van den bazar, kortom voor de vele en velerlei werkzaamheden tijdens de 3 bazardagen, zullen wij hulp moeten hebben van pl.m. 150 personen, zoowel vrouwen ep groote meisjes als mannen, die elkander bij nader overleg op gezette tijden zullen aflossen. Inschrijving hiervoor kan bij het bestuur geschieden vóór of uiterlijk Zaterdag 2 Juli a.s. Met goede samenwerking kan alles bereikt worden en zeer zeker voor dit mooie en schoone doel, n.l. de Stichting ~ T roelstra-Oord’ ’. ♦ * * Inschrijving als werklooze. Het komt den laatsten tijd weer voor, dat leden, die werkloos zijn geworden, eerst eenige dagen blijven rondloopen en zich dan pas op het kantoor als werkloos zijnde komen melden. Hoe goed dit ook bedoeld kan zijn willen wij er toch ernstig tegen waarschuwen, want er kan bezwaar tegen de uitkeering gemaakt worden. Volgt dan ook onzen raad op, om, zoodra men werkloos is geworden, zich als werkzoekende bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te laten inschrijven. Vervolgens begeeft men zich voorzien vaneen bewijs van zijn laatsten werkgever, waarop de reden van ontslag is vermeld, het bondsboekje met volledig alle contributiezegels en de kaart van de Arbeidsbeurs, naar het afdeelingskantoor. Vooral des ’s Maandags zorgt men al deze dingen vóór 12 uur verricht te hebben, dan kunnen wij verder de zaak afwerken en onze leden beloopen geen kans dat zij moeite hebben om uitkeering te bekomen. * * Overwerk. Het is ons reeds meerdere malen gebleken, dat voor het verkrijgen vaneen overwerkvergunning inde Metaalindustrie voor korte perioden, die zich echter soms uitbreiden tot ongeveer 3 maanden, niet zoo’n serieus onderzoek ingesteld wordt omtrent de noodzakelijkheid als wel wenschelijk zou zijn. Wij zien het herhaaldelijk dat een of andere firma, die een overwerkvergunning heeft gehad, zoodra het werk is geëindigd de arbeiders wegens slapte ontslaat, terwijl, als het werk in meer normale werktijden was vervaardigd, zulk een ontslag óf niet noodig óf eenige weken opgeschort zou zijn. De firma Corn. Begeer had een vergunning om in ploegen te werken voor werk bestemd voor „Zonnestraal”. Het bleek, dat wel eens vergeten werd in welke ploegen de arbeiders ingedeeld waren en dan gebeurde het wel dat arbeiders uit de morgenploeg ook nog bij de middagploeg behoorden. Ook de werkdagen waren niet zoo heel erg lang: 12 of 15 uur per dag. Och, dat is toch zoo erg niet, terwijl het ook niet zoo erg was als je de menschen wat huisarbeid liet verrichten. Het was voor eert goede instelling en dan mocht je wel wat van de menschen verlangen. Nu zijn er altijd dwarskijkers en die gaven daarvan kennis aan de Arbeidsinspectie, welke op onderzoek uittoog. Dat het daarbij ook niet zoo gemakkelijk is gegaan, zal de ambtenaar wel hebben ondervonden, want tijdens de ondervraging van de arbeiders was óf de baas óf de directie steeds aan de andere zijde van den arbeider, zoodat niet rechtuit gesproken kon worden op straffe van ontslag. Wij hebben ons toen maar tot onzen vriend Van Zutphen gewend en deze heeft direct uitstel van levering aan de firma gegeven, zoodat hieruit bleek, dat toch niét direct een overwerkvergunning noodig was. De firma heeft natuurlijk op navraag door Van Zutphen ontkend, dat er abnormale werktijden bij haar bestonden en dat nog veel minder huisarbeid verricht werd. Wij hebben ons daarna nog eens overtuigd en zelfs bleek ons, dat op 20, 21 en 22 Juni nog de hierboven gesignaleerde werktijden bestonden en daarnaast konden wij verschillende adressen van thuiswerkers opsporen, waarbij één zelfs 4 jongens in zijn dienst had. Het werk is thans geëindigd en het resultaat is, dat direct een 3-tal arbeiders wegens gebrek aan werk ontslag kreeg. Ook bij de Scheepswerf „De Liesbosch”

werd met en zonder overwerkvergunning 60 a 70 uur per week gewerkt en ook daar hebben thans een 25 man wegens slapte ontslag gekregen. Het gaat wel gek toe, men krijgt met overheidshulp gelegenheid tot langer arbeiden, doch laat de overheid voor de gevolgen van de vervroegde werkloosheid opdraaien. Een wat meer normale werktijd zou meer het algemeen belang dienen. Het Troelstra-Oord. Een schitterend geschenk van de Centrale Arbeiders-Verzekerings- en Depositiebank uit Den Haag. Op voorstel van de Directie heeft de Raad van Commissarissen met algemeene stemmen besloten, het Troelstra-Oord de volledige inrichting van 20 tweepersoons slaapkamers aan te bieden, daarnaast nog een bedrag van f 3000 beschikbaar te stellen voor de vloerbedekking van de groote zaal. Met deze aanbieding, welke een bedrag van f 10.000 vertegenwoordigt, zijn wij uit een groote moeilijkheid gekomen. Het was n.l. zoo, dat wij wel de inrichting van de verschillende slaapkamers aangeboden kregen, doch wij vorderden daarin slechts zeer langzaam. De „Centrale” heeft door haar geschenk aan deze zorg een einde gemaakt, en daarmede tevens gedemonstreerd i wat zij voor de arbeidersbeweging beteekent. Deze grootsche instelling moge ons ten voorbeeld zijn en blijven. Wij zeggen de Directie en de Commissarissen hartelijk dank voor het prachtige geschenk. * -¥■ Nieuwe geschenken. Wij ontvingen van de Directie van ons partijorgaan „Het Volk” en van Ontwikkeling het volgende bericht: „Ondergeteekenden hebben het genoegen U hierbij te berichten, dat wij voornemens zijn, U ten behoeve van het Troelstra-oord het volgende aan te bieden: Het dagblad ~Het Volk” zal voor de leeszaal twee vrije abonnementen geven, zoowel op het dagblad als op de nevenperiodieken „De Notenkraker” en „De Proletarische Vrouw”. Bovendien zal worden , nagegaan, of wij in staat zijn van „De Notenkraker” een compleet stel ingebonden jaargangen af te staan. Lukt dit niet, dan zullen we in elk geval zooveel jaargangen geven als mogelijk is. Eventueel kan dan nog worden getracht de collectie te completeeren. De afdeeling Uitgeverij van „Ontwikkeling” zal voor de bibliotheek afstaan een complete collectie van de bij haar verschenen en nog in voorraad zijnde boeken en brochures. Voorts zal voortaan van alle nieuwe uitgaven regelmatig een gratisexemplaar worden verstrekt. Voor zoover de uitgaven ook „gebonden” verkrijgbaar worden gesteld, kan het bestuur kiezen tusschen de ontvangst van ingenaaide en gebonden exemplaren. Dit laatste met het oog op de mogelijkheid, dat het bestuur wellicht zal besluiten de boekerij in uniforme banden te doen binden. Tenslotte zullen wij mede gratis-abonnementen geven op onze wetenschappelijke periodieken „De Socialistische Gids” en „De Gemeente”. Mocht U van eerstgenoemd tijdschrift een aantal ingebonden jaargangen wenschen te ontvangen, dan staan deze tot Uw beschikking. Alleen zal het niet mogelijk zijn een compleet stel jaargangen ter beschikking te stellen. De af deeling Boekhandel ~Ontwikkeling” is tenslotte bereid, U uit haar voorraad van bij derden verschenen boekwerken een keus te laten doen tot een totaal-ver■ koopprijs van ƒ 250.—. Het spreekt van-I; zelf, dat over deze keus t.z.t. nader overleg zal moeten- worden gepleegd.” 1 Van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling ontvingen wijde mededeeling, dat het bureau dé bibliotheek zal inrichten ' en daarvoor een bedrag van minstens duij zend gulden zal bijeenbrengen. Van de Sociaal Democratische Kamerfractie ontvingen wijde toezegging, dat een bedrag van 300 gulden beschikbaar was voor den aankoop vaneen passend geschenk. I Het Hoofdbestuur van den Sigarenmakers- en Tabakbewerkersbond nam de inrichting van twee één-persoons slaapkamers voor zijn rekening. I De Schildersgezellenbond meldde ons, dat de Bondsraad met algemeene stemmen heeft besloten, ons / 500.— te schenken voor den inventaris. Dat is een prijzenswaardig voorbeeld, omdat de Bondsraad de bestem-1 ming van dit bedrag aan ons overliet. Door j den stroom van geschenken wordt het ons

steeds moeilijker, ieder te bevredigen en dus is geld ons het meest welkom. Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders schonk ons het benoodigd aardewerk ter waarde van ƒ 1584.—. Dit geschenk stellen wij op hoogen prijs, omdat het zoo bij uitstek practisch is. Eveneens handelde het bestuur van onzen Metaalbewerkersbond in volkomen overeenstemming met ons verlangen, door de benoodigde metaalwaren als lepels, vorken, messen enz. tot een bedrag van ƒ 1500.—- aan te bieden. Ook dit geschenk toont den practischen zin van onze hoofdbesturen. Geven wat nuttig is voldoet veel meer aan het doel, dan schoone zaken waar we geen raad mee weten. Daarom waren wij ten zeerste verrast, toen de vrouw vaneen trouw lid onzer beweging ons een prachtig gehaakt tafelkleed kwam brengen, een waar kunstwerk, gemaakt uit liefde voor het schoone doel. De Bestuurdersbond te Dordrecht zond ons het benoodigde geld voor de inrichting vaneen twee-persoons slaapkamer, zoodat ook onze Dordtsche vrienden zich niet onbetuigd laten. Het bestuur van den Litografenbond schonk ons een éénpersoons slaapkamer, waardoor we nu bijna al de logeerkamers cadeau gekregen hebben. Tenslotte, het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders schonk ons een bedrag van ƒ 700.— voor het in gebrandschilderd glas-vervaardigen van het groote torenraam, waarvoor Halm Jr. het ontwerp maakt, terwijl wij van dezen bond tevens de groote standaardvlag cadeau hebben gekregen, die van den toren zal wapperen. Zoo men ziet, ~de stroom rijst al meer en meer” en toch zijn we er nog niet. We hebben nog geld noodig voor de keuken-inrichting, de buffetten, de terrasplanten, stoelen en tafels, een paar banken op het terrein, zonder te praten over de vele kleinigheden als kussens, kinderbedden en wat dies meer zij. Maar dat komt ook welM Het Hoofdbestuur van den Bond van, Onderwijzers besloot eveneens aan het totstandkomen vaneen mooie bibliotheek medewerking te verleenen. ♦ * * Nu gepubliceerd is, dat het Troelstra-Oord op 14 Augustus zal worden geopend) ontvangen wij van alle kanten verzoeker)) of inde maand Augustus of September nog gelegenheid wordt gegeven, om aldaar dc vacantie door te brengen. Ter informatie deelen wij mede, dat dit inderdaad het gC' val is, omdat het gebouw na de opening onmiddellijk ter beschikking van de leden def moderne arbeidersbeweging wordt gesteld- Omtrent de pensionprijzen enz. kunnen wij echter vóór 1 Augustus nog geenerle* mededeeling doen. Per dien datum treedt de conciërge in functie, waarna verschillende mededeelingen kunnen worden gedaan -ADVERTENTIEK. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling op 28 Juni j.l. bij de herdenking van het 25-jarig lidmaatschap van den Bond ondervonden, betuigen wij onzen harte* lijken dank. C. OOSTERHOORN. J. C. OOSTERHOORN—KEV* Zeep- en Parfumeriefabriek „HET LAMPJE”, Diemen—Amsterdam- Tel. 60672* Opgericht ten dienste der Tubereulasebestrijding. Wie hielpen wij reeds? Conservatief en Bolsjewiek, Protestant en Katholiek, Orthodox en Atheïst, Zionist en Agoedist, Liberaal en Raiikaal, ledereen, ja allemaal I Meisjes, Jochies, Vrouw en Man, Want, wij helpen waar het kani Vindt gij dat een mooi idee? Ja? Vooruit dan, helpt dan meel Gebruikt„ZONNESTRAALZEEF” Merk: „HET LAMPJE». ; ttoUbuearuit „ Vootuwuic". üuaturmjn*** A'S**"