ringsbank, een ambtenaar voor de Buitendienst kunnen aanstellein, die de plaatsing van onvolwaardigen tracht te bevorderen, meer speciaal ook van blinden en ongevalsslachtoffers. Zij is bezig met de mogelijkheden te bezien van grooter activiteit der overheidscolleges op dit punt, hetzij door, waar mogelijk, ook hunnerzijds lichamelijk en geestelijk gehandicapten in dienst te nemen, hetzij door de beperkende keuringsen selectiebepalingen in voorkomende gevallen te verzachten. De vereeniging wil verder voorkomen het ongemotiveerd afwentelen van het werkloosheidsrisico op de schouders der onvolwaardigen. Zij pleit voor een goede steunregeling voor de ontslagenen. Zij bevordert de reclasseering der buiten werk geraakten. Zij pleit juist in deze tijd tegenover de werkgevers en werknemers voor het goed recht der onvolwaardigen op gelijke beoordeeling en behandeling met de volwaardigen wat aangaat hun waarde voor het bedrijfsleven en staaft dat door tal van voorbeelden inde practijk. De „A.V.0.” bevordert ook het oprichten van speciale werkplaatsen voor lichamen lijk en geestelijk invaliden, van consultatie- en adviesbureaux voor de jeugdige slachtoffers van hun gebrek. Zij wil meer licht verspreiden over de omvang en de feitelijke beteekenis van het onvolwaardigenprobleem in ons land. En meer dan anders wil zij en haar afdeelingen de onvolwaardige steunen in deze voor hem bijzonder moeilijke tijd. Natuurlijk beoogt de vereeniging geen deloyale concurrentie van de volwaardigen, die ook bij tienduizenden buiten werk zijn. Maar zij vordert voor de onvolwaardigen de voor hen geëigende plaats in het arbeidsleger op, waar zij volwaardig werk kunnen doen. Bijna elk mensch heeft nog een zekere speciale maatschappelijke waarde, die gedifferentieerd is als het bedrijfsleven zelf en die bij een oordeelkundige exploitatie tot haar recht is te brengen. Van onze eigen documentatie. Nieuws van de Duitsche Metaalbewerkersbond. Cijfers die spreken. In verband met de sterk verminderde inkomens der Duitsche rpetaalbewerkers veroorzaakt door loonsverlagingen en verkorte werktijden zijn er hier en daar in het milieu van onze Duitsche kameraden stemmen opgegaan om de contributie voor de vakbond te verlagen, daar de toestand nu inderdaad zóó slecht is dat de Duitsche arbeidersvrouwen elke pfennig tweemaal moeten omkeeren alvorens hem uitte geven. De D.M.V. heeft nü deze zaak onderzocht en publiceert ineen bijlage van het Duitsche vakblad de resultaten van dit onderzoek en de daaruitvloeiende voorstellen. Daar een vermindering der contributie de kracht van de bond te veel verzwakken zou, stelt het bestuur nu voor dat de leden die absoluut niet anders kunnen, ineen lagere klasse betaien gaan. Wij ontleenen aan bedoelde bijlage enkele cijfers die een goede kijk geven op de noodtoestand waarin onze Duitsche kameraden verkeeren. Hoe sterk de werkloosheid inde laatste zes jaren was, moge uit het volgende staatje blijken; werkloos in 1926 gemiddeld 19.9 pCt. der leden » 1927 „ 8.4 „ „ „ » 1928 „ 5.7 ~ ~ .. » 1929 9.5 „ „ 1930 „ 21.0 „ „ „ 1931 ~ 33.4 ~ „ Het aantal gedeeltelijk werkloozen, dat bijna even groot is, is hierbij niet inbegrepen. Hieruit blijkt dus dat de werkloosheid inde twee laatste jaren met sprongen omhoog is gegaan en dat er nu ongeveer 2/3 deel der Duitsche metaalbewerkers sterk verminderde inkomsten heeft. Alhoewel door de crisis de uitgaven voor stakingen uit de aard van de zaak zijn teruggeloopen, werd er in deze zes jaren toch nog ongeveer 24.4 millioen R.M. aan stakingsondersteuningen uitgekeerd. Aan werkloozen- en ziekte-ondersteuningen werd in deze zes jaren de volgende bedragen uitgekeerd: in 1926 20.831.781 R.M. „ 1927 7.701.473 „ „ 1928 14.250.216 „ „ 1929 22.140.976 „ „ 1930 . 35.732.466 „ , ; „ 1931 plm. 30.000.000 „ en 5.104.389 R.M. voor diverse andere uitkeeringen. Aan in nood verkeerende bondsmakkers is dus inde loop van 6 jaar tijd een bedrag van ruim 160 millioen R.M. of bijna 100 millioen gulden in allerlei vorm van steun uitgekeexd.

Nijverheid en technische wetenschappen. Nederlandsche Acetyleen Vereeniging. Dr. Ing. H. HOLLER. Voordrachten en Demonstraties. In het Scheepvaartkundig Instituut te Rotterdam heeft Vrijdag dr. H. Holler uit Knapsack zijn reeks voordrachten met het onderwerp: „Lasschen van aluminium en zijn legeeringen” beëindigd en werd Zaterdag n.m. inde werkplaats der Constructiefabriek der firma J. Th. v.d. Cammen, Ged. Slaak 24, eveneens te Rotterdam, die daarvoor welwillend was afgestaan, de practische demonstratie gehouden. De voorzitter der N.A.V. afd. Rotterdam, de heer van Sierenberg de Boer, hoofdinspecteur van de Arbeid, leidde de spreker in en deelde mede, dat de heer P. B. Vos uit Rijswijk, de rechterhand van dr. Holler, de aanwezigen na de voordracht ook nog een en ander inde Nederlandsche taal zou mededeelen, waarna dr. Holler begon. De belangstelling ook voor dit onderwerp was weer groot en nog talrijker was de demonstratie bezocht. De voordracht van dr. Holler was dan ook zeer interessant en belangrijk, gezien deze laschspecialist aan de hand van zeer vele goedgeslaagde diapositieven op het doek ds werkstukken toonde waarover zijn voordracht handelde. Wist men in vakkringen al de moeilijkheden aan het lasschen van aluminium verbonden, hoofdzakelijk betreffende de temperaturen die bij aluminiumlassching in het oog moeten worden gehouden, dat het veld voor de autogene aluminumlassheing in het buitenland echter reeds zoo groot geworden was en de vooruitgang in dit speciaalvak reeds zoo vergevorderd was, wist men in ons land nog niet en die overtuiging heeft dr. Holler ons met zijn openbaringen gebracht. Daar het een te ver voerend onderwerp is, heeft de N.A.V. afd. Rotterdam zich bereid verklaard een kort résumé van de voordracht van dr. Holler inde Neder-Inadsche taal gratis aan belangstellenden (ook niet-leden) te verstrekken. De practische demonstratie werd bij afwezigheid van de heer van Sierenberg de Boer geopend door de vice-voorzitter der afd. Rotterdam, de heer F. H. Weller, die mededeelde dat dr. Holler, die de Nederlandsche taal niet machtig is en aan wie hij aanstonds het woord gaf, slechts kort zou spreken. Dr. Holler gaf er de voorkeur aan, zoo zeide deze, nu de heer Vos, die Nederlander, is, aanwezig was, deze de heeren-belangstellenden de verdere toelichting in hun taal te laten verstrekken, terwijl men zich met vragen tot hemzelf en de heer Vos kon richten. De heer Vos zette daarna de werkmethode van het aluminlumlasschen breedvoerig uiteen. Over de practische demonstratie zij slechts vermeld, dat één der demonstratielasschers van dr. Holler diverse door de aanwezigen meegebrachte aluminiumstukken heeft gelascht, evenals dit vroeger bij ijzer-, gietijzer- en koperwerkstukken het geval was en de aanwezigen heeft aangetoond, dat men aluminum bij wat vaardigheid in dit vak zonder moeite kan lasschen waarbij bijzonder op de toevoegmaterialen van aluminiumlaschdraad, speciaal aluminiumlaschpasta en -poeder, wordt attent gemaakt. De heer Weller Jr. wees, ernaar gevraagd zijnde, erop, dat ook voor diverse bijzondere gevallen een aluminiumlaschdraad bestond, aluminol genaamd, dat hel was en met pasta erin inde handel werd gebracht, een toevoegmateriaal. van welks bestaan blijkbaar meerdere aanwezigen nog niets bekend was. De heer J. L. M. v. Ouwerkerk, secretaris der afdeeling, sloot om circa 5 uur de demonstratie, die in alle opzichten zeer geslaagd genoemd mag worden. In het volgende seizoen zal de N.A.V. afdeeling Rotterdam wederom zeer leerrijke voordrachten met demonstraties door dr. Holler enz. laten houden. INGEZONDEN Warnsveld, 5 Febr. ’32. Geachte redactie. Naar aanleiding vaneen ingezonden stuk in ons blad van 30 Jan. j.1., onderteekend door ons medelid J. v. Reeken. over door mij rondgestuurde praatjes, zou ik gaarne eenige plaatsruimte verlangen om mij te kunnen verdedigen. De zaak is zoo: Er is een lid bij mij gekomen met de vraag of J. v. R. nu al van honger omkwam, daar hij zich aan de fabriek aangemeld had voor 38 cent per uur met een werkpak.. Dit is door mij in Warnsveld gezegd. Maar ik heb niet gezegd dat J. v. R. zich schriftelijk aan de fabriek had aangeboden

voor 36 cent per uur met een werkpak. Dit is een absolute onwaarheid. Had vriend J. v. R. niet beter gedaan met eerst eens bij mij te komen met de vraag hoe ik aan het eerste kwam alvorens dergelijk geschrijf de wereld in te sturen om zoodoende mij van onwaarheden te betichten en ons als leden van elkander te verwijderen? U, redactie, dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik H. WITTENBERG. Onderschrift: Had inzender niet beter gédaan met zich eerst tot v. Reeken te wenden alvorens in Warnsveld iets te vertellen dat hij vaneen ander lid vernomen had? Red. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd het volgende te willen plaatsen naar aanleiding vaneen artikel voorkomende in het vakblad d.d. 6 Febr. 1932 onder afdeelingsnieuws uit Ridderkerk. H.‘d. M. tracht daarin een artikeltje, voorkomende in het communistisch weekblad „De Maas-echo”, recht te zetten. Inde eerste plaats wil ik opmerken dat ik met genoemd artikel niets te maken heb, dat ik daar heelemaal buiten sta en het buiten mij om is geschreven. Toch kan ik niet nalaten eenige opmerkingen te maken omtrent het stuk door de M. geschreven. De M. schrijft dan: in 1928 werd voor hst eerst een Sint-Nicolaasfeest georganiseerd. De artikelen werden door de coöperatie te Kr. a. d. IJssel geleverd. Niemand heeft daar ooit zijn meening over te kennen gegeven. Het tweede jaar kwamen er eenige met een voorstel om de winkeliers, deel uitmakende van onze beweging, in te laten schrijven en te laten leveren. Dit voorstel werd aangenomen. Het derde jaar moest ook de coöperatie te Kr. a. d. IJssel inschrijven (want onze beweging staat op het standpunt coöperatie). Volkomen waar, d. M. Maar waarom werd er het tweede jaar door winkeliers onzer beweging ingeschreven en geleverd dooreen van hen? Was toen onze beweging nog niet voor coöperatie? Verder moest de prijsopgaaf per stuk en per kilo geschieden. Ik had toch per stuk ingeschreven, behalve kleine speculaas, klein suikergoed en pepernoten. Van te laat zijn met mijn inschrijvingsbiljet kan heelemaal geen sprake zijn, daar er geen datum van inlevering bij vermeld was. Toen ik mijn biljet had ingeleverd bleek ik ver beneden de coöperatie te zijn, dus kon mijn kwaliteit niet goed wezen. De M., dit oordeel iaat ik aan dé N.V. Kwatta te Breda, C. Jamin te Rotterdam en een eerste klas banketbakker te Ridderkerk over, met wiens artikelen en prijs ik had ingeschreven. Gij hebt niet het recht daarover te oordeelen. Maar ik was met een kleine winst tevreden. Of dit zoo met de coöperatie was, weet ik niet. Indien de levering mij was gegund, hadden we af moeten wachten of ér klachten waren opgedaan. En zoo ja, ik had het geleverd en niet de commissie. Ik zou dus de verantwoordelijke persoon zijn geweest, dat weten de gevers (sters) toch ook wel. Ik vlei me echter met de gedachte wanneer alle personen die medegewerkt hebben dit feestje te doen slagen hadden mogen zeggen wie de leverancier zou wezen, dat dan de uitslag voor mij heel gunstig was geweest. Dat het uw schuld niet is De M., dat ik met een handeltje in mijn onderhoud moet voorzien, weet ik ook wel. Zoo is de tegenwoordige maatschappij nu eenmaal. Het zou heel mooi wezen als invaliden en gedeeltelijk invaliden een onbezorgd leven hadden. Maar helaas zijn we nog verre van die mooie theorie. De practijk is anders. En aangezien ons soort menschen bijna heelemaal op ons zelf is aangewezen, had ik graag wat meer medewerking van de commissie ondervonden. Met dank voor de plaatsing, A. OUDIJN. Slikkerveer, Febr. 1932.

Geachte Redacteur! Doe me nou een plezier en zet dit verweer nu ook in ons vakblad. Want wat je nou uitgehaald hebt, mij tutoyeeren, is bij de wilde spinnen af. Ik gaf je de raad geen eieren ineen ijzerwinkel te gooien, want dan wordt het glibberig en nou zet je me ineen hoek waar ik niet thuis hoor en ook niet wil blijven. En nou wil ik je dit wel zeggen, als je zoo doorgaat, speel je met je leven vadertje! (Zie onderschrift vorig nummer!) Wat een individu, ja en nou zit ie misschien nog in z’n eigen te grinniken dat ie mij zoo te grazen heeft. Hm, hm, van je vrienden moet het maar hebben. Maar in alle ernst.J) Ik geniet de eer, niet het genoegen, om in het redactioneel artikel genoemd te worden. En dat op een manier, die de indruk kan vestigen dat ik sympathiseer met het linksche optreden. En wil daarom wel even vragen, of dat de bedoeling is geweest, wanneer je schrijft, natuurlijk hebben wij het verkorven enz. en dan de aanmaning van ondergeteekende.s) Denk je nou dat ik het goedkeur die geweldige hetze die de zich noemende partijgenooten opzetten? Geen sprake van en wij nemen ook deel aan het verweer daartegen, daadwerkelijk, aangezien wij hier in onze partij afdeeling een van de hoofdlieden dier actie in ons midden hebben. Maar wat in het discussieorgaan „de Spciaal-Democraat” thuis behoorde, besprak jij in ons orgaan behalve „Rumor in Casa” en dat was m.i. niet juist. Wat nu is gebeurd te IJmuiden en ook zij het in mindere mate, hier in Haarlem, daarmede vindt je mij aan je zijde. Dan juich ik je streven van harte toe, en raad je zelfs aan: Houw (en), nomen est omen, er maar op in. Want elk goed bondslid kan nieftoelaten en ook ik niet, dat er breekijzers gezet worden in onze Bond, het huis waar wij jaren aan gebouwd hebben en wat een toevlucht is geworden voor velen/) Met strijdersgroet, Haarlem, 7 Febr. 1932. J, CATS. Noten van de Redactie. ’) We hebben in twijfel gestaan of we dit preludium, deze „humor in casa" zoo letterlijk zouden opnemen. D’r zijn altijd lieden die geen zin voor humor hebben en het fijne van de zaak niet snappen, zie je. Toch maar op gewaagd. ’) Neen, het is geen oogenblik in ons opgekomen onze vriend Oats in te deelen bij hen die wij gemeend hebben te moeten bestrijden. Dat is naar onze opvatting ook niet te distilleeren uit ons artikel „Van kwaad tot erger”. s) Dit pakkende slot is ons uit het hart gegrepen. correspondentie"" A. te R. Uw stuk is een herhaling van wat anderen reeds gezegd hebben en bevat geen nieuwe gezichtspunten. R. te W. Komt een beetje als mosterd na de maaltijd. v, H. te S. Critiek op het werk vaneen functionaris moet op andere wijze behandeld worden. Daarvoor dient de krant niet. Red. 1 Heden overleed ons trouwe bondslid W. WESTERMANN. Wij zullen zijn aandenken in eere houden. Het bestuur der afd. VENLO. LEERT THANS ELECTRISCH LASSCHEN Serieus en grondig onderricht. Met bekleede electroden. – Avondcursus per leerling f 50. in 2 termijnen bij vooruitbet. te voldoen. N.V. KRUUER'S MACHINEFABR. & ELECTRISCH LASCHBEDRIJF HAARLEM Tel. 13808. Opger. 1874. Vraagt prospectus.

ROTTERDAM METAALBEWERKERS-ZIEKENFONDS VOORZORG VOORKOMT ZORG JAARVERGADERING op Donderdag 18 Februari a,s., 's avonds 8 uur, in het gebouw „De Vereeniging", Botersloot 90, voor leden van het Metaalbewerkers-Ziekenfonds Voorzorg voorkomt Zorg AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningmeester. 5. Bestuursverkiezing. 6. Verslag controle-commissie. 7, Verkiezing contorle-comm. 8. Rondvraag en sluiting. HET BESTE ÜR.