naar binnen. Wij kwamen terecht ineen groote zaal, waar op den tegelvloer ruwe tafels en stoelen stonden gerijd. Het bleek de kantine van de fabriek te zijn, die tevens als bioskoopzaal wordt benut. Het was er erg leeg wij vernamen, dat dit door den vastentijd kwam. > Maar anders ! zoo lichtte de kastelein ons in, op Zondagen tappen wij hier zoowat 14 liter jenever behalve natuurlijk het noodige bier! De kantine staat onder beheer van de nonnen, zoodat de arbeider, die zich hier bedrinkt, van de goedkeuring der kerkelijke autoriteiten overtuigd kan zijn! Ach, ook op. ander gebied trof ons de nauwgezette zorg voor het zieleheil der arbeiders van de zinkfabriek. In het kerkje wordt driemaal per dag een mis opgedragen door den rektor, opdat toch maar vooral geen enkele arbeider een dag behoeft over te slaan. Nu treft het wel ongelukkig, want deze arbeiders, om het te zeggen inde bewoordingen van ~St. Eloy”, .het blad van den r.k. Metaalbewerkersbond: „Als het geen schrikkeljaar is, werken zij er 365 dagen per jaar.” ’s Zondags werken zij dus ook, maar voor dien dag heeft de directie een voorziening getroffen, die godvrucht en ekono- ■ mie tezamen brengt, ’s Zondags wordt de mis gelezen inde fabriek, waar een kerkje is ingericht. Zoo kenmerkt zich de dag des Heeren op de zinkfabriek te Budel alleen door het feit, dat de fabriek de poorten openstelt voor den geestelijke. De kleine twintig schoorsteenen van de fabriek blijven rooken en hun smerigen stank over de omgeving verbreiden, dag aan dag, nacht aan nacht. ~ Hier inde buurt wil niets meer groeien, de planten verdragen den zinkdamp niet, vertelde ons eender bewoners. Erg mededeelzaam waren de arbeiders van de zinkfabriek intusschen niet wij waren voor hun slaafsheid tevoren gewaarschuwd. De meesten wisten over de fabriekstoestanden niets anders te vertellen, dan dat er hard gewerkt moet worden voor weinig loon. Informaties omtrent de loonen kregen wij van andere zijde en er bleek ons uit, dat een ongehuwde zinktrekker van 24 jaar f 16 per week verdiende. Een leerlingbankwerker van 22 jaar verdiende f512 per jaar, waarbij men er op kan rekenen, dat een leerling van dien leeftijd heel wat werk verzet. Een zinktrekker met 7 kinderen bracht het tot f 1700. Een andere arbeider, die zeven dagen werkt, verdient nog geen f 1400, ongeschoolden, die zes dagen werken f 919 per jaar. Een timmerman maakte f 1200, terwijl de bankwerkersloonen schommelden tusschen f 1100 en f r6oo per jaar. Ertsstorters, die ongeveer vijf uur per dag werken, maar in die uren voor de gloeiende ovens dan ook wel hun portie te pakken hebben, verdienen ƒ2.25 tot / 3.— per dag. Inde streek van Budel heerscht armoe na deze cijfers behoeft niemand daar meer aan te twijfelen. De-hygiënische toestanden zijn erbarmelijk menschen, die op dit gebied een kijkje hebben kunnen nemen, verklaarden ons, dat de meest achterlijke toestanden bestaan, tot het verbeteren waarvan de arbeiders niet te bewegen zijn. Organisatie is ,er niet zelfs de katholieke bond kan er geen voet aan den grond krijgen. Hoe kan men het anders verwachten, bij zevert dagen hard werken, bij lage loonen en 14 liter jenever op den Zondag? Langs Noord en Merwede. (L. Sm.) Aan de slooperij van Frank Rijsdijk is ineen paar dagen heel wat veranderd. En zoo zien wij dat ineen kort tijdsbestek veel kan gebeuren. De vorige ,week hebben we een en ander verteld van loonen en van het voorspel. We waren vervolgens Zaterdag 2 Maart met een blaadje aan de poort, toen het bedrijf voor den tweeden dag was stilgelegd. Het personeel kuierde de werf op om het loonzakje, keek troosteloos de volgende week in en kon met pijniging in het hart voor de volgende week de vrouw geen. loon of inkomen beloven.

Nu bleek, dat zoo’n personeel wel degelijk voelt hoe machteloos het dan is en dus kwam er hoop toen bekend werd, dat onze Bond zou trachten in overleg met hen op te treden en eventueel wachtgeld te bedingen. Dit bracht weer moed en kwam de een na den ander tot ons en kwamen wij ' tot hen. De afdeeling H.1.-Ambacht schreef tientallen leden in. Afgesproken was om Maandagavond bijeen te komen. Wat ook gebeurde. Maar Maandagmorgen 9 uur werden met klepel en bel allen opgeroepen en kon het werk weer een aanvang nemen. De toestand was plotseling veranderd in het bedrijf, maar ook in het hart van den slooper, want . . . deze is nu georganiseerd. De vergadering was een lust en een hoogtepunt voor de oudere leden der afdeeling, die nu zoozeer is versterkt. Van Hinte sprak een hartelijk woordje, waarbij door hem de positie van het personeel werd geschetst. Door het personeel is nu geconstateerd, dat alleen al lid worden van en vergaderen met den Bond voldoende is om het sloópersbedrijf weer op gang te brengen. En nu makkers, welkom en weest trouw! Langzamerhand komt een en ander er wat hoopvoller voor leven en gezin voor te staan. Het bedrijf heeft veel werk, veel te sloopen en goeden handel. Er kwam deze week weer een groote knaap om te slachten. Het kan er dus afv Een paar graden meer levensvreugde en loon voor onze gezinnen kan er komen. Voor een' paar bazen is het de eerste dagen wat onwennig dat ten opzichte van loon en andere zaken een bond ten tooneele verschijnt. Zelfs baas Van Es moet daaraan zien te wennen. Den Bond versterkt, is goed gedaan! ♦ ♦ ♦ De afd. Papendrecht zal 23 Maart een mooien feestavond houden. Inde 14 dagen, die daaraan vooraf gaan, moet nog aangepakt worden om de 200 te halen. Er is heusch wel met succes voor te werken. Onze ongeorganiseerde makkers hebben weer een goede les gehad. Het contrast was groot tusschen hen en onze leden toen vorst en ijs hen thuis hielden. Aanpakken nu, kameraden I Op den feestavond spreekt J. v. Hinte en komt Ernest Poestkoke uit Amsterdam. We zullen lachen. Het kwartet Boer uit Sliedrecht geeft muziek. Komt en werkt 1 De actie te Groningen. (W.H.S.) In het burgersmedenbedrijf te Groningen liep sedert eehige jaren een z.g.n. collectieve arbeidsovereenkomst. Wij schrijven een zoogenaamde collectieve arbeidsovereenkomst, omdat zóówel de inhoud als de redactie daarvan niet aan de eischen beantwoordden, die daaraan o.i. gesteld moeten en mogen worden. Een en ander was dan ook aanleiding, dat wij na overleg met onze leden en de Chr. en R.-K. bonden de patroonsvereeniging op 17 November j.l. bericht zonden, den tijd gekomen te achten om inde bestaande overeenkomst op sommige onderdeden verbeteringen aan te brengen en dat we t.z.t. wijzigingsvoorstellen zouden indienen. Hierop mochten wij bericht ontvangen, dat het bestuur van de patroonsvereeniging zijn leden daaromtrent zou inlichten. Verdere bijzonderheden bevatte het ontvangen schrijven niet en ook daarna bereikte ons geen enkel bericht meer. Eerst toen onze wijzigingsvoorstellen waren ingediend en bij de patroons een punt van bespreking hadden uitgemaakt, werd ons medegedeeld, dat de patroons er niet aan konden denken de door onze organisaties opgezegde overeenkomst te hernieuwen. Het is wel eigenaardig dat dit besef eerst tot de werkgevers doordrong, nadat zij van onze voorstellen kennis hadden genomen. In hdn eerste schrijven werd daarover met geen enkel woord gerept en ook inden tijd gelegen tusschen de ontvangst van hun eerste schrijven en de indiening onzer voorstellen bereikte ons geen letter, die er op wees dat het indienen van voorstellen geen zin zou hebben, waar de werkgevers er niet eens aan konden denken de door ons opgezegde overeenkomst te hernieuwen. Het wil ons dan ook voorkomen dat de werkgevers de billijkheid van onze voorstellen niet zouden kunnen tegenspreken, maar dat ze er niets voor voelden om er aan tegemoet te komen. Zij bevonden zich

zoodoende ineen lastig parket en om daaraan te ontkomen werd niet alleen een hernieuwing van de oude overeenkomst geweigerd, maar ook de door ons aangevraagde conferentie werd als zijnde overbodig afgewezen. Dit lijkt ons geen serieus werk. Als de patroons bezwaren hebben tegen onze voorstellen, dan moeten zij die maar in een conferentie naar voren brengen, maar om aan die voorstellen te ontkomen de heele collectieve arbeidsovereenkomst maar onder de tafel te werken, dat is geen manier van doen en daarmede zijn we ook niet van plangenoegen te nemen. Dooreen contractloos tijdperk in te gaan, zullen de door de patroons vermeende bezwaren niet verminderen. Integendeel, zij zullen er eerder grooter door worden en vermeerderen. Wij willee op den gang van zaken niet vooruitloopen, maar dit kunnen we alvast wel zeggen, onze organisatie zal met een dergelijke afhandeling van zaken geen genoegen nemen. We zullen de burgersmeden opwekken zich mobiel te maken. Onze leden moeten er op uit om de nog ongeorganiseerden tot organisatie te brengen. Alle lauwheid, en laksheid moet op zijde gezet, er is verzamelen geblazen I Natuurlijk hebben we ook aan de werkgevers onze zienswijze medegedeeld en we zullen hebben af te wachten wat hierop hun antwoord zal zijn. ¥■ * ¥• Nadat het bovenstaande reeds geschreven was, ontvingen we van het bestuur van de patroonsvereeniging een uitnoodiging om te confereeren en is overeengekomen, dat deze conferentie op Donderdag 21 Maart a.s. zal plaats vinden. Wij willen hopen, dat deze conferentie de wolken, die zich boven het burgersmedenbedrijf aan ’t samentrekken zijn, zullen doen opklaren en dat een bevredigend resultaat door middel van overleg verkregen zal kunnen worden. Veiligheidsmaatregelen. (Eigen documentatie.) Onze bondsvoorzitter heeft d.d. 30 Jan. 1929 in zijn kwaliteit van lid van de Eerste Kamer aan den Minister van Arbeidde volgende vragen vragen gesteld: 10. Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat in deze maand reeds drie arbeiders zijn gedood ten gevolge van het uitgestooten worden van den klok vaneen acetyleentoestel, werkend volgens het principe, dat fijn carbid in (len gashouder zelf ontleed wordt? 20, Is de Minister bereid, om, in afwachting van de algeheele herziening van het veiligheidsbesluit, een partieele herziening van dat besluit tot stand te brengen, waarbij, evenals in België is geschied, het gebruik van deze acetyleentoestellen, die zich ook blijkens de door den Minister jaarlijks gepubliceerde gegevens als bijzonder gevaarlijk hebben doen kennen, wordt verboden ? Het antwoord van den Minister op deze vragen luidde: xo. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 20. De ondergeteekende bevordert een spoedige herziening van het Veiligheidsbesluit 1916, waarbij het gebruik van gevaarlijke acetyleentoestellen verboden wordt. Deze aangelegenheid had trouwens, zooals uit decentrale verslagen bekend is* de bijzondere aandacht van den dienst der Arbeidsinspectie. Een verbodsbepaling, als hierbedoeld, zal, naar de meening van den ondergeteekende, niet alleen moeten betreffen dein vraag 1 bedoelde toestellen, waarin de gasontwikkeling inden gashouder onder een beweeglijke klok plaats heeft, en voorts over de gesloten toestellen, waarin het acetyleen een overdruk krijgt, welke een nader te bepalen grens overschrijdt en die daarbij een grootere lading hebben dan een half K.G. carbid. Intusschen vernemen wij uit goede bron, dat reeds heel spoedig een desbetreffend wetsontwerp ingediend zal worden en dat daarin zal worden opgenomen, dat toestellen, waarin het gas ontwikkeld wordt onder beweegbare klok, niet meer gebruikt mogen worden. Inde te gebruiken toestellen zullen ontwikkelaar en gashouder gescheiden moeten zijn. Uit de Afdeelingen. AMSTERDAM. Naar wij vernemen, is de tewerkstelling van gesteunde Amsterdamsche werkloozen naar de Rijkswerkverschaffingswerken in Overijsel, Drente en Friesland door de vorstperiode zoodanig vertraagd, dat niet voor. April met die

tewerkstelling een aanvang kan worden gemaakt. Dan zal echter zoo spoedig mogelijk het volle aantal van 500 arbeiders worden uitgezonden. DEVENTER. (B. H.) Het 1 Meifeest De Mei-commissie heeft haar werkzaamheden begonnen. Reeds is een ontwerpprogramma voor dezen dag aan de organisaties toegezonden. Blijkens dit ontwcrp-programma wil de commissie het 1 Mei-feest dit jaar op grootsche wijze vieren. Het slagen daarvan hangt af van de medewerking der modern-georganiseerden, waarbij wij vooral rekenen op onze leden. Gaandeweg is de 1 Meidag ook een feestdag geworden voor de kinderen van de modern-georganiseerden, waardoor onze Mei-viering in beteekenis heeft gewénnen. Echter is voor een behoorlijk kinderfeest veel geld noodig en de uitgaven worden slechts voor een gering gedeelte gedekt door de vrijwillige bijdrage der ouders. Hulp is dus noodig en daarvoor doen wij een beroep op de offervaardigheid onzer leden. Vooral hebben wij het oog op onze ongehuwde leden. De maatregel door ons bestuur verleden jaar genomen, is goed geslaagd en onze leden hebben een behoorlijk bedrag op de lijsten geteekend. Dit wordt door ons bestuur herhaald en binnenkort zal onzen leden een lijst worden aangeboden. Dus vrienden, gij weet nu wat er moet gebeuren en wij vertrouwen dat u een flink bedrag op de lijst zult teekenen. Hierdoor stelt gij het 1 Mei-comité inde gelegenheid aan honderden kinderen een goed en prettig feestte bereiden. *■ ¥ ♦ Voor een gift moest hij bedanken voor onzen Bond. Overal is de moraal der R.K. hetzelfde. Evenals in het Zuiden, is dat het geval elders in het land. Dit bleek ons dezer dagen weer duidelijk. Een onzer leden, welke, R.K. zijnde, zich in onze organisatie veilig voelde, verkeerde als gevolg vaneen laag weekinkomen in moeilijke huiselijke omstandigheden, gelijk dit met velen het geval is. Maatregelen door ons bij het Burgerlijk Armbestuur getroffen, mochten niet baten, omdat alleen ondersteunden werden geholpen. Zoo men daarmede begon, dan kwamen zeker honderden gevallen daarvoor in aanmerking en dit zou een premie beteekenen op het lage loop wat dergelijke arbeiders inde metaalindustrie verdienen. Blijkbaar had men van R.K.-zijde daarvan iets vernomen en het gevolg was, dat het R.K. Armbestuur aan het gezin een gift in natura verstrekte. Verdere hulp werd afhankelijk gesteld van de voorwaarde, dat de man voor de moderne organisatie zou bedanken. Omstandigheden noodzaakten ons lid daaraan te voldoen. Daarna kregen wijden penningmeester der afdeeling Deventer van den R.K. Met. Bond bij ons en deze betaalde de achterstallige contributie. Op deze wijze moet R.K, naastenliefde worden betaald. ♦ ♦ « Onze vacantie=actie. Met den inzet van onze actie voor een week vacantie is begonnen en enkele personeelen zijn tot een vergadering uitgenoodigd. Het feit dat wij reeds voor een personeel, hetwelk geheel bij ons is georganiseerd, een week vacantie hebben bereikt, geeft ons vertrouwen, dat wij ook elders zullen slagen. Vooral onze leden, werkzaam in die bedrijven waar wij met de actie zullen beginnen, moeten hun schouders daaronder zetten en zorgen, dat onze invloed onder het personeel grooter wordt. * * 1 * Ontwerp=2iektewet. Aangezien ons meermalen de vraag wordt gesteld welke voordeelen ons het ontwerp-Ziekiewet brengt indien dit door de beide Kamers wordt aangenomen, heeft ons bestuur besloten op de e.v. ledenvergadering daarover een inleiding te houden. Onze secretaris was daartoe bereid en wij wekken onze leden op deze ledenvergadering te bezoeken. Onze leden moeten weten welke beteekenis deze wet voor hen heeft en vooral de uitvoering daarvan volgens het ontwerp. EINDHOVEN. (L.) Vanaf 18 Maart is de Maandagavond vastgesteld voor klachtenavond. Om tegemoet te komen aan hen, die in Strijp of Woensel wonen, heeft het bestuur besloten dat des Maandagsavonds tusschen- 8 en xo uur Leysen aanwezig zal zijn op het kantoor van den Bestuurdersbond, Boschdijk 51. Voor alle zaken de organisatie betreffende, grieven en klacht ten, kunt gij u daar vervoegen. ¥ Leden, die zich uit andere afdeelingen laten overschrijven, maken wij er op attent, dat zij zich op den Burgerlijken Stand moeten laten inschrijven. Dit voorkomt bij werkloos worden yeel o naapgenaamlijken,,' At