Uitslag bondsraadsverkiezing Kies- Aantal kring Afdeelmgen ultgebraohte Hiervan verkregen de candidaten Stemmen stemmen 1. Alkmaar, Beverwijk, Enkhui- W. Ploos v. Amstel, IJmuiden... 426 zen, Hoorn, Krommenie, Wie- C. J. F. Hendriks, Hoorn 267 ringen, Wormerveer, IJmuiden, L. Zwalf, IJmuiden 216 Zaandam, Zaandijk 942 Blanco of van onwaarde 33 i. Haarlem C. v.d. Winden, Haarlem J. Cats, Haarlem (Bij enkele candidaatstelling is de eerste tot lid en de tweede tot plaatsvervangend lid verkozen verklaard.) 3. Amsterdam W. v. Zijll, Amsterdam A. v.d. Horst, Amsterdam J. v. Gerrevink, Amsterdam J. Hartkoorn, Amsterdam H. Klinkenbijl, Amsterdam D. Munnikes, Amsterdam (Bij enkele candidaatstelling zijnde drie eersten tot leden en de drie laatsten tot plaatsvervangende leden verkozen verklaard.) 4. Alphen a.d. Rijn, Leiden ...... 357 h. Oostveen, Leiden 185 A. Baart, Leiden 100 Blanco of van onwaarde 72 5. Den Haag, Voorburg c. J. Cornelisse, Den Haag _ H. J. Baart, Den Haag L. v. Zorge, Den Haag H. Kaars, Den Haag (Bij enkele candidaatstelling zijnde twee eersten tot leden en de twee laatsten tot plaatsvervangende leden verkozen verklaard.) 6. Delft 288 c. T. Tielenburg, Delft 195 B. Bernds, Delft 53 Blanco of van onwaarde 40 7. Ammerstol-8., Barendrecht, jb. A. Rook, Slikkerveer 774 Capp. a/d IJssel, Kr. a/d Lek, A. Borsboom, Vlaardingen 361 , IJssel, Maassluis, Per- Blanco of van onwaarde 21 nis, Ridderkerk, Vlaardingen, IJsselmonde 1156 8. Rotterdam H. Walther, Rotterdam _ J. Landman, Rotterdam L. J. Snelleman, Rotterdam D. Rietveld, Rotterdam ............ _ J. L. H. v. Leersum, Rotterdam _ ~~'J ji N. C. J. Lignian, Rotterdam (Bij enkele candidaatstelling zijnde drie eersten tot leden en de drie laatsten tot plaatsvervangende leden verkozen verklaard.) 9. Schiedam H. Kornfeld, Schiedam G. Visser, Schiedam J. Blazer, Schiedam J. H. W. v. Arkel, Schiedam (Bij enkele candidaatstelling zijnde twee eersten tot leden en de twee laatsten tot plaatsvervangende leden verkozen verklaard.) 10. Dordrecht j van jjinte, Dordrecht J. P. Busink, Dordrecht J. Nobel, Dordrecht W. Vliegenthart, Dordrecht (Bij enkele candidaatstelling zijnde twee eersten tot leden en de twee laatsten tot plaatsvervangende leden verkozen verklaard.) 11. Gorinchem, Hardinxveld, H.I.- g. p p>. v Muilwijk, Gorinchem 511 Ambacht, Kinderdijk, Lekker- L. Smit) Alblasserdam 400 kerk, Nw. Lekkerland, Papen- j y Berg, Gorinchem 129 drecht, Sliedrecht 1050 Blanco of van onwaarde 10 12. Bergen op Zoom, Breda, Eind- a. C. J. Leijsen, Eindhoven 902 hoven, Geertruidenberg, Ge- c. Tops Jr„ Breda 414 leen, Heerlen, Helmond, ’s Her- Blanco of van onwaarde 55 togenbosch, Kerkrade, Maastricht, Tilburg, Venlo 1371 13. Middelburg, Vlissingen F. G. J. v. Spanning, Vlissingen Chr. Bank, Middelburg (Bij enkele candidaatstelling is de eerste tot lid en de tweede tot plaatsvervangend lid verkozen verklaard.) 14. Culemborg, Gouda, Gouderak, j. a. v. Hattem, Tiel 305 Oudewater, Schoonhoven, Tiel. H. Kuipers, Culemborg 106 Zalt-Bommel 417 Blanco of van onwaarde 6 15. Arnhem, Brummen, Dieren, G. J. Gerritsen, Nijmegen 773 Doesburg. Doetinchem, Ede, j. c. v.d. Burg, Arnhem 520 Nijmegen, Terborg-G., Velp, Blanco of van onwaarde 51 Wageningen 1344 16. Amerongen, Amersfoort, Baarn, b. H. Stokman, Hilversum 603 de Bilt, Bussum, Driebergen, M. Cornelisz Jr., Weesp 259 Hilversum, Muiden, Soest, Blanco of van onwaarde 16 Weesp, Zeist 878

m Utrecht – w. F. J. Breurken, Utrecht ) N. A. Zachte, Utrecht I A. de Jong, Utrecht K. Perk, Utrecht (Bij enkele candidaatstelling n zijnde twee eersten tot leden en de twee laatsten tot plaatsvervangende leden verkozen verklaard.) 18. Apeldoorn, Deventer, Vaassen, B. F. Hilberink, Deventer Zutphen W. v.d. Zee, Apeldoorn, (Bij enkele candidaatstelling is de eerste tot lid en de tweede tot plaatsvervangend lid verkozen verklaard.) 19. Almelo, Borne, Enschedé, Goor, a. Arendsen, Almelo Hengelo, Winterswijk J. W. Verduin, Enschedé ! (Bij enkele candidaatstelling is de eerste tot lid en de tweede tot plaatsvervangend lid verkozen verklaard.) 20. Grouw, Harlingen, Heerenveen, sj. Mulder, Leeuwarden 283 Leeuwarden, Lemmer, Meppei, j. Sjoerdsma, Grouw 117 Nieuwleusen, Sneek, Ijlst, Blanco of van onwaarde ......... 24 Zwolle 423 21. Appingedam, Assen, Delfzijl, w. H. Segaar, Groningen 797 Groningen, Hoogezand-S., Oude j. g. Folkringa, Winschoten ... 252 Pekela, Stadskanaal, Veendam, Blanco of van onwaarde 68 Westerbroek, Winschoten 1117 Inde kieskringen I en XI heeft geen der candidaten een meerderheid, zoodat daar nog een herstemming moet plaatshebben tusschen de twee candidaten die de meeste stemmen verkregen hebben.

Overzicht Kieskring 1. Herstemming tusschen W. Ploos v. Amstel (IJmuiden) en C. J. F. Hendriks (Hoorn)’. » 2. Herkozen: C. v.d. Winden (Haarlem). » 3- » W. v. Zijll (Amsterdam). „ A. v.d. Horst (Amsterdam). „ J. v. Gerrevink (Amsterdam). » 4. Gekozen: H. Oostveen (Leiden). „ 5. Herkozen: C. J. Cornelisse (Den Haag). „ H. J. Baart (Den Haag). >» 6. „ C. T. Tielenburg (Delft). » 7. „ J. B. A. Rook (Slikkerveer). » 8. „ H. Walther (Rotterdam). „ J. Landman (Rotterdam). Gekozen; L. J. Snelleman (Rotterdam). »> 9. Herkozen: H. Kornfeld (Schiedam). „ G. Visser (Schiedam). „ 10. „ J. v. Hinte (Dordrecht. „ J. P. Busink (Dordrecht). „ 11. Herstemming tusschen G. P. D. v. Muilwijk (Gorinchem) en L. Smit (Alblasserdam), „ 12. Herkozen: A. C. J. Leysen (Eindhoven), „ 13. „ F. G. J. v. Spanning (Vlissingen). „ 14. „ J. A. v. Hattem (Tiel). .. 15. „ G. J. Gerritsen (Nijmegen). „ 16. „ B. H. Stokman (Hilversum). ~ 17. „ W. F. J. Breurken (Utrecht). „ N. A. Zachte (Utrecht). „ 18. „ B. F. Hilberink (Deventer). „ 19. Gekozen: A. Arendsen (Almelo). „ 20. Herkozen: Sj. Mulder (Leeuwarden). „ 21. „ W. H. Segaar (Groningen), Volgens de reglementsbepalingen zijn degenen, die in stemmental volgen op een verkozen candidaat, de opvolgers van dezen.

Het congres van de Duitsche Metaalbewerkersbond. (v. H.) Van 22 tot en met 25 Aug. j.l. hield de grootste bond van onze Internationale en tevens de grootste bond ter wereld te Dortmund zijn 20ste algemeene vergadering. De bond bestaat sinds 1891 en dit was nu de eerste keer dat het congres in het Roergebied plaatsvond, inde „Kohlenpott”, zooals deze streek in Duitschland veel genoemd wordt. De economische beteekenis van het Roergebied is welbekend. Mijnbouw en zwaar-industrie drukken hun stempel op het landschap. In Dortmund, de grootste stad van Westfalen en in oppervlakte de tweede gemeente van Duitschland, komt daar nog een andere factor bij, n.L... bier. Dat ineen dergelijk industrieel gebied de werkloosheid haar vreesdij ke triumphen viert, is te begrijpen. Tal van fabrieken en mijnen liggen stil en vele om nooit meer in bedrijf te komen. In Dortmund wordt 35 % der bevolking uit openbare middelen ondersteund. De wanhoopsstemming die uit deze toestand groeit, bleek bij de laatste verkiezing. De communisten en de fascisten kregen de meeste stemmen. De sociaal-democraten kwamen van de eerste op de derde plaats. Op de vooravond van het congres gaf de afdeeling Dortmund een feestconcert in Westfalen’s grootste zaal, „Fredenbaum” geheeten. Hier spraken Schmidt van Dortmund en König, regeeringscommissaris van Arendsberg, begroetingsredevoeringen uit. Zij schetsten de toestanden van vroeger en de moeilijkheden die overwonnen

moesten worden om de arbeiders te organiseeren. Hier bestonden de langste werktijden, hier werden de laagste loonen betaald. Onafgebroken werktijden van 36 uur waren geen zeldzaamheid. Hier heerschte een niets ontziend ondernemersdom. Voor de oorlog werden de arbeiders niet zelden inde fabrieken geslagen. Van de 46.000 metaalbewerkers waren er toen inde afdeeling Dortmund slechts 1996 georganiseerd. Na de oorlog steeg het tot over de 30.000. De overtuiging ontbrak echter. Duizenden kwamen en gingen, al naar de omstandigheden. Ook de, laatste jaren was het verlies groot. Aldus de sprekers. Het congres begon des Maandagsmorgens ongeveer 9 uur. Het werd gehouden in „Die Westfalenhalle”, Europa’s grootste „Sporthalle” en nog wel inde „Goldsaal”, Naast tal van hoofd- en districtsbestuurders, leden van commissies enz., waren er 283 afgevaardigden van kieskringen en verder tal van gasten uit binnen- en buitenland. Voor onze Bond, schrijver dezes. Ook het publiek liet zich niet onbetuigd, De galerijen waren steeds druk bezet. Was de belangstelling dus groot, ook de aandacht, de orde en de werklust van het congres lieten niets te wenschen over. Om financieele redenen was de congresduur tot 4 dagen beperkt. Door rationeel werken wist men echter gemakkelijk klaar te komen. Ineen minimum van tijd werd hier een maximum van prestatie geleverd. Nadat het congreswas onthaald op eenige prachtig gezongen liederen, sprak voorzitter Reichel de openingsrede uit. De strijd werd gememoreerd en de dooden werden in gevoelvolle woorden herdacht. Hoe slecht de toestand ook is, met trots stelde hij vast dat de bond inde 40 jaar