moeten maken aan het Spaarfonds zelf. Onder deze omstandigheden besloten de organisaties te volstaan met een scherp protest, maar zich overigens te onthouden vaneen advies. Slechts 56 tegenstemmen werden dan ook uitgebracht. Verleden week zijnde premies voor het eerst afgehouden. Er is nog geen fonds, nog geen bestuur, nog geen reglement, maarde werklieden betalen reeds. Er wordt wel gemopperd, maar men berust. Ons komt het nu maar het beste voor dat men van dit fonds iets zoo goeds mogelijk probeert te maken. Geen negatie, mabr er zich mee blijven bemoeien, dat is het parool. Het bovenstaande toont echter duidelijk aan wat mooie woorden en beloften van deze directie waard zijn. En waan zij in deze zaak zelve zoo’n treurige rol heeft gespeeld, zal het wel verstandig van haar zijn in' de toekomst niet te vlug te klagen over anderen. Typeerend is het (om deze beruchte woorden nog maar eens te gebruiken!) dat Metaalbond en directie op de gezonden protesten het antwoord schuldig blijven. Dat herinnert aan het spreekwoord: [Wie zwijgt stemt toe I Uit de afdeelingen. AMSTERDAM. (W. v. Z.) Een filim voorstelling. Wij noodigen- onze leden uit tot het bijwonen eener filmvertooning, welke zal worden gegeven op Zondag 9 Februari a.s. in Cinema Royal, Nieuwendijk 154—156. De zaaldeuren zullen ’s morgens om halftien worden geopend, terwijl om to uur precies wordt aangevangen met de voorstelling. Eerst zal worden vertoond de film ~De drie dieven”, het werk vaneen Russischen regisseur, waarover zeer gunstige resensips zijn verschenen. Daarna komt onze bondsfilm getiteld ~Metaalklanken”. Deze film vertoont verschillende tafereelen uit onze metaalindustrie. Wij zien daarop hoe in het hoogovenbedrijf het ijzer wordt afgescheiden uit het erts, de verschillende vormen die het gewonnen ijzer krijgt inde walswerken en de gieterijen, terwijl ten slotte door kijkjes in eenige bedrijven wordt aangetoond, waarvoor het ijzer alzoo .wordt gebruikt. Dan zien wijde verwerking tot machtige koopvaarders en de imposante machinerieën die deze drijvende paleizen met groote snelheid door de golven voortstuwen . Bij deze film zal onze bondsvoorzitter P. Danz een inleiding houden, terwijl bovendien het mooie orgel, inde cinema aanwezig, zal spelen. Kaarten a 15 cents per stuk zijn verkrijgbaar bij onze boden en op ons kantoor, dagelijks van g—5 uur en Zaterdags tot ’s namiddags 2 uur. Bovendien op Maandagavond van 8 tpt 10 uur. Wij wekken onze leden op zich soo spoedig mogelijk van kaarten te voorzien, daar deze aan de zaal niet worden verkocht. Toegang alleen voor personen boven 18 jaar. Vrienden, zorgt er vooral voor op tijd te komen, want w7e beginnen precies om jo uur en telaatkomers zijn zeer hinderlijk. Wij rekenen op een stampvolle zaal! ♦ ♦ K. De werkloosheid te Amsterdam. Onder het totale aantal op 31 December 1929 bij de Amsterdamsche Arbeidsbeurs ingeschreven werkzoekenden, n.J. 23768, waren op dien datum 15271 werkloozen; dit is 2876 hooger dan op hetzelfde tijdstip van ?923, toen het aaneH bekende wer’ ’oozen 113395 'bedroeg. Het verschil ligt hoofdzakelijk inde grootere werkloosheid in het Diamantvak, gelijk uit onderstaand overzicht blijkt. Aantal werk loozen op : Bedrijven; 31 Dec. ’aq 31 Deo. '2B Bouwbedrijf 3008 2777 Diamantindustrie . . . 3721 686 Handels- Kantoor- en Winkelpersoneel . . 1177 n.2'!. Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf .... 418 44- Hout- en Meubelindustrie 43i 474 Metaalbedrijf .... gQ6 875 Transportbedrijf . . . 1394 '345 Ongeschoolde beroepen , 3146 3059 DEN HAAG. (TI. J. B.) Spaarzegels voor het BMeifeest. Reeds eerder hebben .we er onze leden op gewezen dat voor den 3 sten Mei spaarzegels worden verstrekt tegen den prijs van 25 cent per zegel. Nu heeft zich hiervoor een zeer bescheiden aantal leden opgegeven, waardoor moet komen vast te staan dat de deelname te gering is. We moeten onzen leden de vraag stellen hoe pf het nu toch mogelijk is dat van zulk

een aanbod om voor den Meidag te sparen, zoo bitter weinig gebruik wordt gemaakt. Veelal wordt tegen het vrijafnemen op i Mei het argument gehoord, dat men wel bereid zou zijn om op dien dag niet te werken, als maar het verzuim, dat daardoor wordt geleden, op de een of andere wijze zou kunnen worden vergoed. Men zou zoo zeggen, dat, nu aan dit bezwaar zooveel mogelijk is tegemoet gekomen, de deelname aan het sparen zeer groot, zou moeten zijn. Tot heden merken wij er echter weinig van. Daarom brengen wij deze zaak nogmaals onder de aandacht van onze leden en spreken de verwachting uit dat deze herhaalde aansporing tot sparen voor den Meidag, gunstige gevolgen zal hebben. De boden hebben de zegels bij zich, zoodat de leden zonder den minsten last kunnen deelnemen. HENGELO. (Corr.) Eigen gebouw. Voor dit doel is door de leden onzer afdeeling in 1929 een bedrag bijeengebracht van f 787.90 aan „Vrijwillige Bijdragen”. Bijzonder verheugend is, naast het regelmatig stijgend bedrag, dat grootere deelname der leden. Dit aantal is n.l. van 558 in Januari 1929 gestegen tot 687 thans. Er zijn nu dus nog ongeveer 120 te Hengelo wonende leden der afdeeling, die zich aan deze bijdrage onttrekken. Hun roepen wij toe: Vooruit, helpt nu ook eens mee. Het is ons aller zaak. En bedenkt: Vele kleintjes maken een groote! ♦ ♦ JU. Op de Maandag j.l. gehouden vergadering met vertrouwensleden en kernleden is het standpunt ingenomen, dat wij mede moeten werken aan de stichting van z.g. afdeelingskassen der bedrijfsvereeniging voor de uitvoering der Ziektewet, op de groote ondernemingen. Bij de verkiezing van de bestuursleden voor deze kassen hebben de vakvereenigingen het recht een voordracht in te dienen en de vergadering besloot daar gebruik van te maken. Regelmatig overleg over de uitvoering der Ziektewet is en blijft met het bestuur gewenscht. HOORN. (K. G.) Op Zaterdag x 8 Januari heeft onze afdeeling haar 20-jarig bestaan feestelijk herdacht. De zaal was geheel bezet en keurig met planten en bloemen versierd. De voorzitter H. opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom toe te roepen aan de aanwezigen en in ’t bijzonder aan onzen bondsvoorzitter Danz en het duo Spijkermans uit Rotterdam. Ineen kort woord schetste hij wat er zoo al was gebeurd in de 20 jaar dat de afdeeling nu bestaat. Veel is er tot stand gekomen en verbeterd met en door de hulp van hel; bondsbestuur. Verscheidene hoofdbestuurders werden ge• noemd, waarvan inde eerste plaats Danz, v. Eek, v.d. Houven en v.d. Born, die allen steeds bereid waren aan onze verzoeken hun vollen steun te verleenen. In onze afdeeling waren nog 3 personen, die in aanmerking kwamen als de oprichters 20 jaar geleden, n.l. Galis, Betlem en Nooder. De voorzitter overhandigde elk een souvenir voor het vele werk dat zij in dien tijd hebben verricht. fjDe H.8.8. bood namens de aangesloten afdeehngen een bloemenmand aan met een toepasselijk woord. De afdeeling schilders zond een schriftelijke felecitatie in omdat ze zelf verhinderd waren te komen. Hierna kreeg Danz hef woord voor zijn feestrede. Spr. sprak in kernachtige woorden over het begin van onzen bond w7at het aantal leden betreft en op dit oogenblik bijna de 35.000 heeft bereikt. Hij memoreerde verder wat er alzoo is bereikt. Hulde bracht spr. aan de werkers, die hadden medegewerkt tot het verkrijgen van zooveel verbeteringen. Maar we zijn er nog niet. De vacantie moet verlengd en vacantietoeslag verkregen worden. "Het bondsbestuur zal met voorstellen komen om de leden die minstens 25 jaar lid zijn, op 65- jarigen leeftijd met 3 gulden per week te pensionneeren. Spr. wekte de jongeren nog op om de taak van de ouderen te kunnen overnemen als dat noodig is en dat zij zich daar dus op moeten voorbereiden. Het. duo Spijkermans met zijn voordrachten en de humoristische experimenten op het gebied van moderne goochelkunst viel bijzonder inden smaak en oogstte veel bijval. Deze avond is prachtig geslaagd. De voorzitter dankte met een kort woord voor aller medewerking. V Voor een goed gevulde zaal heeft de bondsvoorzitter P. Danz op jo Januari een lezing gehouden over „De ideeën en nrbeidsmethoden van Ford”. Na een duidelijke uiteenzetting van Ford’s levensgeschiedenis vanaf zijn jeugd tot den leeftijd toen hij rijn eerste fabriek

oprichtte, werd begonnen met het vertoonen van de plaatjes betrekking hebbende op het bedrijf zooals Ford dat nu heeft ingericht. De causerie die Danz daarbij heeft gehouden, was zeer leerzaam. Zij gaf ons eens een blik in zoo’n groot bedrijf en hoe daar door de arbeiders gewerkt moet woorden, wat nu juist niet zoo aanbevelenswaardig kan worden genoemd. Een arbeider is er een deel vaneen machine geworden. Het werk is zenuwsloopend, waardoor de arbeider op ongeveer 45-jarigen leeftijd al op is en als onbruikbaar ontslagen wordt. Voor propaganda zeer geschikt om te laten zien hoe of het niet moet gaan. NIJMEGEN (G.G.) Wij maken onzen leden bekend, dat de feestavond ter herdenking van het 20-jarig bestaan onzer afdeeling gehouden zal worden op Zaterdag 1 Februari, des avonds half acht, inde kleine zaal van het concertgebouw ~De Vereeniging”. Vrienden, het belooft een genotvollen avond te worden zooals uit het onderstaande zal blijken. En een toegangsprijs van 35 cent kan niemand van dezen avond terughouden. Als spreker zal optreden onze hoofdbestuurder G. van der Hopven. Het verdere gedeelte van den avond zal gevuld worden door het aanbieden vaneen nieuwe vlag, het optreden van den bekenden humorist Willy Derby en het strijkje van Cohen. En bovendien ~iets fijns van de coöperatie”. Daarna bal tot 2 uur. U ziet, makkers, voor elk wat wils. Laten onze leden nu niet wachten tot den laatsten dag met het opgeven van de door hen benoodigde kaarten, want wij kunnen nu al reeds zeggen dat het dan te laat zal zijn. ♦ ♦ ♦ Gelijkertijd wil ik ér even op wdjzen, dat onze leden zich niet aan de afspraak hebben gehouden. Tot nog toe heeft zich niet één nieuwe huisbezoeker gemeld, noch is men adressen komen opgeven van on- en verkeerd georganiseerden. Makkers, dat gaat zoo niet goed. Wordt dezen winter geen kachel-leden, maar geeft u op aan de leiders van het huisbezoek, of op ons kantoor Eschdoornstraat 15, iederen Maandagavond van acht tot tien uur. ROTTERDAM. (J. L.) Zooals de leden zullen weten treedt op 1 Maart 1930 de Ziektewet in werking. Ook kan hun bekend zijn, dat de uitkeering volgens de ziektewet 80 pCt. van het gemiddeld dagloon bedraagt. In dit verband wilde ik onze leden wijzen op het bestaan van het ziekenfonds ~Voorzorg Voorkomt Zorg”. Dit fonds stelt zich ten doel, zooals art. i luidt, een geldelijke uitkeering aan zijn leden te verstrekken bij ziekte of ongeval, waardoor zij verhinderd zijn hun werkzaamheden te verrichten, Zooals ik schreef bedraagt de uitkeering van de ziektewet 80 pCt. Bij het bovengenoemde fonds bestaat nu de gelegenheid zich voor de overige 20 pCt. te verzekeren. Dit is mijns inziens voor de leden een welkome gelegenheid om zich als lid van het fonds op te geven. Want het is, als men ziek is, toch niet aangenaam dat men minder inkomsten heeft en dit kan nu, zooals ik schreef, voorkomen worden door zich op te geven als lid van ons fonds. De gelegenheid daarvoor bestaat bij de boden en den secretaris van het fonds, zooals men kan lezen inde advertentie, die in het vakblad voorkomt. Het bestuur heeft in verband met den nieuwen toestand de propaganda krachtig ter hand genomen en de boden van invulkaarten voorzien om die uitte reiken aan leden der afdeeling die nog geen lid zijn van „Voorzorg Voorkomt Zorg»”. Den leden van het ziekenfonds brengen wij onder de aandacht dat vanaf 27 Januari a.s. het secretariaat gevestigd is bij'/. Loekenbach, Frieschestraat 26a. Door het bestuur is besloten dat berichten omtrent ziekte of ongeval, welke abusievelijk aan den voormaligen secretaris wórden gezonden, wel zullen worden geaccepteerd, doch niet langer dan gedurende een maand nadat de nieuwe secretaris in functie is getreden. Men lette hier goed op, want doet men dat niet, dan berokkent men zichzelf schade. ♦ ♦ ♦ Jeugdorganisatie. (L. J. S.) Zondag 19 Januari hield onze jeugdafdeeling een bijeenkomst in „Thalia”, inde Hoogstraat. De vergadering werd geopend door Landman, die de aanwezigen o.m. op de hoogte stelde met de veranderingen in het werkprogramma. Daarna verwelkomde spr, den heer Snel, die zou spreken over het zonnestelsel. Snel gaf een overzicht yap de belangrijk-

heid van het zonnestelsel en het heelal en van de voorstellingen van de vroegere verschillende volkeren ten opzichte van het stelsel. Deze beschouwden het uiteen oogpunt zooals zij hun menschelijk bestaan beschouwden. Echter, daarop ging hij niet dieper in, maar behandelde den bouw van het zonnestelsel. Door de jarenlange onderzoekingen is vrijwel de werking van het stelsel vast komen te staan. Misschien dat in later eeuwen nog wel iets aan die waarheid veranderd zal worden, maar toch is het nu wel zoo, dat wij kunnen aannamen datgene wat door de wetenschap is vastgelegd. Ptolemaeus was de Grieksche geleerde, die het eerst aan het begrip van tjjjj; nomadenvolken meer richting gaf en een andere theorie daarstelde, n.l. de aarde is het middelpunt en alles draait daar om heen. Toch kwamen er punten in voor die deze verklaring tegenspraken. Er waren sterren die aan de orde van-om-de-aardedraaien, niet voldeden, maar telkens van plaats aan den hemel veranderden. Ook de zon en de maan voldeden daaraan niet. Deze kregen den naam van dwaalsterren. En de baan, waarop zij het meest te vinden waren, dien van de Dierenriem, Copernicus ontdekte de fout inde theorie van Ptolemaeus. Hij bracht de sterrenwatenschap een groot stuk vooruit. Hij gaf de stelling dat de zon het midden was en alles, ook de aarde, daar om heen draait. Hij werd door de kerk hard bestreden. Maar Galilëi, een Italiaan, gaf aan de sterrenkunde nog een grooteren stap in die richting naar de waarheid omtrent het zonnestelsel. Hij verbeterde de sterrenkijkers, zoodat men meer en beter kon zien. Daardoor ontdekte Galilëi de bergen op de maan en dat de sterren soortgelijk waren aan de aarde. Hij ontdekte meer sterren. Jupiter met 4 manen zag hij. Ook Galilëi kwam in botsing met de kerk. Hij moest afzweren wat hij geschreven had. Desondanks zei hij; ~E pur si muove (en toch draait zij). Kepler ging voort inde richting door Copernicus en Galilëi aangegeven. Hij gaf de stelling dat de loop der aarde een ellips is, waarvan de zon in één der brandpunten staat. Snel teekende voor hoe de loop der zon en haar sterren is. Hij gaf wat cijfers van de maten van de aarde en den ouderlingen afstand der planeten. Hij toonde aan de hand van driehoeksmetingen aan hoe de afstanden in het heelal gemeten worden. Daarna las spr. nog iets voor uiteen boek over sterrenkunde en de aantrekkingskracht der lichamen zelf en onderling. Hiermede besloot hij zijn rede. Er werden nog eenige vragen gesteld en beantwoord. Landman dankte Snel voor zijn betoog en hoopte hem op een volgenden cursus weer te zien. Op 2 Febr. a.s. vervolgt Snel z’n cursus over sterrenkunde. Laat de zaal te klein zijn. (J. L. ) Zaterdag 25 Januari houden we weer een conversatie-avond. In tegenstelling met voorheen is nu gezorgd voor een programma en daarmee zullen wjj voortgaan. Speciaal dat van Zaterdag 1 Februari is voor onze leden van 14 tot 20 jaar de aandacht waard, want het bevat viool- en gitaarmuziek, zang en declamatie. Wij hopen dat niemand deze bijeenkomsten zal verzuimen. De bijeenkomst wordt gehouden in ’t gebouw ~De Vereeniging”, Botersloot 90. Aldaar zal ook weer gelegenheid zijn tot sparen en verder moeten wij er een paar belangrijke afspraken maken. VAASSEN. Actie aan de „Industrie”. (B. H.) Sedert maanden is gepoogd met de directie een bespreking te krijgen over de richtige uitvoering der gedane toezeggingen omtrent loonregeling en verdere verbeteringen, die de vrucht waren van de spontane actie in 1929. Dit is niet mogen gelukken en bovendien bleek dat de directie van de „Industrie” de fabriekskern, waarvoor zij zich bijzonder interesseerde en aan welker tot standkoming wij onze medewerking hebben verleend, pracdsch genomen van het begin af heeft genegeerd. Dit was ook aanleiding dat de gekozen kernleden spoedig genoeg hadden van de handelwijze der directie en voor het lidmaatschap daarvan bedankten. Mogelijk was dat het middel der directie om haar doel te bereiken en waardoor van het indeelen in vakgroepen en de .loonregeling niets terecht kwam. Onder deze omstandigheden besloot onze organisatie tot den inzet vaneen nieuwe actie en dit is geschied met de medewerking der R.K. en Chr. bonden. De volgende verzoeken zijn bij schrijven d.d. 8 dezer namens de drie bonden aan de directie gezonden : ie. invoering der loonregeling 3e gemeenteklasse en verdere sociale bepalingen! volgens de C.A.O. yan den Metaajbond; – «