Ib'wP. Vacantieactie in het electrotechnisch bedrijf te Groningen. (W.H.S.) Inde conferentie, welke op 25 Juni j.l. plaats vond met het bestuur van de patroonsvereeniging, smaakten wij het genoegen, dat de werkgevers zich bereid verklaarden ons vacantievoorste) in hun eerstvolgende ledenvergadering te verdedigen. De indruk, dien wij van deze conferentie medenamen, is deze: de electriciens te Groningen krijgen dit jaar nog hun Vacantie. Er werden ook nog besprekingen gevoerd over de naleving der overeenkomst en werd naar aanleiding daarvan besloten Wederzijds een onderzoek in te stellen, Waarna deze zaak nog eens opnieuw onder de oogen zal worden gezien. Wij doen met deze een beroep op onze leden om mede te werken, dat hetgeen in het contract is opgenomen, ook inde praktijk in toepassing wordt gebracht. Actie lood gletersbedri Jf te Leeuwarden. (W.H.S.) Bij de gevoerde onderhan-Öelingen over het nieuw af te sluiten collectief contract voor het loodgietersbedrijf te Leeuwarden liet het zich eerst aanzien, of de gezellen zouden dit jaar hoogstens één dag vacantie krijgen. Het voorstel van de samenwerkende organisaties was zóó gesteld, dat inde maanden Juli, Augustus oi September de gezellen hun vacantie zouden kunnen nemen en wel in die mate, dat zij die vanaf 1 Juli 1928 in dienst waren, 4 volle dagen zouden krijgen. Neen, zeiden de werkgevers, in het oude contract, dat tot 30 April '29 geldende is, is geen vacantie opgenomen, dus kunnen wij pas gaan rekenen vanaf 1 Mei 1929. Ineen vervolg-conferentie hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat de werkgevers in deze gelijk hadden, maar dat daarmede tevens vaststond, dat dx gezellen tijdens de ■contractperiode 1 Mei 1929 tot en met 30 April 1930 recht hadden op 4 dagen vacantie en we dus enkel maarte praten hadden over het tijdstip waarop zij die 4 vacantiedagen konden opnemen. Wij hebben toen verdedigd, dat dit moest kunnen geschieden inde maanden Juli, Augustus of September. Na lang heen en weer gepraat, deed de heer Bekker, de voorzitter van de werkgevers, .dit tusschenvoorstel: Inde contractperiode 1 Mei 1929 tot en met 30 April 1930 hebben alle werklieden recht op 4 dagen vacantie, welke in onderling overleg tusschen de gezellen en hun werkgevers kunnen worden ojagenomen. Inde daarop volgende jaren zal de vacantie gegeven worden inde maanden Juli, Augustus of September. Waar dit voorstel in ieder geval vier dagen vacantie brengt, zijn we daarop ingegaan, en werd overeengekomen het inde ledenvergaderingen van beide partijen te verdedigen. Dat is geschied en beide partijen hebben zich daarmede accoord verklaard. Zoodat deze zaak nu is afgedaan en de nieuwe contracten geteekend kunnen Worden. Uit de Afcieelingen. AMSTERDAM. De Amsterdamsche Arbeidsmarkt in Mei ig2.g. Uit het jongste nummer van het maandbericht der Amsterdamsche Arbeidsbeurs blijkt, dat in Mei in totaal zijn behandeld 27223 aanbiedingen van werknemers, 14047 aanvragen van werkgevers, terwijl tot stand zijn gebracht 7734 plaatsingen. Aan het einde van de verslagmaand stonden als niet geplaatst nog bij de GemeenteiArbeidsbeurs ingeschreven 14052 werkzoekenden, waarvan 7922 werkloos naar eigen opgaaf. De overige 6130 stonden ingeschreven om via het arbeidsmarktorgaan van betrekking te veranderen. Voor het Metaalbedrijf boekte de Arbeidsbeurs inde verslagmaand 2384 aanbiedingen van werknemers, 927 aanvragen Van werkgevers, 455 plaatsingen, terwijl aan het einde der maand voor dit bedrijf nog stonden ingeschreven 1402 werkzoekenden, waarvan 557 als werkloos naar eigen opgaaf. Voor het Electrotechnisch-, Film- en 'Radiobedrijf luiden deze cijfers 4x5 aan-

biedingen van werknemers, 168 aanvragen van werkgevers, 8g plaatsingen, terwijl aan het einde der maand voor dit bedrijf nog stonden ingeschreven 240 werkzoekenden, waarvan 75 als werkloos naar eigen opgaaf. DEVENTER. De stand van onze vacantie~actie. (8.H.) Hier en daar begint zich het resultaat van onze vacantie-actie af te teekenen en laat het zich aanzien dat wij er in zullen slagen voor tal van metaalbewerkers dit jaar een volle week vacantie te bereiken. Aan de navolgende ondernemingen werd daartoe het verzoek gedaan: Eerste Ned. Matrassen fabriek der firma Auping, Deventer Matrassenfabriek der firma Holtkamp, technische afdeeling der Deventer Capsulefabriek, burgersmedenbedrijf, loodgietersbedrijf en bij de firma ten Zijthoff. Het staat reeds vast, dat het grootste deel van de werklieden van de technische afdeeling der Capsulefabriek dit jaar een volle week vacantie krijgt, terwijl verdere besprekingen over geheele doorvoering der vacantieweek zullen plaats hebben. Vrij zeker krijgt ook het personeel van de Deventer Matrassenfabriek de volle week vacantie en over hetzelfde zuilen besprekingen met de firma Auping worden gevoerd. Hetzelfde geldt voor het burgersmedenbedrijf en het loodgietersbedrijf. Wat de firma ten Zijthoff betreft, kan worden medegedeeld, dat deze firma ons verzoek beeft afgewezen en er aan toegevoegd heeit, dat de vacantie bleef gesteld op 2 dagen per jaar. Mocht de uitkomst van het bedrijf meevallen, dan zou de firma overwegen aan deze vacantie een derden dag toe te voegen. Hier is het personeel afhankelijk vaneen goede uitkomst van het bedrijf en zal dit bij de gratie van deze firma mogelijk dit jaar ten hoogste 3 dagen vacantie krijgen. De firma weet wel, dat haar personeel om allerlei redenen de organisatie heeft verzwakt en het gevolg daarvan blijft natuurlijk niet uit. Daar hebben eens goede arbeidsvoorwaarden gegolden, die bereikt waren door krachtige organisatie. Dit is thans het geval niet meer en de vacantie is voor dit personeel lager dan inde meeste bedrijven. Deze positie is het gevolg van de ontwapening van het personeel ineen voor de werkgeefster gunstigen zin. Wij zetten ortze actie krachtig voort en zijn daarbij overtuigd, dat de eisch van een volle week vacantie zoodanig onder de metaalbewerkers heeft ingewerkt, dat het verwezenlijken daarvan een feit moet worden. Bondgenooten, versterkt de organisatie en wij zullen slagen! GRONINGEN. (W. H. S.) Wij maken er onze leden op attent, dat de bode inde week van 15 tot en met 20 Juli met vacantie gaat, zoodat er in die week geen contributie geïnd zal worden, üm nu te voorkomen, dat hierdoor achterstand inde contributiebetaling zal ontstaan, verzoeken wij den leden dringend de week daarvoor reeds twee zegels te nemen, maar er anders m ieder geval zorg voor te dragen, dat in de week van 22 tot en met 27 Juli twee zegels genomen worden. Wij vertrouwen op de medewerking onzer leden te kunnen rekenen. DEN HAAG. De Haagsche ~Zonnestraal”-dag. Helpt allen meel ~De sterken voor de zwakken”. Op Zaterdag 13 Juli a.s. zal in Den Haag de z.g. „Zonnestraal’’-dag gehouden worden. Op dien dag wordt een collecte gehouden ten bate van het verpleegfonds van de vereeniging „Zonnestraal”, die in Hilversum een stichting exploiteert waar genezendè t.b.c.- patiënten door middel van arbeidstherapie volledig herstel kunnen vinden. De verpleging ineen dergelijke inrichting is uiteraard langdurig en kostbaar en gaat dan ook de financieele draagkracht van vele patiënten te boven. Ten bate Van deze menschen is een verplegingsfonds gesticht, waaruit, voor zoover noodig, de verpleging wordt bekostigd. De collecte heeft uitsluitend ten doel dit verplegingsfonds te versterken. Zij wordt gehouden onder het protectoraat van het Neder!andsche Roode Kruis. In het Komitee van Aanbeveling hebben zitting genomen: Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Neder!andschen Gezondheidsraad, dr. M. Mortier Hijmans, directeur van het Consultatiebureau voor de t.b.c.-bestrijding, W. Drees, wethouder van Sociale Aangelegenheden, dr. W. W. van der Meulen, wethouder van Onderwijs, dr. E. A. Ivoch, geneesheer-directeur van de gemeente-ziekenhuizen, dr. G. W. Boland, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, L. Hoeienbos, directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het Dag. Bestuur van het PI. Comité wordt gevormd door J. J. v. Langen, secr. Nw. H.8.8., voorzitter; Mevr. N. C.

Bouma—v. Strieland, penningmeesteresse; W. Nieuwhoff, secretaris, Prinsegracht 73. Zij, die behoefte gevóelen om als collectant een werkzaam aandeel inden Zonnestraaldag te nemen, kunnen zich daartoe opgeven aan de volgende adressen: Van Donk, Potgieterstraat 24; mevr. Gardenier, Valkenboschkade 405; mevr. Vornnk—Rijnhart, Anemoonstraat uo; mevr. Coljé, Markenschestraat 112; mevr. Ijzerman, Sportlaan 12 ; mevr. Hoejenbos, Van Beverningkstraat 24; mevr. Vander Horst, Edisonstraat 110; mevr. Van Staveren, Kon. Sophiestraat 17; mevr. Sannes, Zuidwerflaan 14; mevr. Lindeman, Laan van Meerdervoort 354; mevr. Camfferman, Scheveningschelaan 134. Verder kan men zich aanmelden bij de volgende vereenigingen: Vereeniging tot Bestrijding der T.8.C., Madoerastraat 1; Het Groene Kruis, Prins Mauritslaan 112; Het Roode Kruis, Prinsessegracht 11; Vereeniging tot bevordering van de gezondheid inde Grafische Vakken, Potgieterstraat 24. KROMMENIE. (De Corr.) In onze j.l. gehouden ledenvergadering werd door den voorzitter mededeeling gedaan van het bereiken van de eerste honderd leden. Verder werden mededeelingen gedaan over het thans met de firma Klinkenberg te Wormerveer overeengekomen contract, waardoor zeer vele verbeteringen zijri tot stand gebracht. Naast verschillende kleine veranderingen werd een loonsverhooging van 8,6, 4 en 2 cent per uur toegekend, hetgeen een belangrijk succes is. Met groote voldoening werd kennis genomen van de ingezette landelijke actie voor de Vereenigde Blikfabrieken. En willen wij met deze actie hetzelfde succes bereiken als te Wormerveer, dan moeten wij zorgen dat ons ledental minstens verdubbeld wordt. En dit kan hier best gebeuren en omdat het kan, moet het ook I Allen één lid aangebracht vóór onze jaarvergadering en wij maken een goed figuur. ROTTERDAM. (C. O.) Nu de onderhandeiingen inzake het ontwerp-contract met het bestuur van den Metaalbond geëindigd zijn en het contract zooals het daar lag door de arbeiders is afgewezen, komen vanzelf de eischen voor verbetering inde arbeidsvoorwaarden voor de individueele ondernemingen weer krachtiger naar voren. Ineen gecombineerde vertrouwensledenvergadering van onze afdeelingen Rotterdam en Schiedam is de vraag besproken wat er nu dient te geschieden. Reeds aan het einde van het vorige jaar zijn door onze afdeelingen in samenwerking met de katholieke en christelijke bonden verzoeken bij den M.B. ingediend, geldende voor de daar gevestigde ondernemingen tot regeling en verbetering van de z.g.n. sociale bepalingen, waarbij voorop stond dat de daar door de groote ondernemingen gevolgde methode, om uit bijdragen van de arbeiders, zelf gestorte premies, de vacantie en feestdagen gedeeltelijk te betalen, zou worden uitgeschakeld en deze betaling zou geschieden door de ondernemingen. Besloten werd, dat wij ons nu opnieuw tot den M.B. en de werkgevers zullen wenden om te vernemen hoe zij deze aangelegenheid verder denken te regelen. De tijd van de vacantie is er en er zijn altijd nog ondernemingen waar als regel werd toegepast wat de M.B. als minimum stelde, n.l. ij dag op kosten van de directie en de rest zelf betalen. Gezien hetgeen de M.B. zelf voorstelde, zal dit laatste zeker wel tot het verleden gaan behooren, doch zekerheid bestaat er in ’t geheel niet. Van beteekenis is thans wat er inzake de loonen zal geschieden. De vraag naar vaklieden inden scheepsbouw is groot, doch, de kans om door verandering van werkkring loonsverhooging te bedingen, is vrijwel uitgesloten, daar er een onderlinge afspraak bestaat bij de werkgevers om geen arbeiders van elkander aan te nemen. Geen wonder dat er ontevredenheid ontstaat; door dezen laatsten maatregel hebben de patroons in Rotterdam de arbeiders rnin of meer geheel in hun macht. Wij hebben er al eens eerder op gewezen, hoe grof en onbeschaamd hier de liberale theorie over de vrije arbeidsmarkt de hals wordt omgedraaid. Om nu eenigszins tegemoet te komen aan het verlangen van de arbeiders naar hoogere loonen, worden hier en daar toeslagen op het loon gegeven. Wij verdenken verder sterk de drie maanden overwerkvergunning tot 56 uur per week voor den scheepsbouw bij Wilton, ook als ten doel hebbende om den drang naar loonsverhooging binnen de perken te houden. Het oude regiem is immers lange werktijden, lage loonen ? Of dit middel lukken zal, betwijfelen wij /

; zeer sterk, want wij hebben tijdig en sterk verzet ontmoet tegen het om hals brengen van den achturendag. Als er geen concessies inde richting van ■ den vacantie-eisch en geen verhooging van loon gegeven wordt, dan kan er dezen zomer nog wel een en ander los komen aan actie en wat de vacantie betreft, begint de tijd te dringen I SCHIEDAM. (Vs.) Van vele kanten bereiken ons verzoeken om voor verbeteringen op te treden. Of dit zijn oorzaak vindt inde cijfers van het contract, die hier geen genade inde oogen onzer leden vinden, of üat het zaad der opstandigheid, dat wij steeds in kleine of in grootere hoeveelheden hebben uitgestrooid, wortel begint te schift, ten, weten wij niet. Een feit is evenwel, dai de verzoeken binnenkomen. Vaneen aantal onzer leden, werkzaam bij Gebr. Vincent, kregen wijde mededeeling, dat de loonen dringend verbetering behoefden. Er werken daar o.a. nog sjouwerlieden voor 45 ets. uurloon, zonder dat dit loon ooit door tarief verbeterd wordt. Tijdens de bespreking, die wij hierover met eender firmanten voerden, bleek het nogal moeilijk om hem te overtuigen van het feit dat dit loon vèr blijft beneden de loonen die als regel inde metaalindustrie worden verdiend. Bij de firma werd de meening gehuldigd, dat haar loonen in geenen deele slecht waren. Na de conferentie werd ons een lijst toegezonden, waaruit bleek dat de loonen van 36 arbeiders met gemiddeld 4 ets. verhoogd zullen Worden. Een poging om de vacantie verbeterd te krijgen, slaagde niet. Het zaad der opstandigheid (zie boven) zal nog tot meer wasdom moeten komen. Aan de firma Swarttouw hebben wij in samenwerking met de andere organisaties gevraagd de loonen met 5 ct. te verhoogen, de vacantie uitte breiden tot een week, met behoud van den thans geldenden toeslag van 50 pCt. en de tarieven aan de nieuwe zaak te verbeteren. Als er één zaak is waarover ons vele klachten bereiken, dan is het wel de nieuwe zaak van Swarttouw. Reeksen klachten komen bij ons binnen over de bedrijfsleiding van dat deel der onderneming. Het schijnt dat de bazen beter kunnen vloeken dan het werk organiseeren. Onze indruk is w'el, dat de directie de klachten, die wij haar toezenden, ernstig doet onderzoeken, doch ’t zal met den heer Ceulemans, den betreffenden bedrijfsleider, wel zijn als met een vos, die inden loop der jaren wel zijn haren doch niet zijn streken verliest. jan Oudegeest dichtte echter al jaren geleden: „Eens komt een klare schoone dag, als ’t volk zijn boeien breekt, en wij zien het er van komen dat het volk van Swarttouw de Ceulemansboei zal breken. Maak haar dus minder knellend en zwaar, o directie, als.u bedrijfsvrede wilt. Het personeel van Jordaan, een zaakje aan de Hoofdstraat alhier, waar o.a. reinigingsmateriaal gemaakt wordt, vond het nu ook eens noodig om pogingen in het werk te stellen om zijn positie te verbeteren. Bravo, makkers, we hebben al een poosje op jullie gewacht. ’t is wel eens noodig dat er een frisch windje langs de slapen van uw patroon waait. Schijnbaar is het hem ontgaan dat zijn loonen en overige arbeidsvoorwaarden den toets der critiek niet meer kunnen doorstaan. In Schiedam hebben wij een onbehoorlijk groot aantal van die kleine zaakjes. Het is best mogelijk dat de eigenaars daarvan moeten worstelen om het hoofd boven water te houden. Wij zijn bereid om de moeilijkheden in hun vollen omvang te bezien, doch om de positie van onze leden daaraan blijvend op te offeren, is een eisch dien men ons niet stellen kan. Dooreen beetje meer coalitie (de verkiezingen zijn nu toch voorbij, redacteur, anders zouden wij dat woord niet durven neerschrijven), zouden zij misschien ook wel overwonnen kunnen worden. Wij hebben het daarom raadzaam gevonden naast een behoorlijke loonsverhooging, een normaal overwerkpercentage, verkorting van de werkweek tot 48 uur, 6 dagen vacantie, een behoorlijke regeling voor de uitkeering bij ziekte en volle doorbetaling der christelijke feestdagen te vragen. Uit dit lijstje blijkt wel wat er bij Jordaan; nog aan mankeert. Maar . . . ’t moet nu maar eens in orde worden gemaakt. * * Onze pogingen om de positie der werklieden van ~Excelsior” verbeterd te krijgen, zijn nog niet met het gewenschte succes bekroond. Op een gehouden conferentie heeft de directie geklaagd over den slechten toestand en de slechte vooruitzichten van het bedrijf'. Nu moeten wij eerlijkheidshalve zeggen, dat dit bedrijf niet schitterend heeft ge-