de katholieke en christelijke bonden bereid waren mede actie te voeren, ging inde beste verstandhouding over den goeden afloop uiteen. Het is ons bekend dat nog niet alle arbeiders georganiseerd zijn. Er zijn er zoo uit Laren, Baarn, Barneveld en ook uit de binnenlanden van Hilversum zelf, die behalve hun vak ook het boerenbedrijf uitoefenen en stiekem er bovenop willen komen. Veel last zullen wij bij een conflict niet van hen hebben; hun zenuwen zijn nu al inde war. Ook voor de burgersmeden zal de week vacantie er komen en het heeft al burgerrecht verkregen. De actie wordt ingezet. Makkers, komt zooveel mogelijk op de Vergaderingen. Brengt je vrouw of je meisje maar mee. Wij kunnen altijd wel een zaal, groot genoeg, huren. DEN HAAG. Jeugd. (H. A. Br.) Het was door het overlijden van onzen grooten voorganger Mr. P. T. Troelstra, dat we onzen toch al laten feestavond wederom moesten uitstellen. Maar nu, Zaterdag 31 Mei, is hij dan toch doorgegaan. En waarlijk, het is een groot succes geworden! Deze avond, die georganiseerd was Voor alle jongere vakbondsleden, onder leiding ivati het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling, was niet alleen dol komisch, maar had ook een opvoedend karakter. We hebben weer gezien, dat wanneer er op hen gerekend wordt, de jongens zelf heel wat kunnen presteeren. Wat hebben we gelachen om de „Voetbalclub van Knuppelveen!” En dan de „Burgerwacht van Knuppelveen!” De geheele zaal gierde het uit. „Het lied van den Machinist” en „De Vlucht” van Adama van Scheltema werden zeer verdienstelijk voorgedragen. Na de pauze hebben we door middel van 4 tableaux laten zien hoe de jeugd zich vermaakt en hoe zij een beter gebruik maakt van haar vrijen tijd. Het eerste tableau stelde een dancng voor met kaartende en dansende jongelui. Als tegenstelling daarvan zagen we in het tweede tableau een clublokaal met mooie etsen aan den wand en een gevulde boekenkast. In het midden aan een tafel jongens en meisjes, schrijvend, lezend en schaakspelend. Het derde tableau was een voetbalterrein. Hier werd door vier jongens den overdreven hartstocht van het hedendaagsche voetballen uitgebeeld. En de tegenstelling kwam weer heel goed tot uiting in het vierde tableau, waar we een kamp zagen met een tent, een kampvuur en dansende meisjes en jongens. De plaatsruimte laat het niet toe van al Leze dingen meer et zeggen. We zagen b.v. ook nog humoristische gymnastiek. Weer schiet ik inden lach als ik me dat stel weer voor oogen haal! En dan de fijne piano-muziek, die het geheel tot een genotyollen avond maakte. Dit wil ik échter nog even zeggen, onze jonge metaalbewerkers hebben een groot aandeel gehad In het wélslagen van dezen feestavond. Jongens, zoo gaat het goed! Zelf werken, zelf doen! Dat moet altijd ons parool zijn. Inde zaal te gaan zitten genieten, is heel gemakkelijk, maar als we alles zelf voor elkander hebben gebracht, dan hebben we in ons het -heerlijke gevoel dat iwe onzen plicht gedaan hebben. Dat geeft ons de kracht op dezen weg voort te gaan en ook anderen aan te sporen aan ons mooie werk deel te nemen. We gaan nu weer den tijd van uitstapjes haar buiten tegemoet. Neemt alle jonge metaalbewerkers mee. Wijst hen op het mooie (werk dat .we achter den rug hebben. Zorgt .voor èen sterke adspirantafdeeling van den [Alg. Ned. Met. Bond! LEIDEN, (de R.) Op 13 Mei j.l. zijn bij de firma Janssen alhier verzoeken ingediend om de bestaande vacantieregeling te willen uitbreiden en het aantal dagen te stellen op zes. In verband hiermede hebben 'de besturen van onzen en den Chr. bond pp Zaterdag 24 Mei een conferentie gehad én werd ons namens de firma de toezegging1 gedaan- dat zij bereid is de week ,vacantie te verleenen onder voorwaarde dat de 3-Octoberdag als vacantiedag zal gelden. Indien aan het bedrijf R.K. werknemers zijn verbonden en zij op 15 Augustus of 1 November vrijaf willen" hebben, Zullen deze dagen eveneens als vacantie’dagen worden beschouwd, tenzij men er prijs op stelt de vacantie aaneengesloten te (willen opnemen. In dat geval zullen de genoemde dagen geheel voor rekening van 'de arbeiders komen. Recht op een week vacantie hebben zij die negen maanden aan het bedrijf verbonden zijn; voor hen die korter ift dienst zijn, [wordt voor iedere 3 maanden dienstverband twee dagen vacantie verstrekt tot een maxitnum van zes dagen. De vacantie wordt genomen in overleg [met de werkgeefster. Met dit succes mogen wij zeker tevreden fcijn, hoewel wij voor wat den 3-Octoberdag betreft iieves een andere regeling hadden

gewenscht. Echter, de plaatselijke verhoudingen spreken ook een woordje mede. Laten onze leden zorgen dat de enkele ongeorganiseerden, welke bij deze firma nog zijn, spoedig in onzen Bond zijn ondergebracht. Onzerzijds is het behaalde succés een aansporing te zorgen dat meerdere werkgevers hier te Leiden eveneens de week vacantie zullen invoeren. MAASSLUIS. Kameraden ! Zooals jullie alreeds zult weten, worden er op 14 September a.s. twee groote demonstraties belegd in Amsterdam en Rotterdam, waarin met klem voor onze eischen betoogd zal worden. Het spreekt vanzelf dat de deelname .daaraan zoo groot mogelijk zal moeten zijn en daarom besloot de Algemeene Raad voor deze demonstratie als inzet een openluchtspel te laten opvoeren door de cabaretclub Linker-Maasoever, onder leiding van Mr. Punch en de V. Jr., dat getiteld is: „Stormsein, weest op uw hoede”, op 15 Juni a.s. Voor Maassluis heeft de afdeeling.van het Instituut de regeling van dit uitstapje op zich genomen en daarom wenscht ze langs dezen weg een krachtigen oproep tot jullie te laten klinken om daaraan deel te nemen, temeer waar de reputatie, die dit cabaretgezelschap zich in enkele jaren heeft weten te veroveren, het bijwonnen van deze revue alleszins waarborgt. De kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld en zullen voor boven 18-jarigen, zoowel mannen als vrouwen, f 1.— en voor hen beneden 18 jaar f 0.75 bedragen. Men behoeft zich slechts op te geven bij het bestuur van ,de afdeeling Maassluis vóór 10 Juni a.s., zijnde N. van der Wel, Weverskade 12, A. de Groot, Kerkplein 45, H. Boerema, Dr. Kuyperkade 17, W. van Rumpt, Piersonstraat 55 rd., J. Pietersen, Züidvliet 37 of bij den bode, óp een formulier. Komt allen in groote getale naar dit openluchtzomerfeest. Bij den prijs zijn reis- en entréekosten inbegrepen. ROTTERDAM. Jeugdwerk. (D. R.) Thans kunnen wij definitief het programma vermelden van dente houden tweedaagschen fietstocht naar Hilversum en omstreken op de Pinksterdagen a.s. 'Vertrek Zaterdagmiddag 7 Juni a.s. om twee uur vanaf het Oostplein, over Gouda en Utrecht. Tusschen Utrecht en Hilversum aan de Hollandsche Rading (uitspanning) worden wij opgewacht door de afd. Hilversum en wordt ons daar een yerfrissching aangeboden door haar, waarbij de wederzijdsche begroetingen worden gehouden. Vervolgens naar Hilversum en betrekt ieder zijn kwartier, ’s Morgens vroeg reveille en dan per fiets naar de Loosdrechtsche Plassen, waar een prachtgelegenheid is om te zwemmen. Na het bad een toer door het Gooi en ongeveer 12 uur een gezamenlijke maaltijd in het bosch, ook weer aangeboden door de afd. Hilversum. Daarna vermoedelijk de studio van de V.A.R.A. bezichtigen en verder zal de dag met spelen en zingen enz. ten einde worden gebracht. Den tweeden dag vroeg op en wordt direct op Leiden aangereden. Dan vangen wij zoetjes aan den terugweg weer aan langs het strand, Wassenaar, Scheveningen, Den Haag en hopen dan inden namiddag te ongeveer 5 36 uur weer in Rotterdam en thuis te zijn. Dank zij de gastvrijheid van het bestuur der afd. Hilversum, inzonderheid van onzen vriend Stokman, die van meet af alle mogelijke medewerking verleende om dezen tocht te doen slagen en ook van onze leden van de afdeeling Hilversum, die spontaan de toezegging deden te zorgen dat onzen jongen makkers twee nachten logies wordt verschaft, zullen wij prettige dagen tegemoet gaan. Dit zijn momenten van solidariteit en saamhoorigheidsgevoel, welke altijd weer onze beweging tot eere strekken. Als alles, verloopt zooals wij het zien en hopen, dan zullen deze beide Pinksterdagen voor onze jonge makkers ware hoogtijdagen worden, hetgeen er toe bij zal dragen de kameraadschap te versterken tot heil van henzelf en tot verbreeding van de gemeenschapsgedachte inden ruimsten zin genomen. Pinksterfeest igjo. Heil!!! -f * (H.W.) Collecte „Zonnestraal”. Zooals wij reeds eerder in ons vakblad publiceerden, zal op Zaterdag 21 Juni de collectedag van „Zonnestraal” plaatsvinden. Het comité doet een beroep op de vrouwen en meisjes (boven 16 jaar) dien dag met collecteeren behulpzaam te zijn. Niet minder dan 500 collectrices zijn noodig en tot heden gaven zich slechts 50 op. Wij komen er dus nog 450 te kort. Wie van de vrouwen of meisjes onzer leden reikt voor dit mooie doel ons de hand en stelt zich beschikbaar ? Maatregelen zijn getroffen waarbij ieder in zijn eigen omgeving dit werk kan doen. Wip aan den Linker-Maasoever woont,

kan daar behulpzaam zijn; zij die te Hillegersberg of omgeving woonachtig zijn, kunnen daar collecteeren. Men melde zich even persoonlijk of schriftelijk: Spoorsingel 15, Comité-Collectedag „Zonnestraal-Verplegingsfonds”, Telefoon 42933. Leden, spoort uw vrouw, meisje of dochter aan dien dag behulpzaam te zijn. Het doel van de stichting van „Oome Jan” is het dubbel waard. UTRECHT. (G.) Ledenvergadering, Op Dinsdag 27 Mei was een ledenvergadering belegd ter behandeling van de congres-, voorstellen en zoo mogelijk van de jaarverslagen van de afdeeling. De opkomst was bevredigend. Bij de opening herdacht de voorzitter N. A. Zachte onzen grooten voorvechter P. J. Troelstra en stelde hem als voorbeeld voor hen die moedeloos langs den weg waren blijven staan. De vergadering verhief zich eenige oogenblikken van haar zetel. Vervolgens stelde de voorzitter de ingekomen congresvoorstellen aan de orde, waarbij van gedachten gewisseld werd. Overigens vereenigde de vergadering zich met de zienswijze van het bestuur. Tot afgevaardigden naar het congres werden gekozen: N. A. Zachte, W. F. J. Breurken, K. Perk en A. de Jong, terwijl Goedée ambtshalve het congres zal bijwonen. Vervolgens werden de jaarverslagen behandeld van den secretaris-penningmeester, welke goedgekeurd werden, terwijl de voorzitter een woord van dank bracht aan den samensteller. Tot nieuwe bestuurders werden gekozen : W. P. Boekhoff, J. J. Net en J. W. A. Pag ie. Het bestuur is thans weer compleet en zoodra inde e.v. bestuursvergadering de functies verdeeld zijn, zullen wijde volledige samenstelling vermelden. Tot nieuwe leden van de contróle-commissie werden benoemd P. Th. v. Oort en Chr. Wilkes. Mogen wij nog vermelden dat van de voorstellen inzake de jeugdorganisatie met voldoening kennis werd genomen. Wij sporen onze leden dan ook aan de jongens van 14 jaar af te bewegen in onze organisatie plaatste nemen. Het is ook opmerkelijk dat het A.V.R.0.- gebral niet den minsten weerklank onder onze leden vond, ja zelfs een aankondiging van onzen secretaris, dat als straks de' V.A.R.A. bij baar leden zou aankloppen om de contributie met b.v. 2 cents te verhoogen, dit spontaan aanvaard zou worden, werd met applaus ontvangen. Alles bijeen was het een mooie vergadering. Acties. Wie gedacht heeft dht onze organisatie na de afsluiting van de collectieve overeenkomst op haar lauweren kon gaan rusten, moet zich vergist hebben, want ons bestuur is voortdurend bezig om ook bij ongeorganiseerde werkgevers gelijkluidende arbeidsvoorwaarden te bedingen. Naast de Motorenfabriek N. V. „Drakenburgh” hebben wij nu verzoeken gericht tot de directie van de N. V. Metaalindustrie „Heycop” en reeds is inde gehouden conferentie belangrijk resultaat bereikt. De ie geméenteklas-loonregeling zal aangehouden worden, terwijl voortaan ook aan de ongehuwde arbeiders de christelijke feestdagen uitbetaald zullen worden en evenzoo de bekende overwerkpercentages. Over de vacantiedagen is echter geen overeenstemming bereikt en dat zal wel oorzaak worden dat geen Contract afgesloten wordt. Niettemin worden de andere arbeidsvoorwaarden schriftelijk vastgelegd. Wij hebben echter wel het vertrouwen, dat ook omtrent het punt vacantie toenadering zal komen. Het personeel, dat nu goed georganiseerd is, doet verstandig de organisatie trouw te blijven. Men heeft nu ondervonden wat organisatie vermag. Eveneens zijn verzoeken gedaan aan de directie van de Scheepswerf „De Liesbosch” en wil er ook daar wat van terecht komen, dan zal aangepakt, moeten worden. Tot dusverre is de Chr. Bond hier de sterkste partij en de arbeidsvoorwaarden zijn dan ook een trouwe afspiegeling van die verhouding. Ook van eenige leden uit het personeel van de Kon. Lood- en Zinkpletterij v/h A. D. Hamburger is het verzoek gekomen voor het inzetten vaneen actie voor een week vacantie en een minimumloonregeling. Laten we hopen dat dit personeel zich thans bewust zal zijn dat slechts door eendrachtige kameraadschap, vereenigd inde vakorganisaties, verbeteringen tot stand kunnen komen. ♦ Ten slotte deelen wij aan belanghebbenden mede, dat onze Metaalbewerkersharmonie „Kunst en Strijd” na een kleine inzinking, yerporzaakt door laster en ge-

klets, weer in goede conditie is. Maatregelen zijn genomen dat nu regelmatig de repetities op Vrijdagavond kunnen plaatshebben. De laatste tijden hebben wij gemerkt dat één van de leden van den Chr. Bond regelmatig om onze muzikanten heenzwerft en allerlei praatjes omtrent ons en de Harmonie lanceert. Het ~giji zult geen valsche getuigenis afdeggen enz.” is blijkbaar nog niet tot hem doorgedrongen. Nadere aanduiding vinden wij nu niet noodig; te zijner tijd komen wij nog wel eens daarop terug. Laten wij intusschen voortgaan met te doen wat onze plicht is, n.l. versterking van onze organisatie en van de Harmonie. ZEIST. (C. W.) Wij brengen onder de aandacht van onze leden dat op Vrijdag 13 Juni ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering een huishoudelijke vergadering gehouden wordt inde „Nieuwe Sociëteit”. Het aanvangsuur is gesteld op half acht.. Wegens de belangrijkheid van hetgeen in deze vergadering moet worden besproken en besloten, verzuime niemand aanwezig te zijn. Een bijzondere opwekking is noodig voor onze leden aan de Gerofabriek. Zij toch schitteren altijd door afwezigheid. Het schijnt daar met d'e arbeidsverhoudingen we! in orde te wezen. Was dit niet het geval, zij kwamen ter vergadering om met on? middelen te beramen welke tot verbetering zouden kunnen leiden. Dus op 13 Juni allen ter vergadering! Correspondentie. R. te H. Enkele regels geschrapt omdat ze u in strijd met de waarheid brachten. Hadden we samen per week te deelen wat de bedoelde minder zal ontvangen, dan waren we goed af. Als dat aan het groene hout . . . D. B. te A. Dat artikel is voor ons blad minder geëigend. Bovendien ontvangen wij zulke theoretische bijdragen liever van meer bevoegden. S. te V. Ik geloof niet dat de nagedachtenis geëerd wordt door zulk een philippica. Redacteur. Advertentiën. Heden overleed inden jeugdigen leeftijd van 29 jaar ons trouw lid G. VAN PEURSUM. Wij verliezen in hem een goeden bondsmakker. Heb dank daarvoor en rust in vrede, kameraad! Het bestuur der afdeeling Gorinchem. Donderdag 29 Mei overleed, dooreen noodlottig ongeval, onze jonge bonds-. makker C. WERPS, inden ouderdom van 20 jaar. Hij ruste in vrede. Het bestuur der afdeeling Culemborg. JDË LASCHBOÖG” School en Reparatie-Inrichting voor Electrisch Lasschen. Het vak der toekomst. Zomer en winter per cursus ƒ 70.—. Aanmelden aan de dag- en avondschool Overtoom 3, Amsterdam(W.) ;Kuiperstraat 113 (privé adres) Amsterdam (Z.). Bij inschrijving ƒ 5.— (vermindert het cursusgeld). Verder is de betaling in overleg te regelen. Methode onzer inrichting verleert nooit. Diploma wordt verstrekt. Attesten ter inzage. De ongeschreven wet! Geen enkele geschreven wet eischt van U een levensverzekering, maar gift Ge niet moreel verplicht Uw gezin veilig te stellen? De tarieven van De Centrale maken het ook bij een klein inkomen mogelijk, degen moreelen plicht te vervullen. de Centrale Rijnstraat – Den Haag