schillend en getracht zal worden daarin verbetering en meer eenheid te verkrijgen. Naast verhooging der uurloonen zal worden aangedrorigen op verbetering der ziekteregeling en verhooging van het aantal vacantiedagen, alsmede doorbetaling van het loon ingeval van R.K. feestdagen. De toestand van deze bedrijven is gunstig te noemen en blijkens de niet onbelangrijke uitbreiding geeft dit goede hoop voor de toekomst. Laten onze leden inde komende dagen zorgen voor versterking van het ledental onder beide personeelen. Dit zal ongetwijfeld het resultaat ten goede komen. * * * De buit over 1927 wordt verdeeld. Volgens een bericht in het „Deventer Dagblad” is inde gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Eerste Nederl. Rijwiel- en Machinefabriek besloten over het afgeloopen jaar een dividend van 10 pCt. uitte keeren. Aan deSe fabriek zijn de uurloonen zeer laag; de arbeiders behooren tot de slechtst betaalden van Deventer, De poging die onze organisatie heeft gedaan tot verbetering daarvan, werd door de directie beantwoord met broodroof voor enkele arbeiders en deze moesten op haar bevel verklaren dat zij genoegen namen met een hongerloon. 1 Voor de groep geschoolden, werkzaam in de afdeeling vleeschsnijmachines, bedraagt het gemiddeld uurloon 52 ets. Verhooging | daarvan wordt op bevel der directie door 1 den Metaalbond afgewezen onder het mo- j tief dat deze arbeiders niet zelfstandig ! kunnen werken. Dit is in strijd met alle ; waarheid. Onder deze groep bevinden zich zeer bekwame vakarbeiders, welke meer- 1 malen de leiding opmerkzaam hebben gemaakt op fouten en gebreken. Overigens j klinkt het wel eigenaardig dat deze onder- I neming de door haar vervaardigde artikelen ! als rijwielen en vleeschsn ijmachines aan- j beveelt als zijnde het hoogst in kwaliteit en afwerking. Indien echter door de organisatie wordt aangedrongen op eenige verbetering der loonen, dan zijn plotseling alle arbeiders minderwaardig. Indien het laatste juist is, dan geeft dit weinig ver- ; trouwen voor de deugdelijkheid van de ver- I vaardigde artikelen." ♦ * * Vergadering van den N. D. B. Bond. v oor den N. D. B, Bond spreekt op ! 21 Februari F. Kupers, secretaris van het ■N- V. V., ineen openbare vergadering pver de „Vooruitzichten der vakbeweging m de naaste toekomst”. De zangvereeniging de „Deventer Volksstem” verleent haar medewerking-. De vergadering wordt gehouden in „Help U Zelven” en vangt : ’s avonds 8 uur aan. Wij wekken onze i leden op deze voor de vakbeweging belangrijke vergadering te bezoeken. DORDRECHT. (J. v. H.) Wij hebben oen Metaalbond verzocht ons te willen [ mededeelen, wanneer de reeds zoolang toegezegde nieuwe loonregeling er eindelijk j eens zal komen. Tijdens de acties, die wij 1 het vorige jaar voerden, is telkens gezegd dat er een nieuwe landelijke regeling zou komen, welke de loonen gunstig zou bein- 1 vloeden. De Metaalbond berichtte ons in antwoord °p ons schrijven, dat de nieuwe regeling aan ’t einde van deze maand of ’t begin Van de volgende maand ingevoerd zou worden. We zijn werkelijk benieuwd naar de resultaten dezer nieuwe regeling en onze leden zullen goed doen de vertrouwenslie- 1 den met elke verandering, die zij constateeren, op de hoogte te brengen. Fr zijn enkele ondernemingen, die wij nog niet bij name zullen noemen, waar de loonen absoluut le laag moeten worden geacht. Hierin moet verbetering komen. 1 Brengt de nieuwe regeling deze verbete- ‘ ring niet, dan moeten acties worden ingezet ' om daartoe te komen. We kunnen dezen achterstand niet langer laten bestaan. Onze 1 leden weten wel welke ondernemingen wij . hierbij op het oog hebben en zij dienen , • z'ch dus ten deze opzichte gereed te hou- ; den. + ♦ * De firma de Kluiver stuurde ons óp ons schrijven een zeer onbepaald I antwoord. Naar aanleiding daarvan hebben 1 Vre een bespreking aangevraagd. We hopen < hierdoor bevrediging tot stand te kunnen 5 brengen. Een beetje meer spoed van de jpjde der firma is echter wel gewenscht. 1 ->ebeurt dit niet, dan zullen wij deze zaak 1 opnieuw met het personeel moeten bespre- ( ken en andere maatregelen voorbereiden. 1 ( V ! c T , r Licbtbeeldenavond. Vrijdag 27 Januari is t °nze bondsvoorzitter voor onze afdeeling opgetreden met het onderwerp; ~De ont-- I W’kkeling der Ijzer- en Staalindustrie”, I Verduidelijkt met lichtbeelden. i t

De lichtbeelden gaven een duidelijke voorstelling van de ijzerproductie, zooals zij door alle eeuwen heen en inde verschillende deelen der wereld werd uitgeoefend, en welke technische verbeteringen Inde laatste honderd jaren zijn tot stand gebracht. Het geheel was zeer leerzaam, vooral ook doordat met cijfers aangetoond werd hoe groot de invloed van deze technische ontwikkeling is geweest op het loonpercentage inde ijzerproductie. Verder werd de nadruk gelegd op het totstandkomen van trusts en kartels en : werkgeversorganisaties in üuitschland, de ' wijze waarop daar de positie der arbeiders ! wordt aangevallen zoowel wat betreft loon als arbeidstijd. De rede van Danz en het vertoonen der plaatjes werd met zeer groole aandacht gevolgd. De opkomst van onze leden was i zeer bevredigend. De blauwe zaal van „American” was zoo goed als gevuld. We hoorden van alle kanten voldoening over dezen avond uitspreken. ! Onze afdeeling had er een goeden avond mede en wij kunnen onze andere afdeelingen aanraden ook van deze gelegenheid gebruik te maken. Men zal dan velen leden een goeden leerzamen avond geven. I GORINCHEM, (J, v. H.) Onze laatste bij de Vries Robb é ingediende 1 verzoeken betreffende het verhoogen van , de loonen der jongeren, ten einde de veel | te groote verschillen weg te nemen, hebben I niet het gewenschte resultaat opgeleverd. : Wel kregen enkelen een cent of enkele cen| ten verhooging, doch dit heft de misstanden niet op. Deze aangelegenheid is inde kern behandeld, dbch ook daar werd geen i resultaat ten goede bereikt. I Wij zullen deze zaak opnieuw onder ! oogen moeten zien en maatregelen ter veri betering voorbereiden. In Februari a.s. zullen we hiertoe wel gelegenheid krijgen. * * * Bij de firma van Wingerden, metaalwarenfabriek, alhier, moeten we ook I ter verbetering der loonen optreden. Het hoogste loon is hier nog 48 cent per uur. Deze firma is beroemd of berucht, zooals – men het noemen wil, uit vroégeren tijd en ook nu nog neemt zij een standpunt in dat I niet meer getolereerd kan worden. Onlangs | ! schreef ze nog aan een sollicitant een brief, I waarin zij vroeg of hij ook lid was vaneen sociaal-democratische of communistische I vereeniging. In dat geval kon men hem niet gebruiken. Wij zullen ons nu nog eens weer tot dit i personeel wenden om te trachten het te | overtuigen, dat de eenige weg tot verbete- | ring is, zich te organiseeren in onzen Bond. I GRONINGEN. (W. H. vS.) Wij ont- I vingen de mededeeling dat op Zondag 12 | Februari a.s. door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in samenwerking met het Religieus Socialistisch Verbond afd. Groningen een ochtendbijeenkomst wordt belegd. De bekende tooneelspelers Albert van Dalsum en Sarah Héyblom zullen op- i voeren: „Opstandelingen” van Henriëtte Roland—-Holst. De besturen van dein deze samenwer- ! kende organisaties doen op hun leden een beroep er zorg voor te dragen, dat de opkomst dezen morgen zoo groot mogelijk is, waar anders deze bijeenkomst een 'financieel nadeel moet opleveren. De zaal van „De Harmonie” moet uitverkocht zijn. Vrienden, dat kan, dus dat moet! Laat een ieder voor dezen morgen propaganda 1 voeren. Het belooft een gënotvolien morgen te worden. De heer Albert van Dalsum zal over dit kunstwerk met socialistische tendenz vooraf een inleiding houden. De prijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld en wel voor de leden van genoemde organisaties op 25 cent, voor niet,-leden op 50 cent, verhoogd met stedelijke belasting. Waar dit voor dit seizoen de laatste gemeenschappelijke bijeenkomst is van het Instituut en het R. S. Vb, wekken wij onze leden gaarne op dezen morgen te bezoeken. Nadere aankondiging in het „Groninger Volk” van Vrijdag xo Febr. a.s. KRIMPEN a, d. LEK. (T. de J.) Wij ' ' herinneren onze leden aan de Propaganda-Feestvergadering, welke zal worden gehouden op Woensdag 8 Februari a.s." inde ; zaal van den heer P. v. Namen. Het woord zal worden gevoerd door den | hoofdbestuurder H. Walther. Medewerking, zal worden verleend door de jeugd- ; groep en de tooneelvereen. „Kunst door ' Oefening”. De jeugdgroep zal eenige lie- 1 deren ren gehoore brengen, terwijl de tooneelvereeniging een dramatisch spel in 4 i ; bedrijven, getiteld „Nanda”, zal opvoeren. I ' Voor de leden zijn tot en met Zondag 5 | – Februari kaarten verkrijgbaar a 25 centbij l P. Buitelaar (Noord), A. v.d. Graaf (Oosterstraat) en T. de Jager (Schoolstraat). 5

; OUDE-PEKELA. (W. S.) Het organi; satieleven was inden laatsten tijd in dezfe – afdeeling ingeslapen. Ambitie om de verschillende bestuursfuncties te bezetten was 1 niet meer aanwezig en het is zeer zeker aan 1 de taaie volharding van den voorzitter en den penningmeester te danken, dat verdere : inzinking voorkomen is geworden. Het ; kon echter zoo niet door blijven gaan en besloten werd een huishoudelijke vergade-1 ring uitte schrijven, waar getracht zou worden het bestuur aan te vullen en de zaak weer op pooten te zetten. Dit is gelukt! Ondanks regen en wind waren op 1 Dinsdag 24 Januari j.l. onze leden zeer – goed opgekomen. Na een uiteenzetting door Segaar gegeven, waarbij hij liet uitkomen hetgeen onze organisatie inde laatste jaren gepresteerd heeft en welke de plannen voor de toekomst zijn, deed spr. een beroep op de aanwezige leden er aan mede te werken – onze toekomstplannen te verwezenlijken. Volgens spr. is daarvopr eerste vereischte dat alle afdeelingen van den bond, ook de kleine, goed functioneeren. Daarvoor is in de eerste plaats noodig een flink, energiek bestuur en dat zal dus door de leden gevormd moeten worden. Aan anderen kunt ge zulks niet vragen of opdragen. Het eigen organisatiewerk moeten de leden, die daarvoor geschikt zijn, zelf ter hand nemen. De aanwezigen toonden dit te begrijpen. Het bestuur werd met drie man uitgebreid 1 en verschillende leden gaven de toezegging | mede op huisbezoek te zullen gaan. | De stemming was goed en wij vertrouj wen dat ook onze makkers te Oude-Pekela er in zullen slagen hun afdeeling te versterken. Er is daar op het terrein der arbeidsvoorwaarden inde verschillende ondernemingen nog heel wat op te knappen. Hallo makkers, de hand aan den ploeg! Op ter versterking van onzen Bond! ROTTERDAM, Electriciens, Ontwaakt! (J. W.) Het schijnt dat er eenig leven, eenig begin van verzet onder de electriciens in onze stad komt en wel meer speciaal ; onder de scheepsinstallateurs. Vermoedelijk ! heeft de betrekkelijke drukte in dat deel ! | van de electrotechnische industrie er wel 1 eenigen invloed op. j Wij herbergen thans 4 firma’s die dat | werk doen. Dat zijn „De Hoop”, Rietschoten en Houwens, Croon en Co. en de i jongste in deze groep, Groeneveld v.d. Pol, die pas onlangs hier een filiaal stichtte, i Zijn wij goed ingelicht, dan zijn al deze | firma’s goed voorzien van werk. De toestanden voor de werklieden van i deze firma’s zijn verre van gunstig. Overj werken bij de vleet. Emolumenten, als reis-I en looptijd en dergelijke, zijn bij enkele I dezer werkgevers iets wat geweest is, iets wat tot den goeden ouden tijd behoort. De loonen zijn in ’t algemeen laag, dus de rest naar verhouding. Reeds lang hadden wij eenig teeken van leven onder deze groep arbeiders verwacht thans begint het te komen. | Van de eene firma bereiken ons hefhaal, delijk klachten wegens het vele overwerk i ! dat er gedaan wordt en vaneen andere weer teekenen van verzet over de lage loonen. Een paar weken terug hebben we zelfs een staking bij een firma gehad, omdat wegens weigering om over te werken één of twee man werden ontslagen. Deze staking duurde een Zaterdag en den d.o.v. Maandagvoormiddag, nadat na ee.n conferentie dezerzijds de zaak voorloopig in der minne werd geschikt en ’t ontslag voor- j, waardelijkwas ingetrokken. Ineen ver- j volgconferentie, waarbij enkfele der betrok- | ken arbeiders aanwezig waren en waarin | een aantal „misverstanden” werdén opge- i ruimd, zijn die omslagen definitief in- j getrokken en werd toegezegd dat de loonen | zouden worden herzien. Het resultaat van 1 deze „wilde staking” kan o.i. alleszins gunstig worden genoemd, vooral wanneer i daarvan het gevolg mag zijn een grootere bewustwording der electriciens. Het wil ons voorkomen dat deze groep van arbeiders bij taktvol en georganiseerd optreden van de 'drukte in hun werk gebruik moeten maken om de arbeidsvoorwaarden, waaronder zij werken, te verbeteren. Deze groep van werkers, die in ’t algemeen verantwoordelijk werk moet verrichten, is wel het ergst door de crisis getroffen. Hun loonen staan nog ver beneden die der geschoolde metaalbewerkers 1 en die zijn reeds erg laag. Wij beleggen voor onze leden, werkzaam in deze branche, op Donderdag < 9 Februari in „Thalia”, Sint Laurensstraat ; 44, een vergadering om een en ander te : bespreken en verwachten daar allen. < Electriciens, aangepakt! Maakt propaganda en komt ter vergadering 1 1

– ; TIEL. (Corr.) Bij wijze van nieuwjaars-2 wensch werd den werklieden van de Tiel– sche Machinefabriek op 2 Januari j.l. mede-5 gedeeld, dat de onderneming zou .worden 1 overgeplaatst naar Bergen op Zoom. > Deze bekendmaking deed velen, duchtend het spook der werkloosheid, den 1 schrik om het hart slaan. Ook onze afdee-1 lingsvoorzitter Joh. Schuyl was bij deze • ! zaak betrokken. J Al spoedig vernamen wij dat verschillende personen inde gelegenheid zouden . vvorden gesteld om mee over te gaan naar * Bergen op Zoom en onder hen ook onze vriend Schuyl. Als dit blad verschijnt zal het pleit alreeds beslecht zijn en vriend Schuyl niet meer in ons midden verkeeren. Het bestuur van onze afdeeling was van meening dat Schuyl zoo maar niet zonder meer I iel mocht verlaten en zocht contact met de diverse organisaties, waarin Schuyl een leidende functie bekleedde, om hem gezamentlijk een afscheidsavond aan te bieden. Wij moeten erkennen hem niet te hebben vergeten. De kern van de Tielsche arbeidersbeweging was op haar post. Toen Schuyl met zijn echlgenoote per auto aan ’t gebouw aankwam, stond daar de A. J. C. opgesteld met haar kleurrijke vlaggen en biacht hem een eere-saluut. De aanwezigen stonden op van hun zetels en spontaan werd „De Internationale” aangeheven. Het woord werd gevoerd door vertegenwoordigers van Bestuurdersbond, Vrouwenclub, A. J. C., Zangv ereeniging, Gemeentewerklieden, Fabrieksarbeiders, Raadsfractie en Metaalbewerkers. Al het gesprokene te memoreeren is ondoenlijk. Laten wij er dit van zeggen, dat hij geroemd werd als een opreent sociaal-democraat en vakvereenigingsman en dat zijn Vertrek een gevoelige klap voor de Tielsche arbeidersbeweging genoemd werd. Terecht merkte één der, sprekers , op, dat een „sieraad van de vakbeweging”’ Tiel Mncr verlaten. 00 Verschillende cadeaux werden aangedragen, waarbij een houtsnede, voorsteilende j een mijnwerker van den kunstenaar Toorop. j Dit laatste was een geschenk van onze afdeeling. Schuyl dankte allen voor de woorden tot hem gesproken en voor da aangeboden geschenken en deelde daarbij mee, dat hij te Bergen op Zoom z’n propagandawerk op dezelfde wijze als te Tiel hoopte voort te zetten. Ook op deze plaats brengen wij vriend Schuyl namens alle leden een woord van hartelijken dank en spreken de hoop uit, dat ’t hem en zijn gezin in Bergen op Zoom goed zal mogen gaan. Onze leden wekken wij op tot nog nauwere aaneensluiting. Hét voorgevallene met de I ielsche Machinefabriek doet ons weer eens zien hoe over het lot van 125 menschen wordt -bqslist zonder ook maar ’t minste overleg. Onze afdeeling zal door het voorgevallene aan ledental inboeten. Aan u, kameraden, de taak u op te geven voor huisbezoek, I opdat we weer spoedig ons oude ledental 1 bereiken. Aan den slag! ,VAASSEN. (B. H.) De N.V, Ijzergieterij „Industrie” alhier vraagt inde bladen voor haar bedrijf bankwerkers, modelmakers, vormers en leemkernmakers. Een werkloos lid onzer organisatie meldde zich aan als leemkernmaker. Na beantwoording ' van de vraag waar hij het laatst gewerkt had, deelde de baas hem mede, dat de directiè niet aan politiek deed en hij zich inde fabriek zeer kalm moest gedragen. Dat was de eerste voorwaarde en toen werd verder de vraag gesteld, welk uurloon ons lid wel verlangde. Toen deze te kennen gaf dat 52 ets. niet te hoog was en daarbij rekening hield dat Vaassen ineen lagere gemeenteklasse was ingedeeld, sloeg den baas dé schrik om het hart en gaf. deze te kennen, dat het hoogste uprloon bij de „Industrie” 35 ets. bedroeg en dit kon ons lid, ingeval deze zeer bekwaam was, ook verdienen, tenzij hij genegen was in Vaassen te komen wonen. Ons lid wilde dat voorloopig nog niet graag en gaf bovendien te kennen dat hij nog ongehuwd was. Dan moest hij volgens den baas maar op kamers gaan wonen en die waren in Vaassen wel te krijgen. Ons lid heeft natuurlijk voor dezen goed betaalden werkkring feestelijk bedankt. Dit kon het baasje zich niet begrijpen. Niemand is op deze fabriek georganisee'rd , en de toestand is daarvan een juiste afspiegeling. leder wordt verplicht lid te worden van de fabriekswerkloozenkas of anders ontslag. Arbeiders van de „Industrie” hoelang laat gij nog met u sollen?