Werkverruiming en loonen Professor Verrijn Stuart schrijft in „Economisch-Statistische Berichten” van 9 Mei j.l. over het standpunt van de regeering ten opzichte van het loonvraagstuk en brengt daarbij in ’t geding wat minister Colijn daarover inde Tweede Kamer gezegd heeft. Diens redeneering kwam in ’t kort hierop neer, dat de regeering van oordeel is niet het recht te hebben om loonen in het vrije bedrijf te decreteeren. De regeering oefent geen invloed uit op de vaste lasten van de bedrijven en daaruit vloeit voort, dat zij ’t evenmin op de hoogte van de loonen mag doen. Dit standpunt komt de reactionnaire professor Verrijn Stuart niet zonder gevaar voor. De regeering, zoo betoogt hij, houdt dus vast aan ’t beginsel van „laisser faire”, d.w.z. de dingen aan hun natuurlijke loop overlaten. Het wil ons voorkomen, dat de minister en de professor zoo’n beetje langs elkander heen praten. Zoo op de wijze van twee vrienden die elkander ontmoeten en waarvan de een constateert dat ’t zoo bijzonder koud is vandaUg en of hij, de vriend, dat ook niet vindt, om daarop echter tén antwoord te krijgen: „ik heb er geen last van”. Want'de zaak staat er in wezen zóó voor, dat de regeering wél bezig is invloed op het loonpeil uitte oefenen. Alleen zij decreteert niet, althans niet naar de letter. Maarde practische resultaten van wat zij onderneemt, komen uiteindelijk toch hierop neer, dat zij invloed op het loonpeil gaat uitoefenen. Twee middelen staan de regeering daarbij ten dienste, twee hefboomen die zij elk afzonderlijk of beiden tezamen kan bedienen. Wij noemen ze „werkloozensteun” en „werkverruiming”. De regeering zal door middel van het crediet van 60 millioen gulden met werk op de markt komen. (De Eerste Kamer moet nog over het desbetreffende wetsontwerp haar veto uitspreken, maar ’t komt natuurlijk in orde.) Zij zal straks de voorwaarden noemen waaronder zij werkgelegenheid wil openen. En vast staat, dat zij dan niet van het beginsel „laisser faire” zal uitgaan. Integendeel, zij zal decreteeren, tóch decreteeren dus, dat de loonen lager moeten zijn in vergelijking met de hoogte van het loon op een bepaald tijdstip dat achter ons ligt. Zij zal ’t niet zonder meer doen. Toegezegd is dat met de vakvereenigingen overleg zal worden gepleegd en daardoor zal invloed kunnen worden uitgeoefend op het peil der verlaging. Dat is de eenige lichtzijde van hetgeen de minister te dezer zake toegezegd heeft. De arbeiders en hun organisaties zullen ’t recht behouden tot afwijzing, maar dan komt de werkverruiming er niet. En aangezien gelijktijdig geknaagd wordt aan de uitkeeringsbedragen voor de werkloozen, zal, zij ’t ook gedwongen, de lust om te willen werken toenemen. De regeering geeft vrij spel, maar zij doet als de koning die mét z’n hoveling zat kaart te spelen. „Speel troef of ik laat je de kop afslaan”, aldus de vorst van de oude tijd bij het spel. De Nederlandsche regeering zegt: loonsverlaging of geen werk èn lagere ondersteuning. Maar nog is professor Verrijn Stuart niet tevreden. Want, minister aldus redeneert hij daarmede vang je alleen de arbeiders, werkzaam in bedrijven die voor werkverruiming krachtens het 60-millioenen-plan in aanmerking komen. En dat zullen er niet meer dan 30 a 50 duizend zijn. Al de anderen vallen er dus buiten en wanneer nu de regeering niet verder gaat met dwingende maatregelen, dan zal in doorsneê genomen het Nederlandsche loonpeil toch niet dalen tot op een wat de professor noemt, rationeele basis. Inmiddels vernemen wij van de professor niet welk middel de regeering naar zijn wijze van zien zou moeten toepassen om ook andere groepen in haar loonsverlagingsWédloop meê te voeren. En dat ontneemt de critiek van de professor veel van haar waarde. * * * Ondanks alle bedenkingen, die tegen het z.g.n. 60-millioenen-plan zijn aan te voeren, zijn wij van oordeel dat het moet worden aangegrepen, indien daardoor vele duizenden aan het werk komen. Alles heeft z’n grens, ook het uithoudingsvermogen der werkloozen. Die één jaar, of twee jaren werkloos loopt en nog niet alle energie verloren heeft, wordt minder kieskeurig. Het minder goede behoeft nog niet de vijand te zijn van het betere. Alleen zóó moeten wijde maatregelen van de regeering bekijken. Was er ander werk te bekomen, dan kon de regeering met haar plannen ophoepelen. Maar dat andere werk is er niet en het uitzicht dat het spoedig zal komen, is er evenmin. Wij zullen, voor zoo ver onze industrie er in wordt betrokken, er alles op moeten zetten om een verdere verlaging van de

reeds sterk verlaagde loonen der metaalbewerkers te voorkomen. Een negatief standpunt innemen door te weigeren aan overleg over de plannen deel te nemen, zou erger zijn dan de kwaal zelf. Wij moeten het bewustzijn in ons ronddragen, dat wij met onze volkomen in tact gehouden organisatie, nog veel kunnen doen om de scherpste kanten weg te nemen. En wij moeten vooral ook beseffen dat zonder onze invloed, regeering en werkgevers het terrein geheel vrij zouden hebben om van de slechte economische omstandigheden misbruik te maken. De critiek van geen verantwoordelijkheid dragend „links” zullen wij daarbij op de koop toe moeten nemen. Onze eigen weg gaan ook in dit geval, is het beste wat wij kunnen doen. De loterij ten bate van het „Troelstra-Oord” (F. v.d. W.) Wederom is een aanvang gemaakt met de verzending van loten, behoorende bij de zevende verloting, goedgekeurd door de minister bij schrijven van 1 Maart 1934, no. 843. Aan alle organisaties der moderne arbeidersbeweging zijn aankondigingsformulieren met bestelkaarten gezonden, zoodat men overal in het land inde gelegenheid is zich van loten te voorzien. Laten die afdeelingen, die nog niet bestelden, zich haasten dit te doen om een vlugge verkoop en afrekening mogelijk te maken. Laten we er alles op stellen de 40.000 loten alle te plaatsen. Indien ieder daartoe meêwerkt, kan dat gemakkelijk. Slagen we hierin, dan kan het stichtingsbestuur weer plannen maken om een flink aantal werkloozen en andere door de crisis gedupeerden in onze gebouwen meerdere dagen gratis pension te verleenen, zooals dit ook gepasseerde winter en dit voorjaar het geval is geweest. Het nieuwe vacantiehuis te Egmond aan Zee, dat vorig jaar in gebruik werd genomen, stelt aan ons financieel vermogen eveneens hooge eischen. Dit gebouw en zijn inrichting kostten veel geld, aangezien wij ook hier moesten zorgen voor dezelfde sfeer, die in onze gebouwen te Beekbergen heerscht. Voor wat betreft de prijzen dezer loterij kan worden medegedeeld, dat het stichtingsbestuur er wederom in geslaagd is een mooie collectie samen te stellen en: wel: !| le prijs: luxe 4-persoonsauto; 2e prijs: ameublement; 3e prijs: radiotoestel; 10 prijzen, elke prijs zijnde een prima rijwiel voor dame of heer; 50 prijzen, elke prijs zijnde een bon, recht gevende op een week pension voor één persoon, of voor 2 personen ieder 3 dagen, met vergoeding van reiskosten tot een maximum van ƒ 10.—. De pensiondata gedurende het vacantie-seizoen 15 April-1 Oct., naar keuze van de winner in overleg met de bedrijfsleider van het Troelstra-Oord te Beekbergen of te Egmond aan Zee; 40 prijzen, elke prijs zijnde een prachtig schilderij of litho in lijst en eenige honderden andere prijzen. Door het verkoopen of koopen van vacantie-oord-loten dient gij een goede zaak en is het daarvoor uitgegeven geld nuttig besteed, naast de kans op een mooie prijs. Afdeelingen, die dit nog niet deden, bestelt omgaand! Leden en bevrienden, koopt onze vacantie-oord-loten !! Uitgaven van het N.V.V. Het bestuur van het N.V.V. deed twee lijvige brochures verschijnen. De eene van de hand van J. A. Berger, handelt over werkloözenzorg. De andere is geschreven door mr. S. Mok en behandelt de werkloosheidsverzekering. Beide schrifturen verschenen reeds eerder inde schriftelijke cursus over gemeentepolitiek, uitgegeven door de Ver. van Soc.-Dem. Leden van Gemeenteraden en Provinciale Staten. De beide brochures omvatten pl.m. 40 bladzijden en kosten slechts 10 cent per stuk. leder, die wat meer studie wil maken van deze speciale en actueele vraagstukken, raden wij aan de boekjes aan te schaffen. Op vele punten en onderdeden, waaromtrent velen onzer niet voldoende op de hoogte zijn, verschaffen de schrijvers ons zeer veel materiaal. En hun namen staan er borg voor dat de waarde van hun arbeid op hoog peil staat.

UIT DE AFDEELINCEN ALMELO. (K.) Zooals de leden van onze afdeeling reeds bekend zal zijn, gaat onze vriend Arendsen ons verlaten. Hij is sinds de oprichting van onze afdeeling de leider geweest. Niet zoo maar in naam, doch ook in daad. Dat moge vooral bewezen zijn door het antwoord dat wij eens kregen op de vraag aan iemand gesteld, n.l. in welke bond hij georganiseerd was. Het antwoord luidde: „inde bond van Arendsen”. Arie, we zullen je zeer missen, want met je persoonlijkheid heb je steeds een stempel op onze afdeeling gedrukt. En daarom zullen wij jou en je werk steeds, waardeeren. „Het „voorwaarts en niet vergeten” behoeven wij je niet na te geven, want wij zijn ervan overtuigd dat je ook in Nijmegen, je nieuwe woonplaats, spoedig een kracht van beteekenis zult zijn voor onze Bond en voor de geheele moderne arbeidersbeweging. De beste wenschen voor jou en je gezin, van onze geheele afdeeling. DRIEBERGEN Zaterdag 28 April hield onze afdeeling een propaganda-feestavond. Voor een goed gevulde zaal opende de voorzitter met een korte inleiding deze avond. Spreker zeide, dat alhoewel de afdeeling reeds twee jaar bestaat, zij nog wéinig bekend is en zelfs nog niet eens voorkomt op de lijst van de steunregeling bij B. en W. Hierna trad als humorist op de heer Henri Marchand. Zijn eerste voordracht was „De Daad”, waarmede hij allen voor zich innam. Daarna volgden nog, begeleid door de accordeon-virtuoos Lorenzo, een paar liedjes. Voorgedragen werd dooreen lid van „De Jonge Spelers” „Het ijzeren kruis” en „De man die niet applaudisseerde”. Daarna kreeg Stokman het woord over: „Het licht inde duisternis”. Spreker wees op de moeilijke dagen die de arbeiders doormaken en die hun nog te wachten staan. De maatschappij die kans heeft gezien 25 millioen arbeiders uit het productie-proces te stooten, is onvoorwaardelijk veroordeeld. De fout ligt volgens spr. in het productle-systeem en daarom moeten de arbeiders door organisatie hun rechten veroveren. ■ Met een sterke moderne vakbeweging zijn in ons land belangrijke dingen tot stand gekomen. De werkloozenverzekering, zooals die hier bestaat, is in vele landen nog onbekend. Alle sociale wetten zijn onder druk van de S.D.A.P. en het N.V.V. tot stand gekomen. Het socialisme alleen kan ons redden uit de poel waarin wij gezonken zijn. De kracht onzer beweging zit niet alleen in vermogen, maar vooral ook inde organisatie, gedragen door ons beginsel, dat een licht zal zijn inde strijd voor een betere maatschappij. Een krachtig applaus volgde op deze rede. Na een korte pauze trad voor de tweede maal de humorist Henri Marchand met Lorenzo, de accordeon-virtuoos, op. Een lid van „De Jonge Spelers” gaf daarna een voordracht overeen fragment uit „Opstandelingen”. Tot slot van deze geslaagde avond werd onder leiding van Henri Marchand en begeleid door accordeon-muziek, de Internationale ingezet, die staande door allen uit volle borst werd meêgezongen. Makkers, laat het ook licht worden in Driebergen en omstreken! Werft nieuwe leden, helpt mede aan de opbouw van onze organisatie! Verdrijft de duisternis die nog bij zoovele makkers te vinden is. DEN HAAG. " Instituut voor Arbeidersontwikkeling „De Natüurvriendengroep”. (F. S.) Evenals in 1933 organiseeren de Natuurvrienden ook dit jaar weer een reis met een z.g.n. „Vraagteekentrein”. Dit jaar in samenwerking met de Natuurvriendengroepen in Zuid-Holland. De datum is vastgesteld op Zondag 22 Juli a.s. Ten einde ook nu weer iedereen inde gelegenheid te stellen hieraan deel te nemen, hebben wijde zaak geheel anders opgezet dan het vorige jaar, zoodat zij, die toen zijn mede geweest, ook dit jaar weer kunnen genieten vaneen mooie en gezellige dag. Het wordt nu een rondreis door de mooiste gedeelten van ons land. Bij de mooiste plekjes wordt gestopt en eenige tijd vertoefd, waarbij dan inde omtrek korte wandelingen worden gemaakt. Op vooraf vastgestelde tijd vertrekken wij weer naar een ander mooi oord, waar eveneens een kijkje wordt genomen.

Een ..dag dus vol verrassingen en attracties. De deelneming is opengesteld voor alle leden van de moderne arbeidersbeweging. De kosten voor deelneming zijn zoo laag mogelijk gesteld en bedragen dit jaar ƒ 3.40 per persoon. Ten einde het de deelnemers gemakkelijk te maken het bedrag bij elkaar te sparen, is de navolgende regeling getroffen. Bij aanmelding moet 50 ets. worden betaald. Het restant, zijnde ƒ 2.90, moet vóór 1 Juli a.s. zijn volgestort. Dit bedrag kan echter in termijnen worden betaald. De aanmelding geschiedt aan het secretariaat: Rembrandtstraat 148, alwaar men bij de secretaris, de heer D. Maasland, ook alle gewenschte inlichtingen kan verkrijgen. HAARLEM. (Bestuur). Wij berichten onze leden, dat wij genoodzaakt zijn geweest een andere regeling in te voeren betreffende de uren waarop ons kantoor geopend is. Deze is nu als volgt; Leden, die werkloos zijn geworden, kunnen zich iedere dag laten inschrijven van ’s morgens 9 tot 12 uur. Voor alle andere zaken zijnde uren als volgt: Maandag geopend van 9 tot 12 uur en van 7 tot 8 uur. Dinsdag de geheele dag gesloten. Dinsdagmorgen spreekuur voor werklooze leden direct na het teekenen in „De Centrale”. Woensdag de geheele dag gesloten. Donderdag geopend van 9 tot 12 uur. Vrijdag de geheele dag gesloten. Zaterdag geopend van 9 tot 2 uur. Wij verzoeken de leden zich aan deze regeling te houden en daardoor mede te werken een zoo goed mogelijk verloop aan de werkzaamheden, die steeds uitgebreider worden, te geven. HILVERSUM. Leden-loodgieters, opgelet! (J. de J.) Wij deelen onze leden-loodgieters mede, dat op Dinsdag 22 Mei, ’s avonds van 7.30 tot 8.30 uur, gelegenheid bestaat voor het inwisselen van vacantiezegels op ons afdeelingskantoor: Laarderweg 166. Inwisseling kan alleen plaatsvinden door niet-werkloozen. LEIDEN. (d. R.) Op onze j.l. Vrijdag gehouden ledenvergadering, waarin de beschrijvingsbrief werd behandeld, werd de vraag gesteld, of het niet wenschelijk ware het verslag van de verrichtingen van het bondsbestuur over de afgeloopen twee 3 aren meer onder de leden te verspreiden. Het is natuurlijk niet mogelijk aan ieder lid een dergelijk verslag uitte reiken, doch wij berichten de leden welke zich hiervoor bijzonder interesseeren, dat de verslagen gaarne door de leden van de verschillende wijkcommissies worden afgestaan. Een ieder kan dus daar een exemplaar ter inzage en in bruikleen ontvangen. De adressen waar deze te verkrijgen zijn, volgen hieronder: A. Baart, Lombokstraat 68; P. Piket, Evertsenstraat 9a; H. van Lienen, Seringenstraat 25; C. Koekebakker, Maresingel 36 en op het kantoor van de afdeeling. SLIEDRECHT. (A. v. W.) Woensdag 9 Mei hield onze afdeeling een ledenvergadering, welke niet zoo goed bezocht was als wij gewend zijn. De voorzitter wees er op, dat met een zegel koopen en de werkloosheidsuitkeering halen, de rechten en plichten van onze leden niet ophouden en wekte op tot meer medeleven met de organisatie. Na eenige discussie over de beschrijvingsbrief werd tot afgevaardigde voor het congres benoemd K. Vlot en als eventueele plaatsvervanger A. van Wijngaarden. Inde vacature C. Bos werd als nieuw bestuurslid benoemd IJ. de Haas. Als laatste punt stond op de agenda „Voorstel tot royement A. Meidam”. Na een uitvoerige uiteenzetting door de voorzitter over de treurige ervaringen, welke het bestuur met dit lid had opgedaan, werd met op één na algemeene stemmen besloten tot royement.1) De opbrengst van de steunbeweging voor onze Oostenrij ksche kameraden bedroeg ƒ 48.21. Hoog is dit bedrag niet, doch rekening moet worden gehouden met het feit, dat ruim § onzer leden werkloos is, waarvan velen 2 a 3 jaar. De bevoegdheid tot royement berust uitsluitend bij het bondsbestuur (zie art. 10 der statuten!. Het is de taak der afdeeling zoo noodig een lid daartoe bij het bondsbestuur voor te dragen. Red,