met stukken die recht geven om over de gewenschte werklooze arbeiders te beschikken. De aankoop van massa’s artikelen door de Staat bij de fabrikanten moet onmiddellijk tot gevolg hebben, dat allerwegen duizenden en duizenden arbeiders tewerk worden gesteld en deze arbeiders worden betaald met de z.g.n. arbeidsbewijzen, waarmede hij op de open markt niets kan koopen. Daarom gaat de overheid voort om de tewerk gestelde de normale steun te verleenen in gewoon Hollandsch geld. Met het gevolg dat hij als normaal consument op de gewone markt blijft. In ruil voor deze steun levert de betrokkene een aantal „arbeidsbewijzen” in, welke nominaal gelijk zijn aan het steunbedrag. De resteerende „arbeidsbewijzen” moeten nu besteed worden inde magazijnen die door de Staat zijn gevormd en waarin de goederen zijn opgeslagen die door de verschillende fabrikanten in ruil voor arbeidsbewijzen zijn af gegeven. Wat de houder van „arbeidsbewijzen” in deze magazijnen verkrijgt, is dus een zuivere stijging van de consumptie zonder dat het de Staat of de burgerij iets heeft gekost. De overheid heeft nu evenwel ook de beschikking gekregen over „arbeidsbewijzen”, waarmede zij in haar magazijnen kan koopen. Hoe gaat zij deze aan de man brengen? Zij laat alle noodige bruggen, scholen, ziekenhuizen, wegen enz. enz,, welke thans niet gemaakt kunnen worden wegens geldgebrek, maken door steuntrekkende werkloozen. De steun wordt weer aangevuld met „arbeidsbewijzen” tot het normale loon. Het is evenwel ook niet bezwaarlijk om onderwijzers, die wegens bezuiniging ontr slagen moeten worden, voor de klas te houden en het verschil tusschen wachtgeld en loon te betalen met arbeidsbewijzen, mits maar niet meer van zulke bewijzen worden betaald dan de overheid van inde fabrieken tewerk gestelde arbeiders ontvangt. Een nauwkeurige beschouwing doet zien, dat er op deze wijze inde regeeringsmagazijnen niet een overschot kan komen en ook zal een tekort nooit kunnen optreden. Immers de Staat ontvangt voor een bepaald bedrag aan goederen zeg b.v. 10 millioen. De werkgevers stellen een aantal arbeiders aan, die zij betalen met 10 millioen gulden aan arbeidsbewijzen welke van de regeering zijn ontvangen en deze 10 millioen gulden worden weer gedeeltelijk door dein de fabrieken tewerk gestelde en gedeeltelijk door de door overheid tewerk gestelde arbeiders inde regeeringsmagazijnen besteed. Tot hier toe klopt alles als een bus. Wij gelooven dat bij dit systeem aan de fabrikanten zelfs een hoogere prijs kan worden gegeven dan zij op andere wijze voor hun waren ontvangen, omdat de distributie minder zal kosten en risico’s bij de distributie uitgesloten zijn. Dit beteekent een voordeel voor de uitvoer. Er zijn evenwel ook moeilijkheden te overwinnen en deze zijn min of meer van buitenlandsche aard. De fabrikanten behoeven voor de aanmaak van hun producten veelal grondstoffen, welke uit het buitenland moeten worden ingevoerd en het is de vraag of tegenover een grootere invoer van grondstoffen direct een grootere uitvoer van hun producten zal staan. Bij de door ons gedachte werkwijze hebben de fabrikanten deze uitvoerproducten wel voorradig, doch verkoopen is soms moeilijk. Hier nu vangt de taak der regeering aan. Het is aan haar om voorloopig door het beschikbaar stellen van gelden, te zorgen dat de noodige grondstoffen kunnen worden ingevoerd en zij moet alles in het werk stellen om na vergrooting van de invoer de uitvoer te stimuleeren. Doch zelfs als zij laatstgenoemde taak niet geheel zou kunnen volbrengen, dan zal de werkelijk productieve tewerkstelling van vele tienduizenden of wel honderd-

O ABONNEERT UOP NZE GIDS Sociaal-economisch-technisch maandblad. Uitgave van de Alg. Nederlandsche Metaalbewerkers bond Prijs voor leden f 1.00 pet jaar, desgewenscht te vol doen in vier termijnen Meldt U als abonne bij Uw au—m afdeelingsbestuur

duizenden werkloozen zoo’n geweldig voordeel zijn voor de Nederlandsche volksgemeenschap, dat een geldelijk offer van het meer kapitaalkrachtige deel der bevolking voor de invoer der noodige grondstoffen zeker op zijn plaats is om het door ons gedachte plante doen slagen. Vooral omdat dit offer niet groot behoeft te zijn. De omvang valt gemakkelijk te berekenen. Stel, dat wijde consumptie van elke werklooze met duizend gulden per jaar gaan verhoogen, welk bedrag vrij hoog genoemd moet worden, dan vordert dit eén hoogere productie van ongeveer 350 millioen gulden. Als wij ter bereiking van deze hoogere productie de invoer met ongeveer een derde van dit bedrag verhoogen, krijgen wij voldoende grondstoffen te onzer beschikking, want onze invoer is regelmatig een derde van de totale productie. De laatste maanden is zij zelfs zeer beteekenend lager. En met dit bedrag moeten wij desnoods tijdelijk ons maatschappelijk, of wil men liever nationaal vermogen, durven interen. Want het behoeft ook bij een niet-slagen van dit plan slechts een tijdelijke intering te zijn. Als wij er niet in mochten slagen dooreen grootere invoer een ruimere uitvoer te bereiken, dan zijn er zeer groote, althans beteekenende voorraden van waardevolle goederen gevormd, die alle inde door ons gedachte regeeringsmagazijnen voorradig zijn. Wij zouden de fabrikanten nu de bevoegdheid willen geven om, als het plan als mislukt te beschouwen is, het loon van dein dienst blijvende arbeiders gedeeltelijk met „arbeidsbewijzen” te voldoen. Op deze wijze komt het geheele beschikbaar gestelde bedrag weer terug. Voor ons staat evenwel vast, dat. een grootere invoer zeer spoedig tot een hoogere uitvoer zal leiden, als wij ons ook overigens, waar noodig, aanpassen en als op bekwame wijze met het buitenland wordt onderhandeld. Het door ons gedachte plan is hiermede slechts in groote lijnen aangegeven. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat sommige punten voor aanvechting vatbaar worden geacht. Daarom is het zeker niet overbodig, dat het bediscussieerd wordt.

Onderschrift. Deze beschouwingen geven zeker aanleiding tot het stellen vaneen paar eenvoudige vragen, waarvan wij veronderstellen dat de beantwoording minder eenvoudig zal zijn. Wij hopen er op terug te komen. Red.

UIT DE AFDEEÜNCEN AMSTERDAM. Jeugdleden, opgelet! (L. T.) Tijdens de zomer worden onze wekelijksche bijeenkomsten gehouden op Dinsdag, ’s avonds van B—lo uur. Om beurten zal ontwikkeling en ontspanning worden geboden. De repetities van de tooneelgroep samen met die van de Kleermakersbond worden gehouden op Donderdagavond, van B—lo uur. Beide in ons zaaltje: 2de J. v.d. Heydenstraat 101. Tevens worden jullie herinnerd aan onze week-ends met ons eigen kampeermateriaal op ons eigen terrein te Hilversum. Kosten ƒ 0.25. Houdt je dus niet langer afzijdig van ons werk en meldt je aan! * * * De Amsterdamsche arbeidsmarkt in April 1934. De Amsterdamsche Arbeidsbeurs behanhandelde in April in totaal 67575 aanbiedingen van werknemers, 6525 aanvragen van werkgevers, terwijl tot stand gebracht zijn 4229 plaatsingen. Aan het einde der verslagmaand stonden als niet-geplaatst, nog bij de Gemeente-Arbeidsbeurs ingeschreven 53420 werkzoekenden, waarvan 44320 als werkloos naar eigen opgaaf, alsmede 390 gedeeltelijk werkloozen, De overige 8710 stonden ingeschreven voor een overheidsbetrekking of om via het arbeidsmarktorgaan van betrekking te veranderen. Voor het Metaalbedrijf boekte de Ar-: beidsbeurs 8270 aanbiedingen van werknemers, 379 aanvragen van werkgevers,: terwijl tot stand gebracht zijn 271 plaatsingen. Aan het einde der maand stonden voor dit bedrijf nog ingeschreven 7006 werkzoekenden, waarvan 5859 als werkloos: naar eigen opgaaf. Voor het Electrotechnisch, Film- en: Radiohedrijf luiden deze cijfers 1198 aanbiedingen van werknemers, 61 aanvragen van werkgevers, 52 plaatsingen, terwijl aan het einde der maand voor dit bedrijf nog stonden ingeschreven 948 werkzoekenden, waarvan 764 ais werkloos naar eigen opgaaf.

LEIDEN. (d. R.) Donderdag 31 Mei heeft een vergadering plaats gevonden met onze werkersgroep, welke bijeenkomst wij zouden kunnen noemen een afsluiting van onze propaganda-actie welke dit seizoen is gevoerd. In groote lijnen is door de Roo uiteengezet wat door onze afdeeling gedurende de afgeloopen winter is gedaan en welke indruk het bestuur van haar werken heeft gekregen. Wanneer wij voorop zetten dat het de bedoeling is geweest wat nauwer contact met, de leden te verkrijgen, dan mogen wij copstateeren hierin te zijn geslaagd. Het intensieve huisbezoek bij eigen leden is van groot belang geweest. Vele onzer leden, welke de laatste jaren tot onze Bond zijn toegetreden, hebben door het persoonlijk gesprek meer inzicht gekregen in het werken van de organisatie en daarbij is hun duidelijk gemaakt, dat de Bond niet alleen een instituut voor werkloosheidsverzekering is. Alle fascistische en communistische propaganda, welke tegen onze beweging was gericht, ten spijt, hebben wij gelukkig kunnen ervaren dat het vertrouwen inde leiding nog ongeschokt is en waar deze wel was ingewerkt, hebben onze menschen de gevaren van deze richtingen belicht, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat deze enkelingen het verkeerde ervan hebben ingezien en wat nuchterder dan voorheen hier tegenover staan. Onze cursusbijeenkomsten en de oprichting vaneen klas, speciaal voor metaalbewerkers, onder leiding van de arbeidersavondschool, hebben het hunne er toe bijgedragen onze geest voor ontwikkeling wakker te roepen en wij twijfelen er niet aan of de gelden, hieraan besteed, zijn niet nutteloos geweest, doch zulen hun vruchten afwerpen. Met vertrouwen kunnen wijde toekomst tegemoet gaan, hetgeen ook de meening was van onze werkers. In deze slotbijeenkomst, welke een gezellig karakter had, hebben wij elkander beloofd op de ingeslagen ‘ weg te zullen blijven voortgaan en hebben allen zich weer beschikbaar gesteld voor het volgende seizoen. Met een woord van dank aan allen die zich voor het 'werk van de organisatie met volle overgave hebben gegeven, ook aan hen die op andere wijze zich verdienstelijk hebben gemaakt, werd deze zeer geanimeerde bijeenkomst gesloten. Wij hebben thans een zeer goede kern van werkers. Vrienden, breidt deze nog uit, waardoor het werk van het bestuur belangrijk zal worden verlicht! In gesloten geleden, voorwaarts!

BERGEN OP ZOOM. (Corr.) Onze afdeeling heeft op Maandag 28 Mei haar 15-jarig bestaan herdacht. Voor deze gelegenheid hadden wij de beschikking gekregen overeen mooie zaal die plaats bood' aan 250 personen en die bijna geheel bezet was met leden en hun vrouwen en verdere genoodigden. Oosterhoorn was namens het bondsbestuur als spreker aanwezig. Stilstaande bij de beteekenis van onze Bond in deze tijd, bracht hij vooral de strijd tegen fascisme en communisme in herinnering en wekte alle aanwezigen op voor de Bond en de geheele moderne arbeidersbeweging op de bres te staan. Er werden bloemen aangeboden, vergezeld van de beste wenschen, door de instanties onzer beweging in Bergen op Zoom. Onze zangvereéniging „De stem des volks” heeft op verdienstelijke wijze vier nummers ten gehoore gebracht en het duo Bergmans—Free heeft ons laten genieten van kunst en humor. Voorzitter Jansen heeft aan het slot van de avond alle medewerkenden hartelijk dank gezegd. En nu vrienden, leden der afdeeling, gesterkt en moedig voorwaarts!

UTRECHT. „Zonnestraal”-collecte, Zaterdag 16 Juni a.s. De jaarlijksche „Zonnestraal”-collecte zal thans worden gehouden op Zaterdag 16 Juni a.s. Wij meenen te mogen veronderstellen, dat het doel van „Zonnestraal” bij ieder volkomen bekend is, zoodat een verdere toelichting overbodig wordt geacht. Willen wij in deze nog immer heerschende crisistijden een daling van de opbrengst tegengaan, dan dienen wij krachtdadig mede te werken tot het welslagen yan deze collecte. , Deze medewerking kunt u verleenen door U Zaterdag 16 Juni a.s. beschikbaar te stellen als collectant. Reeds vele personen hebben aan onze oproèp inde dagbladen gehoor gegeven en zich als collectant beschikbaar gesteld, doch het vereischte aantal collectanten is nog niet bereikt.

Helpt U het corps medewerkers versterken en meldt u daartoe aan op het bureau der „Zonnestraar’-collecte, Stationsstraat 23, tel. 13547, iedere werkdag van 10—5 uur en ’s avonds van B—lo uur, hetzij persoonlijk, hetzij telefonisch, hetzij schriftelijk. Denkt aan de leuze; ~De sterken voor de zwakken”. WIERINGEN. Zondag j.l. hield onze afdeeling een huishoudelijke vergadering. Tot afgevaardigde naar het congres werd J. v. Wijk aangewezen. De congresvoorstellen werden aan een zakelijke bespreking onderworpen. Verder werden tot leden der controlecommissie benoemd; P. Leijen en N. v. Mook. Het bezoek was wederom droevig. Wanneer zullen de afwezige leden hun leven eens beteren en meer belangstelling gaan toonen in hun eigen organisatie? ROTTERDAM. Jeugdgroep. (A.J.S.) Zondag 10 Juni: fietstocht naar Meiëndaal. Over Scheveningen terug. Vertrek 8 uur van ’t stadhuis (Coolsingel). Leider: Barm. Brood en drinken meenemen. Kosten nihil. Zaterdag 16 en Zondag 17 Juni: kampeeren in Oostvoorne, met wandeling inde omtrek. Kosten voor werkloozen 30 cent, voor werkenden 40 cent. Dekens, kroes, bord en lepel meenemen. Leider: Snelleman. Jongens neemt deel aan dit zomerwerk! De eerste kampeertocht is gehouden en geslaagd! Heinz heeft pannekoeken gebakken. Nu gaat hij weer soep koken. En wat een fijne! De deelnemers van de eerste kampeertocht komen ook nu weer! Het is juist datgene wat jullie altijd verlangd hebben. Gaat nu eens voor één keer mee. Ik weet zeker dat je dan meer komt. Tot Zondag! Devaluatie in TsjechoSlowakije en haar gevolgen. Het documentatie-bureau van het N.V.V. heeft een aantal berichtgevingen en beschouwingen, die in diverse bladen naar aanleiding van de devaluatie in Tsjecho-Slowakije verschenen zijn, bijeen verzameld. Men zal zich herinneren dat devaluatie niet anders beteekent dan toepassing van waardevermindering van in omloop zijnde munt. Een middel, door verschillende landen aangegrepen om de economische toestand te verbeteren, in hoofdzaak om de uitvoer van producten te bevorderen. In navolging van andere staten volgde in Februari van dit jaar ook Tsjecho-Slowakije. Omdat het een actueel vraagstuk betreft, nemen wij het door het documentatie-bureau verzamelde materiaal over. „Economisch-Statistische Berichten” van 9 Mei j.l. bericht, dat eenige maanden geleden Tsjecho-Slowakije een actieve conjunctuurpolitiek van groote om vang heeft geïnaugureerd (aangekondigd). Een heel stelsel van maatregelen tot verbetering van de economische toestand van het land werd voorbereid, waarbij het in hoofdzaak om de volgende punten ging: 1. stimuleering van de uitvoer, in hoofdzaak door devaluatie (van regeeringszijde bewerkstelligde waardevermindering) van de Kroon (verlaging van het goudgehalte met è); 2. oprichting vaneen herdisconteeringsinstelling; 3. instelling vaneen invoermonopolie voor landbouwproducten. Aangezien de devaluatie pas midden Februari 1934 plaats had, zijn haar gevolgen thans nog geenszins geheel te overzien. Van hoeveel belang het voor Tsjecho-Slowakije is zijn uitvoer te vergroeien, wordt aan de hand van dein- en uitvoercijfers over de laatste vijf jaren aangetoond. Deze bedroegen (in milliarden Tsjechische Kronen); 1929 1930 1931 1932 1933 Invoer 20,0 15,7 11,8 7,5 5,8 Uitvoer 20,5 17,5 13,1 7,3 5,9 Uit deze cijfers blijkt, dat de uitvoer in het laatste jaar slechts 29 pet. van die van 1929 bedraagt, terwijl inde meeste andere landen de uitvoer gemiddeld op 37 tot 50, pet. van die van 1929 kon worden gehandhaafd. Bijgevolg was de daling van de uitvoer van Tsjecho-Slowakije veel hooger dan het gemiddelde, zoodat zij geen gevolg van de algemeene crisisverschijnselen kon zijn. De oorzaken hiervan moesten in speciale voor Tsjecho-Slowakije kenmerkende omstandigheden worden gezocht en men meende de voornaamste daarin gevonden te hebben, dat de waarde van de Tsjechische Kroon in het buitenland te hoog was. Om hierin verbetering te brengen, achtte men de methode van verlaging