De positie van het bedrijf. Vorige week deelden wij mede, dat de hoogovens te Velsen groote hoeveelheden gas als bijproduct produceeren en dit trachtte te verkoopen. Hei spreekt wet vanzelf dat de omliggende gemeenten inde eerste plaats vuur de afname van dit gas in aanmerking komen. De gemeente Velsen wordt dan ook in haar geueel van huogovengas voorzien. Ook de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin ontvangen hun gas uil het Huugovenbedrijf. Bovendien is men met de gemeente Uitgeest tot overeenstemmmg geaomen ook daar dit gas te leveren via hel gasbedrijf van Beverwijk. Ten slotte voert men onderhandel!ngen met eenige Zaanlandsche gemeenten over de levermg. Veilig kan worden aangenomen dat nu reeds aan de genoemde gemeenten vier en een halt millioen kubieke meters gas per jaar worden geleverd en dat dit met enkele millioenen zat stijgen wanneer ook meerdere Zaanlandsche gemeenten zullen contracteeren. Naast deze gaslevering verkoopt het Hoogovenbedrijt electrisciien stroom. Hel bedrijf heeft n.l. een groote centrale, welke veel meer stroom produceert dan in het eigen bedrijf wordt verbruikt. Hei geheele overschot wordt verkocht aan de P.E.G.E.M., welke een verbinding is van het provinciale electriciteitsbedriji en enkele gemeentelijke electriciteitsbedr.jven. In 1927 is door het Hoogovenbedrijt aan de P.E.G.E.M. 39.391.750 K.VV.U. tot een totaal-prijs van f 118.175.25 verkocht. De Centrale gebruikt uitsluitend stoom, die geproduceerd wordt inde stoomketels, gestookt met gas. Juist dezer dagen bereikte ons het bericht, dat de provincie Noord-Holland plannen heeft een electriciteitswerk te bouwen van 15 millioen gulden, waarvoor de benoodigde stoom zal worden geproduceerd met hoogovengas, \ I • ■ O ’ Alen ziet uit deze gegevens, hoe innig het Hoogovenbedrijf verbonden is met de belangen van de geheele streek en met de openbare diensten. Dit geeft het bedrijf een bijzondere posi- ■ tie, waarbij de kwestie van de arbeidsvoorwaarden een zeer belangrijke rol speelt. Daarover volgende weck. Uit de Atdeelingen. AMSIERDAM. Bloemenweelde inden zomer. (v. Z.) Zooais wij in ons vorig vakblad reeds meedeelden, is het onze afdeeling gelukt voor onze leden een zeer bij zonderen MidwinLeravond te organiseeren. Immers op Vrijdag 21 December des avonds acht uur zal de bekende folklorist, de heer D. J. v.d. \ en uil Oosterbeek, in de groote zaal van Handwerkers Vriendenkring zijn ~Zomerfilm” vertoonen, die ons in fleurige en dikwijls zinrijke tafereelen een beeld geeft van de vreugde, die alom in ons land de komst van den zomer brengt. Juist in dezen donkersten tijd van het jaar, w'aarin het nieuwe zonnelicht geboren wordt, is het een zinrijke gedacute geweest, dit werk van blijde zomersche vruulijkheid te brengen tot onze leden, te meer waar het levende beeld van de zuiver waarheidsgetrouwe rolprent begeleid wordt door de mooie muziek, welke Prof. Julius Röntgen bij verschillende volksdansen, schuttersoptochten enz. gecomponeerd heeft en die aan den vleugel ten gehoore wordt gebracht door den bekenden Arnhemse! ien pianist, den heer Gerard Dekker. In deze muzjek zijn tal van oud-Hollandsche liederen verwerkt en zelfs het Amsterdamsche Luilakdeunlje is niet vergelen. De film werd overal in binnen- en buitenland met groot succes vertoond. Wij volstaan hier met de opsomming van de zes afdeelingen, waaruit dit werk bestaat. Het bloemen voorspel brengt ons naar Aalsmeer, Boskoop, Limburg en Gelderland en geeft eerf/bceld van de zomersche bloemenweelde in ons mooie land. De tweede afdeeling laat zien hoe het volk van Zaandam en Deventer, van Twente en Limburg sedert eeuwen en eeuwen in merkwaardige leesten en vermaken uiting gegeven heeft aan zijn blijdschap over den terugkeer van den zomer. Zelfs burge-

meester K. ter Haan van Zaandam verschijnt op het doek, etende van de lekkere Zaandamsche Huilakboilen. Daarna krijgen wij een prachtige afdeeling, gewijd aan het feest van de schutterij, in het Zuid Himburgsche dorpje Gronsveld en dan voert een volgende afdeeling ons door Brabant naar de Betuwe, waar we kennis maken met de edele volkskunst van hel vendelzwaaien. Ten slotte komen we op Terschelling, waar midzomer gevierd wordt, met hel houden van den „opperid” en met de uitvoering van vele volksdansen, die thans ook weer hun weg inde A.J.C. en andere groepen volksdansers gevonden hebben. Al deze dansen worden met de mooie muziek begeleid, die Röntgen gecomponeerd heeft. Na de pauze maken wij dan een allerzonderlingste boerenbruiloft mede, in het Himburgsche dorpje Asselt en de film wordt met een bloemen-naspel besloten, dat wederom een wondere bloemenweelde op het doek toovert. Alle tafereelen met folkloristische Ijtetcekenis worden op pnnitlaire wijze verklaard door den heer van der Ven en zoo zal het een genotvolle en leerzame avond kunnen worden. Wie meer van de diepere beteekenis van menig gebruik wil weten, kan zijn kennis verrijken door het lezen van het fraai geïllustreerde en zeer rijk gedocumenteerde tekstboekje, dat tegen f 0.50 verkrijgbaar is gesteld, op ons secretariaat en inde zaal. Het belooft dus een heel bijzondere avond te worden. Houdt dus uw Midwinteravond vrij om te gaan naar de somerjilm van Neerland’s volksleven. . Kaarten a 20 ets, met inbegrip van stedelijke belasting, zijn te verkrijgen bij de boden of op ons kantoor: 2e Jan van der Heydenstraat tot. LEIDEN. (H. J. B.) Reeds penige weken hebben er besprekingen met onze leden-electriciens plaats gehad over de thans nog bestaande arbeidsvoorwaarden, welke zeker niet gunstig kunnen worden genoemd. Er heer sein in dit bedrijf nog steeds een groote regelloosheid, omdat een deel van de electriciens niet voldoende inziet dat alleen door de kracht van de organisatie hierin verbetering is te brengen. 1 hans schijnt zich bij de electriciens het juiste besef baan te breken en dat heeft intusschen tol gevolg gehad, dat een groot aantal onzer leden zich bereid heeft verklaard bij de ongeorganiseerden op huisbezoek te gaan. Het ligt in het voornemen van ons bestuur, om, zoodra de ongeorganiseerden zich bij onzen Bond hebben aangesloten, een plan van actie samen te stellen en dat met de electriciens te bespreken. Wij zullen er op dit oogenblik niet meer van zeggen. Alleen nog dit, dat onze leden-electriciens, die nu zoo ijverig met ons op stap gaan, voet bij stuk moeten houden eh niet eerder zullen rusten alvorens het doel vaneen behoorlijke regeling der arbeidsvoorwaarden is bereikt. Onze leden hebben nu reeds ervaren, dat mdien zij bij hun ongeorganiseerde collega’s maar aanhouden, deze ten slotte wel bereid worden gevonden om toe te treden. Vasthouden is nu het parool en de ledenelectriciens hebben dus niet te vergelen dal zij hebben te zorgen voor namen en adressen van on- of verkeerd georganiseerden om door de huisbezoekers te kunnen worden bewerkt. RIDDERKERK. (J.M.) Ons St.Nicolaasfeest, t Dec. j.H gehouden, is weef prachtig geslaagd. Toen onder zeer veel belangstelling de Sint met z’n knecht om ongeveer 3 uur arriveerde, zaten een 260 kinderen met kloppend hart te wachten. De zaal was tjokvol en bij het binnentreden van den Sint speelde „Ridderkerks’ fanfare” het bekende lied van de stoomboot uit Spanje. Rook opende de bijeenkomst en stelde in het licht dat dit kinderfeest door de arbeiders zelf was georganiseerd en bekostigd, zonder eenige hulp van anderen. De Sint hield hierna een toespraak tot de kinderen, waarin hij vertelde van zijn moeilijke reis. Daarna weer muziek en toen de Zuid-Hollandsche .Reisbioscoop met eenige films. ' 1 De Sint ging de zaal rond om te infor- 1 meeren naar het gedrag der kinderen, waar- 1 na elk van hen een surprise in ontvangst had te nemen. ( Door Rook werd de bijeenkomst gesloten 1 met een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt om dit mooie kinderfeest 1 te doen slagen. In ’t bijzonder dankte hij 1 „Ridderkerks’ Fanfare”. 1 Zeer voldaan verlieten de kinderen de < zaal. , Makkers, wij hebben in mooie onderlinge 1 samenwerking den kinderen een prettigen \ middag bezorgd. i Laat verder de samenwerking tusschcn c

alle arbeiders tot stand komen om onze afdeeling weer te doen groeien. Maakt propaganda onder uw ongeorganiseerde makkers 1 ROTTERDAM. Overzicht der werkzaamheden van de vakafdeeling Metaalbedrijven der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand November 1928. Aanvragen van werkgevers: tog volwassen en 27 jeugdige mannen; aanbiedingen van werkzoekenden : 557 volwassen en 43 jeugdige mannen ; plaatsingen van werkzoekenden : 91 volwassen en 11 jeugdige mannen ; voldane aanvragen van werkgevers : 69 volwassen en 11 jeugdige mannen. TIEL. (Corr.) Onze gehouden propa* ganda-feestavond heeft zijn uitwerking niet gemist. Drie dagen later is een huisbezoekcommissie ingesteld en al zijn niet allen die zich hadden opgegeven verschenen, zoo heeft toch het troepje dat overbleef zich nadien dapper geweerd. Tot en met 9 December waren alreeds 20 nieuwe leden ingeschreven. Hukt het ons nog een 15-tal nieuwe makkers re winnen, dan zal ook voor onze afdeeling het eerste cijfer van ons ledental, thans een 2. ineen 3 veranderd kunnen worden Huisbezoekers, houdt ..keep”, zeggen ze hier in Tiel. De 300 moeten we per 31 December a.s. vol hebben en als dat lukt dan hebben wij ook meegeholpen de 30.000 voor onzen Bond te bereiken. Wanneer dit blad u onder de oogen komt is elk lid reeds in het bezit vaneen uitvoerig schrijven, betrekking hebbende op de propaganda. Bij dit schrijven is een invulkaart gevoegd en wij hopen dat ieder er een goed gebruik van zal maken. Adressen van ongeorganiseerden zijn welkom! * * * Met hef fonds „Eigen Gebouw”, gaat het niet florissant, want er komen bijna geen nieuwe aandeelen meer binnen. Mag ik pr op aandringen dat zij. die hun aandeel „vol" hebben, een nieuw nemen ? Allen, die overigens nog geen aandeel namen. wek ik op zulks spoedig te doen. Voor een dubbeltje per week spaart men zich een aandeel k f 10.— en dat blijft uw eigen bezit. leder heeft’ de kans op uitloting met 4 pCt. rente. M’n liefje wat wil je nog meer! Eerlang zullen een paar vertrouwenslieden zich bij de leden vervoegen voor inteekening vaneen vrijwillige wekelijksche bijdrage a 2 cent. Wij rekenen er stellig op dat niemand zal weigeren op deze wijze ons mooie doel te steunen. « * * Onze zangvereeniging „Door en Voor het Volk” komt leden tekort en in verband daarmede wenden wij ons tot dames en heeren die den zang beoefenen of willen gaan beoefenen. Tal van goede krachten bevinden zich in burgerlijke koren. Een zangvereeniging echter, door onze eigen afdeeling gesticht, is waardig door onze leden te worden gesteund. Vooruit, niet aarzelen, maar toetreden! UTRECHT. (G.) Bureau voor Arbeidsrecht. Met voldoening kunnen wij ir den laatsten lijd terug zien op de bemoeiingen van het Bureau voor Arbeidsrecht en de verkregen resultaten. Mocht het vertrouwen in dit Bureau wellicht eenigszins geschokt geweest zijn, inden laatsten tijd herstelt dit zich ziender oogen en is de toeloof) tijdens de spreekuren op Zaterdagmiddag van dien aard, dat meestentijds de laatste cliënt eerst om 4 uur of nog later te woord gestaan kan worden, inplaats om 3 uur. Het bleek intusschen ook, dat voor sommige groepen arbeiders het huidige tijdstip niet goed uitkomt. In verband hiermede zullen wij aan ons voornemen uitvoering geven om te beginnen met 7 Januari 1929 den spreektijd te verplaatsen van Zaterdag naar Maandagavond van half acht tot half tien. Deze tijd heeft voor, dat indien er bijv. den voorafgaanden Zaterdag met een ontslagkwestie iets niet in orde is, men geen week behoeft te wachten om een eventueele klacht aanhangig te maken. Hoe spoediger toch de behandeling kan plaats vinden, des te beter. in dit verband willen wij memoreeren, dat alle aanspraken op schadeloosstellingen na een half jaar te niet gaan. De procedures, welke vaak verscheidene maanden duren, moeten dus binnen dezen lijd afgeloopen zijn, daar deze lijd geen verjaringstermijn is die gestuit kan worden, doch een absolute vervaltermijn. Wij verzoeken U daarom hierop wel te willen letten, aangezien het al meerdere malen yoorgekomen is, dat sommige zaken niet in behandeling genomen konden worden doordat er geen verhaal meer mogelijk was.

Hen verder veel voorkomend euvel is de totale onbekendheid van den werknemer met omstandigheden of voorvvaarden waaronder hij is aangenomen. Zoowel datum van aanneming als van ontslag zijn hem vaak onbekend. Men weet vaak niet of de patroon georganiseerd ts en is somwijlen met diens naam en woonplaats niet bekend. Wij vertrouwen dat onze leden, voor zoover z', er mede te maken hebben, van v bovenstaande kennis zullen nemen en dat zij er vooral op zullen letten dat met Januari a.s. het spreekuur zal ztjn : eiken Maandagavond van half acht tot half tien aan den Catharijnesingel sj: het bureau van den Uirechtschen Bestuurders-Bond. ♦ ♦ ♦ Propaganda. Alhoewel zich een groep werkers aangemeld heelt om eens per week of eens per 2 weken, al naar gelang men lijd heeft, op huisbezoek te gaan, is het aantal niet-werkers voor de organisatie toch nog veel te groot. Indien men d;m al meipop huisbezoek kan gaan, dan is er toch zeker nog wel tijd om over onze organisatie te praten, hetzij op de fabriek, of met het naar huis gaan. De christelijken en roomsch-katholieken we\ken thans uit alle macht en zij hebben dan nog op ons voor, dat zij over tal van onbezoldigde propagandisten beschikken, die voor hen werken en die danig weten te schermen met anarchisme, communisme en wie weet nog hoeveel isme's meer. Moeien wij daar werkloos bij blijven toezien > Ligt dn in onzen aard, wij die in zoo goed als alles de stuwkracht, de spttalbijters zijn ? Immers neen, kameraden. Kom, schudt af alle lauwheid ; Haten wij weer frisch onze tegenstanders te woord staan, want daar hebben wij ons altijd wel bij bevonden. Op vele fabrieken kan nog heel wat binnengehaald worden. Hr zijn nog lal van on- en verkeerd georganiseerden, die niet weten, dat op plaatsen waar de confessioneele vakbeweging het sterkst is, de arbeidsvoorwaarden hel slechtst zijn. Neen, óf de werkgever liberaal, christelijk of roomsch-kathüliek is, overal is hij slechts tot concessies bereid indien hij een kerngezonde en goed geleide vakbeweging tegenover zich vindt. Daaraan weer mede te werken, moet van nu af aan ons parool worden. Ook Utrecht moet ondanks de vele verhuizingen naar elders, bijdragen aan den sprong naar de 30.000 leden. Het kan en dus het moer. Vraagt kaarten voor huisbezoek en verschc.tt ons adressen. Vooruit, een paar maanden krachtig aan het werk. VLISSINGEN. (v. Sp.) Dezen winter zullen wij waarschijnlijk vijf filmavonden organiseeren. De eerste valt op Donderdag 20 December, waarvoor wijde beide bioscopen ~Luxor” en ~Alhambra” gehuurd hebben. W ij zullen dezen winter ook over keurig filmwerk zooais ~De wonderen van het Heelal , ~Het Mysterie der Schepping" enz. kunnen beschikken. Het ligt in onze bedoeling op elk van deze avonden een dezer speciale films te laten atdraaien. terwijl het programma dan zal worden aangevuld met dat van den bioscoop. Wij weten dat de eigenaar hier'n• de heer Smits, met zijn lijd meegaat en altijd overeen keurig program beschikt. Dit is dus ook in orde. Op 20 December vermeldt het programma: ~De wonderen van hel Heelal”. 1 oegangsbewijzen zullen de vertrouwenslieden u a 10 cent per stuk aanbieden. Onze leden, wonende in plaatsen buiten Vlissmgen, kunnen de kaarten bekomen bij de boden of direct na werktijd te onzen kantore Clijverslraal jó. * * c * Inst. v. Arbeiders-Ontwikkeling, Hiervoot zal optreden op Zondagmorgen 2jl December te 10 uur in het Concertgebouw J v. Elsacker uit Rotterdam. VV ij kunnen onze leden aanbevelen naar dezen declamator te gaan luisteren. * * ♦ Opheffing „Ooievaartspot”. Dit geschiedde j.J. Donderdagavond op onze ledenvergadering. Het overschot, t 50. werd door de leden beschikbaar gesteld voor het ~Hardam-Eonds”ie Alblasserdani. Hen wooid van dank voor hetgeen deze commissie tijdens de staking heeft gedaan, mogen wij haar niet onthouden. \\ at onwennig op het terrein der levensmiddelen voorziening, sloegen de commissieleden zich er toch spoedig door heen en waren, wat omzet en afname betrof, binnen eenige weken de grootste zakenmensrhen te Vlissingen en door onzen middenstand geschuwd en gevreesd.