BESCHRIJVINGSBRIEF voor de algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, te houden op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juni 1934, inde Koningszaal van ~Natura Artis Magistra” te Amsterdam. AGENDA: 1. Gpening. 2. Mededeelingen en vaststelling der congresorde. 3. Begroetingen. 4. Verslag' nopens den toestand en de verrichtingen van den Bond. 5. Behandeling der door het bondsbestuur en den bondsraad en de afdeelingen ingediende voorstellen. 6. Verkiezing van het bondsbestuur. 7. Rondvraag en sluiting. 5. VOORSTELLEN VAN HET BONDSBESTUUR EN DEN BONDSRAAD EN DE AFDEELINGEN. Diverse voorstellen. 1. Bondsbestuur. Rechtspositie. Het congres drage den bondsraad op, uit zijn midden een commissie te benoemen, welke zal hebben te onderzoeken of de omstandigheden in het maatschappelijk leven en in onzen Bond en de verhoudingen inde organisaties welke met de onze te vergelijken zijn, sinds 1930 zóódanig zijn veranderd, dat wijziging van de salarisregeling van onze bestuurders, beambten en bode-administrateurs gemotiveerd kan worden. Bij deze gelegenheid dient tevens te worden nagegaan of ook andere bepalingen van de rechtspositie wijziging behoeven. Indien de commissie tot de conclusie komt. dat wijziging van de bestaande rechtspositie geboden is, dient zij desbetreffende voorstellen zóó tijdig bij het bondsbestuur in, dat de bondsraad daarover vóór het einde van 1934 kan beslissen en eventueele wijzigingen op 1 Januari 1935 kunnen ingaan 2. Afd. Hengelo. Het congres, in zitting bijeen op 9—lo Juni, 1934: overwegende dat sedert de laatste herziening der salarissen van de bezoldigde bestuurders enz. de loonen inde metaalindustrie belangrijk zijn verminderd: overwegende dat hierdoor de verhouding tussohen bedoelde salarissen en loonen in voor de leden ongunstigen zin is gewijzigd; overwegende dat het beginsel der solidariteit tusschen leden en leiding eischt. dat indien de leden offers moeten brengen, deze eveneens van de leiding mogen worden gevraagd; besluit, ongeacht de vraag of, de levensvoorwaarden zoodanig zijn gewijzigd dat op grond hiervan een verlaging noodzakelijk moet tvorden verklaard, zich in beginsel uitte spreken voor verlaging der bovenbedoelde salarissen, met inachtneming vaneen zekere progressie, met een •minimum van 10 en een maximum van 20 pet.; ■n gaat over tot de orde van den dag i Afd. Dordrecht. Het congres drage het bondsbestuur op te onderzoeken, of ter verbetering van het contact met de leden en besturen der afdeelingen, het aanbeveling verdient over te gaan tot afschaffing van het congres, en de structuur van den bondsraad zóódanig te wijzigen, dat de afdeelingen meer dan tot nu toe, daarin hun invloed kunnen laten gelden.

Indien het bondsbestuur daarvoor tennen aanwezig acht, doet hét aan het volgende congres de noodige voorstellen. 4. Afd. Amsterdam. Het congres benoeme in overleg met den bondsraad een financieel deskundige commissie voor belegging van ons bonds-; vermogen. 5. Afd. Alkmaar. Het congres drage het bondsbestuur op een fonds in te stellen voor steun bij groor.e conflicten, ten einde inde toekomst tot opheffing der steunlijsten te kunnen komen. De bijdrage hiervoor zal bedragen 2 cent per lid en per week, waarmede de contributie zal worden verhoogd. Uit dit fonds verstrekt het bondsbestuur bij eventueele steunbewegingen van het N.V.V. wekelijks een bijdrage, berekend naar ons ledenpercentage ten opzichte van het N.V.V. en het benoodigde bedrag. 6. Afd. Winschoten. Het congres drage het bondsbestuur op maatregelen te nemen om bij een langdurig conflict een meer bevredigende oplossing te krijgen dan met het inzamelen van steun op lijsten het geval is, desgewenscht een uniforme regeling door het N.V.V. te treffen, maar zóó, dat niet meer met steunlijsten behoeft te worden gewerkt. 7. Afd. Zaandam. Het congres drage het bondsbestuur op bij eventueele conflicten, waarvoor steunlijsten circuleeren, inde, plaats daarvan de contributie te verhoogen. 8. Afd. Krommenie. Het congres drage het bondsbestuur op het besluit vair den bondsraad inzake het onvereenigbaar verklapen van het lidmaatschap van fascistische organisaties en van de C.P.H. en haar neven-organisaties met dat van onzen Bond, in te trekken. 9. Afd. Rotterdam. Het congres drage het bondsbestuur op het lidmaatschap vaneen organisatie, staande tegenover de moderne arbeidersbeweging, onvereenigbaar te verklaren met het lidmaatschap van den Bond. 10. Afd, Zutphen. Het congres drage het bondsbestuur op, ér bij het N.V.V. op aan te dringen, dat voorbereidende maatregelen worden getroffen ter afweer vaneen eventueele mobilisatie of fascistlschen aanslag op de arbeidersklasse. 11. Afd. Krommenie. Het congres besluite een delegatie van metaalbewerkers, bestaande b.v. uit 15 personen, leden van onzen Bond, een reis naar de Sovjet-Unie te laten maken, om zich op de hoogte te stellen van de dingen die daar gebeuren en daarvan verslag aan onze leden uitte brengen. 12. Afd. Winschoten. Het congres drage het bondsbestuur op een bespreking te houden met het N.V.V. en de S.D.A.P. overeen voor de arbeidersklasse uit de. particuliere bedrijven op 60- tot 65- jarigen leeftijd te verkrijgen rechtspositie inden vorm vaneen pensioen, waarvan zij op hun ouden dag behoorlijk kunnen leven. 13. Afd. Hengelo. Het congres drage het bondsbestuur op een onderzoek in té stellen naar de werking van dein onze industrie bestaande pensioen-, spaar- en kapitaal-fondsen en speciaal hierbij na te gaan of de rechten van de leden hierin wel voldoende zijn gewaarborgd. Het rapport van het bondsbestuur op het volgende congres te behandelen 14. Afd. Arnhem. Het congres drage het bondsbestuur op de mogelijkheid te onderzoeken van het in hét vakblad openen vaneen rubriek, waaronder worden opgenomen alle belangrijke aanbestedingen, waarbij loodgieters-, sanitair-, verwarmings- of electriciteitswerk in uitvoering komt.

STATUTEN

BESTAANDE TEKST. Lidmaatschap. Artikel 5. Alle in Nederland inde metaal-, electro-technische en aanverwante industrieën in loondienst werkzame personen, waaronder ook begrepen arbeiders die in technische afdeelingen van andere industrieën werkzaam zijn, kunnen, zoo zij den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, lid worden van den bond, tenzij ze zelf werklieden in dienst hebben. Leden, die minstens 10 jaar lid van den bond zijn geweest en door ouderdom, invaliditeit r;f pensionneering geen arbeid meer verrichten of kunnen verrichten, kunnen als admittentleden bij den bond aangesloten blijven. Waar in deze statuten, de daaruit voortvloeiende reglementen of de besluiten van bondsorganen, sprake is van bondsleden, zijn daaronder, behoudens uitdrukkelijke bepaling van het tegendeel, de admittentleden niet inbegrepen. Bestuur van den bond. Art. 11. De bond wordt, onder toezicht van den jondsraad, bestuurd door het bondsbestuur, bestaande uit voorzitter, secretaris en penningmeester, benevens een nader door de bondsvergadering te bepalen aantal gewone leden, met dien verstande, dat a, voorzitter, secretaris eif penningmeester tezamen het dagelijksch bestuur uitmaken en belast zijn met de uitvoering van de besluiten van het bondsbestuur en met het naar de algeraeene aanwijzingen van het bondsbestuur afdoen der loopende aangelegenheden en b, de penningmeester, onder gelijk voorbehoud, belast is met het voeren van het dagelijksch beheer der geldmiddelen en bezittingen van den bond, met inbegrip van die, welke voor bijzondere doeleinden bestemd zijn. Art. 13. Het dagelijksch bestuur vertegenwoordigt den bond ineen buiten rechten, met dien verstande, dat het slechts krachtens bijzondere machtiging van het bondsbestuur of vaneen hoogere instantie bevoegd is tot de navolgende handelingen : a, het verwerven in eigendom en (of) erfpacht en voor het vervreemden en (of) bezwaren van onroerende goederen: b het aangaan van geldleeningen, het ultleenen van gelden, het opzeggen van geldleeningen en het verstrekken van steungelden aan andere organi-

VOORSTELLEN. 15. Afd. Haarlem. Inde tweede alinea hét woordje „arbeid” te wijzigen in „beroepsarbeid”. 16. Bondsbestuur. Dit artikel te wijzigen als volgt: „De bond wordt, onder toezicht van den bondsraad, bestuurd door het bondsbestuur, bestaande uit voorzitter, secretaris en penningmeester, benevens een aantal gewone leden, met dien verstande, dat a. voorzitter, secretaris, penningmeester en redacteur, voor zoover deze laatste functie niet vereenigd is met één der drie hiervoor genoemde, tezamen het dagelijksch bestuur uitmaken enz....” b. blijft onveranderd. Als nieuw punt c. toe te voegen: „Het huishoudelijk reglement bepaalt uit hoeveel leden het bondsbestuur bestaat.” 17. Bondsbestuur. Den aanhef van dit artikel te lezen als volgt: „Het dagelijksch bestuur vertegenwoordigt den bond in en buiten rechten, met dien verstande, dat het slechts krachtens bijzondere machtiging van het bondsbestuur, den bondsraad of de algemeene bondsvergadering bevoegd is tot de navolgende handelingen: enz ”

c. het stellen van borgtochten of andere zekerheden inden ruimsten zin des woords. Door het bondsbestuur kan een machtiging ais bovenbedoeld worden verleend bij besluit eener door ten minste twee derden der leden bijgewoonde vergadering. Slotbepaling. Art. 31, Geen lid zal ooit ter zake van zijn uit deze statuten, het huishoudelijk reglement en het reglement der werkloozenkas voortvloeiende aanspraken de vereeniging ih rechten kunnen betrekken.

18, Bondsbestuur. Aan dit artikel de volgende nieuwe alinea toe te voegen: „Desbetreffende geschillen zullen bij het bondsbestuur aanhangig worden gemaakt, welk bestuur alsdan daarover in eenige en hoogste instantie een bindende uitspraak geeft.”

HUISHOUDELIJK REGLEMENT

HOOFDSTUK I. Van de leden. Artikel 6. Van het royement of de vervallenverklaring wordt het betrokken lid of adspirantlid schriftelijk mededeeling gedaan. Het in artikel 10, 3de lid, der statuten bedoelde hooger beroep van de op royement of vervallenverklaring betrekking hebbende beslissingen van een afdeelingsbestuur of van het bondsbestuur moet binnen één maand na dagteekening van deze mededeeling schriftelijk worden ingesteld en tot het bondsbestuur worden gericht. HOOFDSTUK 11. Bestuur van den bond. Art. 8, Het in artikel 11 der statuten bedoelde aantal gewone leden van het bondsbestuur bedraagt zes. Hun bezoldiging en overige rechtspositie, evenals die van de leden van het dagelijksch bestuur en die van de aangestelden genoemd in artikel 11 van dit reglement, worden door de bondsvergadering bij afzonderlijk reglement vastgesteld. De leden van hét dagelijksch bestuur móeten bij voorkeur in het postrayon Amsterdam, woonachtig , zijn, of gekozen zijnde, zich daarin vestigen. HOOFDSTUK VII. Van de contributie. Art. 42. Er zijn 8 contributieklassen. te weten: Klasse 1; weekloon van minder dan ƒ 8.00 2; „ „ ƒ B. t/m „ 11.99 „ 3: „ „ „ 12. „ „ 14.99 „4; „ „ „ 15. „ „ 19.99 „5: „ „ 20. 24.99 „6: „ ~ ?5. „ „ 29.99 „7: „ „ „ 30. „ „ 34.99 „ 8; „ „ „ 35.—: en hooger. Eerjheidszegel voor werkloqzen, zieken, rnilitairen en stakers, die uitkèering of vergoeding genieten volgens het bepaalde in artikel 48. Art. 43. De contributie bédrpagt voor; Klasse 1: 40 ct. p. w„ plus i ct. v/h steunfonds „ 2: 50 „ „ ~ „ 1 „ „ „ 3: 60 ~ „ „ „ 1 „ 4: 70 „ „ „ „ 1 „ „ „ 5; 80 „ ~ „ „ 1 ~ 6: 90 „ „ „ „ 1 .. T- 100 „ „ ~ „ 1 „ „ 8: 110 „ „ „ „ 1 „ „ Eenheidszegel 50 cent per week. Ledèn, die tot klasse 1 behóoren, kunnen bij werkloosheid enz. 40 cent blijven petalén. De contributie voor admittentleden bedraagt 15 cent per week. Art. 44. De indeeling ineen contributieklasse geschiedt door het afdeelingsbestuur volgens het inkomen eener normale week, De leden zijn verplicht de verandering van hun inkomen direct ter kennis te brengen van genoemd bestuur, dat bevoegd is onderzoek te doen naai- de juistheid van de opgave en zoo noodig verbeterde aangifte te verlangen. Aan eén lid dat verzuimt verandering van loon op te geven, of door andere omstandigheden van zijn wil afhankelijk, een te lage contributie heeft betaald, kan uitkeering uit de werkloozenkas zoowel als uit andere kassen of fondsen worden geweigerd Art. 47. Vrijstelling van contribuUebetaling geschiedt alleen wanneer bij werkloosheid, ziekte, het vervullen van militaire verplichtingen van eiken aard en bij staking of uitsluiting geen loon, vergoeding of uitkeering, uit welken hoofde ook, wordt genoten. Art. 48. In alle andere gevallen betreffende werkloosheid, ziekte, militairen dienst en staking of uitsluiting, waarbij geen vrijstelling van betaling is verleend, is betaling vaneen eenheidszegel verschuldigd. Art. 49. Leden, die verkeeren in één der gevallen, bedoeld bij artikel 47 en niet inde termen vallen voor betaling vaneen eenheidszegel, ontvangen kosteloos bij werkloosheid een W-zegel, bij ziekte een Z-zegel en bij het vervullen van militairen dienst een M-zegel. Art. 50. De leden zijn verplicht, regelmatig hun contributie te betalen. Leden, die 2 weken in het betalen der contributie achterstallig zijn, ontvangen een waarschuwing; indien zij de daaropvolgende week nog nalatig blijven den achterstand aan te zuiveren, kunnen zij als lid van den bond worden geroyeerd.

19. Bondsbestuur. De redactie van dit artikel te wijzigen als volgt: „Vaneen voorgenomen royement of vervallenverklaring wordt het desbetreffende lid of adspirantlid schriftelijk in kennis gesteld met opgaaf van de redenen. Hem wordt daarbij gelegenheid gegeven tot schriftelijke of mondelinge verdediging binnen een redelijken termijn. Van de alsdan genomen beslissing geeft het college, dat de uitspraak doet, den geroyeerde of van het lidmaatschap vervallen verklaarde binnen acht dagen na de uitspraak schriftelijk bij aangeteekend stuk kennis met vermelding der gronden. Hooger beroep, bedoeld in artikel 10, 3de lid, der statuten, moet met redenen omkleed schriftelijk worden ingediend bij het bondsbestuur binnen acht dagen na ontvangst van de uitspraak. De beslissing op het beroep wordt den appellant ten spoedigste schriftelijk medegedeeld.” 20. Bondsbestuur. Den aanhef van dit artikel te wijzigen als volgt: „Het bondsbestuur bestaat uit negen leden. Hun bezoldiging enz tot het slot, blijft ongewijzigd." *> 21. RondsbesUmr. Toegevoegd wordt een nieuwe contributieklasse, waardoor er inplaats van 8, 9 klassen komen. Het woord „weekloon” wordt gewijzigd in „weekinkomen”. De laatste alinea vervalt. Het artikel zal dan als volgt luiden; Er zijn 9 contributieklassen, te weten: Klasse 1: weekinkomen van minder dan ƒ 5.— „ 2: „ „ f 5. t m 7.99 3; „ „ „ B. ~ 11.99 „4: „ „ 12. ~ „ 14.99 „ 5: „ • „ „ 15. ~ „ 19.99 „6: „ „ „ 20. „ „ 24.99 „7: „ „ „ 25. „ „ 29.99 „8: „ „ 30. „ „ 34.99 „9: .. „ .. 35. en hooger. *) 22. Bondsbestuur. Het aantal klassen (8) wordt eveneens met één uitgebreid, waardoor de aanhef van dit artikel als volgt zal luiden: De contributie bedraagt voor: Klasse 1: 30 ct. p.w., plus 1 ct. v h steunfonds 2: 40 „ „ „ „1 „ „ „ 3: 50 „ „ ~ „ 1 „ ~ „ 4: 60 „ „ ~ „ 1 „ „ 5 : 70 „ „ „ „ 1 „ „ „ ' „ 6: 80 ~ 1 „ 7: 90 „ „ „ „ 1 „ .. „ 8: 100 1 „ 9; 110 „ „ „ „ 1 „ „ De tweede en derde alinea, n.l, „Eenheidszegel 50 cent per week.” en „Leden, die tot 1 behooren, kunnen bij werkloosheid enz. 4Ó cent blijven betalen.”, vervallen. Hierna komt de volgende nieuwe alinea: „Voor de leden, die wegens het bereiken van hun 65ste levensjaar niet meer in aanmerking kunnen kómen voor uitkeering uit de werkloozenkas, kan op hun verzoek de bovenstaande contributie verminderd worden met de geldende bijdrage voor de werkloozenkas,” De slotalinea „De contributie voor admittenten bedraagt 16 cent per week.” blijft onveranderd. *) 23. Bondsbestuur. Inde slotalinea inde plaats van het woord „loon” te lezen „zijn weekinkomen”. *) 24. Bondsbestuur. Inde plaats van de woorden „geen loon, vergoeding of uitkèering” te lezen „geen inkomen”. *) 25. Bondsbestuur. Inde plaats van de woorden „een eenheidszegel verschuldigd” te lezen „contributie overeenkomstig het bepaalde inde artt. 42 en 43 verplicht”. 26. Bondsbestuur. Dit artikel te wijzigen als volgt: „Leden, die verkeeren in één der gevallen, bedoeld bij art. 47, ontvangen tegen betaling van 10 cent per week, bij werkloosheid een W-zegel, rij ziekte een Z-zegel en bij het vervullen van militairen dienst een M-zegel.” 27. Bondsbestuur. De tweede alinea te wijzigen als volgt: „Leden, die 2 weken in het betalen der contributie achterstallig zijn of 2 weken achterstallig zijn bij de afname vaneen W-, Z- of M-zegei, ontvangen een waarschuwing; indien zij de daaropvolgende week nog nalatig blijven aan hun verplichtingen jegens den bond te voldoen, kunnen zij als lid van den bond worden geroyeerd.”