De 0.8.W.M. behoort tot de dwergorganisaties en is zeker niet in staat een ( conflict van eenige beteekenis geruimen tijd te financieren. Men is dus aangewezen op den steun van 1 het N.A.S. En wij willen aannemen dat men daar nog niet gek genoeg is om voor de onverantwoordelijke stommiteiten van Dissel c.s. zonder meer te betalen en daaraan het schijntje weerstandsvermogen, dat met veel moeite verkregen is, geheel op te offeren. Er moest dus aan deze staking een einde gemaakt worden. En op even brutale wijze als dit conflict is geforceerd, is het ook om hals gebracht. Begin Augustus reeds wendde de 0.8. (W,M. zich tot den rijksbemiddelaar, mr. De Vries, met een verzoek om zijn tusschenkomst. Deze werd verleend, doch aan den droom van het bestuur van 0.8.W.M., dat er nog voorwaarden te stellen waren, werd op ruwe wijze een einde gemaakt. Men had te kiezen tusschen overgave zonder meer of geen besprekingen. Er vonden eenige conferenties plaats tusschen partijen, waarna het conflict werd opgeheven op ongeveer de volgende voorgaarden ; 1. De 0.8.W.M. zal worden toegestaan eenzelfde contract te teekenen als is aangegaan met de samenwerkende organisaties, doch ingaande den datum van onderteekening. 2. Er zullen geen rancune-maatregelen .worden genomen. 3. De stakers zullen worden teruggenomen naarmate en voor zoover de directie der N.V. Van Leers Vereenigde Fabrieken se geschikt acht voor het bedrijf. Smadelijker vredesvoorwaarden zullen wel niet vaak zijn geaccepteerd. En wil men nu nog de positieve resultaten van dezen strijd? Welnu, dan constateeren we: dat een nieuwe fabriek der firma in Vreeland, tijdens den duur der staking opgericht, zal blijven bestaan, waar permanent een deel der vroegere Amsterdamsche productie zal worden vervaardigd. Dat daardoor aan een aantal Amsterdam-

sche arbeiders blijvend werkgelegenheid is ontnomen. Dat tot op heden nog niemand inde Amsterdamsche fabriek is tewerkgesteld en dus een honderdtal arbeiders nog als slachtoffers van het avontuur der 0.8. W.M. rondloopt. Dat zelfs na de meest nauwgezette organisatorische voorbereiding een staking wordt verloren, gebeurt meer. Dat er slachtoffers kunnen zijn in het onvermijdelijke risico van den vakstrijd. Dat kan elke organisatie overkomen en dient te worden aanvaard. Maar hier was gedurende de onderhandelingen een deel der fabriek stopgezet, waren inmiddels tientallen arbeiders ontslagen wegens werkgebrek en bestond het uitzicht op verdere inkrimping van het bedrijf. Hier was, desondanks, nog een behoorlijke verbetering der arbeidsvoorwaarden bereikt, die volkomen organisatorisch door de leden van drie der vier betrokken organisaties was aanvaard. En hij die onder dergelijke omstandigheden dan toch een conflict forceert als hier is geschied, is een misdadiger of een dwaas. Neen het is niet het door Dissel veronderstelde gevoel van leedvermaak dat ons bezielt. Daarvoor is, gezien de noodlottige gevolgen voor de betrokken arbeiders, geen plaats. Hier past een gevoel van deernis met de slachtoffers en wrevel tegen den demagoog wien het gelukt is tientallen gezinnen aan de armoede prijs te geven. Met geen woord wordt in het veertiendaagsch pamflet der 0.8.W.M. over het resultaat dezer actie gesproken. Nu geen uitvoerig weergave der gevoerde briefwisseling, een anders zoo welkome bladvulling. Alleen de mededeeling, dat na 10 weken strijd de staking is beëindigd zonder tastbaar resultaat, na vermeld te hebben dat onze Bond ook wel eens een staking verliest en te hebben gewezen op twee dit jaar door ~onze bedrijfsfederatie” met succes gevoerde snertstakingen tezamen omvattende 20 è, 25 personen. Paradepaardjes, die door het vele gebruik alreeds aftandsch zijn geworden.

Het petitionnement.

Ten einde elk modern georganiseerde in de gelegenheid te stellen handteekeningen te verzamelen op het petitionnement, dat in September door Vakverbond en S.D.A.P. wordt gehouden, drukken wij hiernevens af een modellijst, die men kan uitknippen en voor het ophalen van handteekeningen gebruiken. Men name van de volgende aanwijzingen goed nota : 1. Elke Nederlander, zoowel man als vrouw boven de 18 jaar, kan teekenen; 2. Men late de lijst teekenen met inktpotlood ; 3. Niet meer dan 25 handteekeningen mogen er op worden geplaatst; 4. Men levere de lijst vóór of op 1 October in bij den secretaris van den bestuurdersbond ter plaatse, bij den afdeelingssecretaris der S.D.A.P., of men zende

haar op rechtstreeks naar het Secretariaat van de S.D.A.P., Tesselschadestraat 31 te Amsterdam (W.). Na de opwekkingen, door de redactie van dit blad ter ondersteuning van deze volksbeweging reeds gegeven, meenen wij met deze sobere aanwijzingen te kunnen volstaan. Wij vertrouwen echter, dat duizenden de lijst zullen uitknippen en aan het werk zullen gaan. Ook lijsten met enkele handteekeningen hebben groote waarde. Men schame zich niet deze in te leveren, al zij het met weinig handteekeningen. S. DE LA BELLA, Secretaris N.V.V. C. WOUDENBERG, Secretaris S.D.A.P.

HIER AFKNIPPEN.

5. D.A.P. N. V. V. 1930. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ondergeteekenden, allen Nederlanders, boven de 18 jaar, dringen er op aan het voorstel der regeering, tot uitbreiding van de vloot voor Nederland en de overzeesche gewesten, te verwerpen. 1. ... .................. ...... 14. ......, r.. 2 • •■— ••> ■ – • -•**> 15 • >• • •.... 3 :••• •. ....5?.-.... 16. ........... 4* • • yyr- •••• ■ ■ • IJ. • .y».. •......... .w 5• – •••■•:.• 18. sr.. .........r.-. .. .5-.-,. ........ 6. t. ..........sar.--.• •• • •>••• • •■•••• • jv-sswa 19. .... 7 • y. ••. ....v...... r.v.>T.. ...■» 20. -...... _ 8 • •..... .T.y. ...y....-, 21. >........ ... . . ............. _ ___ _ _ (I I . Cv- .... . ... ..... .....V. .ï!T.-. ...ï| 24 • ... . ... 12 • •• • •• • • -ïSJf.v .mv.j,; 25. .......... .v, ~ 13- :••• ry.y• ■ -gy•.....y.....y^—............yyy Geteekend door ........ personen.

Geen tastbaar resultaat! Neen, maar dat kan nog komen. Indien deze geschiedenis de oogen der misleidende arbeiders zaftiebben geopend. Hun geleerd zal hebben dat met gezwets over eigen voortreffelijkheid en matelooze critiek op anderen geen strijd is te winnen. Als de arbeiders begrepen zullen hebben dat de 0.8.W.M. dient te worden beschouwd als een kwaadaardig gezwel, parasiteerende op onze arbeidersbeweging, dat dient te worden uitgesneden opdat het beroofd van zijn voedingsbodem geen schade meer kan aanrichten. Wij wekken onze leden op met kracht de propaganda ter hand te nemen, dok onder de leden dier federatie, opdat voorkomen worde, dat ook zij straks wellicht het slachtoffer zullen worden vaneen belangenpolitiek door gewetenlooze individuen gevoerd.

Contract=actie inde verwarmingsindustrie. (P. v. E.) In aanvulling op reeds eerder gedane mededeelingen betreffende deze actie kunnen wij mededeelen, dat thans ook met de firma H. W. Th. Halekor te Amsterdam het contract is afgesloten. Met deze firma mee, is thans met 37 firma’s een contract afgesloten. Uit de afdeeïingen. AMSTERDAM. Volksuniversiteit. (W. v. Z.) De Volksuniversiteit te Amsterdam verzoekt ons de aandacht van onze leden te willen vestigen op eenige technische cursussen, welke het komende seizoen door deze instelling zullen worden gegeven. Aangezien het volgen vaneen dergelijken cursus inderdaad van beteekenis geacht kan worden voor onze betrokken leden, voldoen wij aan dit verzoek gaarne en wekken u op tot deelname aan de cursussen waar de volgende onderwerpen worden behandeld. 1. Electrotechniek. Docent Ir. A. D. Mesritz, Leeraar M.T.S. Haarlem. Gegeven worden 10 lessen, steeds opWoensdag, aanvangende op Woensdag 8 October, ’s avonds 8J uur. 2. Grondbeginselen der Radio. Docent R. Swierstra, Technisch Leider v. Philips Demonstratiezalen. 10 lessen, aanvangende Donderdagavond 9 October 8J uur. 3. De Moderne Auto. Docent Ir. A. Fornier, Leeraar M.T.S. 10 lessen, aanvangende Maandag 6 October, des avonds 8J uur. De prijs voor deze cursussen is gesteld op ƒ3.60, ƒ5.60,'ƒ8.10 en ƒ9.60. Men kan, rekening houdende met zijn financieele draagkracht, zelf kiezen welke van de genoemde prijzen men wenscht te betalen. Voorts wordt nog een cursus gegeven over de bereiding van ijzer. Docent W. L. Z. v.d. Vegte, ingenieur bij de Kon. Ned. Hoogovens. Deze leergang duurt 5 avonden en vangt aan Maandag toNovember, des avonds 8J uur. De prijzen bedragen: ƒ2.10, ƒ3.10, ƒ 4.10 en ƒ 5.10, eveneens zelf te bepalen naar financieele draagkracht. . Diploma’s voor deelname zijn te verkrijgen op het secretariaat der V.U.V., Keizersgracht 708, eiken dag. van 10 tot 5 uur en Zaterdags tot half een. Wij verwachten dat vele van onze leden van deze gelegenheid tot meerdere ontwikkeling gebruik zullen maken. DELFT. In Memoriam. (C.T.) Woensdag 10 Sept. werd ons bericht, dat onze oude trouwe vaandeldrager T, de Roer aan een hartverlamming plotseling was overleden. Wij konden het haast niet gelooven. Nog Maandagavond 8 September nam hij vol levenslust deel aan onze voor-demonstratie tegen de Vlootwetplannen van ihinister Deckers en droeg hij fier uit onze vlag. Wij, die hem van zeer nabij gekend hebben, weten, dat zijn leven geweest is een leven van strijd en volharding. Twintig jaar was hij lid van de afdeeling en wij kunnen gerust zeggen, dat hij in die 20 jaar steeds met hart en ziel bij zijn organisatie was. Bescheiden in zijn optreden, maar steeds bereid daar te zijn waar zijn organisatie hem riep. Maandag 8 September, na afloop der voor-demonstraties, kwam hij nog naar ons toe om te vertellen dat hij de vlag maar bij zich zou houden tot Zondag 14 September, om dan weer mede naar Rotterdam te gaan, voor de idealen, die hem zoo lief waren. Tien jaren ongeveer heeft hij als banierdrager onzer afdeeling alle mee-tings en demonstraties bijgewoond en ons symbool tot aanvoering inden striid steeds

hoog boven de hoofden onzer leden uitgedragen. Wie dacht dat het op 8 September voor het laatst geweest1 zou zijn? Wij verliezen in hem een trouwen makker, een eerlijken kameraad, die den ouderen een aansporing, den jongeren een voorbeeld gaf. Het heeft voor hem niet mogen bestaan om op 14 September met ons en zijn geliefde banier mede te trekken tegen de Vlootwet. Een ander zal zijn taak overnemen. Maar wij weten, dat tot het laatste oogenblik zijn geest bij en met ons was. Tinus is van ons heengegaan, te vroeg, want hij was slechts 57 jaar en had nog vele jaren bij ons kunnen rijn. Maar vergeten zullen wij hem niet. Moge het zijn vrouw en kinderen tot troost strekken, dat wij kunnen getuigen, dat hier is heengegaan een trouwe man en vader, een eerlijk kameraad, dien wij steeds zullen blijven gedenken. Rust zacht, kameraad! ■* * Plaatselijke commissie Ziektewet. De Federatie van Bedrijfsvereenigingen voor Ziekengeldverzekering heeft een aantal Plaatselijke Commissies ingesteld, bestaande voor de helft uit werkgevers en voor de helft uit werknemers. Aan deze Commissies is opgedragen, zoo dikwijls de Federatie of een bij de Federatie aangesloten Bedrijfsvereeniging dit wenscht, advies te geven ten aanzien van de behandeling van ziektegevallen betreffende personen, die voor risico vaneen bij de Federatie aangesloten Bedrijfsvereeniging verzekerd zijn. Bovendien kan aan de Plaatselijke Commissie onder meer worden opgedragen het instellen of doen instellen van controle op de hierbedoelde verzekerden gedurende hun ongeschikheid tot werken. De Plaatselijke Commissie voor Delft en omstreken is als volgt samengesteld: G. Braat (Koninklijke Fabriek F. W. Braat N.V.), Voorzitter; F. H. C. Brinkman, Frisoplein 3, Plaatsvervangend Voorzitter; F. O. Boogaard (Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek), D. van Baaren (Machinefabriek Reineveld), J. R. Vos (J. R. Vos en Zoon), Leden-werkgevers; C. T.'Tielenburg, Oranjestraat 28, P. H. J. Bom, Brasserskade 46, A. B. H. Funcke, Delfgauwscheweg 197, Ledenarbeiders. Aan de Commissie is voorloopig als secretaris toegevoegd: Mr. F. B. M. Wobbe, p.a. Coöperatie Vereeniging „Centraal Beheer”, Zeestraat 7ib, Den Haag. HAARLEM. (C. v.d. W.) Wij berichten onzen leden-electriciens, dat de cursussen in electrotechniek binnenkort weer een aanvang zullen nemen. Aanmelding kan geschieden bij den heer Kuipers, Kruisweg 44, Haarlem. Het bestuur beveelt dezen cursus warm aan. Algemeen Nieuws. Bureau der Nederl. Vereeniging „Land* verhuizing”. De Directeur van het bureau der Ned. Vereeniging „Landverhuizing”, gevestigd Bezuidenhoutscheweg 97 ’s-Gravenhage, schrijft ons het navolgende; Pas ontvangen berichten uit de Vereenigde Staten van Amerika noemen de aldaar heerschende werkloosheid zóó ernstig en de kans op het vindei* van loonend werk zóó uiterst gering, dat, voor dit jaar althans, aan een ieder moet worden ontraden om naar dat land te emigreeren. Zij die voornemens zijn inde Ver. Staten een bestaan te zoeken, zullen hun vertrek ten minste moeten uitstellen tot het voorjaar 1931. Zij zullen goed doen ook dan niet tot de afreis te besluiten, vóórdat zij bij hoogergenoemde Vereeniging inlichtingen hebben ingewonnen of en, zoo ja, in hoeverre er verbetering inden toestand is ingetreden. Thans keeren vele landgenooten teleurgesteld en verarmd uit de Vereenigde Staten terug. Ad vertap tiën. Leert eiectrisch lasschen! vóórdat de groote vraag daar is, aan de Eerste Ned. Vakschool „De Laschboog”. Theorie plus praètijk welke onder voortdurende controle staat. Alle lessen zijn privé. Per cursus ƒ 40.—v Bij inschrijving ƒ 5.—« vooruit te betalen (komt in mindering). leder wordt diploma praotijk verstrekt. Aanvang der lesuren en betaling te regelen tusschen 9 en 12 uur v.m., 2 en 4.30 uur n.m. en ’s avonds van 7 tot 10 uur, Overtoom 3, Amsterdam (W.). Methode „De Laschboog” verleert nooit. Attesten ter inzage. N.V. Arbeiderspers. Amsterdam. Keizersgr. 378.