arbeidersbeweging niet voldoende strijdvaardig wordt gemaakt, waarmede dus moet worden bedoeld dat men niet bereid is de noodige offers te brengen. Het zal wel zoo zijn dat juist diegenen, die nogal eens hoog van de toren blazen, tot hen moeten worden gerekend die het alleen bij woorden laten, maar wanneer de munitie moet worden geleverd tot het volhouden van de strijd, zij inde regel voor een steunactie niet thuis zijn. Het is over het algemeen dan ook veel goedkooper om heele dikke woorden te bezigen, dan wel dat er elke week betaald wordt. Dat onze organisatie niet voldoende offervaardig zou zijn, bewijzen de hieronder volgende cijfers, die wij gaarne onder de aandacht van onze voor- en tegenstanders van de steunactie willen brengen. Ontvangen: 17 December 1931 ƒ 420.13 24 „ 1931 „ 436.30 31 „ 1931 „ 420.74 ƒ 1.277.17 7 Januari 1932 ƒ 359.80 14 „ 1932 „ 509.34 21 „ 1932 „ 423.00 23 „ 1932 „ 433.20 „ 1.725.34 4 Februari 1932 ƒ 456.99 11 „ 1932 „ 403.40 18 „ 1932 „ 427.40 25 „ 1932 „ 361.64 , 1.649.43 3 Maart 1932 ƒ 478.43 10 „ 1932 „ 320.62 1T ~ 1932 „ 414.25 24 „ 1932 „ 317.52 31 „ 1932 „ 310.87 „ 1.841.69 7 April 1932 ƒ 276.19 14 „ 1932 „ 294.60 21 „ 1932 „ 200.45 28 „ 1932 „ 232.85 „ 1.004.10 4 Mei 1932 ƒ 73.52 „ 73.52 Algemeen totaal: ƒ 7.571.25 Voor onze voorstanders der steunbeweging bewijst dit welk een resultaat het heeft opgeleverd, voor de tegenstanders wordt weer eens voor de zooveelste maal het bewijs geleverd dat ze er naast zijn. We willen verder niet nalaten aan allen, die hebben medegewerkt Hot het welslagen dezer steun-actie, een woord van dank te brengen, in het bijzonder aan onze vriend Kaars, die bij het inzamelen van de steun steeds op zijn post is geweest. Om ineen tijdperk van groote werkloosheid nog een bedrag bijeen te brengen van zeven-en-een-halfduizend gulden, dat is een prestatie die respect afdwingt en die alleen maar mogelijk is ineen strijdende organisatie en het beste van onze moderne vakbeweging doet verwachten. KRIMPEN a. d. IJSSEL (Corr.) Op onze laatstgehouden huish. vergadering, tevens jaarvergadering, nam onze vriend Rook afscheid van onze afdeeling, omdat deze door andere drukke werkzaamheden voor de Bond de functie van voorzitter van onze afdeeling niet meer kon blijven vervullen. In zijn plaats werk A. Verheij benoemd, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen J. Noorlander. Het bestuur is thans samengesteld uit: A. Verheij, voorzitter; P. Mes Jr., secretaris-penningmeester, Tuinstr. 67, Krimpen a. d. IJssel; J. Noorlander, 2e voorzitter; Adr. Neven, 2e secretaris; W. v. Genderen, alg. functionaris; C. Verduin en M. v. Hoff, bestuursleden. LEIDEN. Jaarvergadering. (d. R.) Vrijdag 6 Mei hield onze afdeeling haar jaarvergadering welke, wat de opkomst betreft, goed geslaagd mag heeten. Te ruim acht uur opende de voorzitter Braggaar de vergadering met een woord van welkom, wijzende op de noodzakelijkheid, in verband met de uitgebreide agenda, om de discussies zoo kort en zoo zakelijk mogelijk te houden, daar anders het vergaderen onmogelijk wordt. Hij releveerde daarbij de houding van enkele leden op de laatste vergadering, die, vooral wat de discussies betrof, geen aangename indruk heeft nagelaten. Spreker wees er op niet gaarne de indruk te willen vestigen dat de leden zich niet volledig zouden kunnen uiten, doch ook hieraan is een grens en hij verzocht daarmede rekening te willen houden. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en goedgekeurd, was het woord aan de secretaris voor het doen van eenige mededeelingen, om daarna over te gaan tot het uitbrengen van het jaarverslag, hetwelk, evenals het verslag van de penningmeester, na eenige gestelde vragen werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing onderging de

samenstelling eenige wijziging, doordat een tweetal bestuurders zich niet meer herkiesbaar stelde en plaats wenschte te maken voor eenige vertegenwoordigers der groote fabrieken, terwijl de bestuurder J. Tegelaar niet meer werd herkozen. De voorzitter werd bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De samenstelling van het bestuur is thans: J. Braggaar, voorzitter; De Roo, secretaris-penningmeester; A. Baart, H. Oostveen, P. Piket, C. Koekebakker, J. Arnoldus, G. v.d. Wijngaard en H. van Lienen, bestuurders. Inde eerstvolgende bestuursvergadering zullen de overige functies worden verdeeld. Te ruim kwart over elf werd met een woord van dank aan de scheidende bestuurders Swagers, Van Heijningen en Tegelaar voor hun werken inde organisatie, deze vergadering gesloten. Overwerk. Wij vestigen er de aandacht van onze leden op, dat het in deze tijd van steeds verder gaande depressie, nog herhaaldelijk voorkomt dat bij verschillende werkgevers wordt overgewerkt zonder dat daarvoor vergunning is aangevraagd of verkregen. Wij verzoeken daarom, indien gevallen van overwerk bekend worden, deze onmiddellijk bij het bestuur ter kennis te brengen, opdat maatregelen genomen kunnen worden aan deze ongewenschte toestanden een einde te maken. ROTTERDAM. Wel anders, maar niet beter. (J. W.) Het komt bij de steuntrekkenden van Maatschappelijk Hulpbetoon voor dat verzuimd wordt verdiensten op te geven van degene die zelf steun ontvangt of wel van zijn gezinsleden. Naarmate de werkloosheid langer duurt, neemt dit euvel toe. Wat te begrijpen is, omdat met elke week dat de normale bron van inkomsten niet werkt, de toestand in het gezin beroerder wordt en men elke gelegenheid aangrijpt om de inkomsten die door middel van steun binnenkomen, te vergrooten. Te begrijpen is het dus wel, maar niet te verdedigen of goed te praten. Uit het oog mag niet worden verloren, dat de steunregelingen, die door Maatschappelijk Hulpbetoon worden toegepast, nu eenmaal gebaseerd zijn op de gezinsbehoefte en dat dus met de inkomsten van het gezin rekening wordt gehouden. Dit is nu eenmaal zoo en zoolang dit het geval is, komt de vraag of die regelingen goéd zijn, bij de toepas s ins van die regelingen niet in aanmerking. En het beroerde is nu dat na|rmate meerderen verzuimen verdienstenop te geven, naar diezelfde mate de uitvoerende en controleerende diensten der gemeente probeeren regelingen te ontwerpen waardoor die verzuimen worden voorkomen of tegengegaan. Want die verzuimen zijn niet altijd te goeder trouw, neen veelal opzettelijk. Het gevolg is derhalve dat door het optreden van deze personen, personen dus die met voorbedachte rade verdiensten verzwijgen, steeds straffere contróle-maatregelen worden uitgedacht, contróle-maatregelen die soms gaan gelijken op plagerijen, maar waarvan de oorsprong ten slotte is te zoeken bij de gesteunden. En zoo worden de bonafide werkloozen, die nog altijd, voor zoover wij het kunnen beoordeelen, verre en verreweg inde meerderheid zijn, of, om het anders te zeggen, de niet-bonafide werkloozen maken nog altijd, gelukkig, maar een heel klein deel der werkloozen uit, door enkele a-sociaal aangelegde menschen ineen keurslijf gedrongen, die voor een normaal mensch soms ondragelijk gaat worden. En dit soms door niet-gewilde medewerking van bonafide werkloozen zelf. Immers, het komt voor dat bekend is, dat deze of gene steuntrekker verdiensten verzwijgt, met opzet, maar zijn lotgenooten, die voor geen geld voor zichzelf zouden kunnen verantwoorden hetzelfde te doen, laten het gaan. Zij wijzen de man niet op het verkeerde wat hij doet, zij komen het niet vertellen aan hun bestuur, want zij willen geen „verrader” spelen. Zij vergeten, dat zij zelf verraden worden en dat het niet meer dan hun plicht is, in ’t belang der gesteunden zelf, dergelijke individuen te waarschuwen en te signaleeren bij hun bestuur. Zij doen daarmede allereerst de betrokkenen zelf een dienst. Hetgeen blijkt uit de circulaire dd. 3 Mei j.l. door de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon gezonden aan de besturen der organisaties: „Hierbij heb ik de eer U mede te deelen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mij het volgende heeft medegedeeld: „Ik acht het dringend noodzakelijk, dat in gevallen van fraude bij de steunverlening strenge maatregelen worden genomen en daarom dient in dergelijke gevallen de betrokkene, als regel voor goed van ondersteuning, volgens de door

mij getroffen regeling te worden uitgesloten.” Ik meen goed te doen U met deze nadere interpretatie van art. 17 van de steunregeling in kennis te brengen, opdat voor U de gelegenheid besta, Uwe leden, voor zooveel U zulks noodig acht, daarmede in kennis te stellen. Mijnerzijds voeg ik hieraan nog toe, dat zulks geen wijziging brengt inde sedert eenigen tijd ingevoerde regeling, dat behoudens andere eventueel nog te treffen strafmaatregelen de verzwegen verdiensten bij een volgende steunverleening ten volle in mindering worden gebracht.” Men ziet, wel anders, maar niet beter. Wij hebben aan deze circulaire niets toe te voegen. Zij spreekt duidelijke taal. Alleen willen wij onze leden opwekken te zorgen niet door deze strafmaatregelen te worden getroffen en dus altijd weer en regelmatig verdiensten, waarmede bij het vaststellen van het steunbedrag geen rekening is gehouden, op te geven. En daarnaast hun collega’s, die neiging mochten hebben dit niet te doen, te waarschuwen voor de gevolgen. Wij hebben met elkaar de taak de gestelde regelingen behoorlijk uitte voeren en meenen wij dat in die regelingen wijziging moet komen, deze wijzigingen met elkaar trachten te bereiken langs normale organisatorische weg. SLIEDRECHT. Het Meifeest. (W. M.) Het Meifeest in onze gemeente is schitterend geslaagd. Op Zondagmiddag werd een Meivergadering belegd bij Koorevaar, waaraan medewerkten de arbeiderszangvereeniging „De Volksstem” en de A.J.C. Onze p.g. Romein uit Rotterdam trad als spreker op. De opkomst was zeer goed en de vele aanwezigen hebben een prettige middag gehad. Onze eerste Meidemonstratie op Maandagavond is een schitterend succes geworden voor de arbeidersbeweging. Circa 1000 kameraden waren inde stoet aanwezig. De leden van onze afdeeling vormden een flinke groep inde Meistoet. Toch spijt het ons ten zeerste, dat nog zeer vele onzer leden langs de weg stonden te kijken. Deze zullen toch moeten begrijpen dat wanneer men lid van de organisatie is, men ook verplicht is onze eischen mede naar buiten te dragen. We hopen dan ook dat voortaan wanneer onze leden opgeroepen worden te demonstreeren, ook&de wegblijvers van thans aan de demonstratie zuilen deelnemen. De arbeiderszangvereeniging verzocht ons zanglustige leden onzer afdeeling op te wekken zich aan te sluiten bij „De Volksstem”. Aan deze oproep voldoen wij gaarne, gezien de keurige prestaties van deze vereeniging op het Meifeest. UTRECHT. (G.) Op het met Hemelvaartsdag te Vreeswijk gehouden concours wist onze Utrechtsche Metaalbewerkersharmonie „Kunst en Strijd” onder aanvoering van haar kranige directeur P. v.d. Hurk een mooi succes te behalen. Inde eere-afdeeling verwierf zij met het hoogst aantal punten dele prijs, terwijl daarna eveneens dele prijs behaald werd inde eere-wedstrijd. Als men hierbij weet, dat de Harmonie 2 Juni a.s. 10 jaar bestaat en dan tevens de directeur 10 jaar aan de vereeniging is verbonden, dan kan beide, maar vooral de directeur, zeker een woord van hulde gebracht worden voor hetgeen bereikt is. Hij heeft hier de zaak als het ware uit de grond moeten stampen, want zoo goed als allen waren op het gebied van muziekkennis ongeschoold. Namens onze afdeeling wenschen wij u, zoowel directeur als leden, nog veel successen toe.

CORRESPONDENTIE S. te V. Ophouden s.v.p. Gezien ’s mans antecedenten hebben wij geen lust tot deelname. Zou teveel eer zijn. Bestuur afd. L.: Behoort bij „beleid en verrichtingen” ter algemeene vergadering. E. te R. Voor het stellen van vragen aan een bestuurder gelieve u een andere weg te kiezen dan die via ons blad. REDACTEUR. „Het Jonge Getij”. Een lentekrant van de A.J.C. (Persdienst A.J.C.) Afwijkende van de gewone regel heeft de A.J.C. dit jaar geen speciale Meikrant uitgegeven, maar een lentekrant „Het Jonge Getij”. Onder redactie van Henk van Dijk en verzorgd door Joh. van Heil is het een geschrift geworden, dat vooral om de zeer lezenswaardige inhoud er mag zijn. Jos. W. de Gruyter gaf bij een aantal prachtige reproducties van oude en moderne beeldhouwkunst eenige kantteekeningen. Van A. M. de Jong bevat de krant een uitvoerig artikel over de lente en de dichters. In dit artikel bespreekt hij verzen van Herman Gorter, Guido Gezelle, Karei v.d. Woestijne en P. C. Bontens. Voorts een bijdrage van Jan Jans over Natuur en bouwkunst, verlucht met afbeeldingen van eigen werk, tempels en kathedralen en teekeningen voor het Pantheon der Menschheid door Dr. H. P. Berlage. Gerhard Hillman schreef een lentevertelling, terwijl Jo v.d. Walle een verhaal „Een meisje verdwaalt” bij droeg. Het tijdschrift, dat in tweekleurendruk is uitgevoerd bij de N.V. „De Arbeiderspers”, die daarvoor alle lof verdient, bevat een frissche voorplaat en een fotomontage van Van Heil. Het blad verscheen ineen oplaag van 30.000 exemplaren. Er is dus wederom druk werk voor de A.J.C. aan de winkel. ADVERTENTIEN ~ METAALINDUSTRIE in DEN HAAG vraagt voor direct: Bekwaam Gereedschapmaker, in staat zelfstandig als voorman op te treden voor: onderhoud machines, gereedschappen, matrijzen en autotractie; aahmaak van matrijzen, draai-, taankwerk enz. Sollicitaties onder opgave van volledige levensbeschrijving en verlangd loon onder No. 321 aan de administratie van dit blad. Vanzelfsprekend Er kón brand komen, vanzelfsprekend zijt ge tegen brandgevaar verzekerd De dag van morgen kan ook Uw laatste zijn, hebt Gij óók een levensverzekering vanzelfsprekend geacht? @Zoo niet, dan sluit Ge ze nu toch? En als modern georganiseerde vanzelfspre- DE CENTRALE

"«füïS LEDENVERGADERING iVto * Qp Woensdag 18 Mei a.s. in ~.Handwerkers-Vriendenkring/,/ Roetersstraat 34-38, des avonds 8 uur AGENDA- 1 Opening en notulen -2 Behandeling beschrijvingsbrief 3 Benoeming afgevaardigden naar hef congres- 4 Rondvraag en sluiting TOEGANG OP VERTOON VAN BONDSBOEKJE! HET BESTUUR N.B. In „De Metaalbewerker” van 30 April zijnde congresvoorstellen opgenomen. Gelieve dit blad mede te brengen. LEDENVERGADERING bCHSCüAM QP DONDERDAG 19 MEI IN HET „VOLKSGEBOUW", TUINLAAN 50, AANVANC 8 UUR. AGENDA: Behandeling congresvoorstellen en verkiezing congresafgevaardigden. N. B. Amendementen op de gedane voorstellen kunnen tot voor de aanvang der vergadering worden ingediend. HET BESTUUT