APELDOORN. (W. v.d. Z.) Zoals u allen bekend zal zijn, belegt onze afdeling op Vrijdag 30 Nov. a.s., des avonds half acht, in „De Poort van Kleef” een buitengewone ledenvergadering, waar onze bondspenningmeester H. J. van den Born het onderwerp „Invloed van de geldzak” zal behandelen. Muziek wordt gegeven door de Arbeiders Mandolineclub. Deze vergadering is de eerste van de serie cursusvergaderingen die u door middel vaneen keurig verzorgd programma bekend gemaakt zijn. Vrienden, toont dat gij nog belangstelling hebt voor ontwikkeling. Komt met je vrouw of meisje, want deze vergadering moet slagen. Inde pauze wordt thee geschonken. Wij rekenen er op, dat jullie allen aanwezig zult zijn. Denkt er om, de vergadering begint precies half acht! CULEMBORG. Bondsmakkers, opgelet! (Bestuur). Wij verzoeken onze leden de 28e November, dat is Woensdagavond a.s., vrij te houden. Onze cursusavond in „Ons Huis” heeft dan plaats. Als spreker komt onze bondsvoorzitter P. Danz. Het onderwerp „Bruin en Blank” zal hij voor ons behandelen. Vrienden, toont door uw aanwezigheid medeleven met uw organisatie! Wij rekenen er op, dat de leden blijk van belangstelling zullen geven. DOESBURG. (R. v. D.) Onze afd. houdt op Zaterdag 1 Dec. a.s. inde concertzaal van den heer Maarsen een grote propaganda-feestavond, waaraan medewerking zal worden verleend door het bekende toneelgezelschap „De Jonge Spelers”; onder leiding van Ben Groeneveld. Opgevoerd wordt de actuële revue „Het circus der wereld”. Spreker is die avond vriend Vander Houven. Het belooft een avond te worden van dolle humor en satyre. Geen enkele van de leden mag ontbreken. Houdt 1 December dus vrij! De entrée bedraagt slechts ƒ 0.50. Des middags vindt het feest voor de kinderen plaats, waaraan ook „De Jonge Spelers” medewerken. EINDHOVEN. (A. C. J. L.) Gedachtig aan het spreekwoord „Kennis is macht”, heeft ons bestuur voor de komende wintermaanden een aantal cursusvergaderingen georganiseerd. Wij beginnen echter met een feestelijke bijeenkomst en wel op Zaterdag 1 December a.s. Voor deze avond hebben wij geëngageerd het cabaretgezelschap Paul Ostra, waaraan medewerking verlenen de cabaretière Suzie Kleyn, welbekend uit de film „De Jantjes” waarin zij als blonde Greet optreedt; Wouter Denijs, welbekend concert- en jazzpianist van het bekende duo Han Beuker en Wouter Denijs en Larette, een meesterlijke goochelaar, die ongetwijfeld enig in zijn repertoire is. Onze bondssecretaris C. Oosterhoorn Voert het woord. De mogelijkheid bestaat nog dat deze avond met een gezellig bal wordt besloten. Hierover zijn wij nog met de gemeentelijke autoriteiten in onderhandeling. De entréeprijs voor deze bij uitstek zeer mooie avond bedraagt slechts 36 ets. per persoon, voor werklozen 24 ets. Deze lage prijs kunnen wij alleen maar vragen omdat het bondsbestuur ons dit mogelijk maakt. Koopt nog heden uw kaarten en wacht niet tot de laatste dag, want anders komt gij te laat. Na deze avond volgen nog drie cursusavonden. De eerste wordt gehouden op Woensdag 9 Januari 1935. Onze bondsvoorzitter P. Danz houdt dan een causerie over „Het gele gevaar” (Ontwikkeling in het Oosten). Dit onderwerp verdient ongetwijfeld ons aller belangstelling. De grote pessimist Oswald Spenglef heeft in 1931 een klein boekje geschreven, waarvan de titel was: „Der Mensch und die Technik, Beitrage zu einer Philosophie des Lebens”, waarin hij tot de slotsom komt, dat zijn reeds in 1919 voorspelde „Untergang des Abendlandes” nabij was door de technische ontwikkeling van het Oosten. Vele waarheden worden in deze werken gezegd en ongetwijfeld worden wij wakker geschud. Reeds staan wij voor de ineenstorting vaneen aantal voor ons land zeer belangrijke industrieën en juist daarom is voorlichting omtrent het Oosterse vraagstuk geboden, Het ligt in onze bedoeling deze avond de film „Zo is China”, een zeer fraaie cultuurfilm, te vertonen. Op Donderdag 7 Februari 1935 komt onze vriend G. Visser van Schiedam met het onderwerp: „Zonden van het menselijk

vernuft” (Rationalisatie). Ook deze avond zullen wij op bijzondere wijze doen opluisteren. In Maart en wel op Woensdag de 20ste, komt ons bondsredacteur, vriend v.d. Houven het onderwerp „De arbeider als producent en consument” (Coöperatie en vakbeweging) inleiden. Deze avond is bij uitstek geschikt voor de vrouwen van onze leden. De spreker toch zit door en door in de coöperatie en zeker zal hij zowel man als vrouw hieromtrent veel kunnen vertellen. De vrouwen behoeven niet weg te blijven omdat zij dan die avond hun kopje koffie of thee zouden moeten missen. Niets ervan hoor, want daar zorgen wij die avond voor en dat zal zeer zeker dik in orde zijn. Als sluitstuk op al dit werk beleggen wij dan op Zaterdag 4 Mei 1935 een sluitingsavond, waarop vriend v.d. Born het woord zal voeren. Ook dit wordt wederom een bijeenkomst van intieme gezelligheid, die er toe leiden zal dat de innerlijke band van saamhorigheid versterkt wordt. U ziet, vrienden, wij bieden u hier een aantal belangrijke avonden. Zorgt gij er nu voor dat deze alle slagen door van uw belangstelling blijk te geven. Kennis is macht, schreven wij inde aanhef van dit epistel en zo dit altijd juist geweest is, nu is dat in dubbele mate het geval. Thans, nu politieke avonturiers en nieuwlichters proberen hun heilloos werk te verrichten, is het ons aller plicht zoveel mogelijk kennis te vergaren, opdat wij met gedegen kennis van zaken onze tegenstanders kunnen staan. Makkers, wij sparen kosten noch moeite. Weet dit te waarderen door aan al ons werk deel te nemen! Het zal onze leden wel opgevallen zijn, dat hun de intekenlijst voor het St. Nicolaasfeest nog niet is aangeboden. Dit komt doordat al onze werkers voor het werk van het petitionnement van het N.V.V. in beslag genomen zijn. De voorbereiding van het feest is dus niet op tijd voor elkaar te krijgen en daarom heeft het bestuur van de Bestuurdersbond besloten dit jaar geen St. Nicolaasfeest te houden. Daarvoor komt in de plaats een kinderfeest, omstreeks Kerstmis, zodat de kinderen toch hun jaarlijks feest krijgen. Eerstdaags kunt u dus huisbezoeker met de intekenlijst ve. wachten. Is het onze leden wel voldoende bekend dat er in ons gebouw een filmvereniging is gevestigd die zich ten doel stelt voor weinig geld zeer goede filmprogramma’s te brengen? Thans is het zo, dat wat de autoriteiten voor het Zuiden niet goed achten, ook voor u verboden is. Juist hierin wil de vereniging verandering brengen, door voorstellingen te geven in z.g.n. besloten kring. Het ledental bedraagt reeds 250 en nog zoo’n aantal is voldoende om de vereniging volledig aan haar doel te doen beantwoorden. Zoo gij dus vaneen mooie film houdt, sluit u aan. De contributie bedraagt 15 ets. per week, waarvoor gij dan eens per veertien dagen een filmvoorstelling kunt bijwonen. HENGELO (O.) (Corr.) Onze afdeling heeft haar 35- jarig bestaan op sobere, doch aangename wijze gevierd. Door omstandigheden kon de feestavond niet op de datum van oprichting, zijnde 1 October, plaatsvinden en zo werd het 30 October. Gelukkig heeft de belangstelling daardoor niet geleden. Ongeveer 500 leden en huisgenoten vulden de grote zaal van het „Eigen Gebouw” geheel, toen voorzitter de Vries op korte en duidelijke wijze het openingswoord sprak en daarbij vooral liet uitkomen dat de avond ook was bedoeld als de inzet van ons winterwerk. Het verloop van de avond was uitstekend. Voor en na de pauze hebben „De Jonge Spelers” met de opvoering van de revue „Het circus der wereld” de aanwezigen kostelijk vermaakt, terwijl de „Brief inde schemer” van Herman Heijermans, diepe indruk maakte. Als spreker had het bestuur voor deze avond bereid gevonden onze vriend Walther uit Dordecht, een in Hengelo lang niet onbekende. Zijn pittige speech werd met een krachtig applaus onderstreept. Van Hattem heeft namens het bestuur vlak voor de pauze de jubilarissen Huckriede en Brommer met hun vrouwen gehuldigd. De jubilarissen ontvingen voor hun 25 jaar trouwe kameraadschap het gouden bondsinsigne, terwijl aan de vrouwen bloemen werden aangeboden. Zoals gezegd was het een beste avond, die velen weer een zedelijke steun heeft gegeven in onze mooie maar zware strijd voor een socialistische samenleving. *' * * De leden weten dat het bestuur inde a.s. maanden een aantal cursusvergaderingen heeft vastgesteld, van welke reeks

de tweede wordt gehouden op Maandag 10 Dec. a.s. in het „Eigen Gebouw”, met v.d. Born als inleider over de werkloosheidsverzekering. Dit onderwerp is uitermate belangrijk, vooral nu weer veranderingen inde uitkeringsbepalingen in overweging zijn. Wij verwachten dus een heel wat groter bezoek dan op de eerste bijeenkomst met Oosterhoorn als inleider, waar zó weinigen waren opgekomen, dat wij ons generen het aantal te noemen. We horen nog wel eens de klacht dat onze afdeling zo weinig vergadert en dat er dus niet voldoende gelegenheid is voor discussie. Nu we echter in deze behoefte gaan voorzien, schitteren velen door afwezigheid. Als hieruit mag worden afgeleid dat het bestuur de behoefte aan der gelijke bijeenkomsten te hoog heeft aangeslagen, is de geringe belangstelling, hoewel niet te verschonen, dan toch enigszins te verklaren. Mocht echter integendeel blijken dat verschillende leden blijven voortgaan hun behoefte aan critiek te ventileren op ogenblikken en bij gelegenheden die er niet geschikt voor zijn, dan moet men het ’t bestuur niet kwalijk nemen als het zich daarover beklaagt en ër een stokje voor steekt. NIJMEGEN. (Corr.) Zaterdag 10 Nov. j.l. herdacht onze afdeling haar 25-jarig bestaan. Voor de middag van die dag was een kinderfeest georganiseerd. De zaal was bezet dooreen 200 kinderen van onze leden. De kinderen en begeleiders werden door den voorzitter welkom geheten, waarna Lotte en Alex Wins de kinderen met hun poppenkast en goochelen aangenaam bezig wisten te houden. De kleinen werden nog onthaald op enige versnaperingen. Toen om half zes het einde daar was, gingen allen zeer voldaan naar huis. Des avonds werd onze feestvergaaering gehouden, die in alle opzichten schitterend is geslaagd. De zaal van de „Harmonie” was geheel bezet. Het toneel was versierd met een tiental mooie bloemstukken. Na een stukje muziek, opende de voorzitter met een woord van welkom deze feestvergadering. Hierna was het woord aan onzen bondssecretaris, C. Oosterhoorn, voor het uitspreken van de feestrede. Spr. overhandigde namens het bondsbestuur een prachtige bloemenmand. Ineen krachtig betoog releveerde spr. het verloop van onze afdeling en stelde daarbij in het licht, dat het vooral Gerritsen is geweest die de afdeling op poten heeft gehouden. Na een krachtig beroep vooral op de jongeren en de vrouwen om deel te nemen aan ons winterwerk, eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot complimenteren werd gebruik gemaakt door den voorzitter van de N.8.8. namens de aangesloten organisaties. Verder nog door de S.D.A.P. en de A.J.C. Het verdere deel van de avond werd verzorgd door Lotte en Alex Wins, die de aanwezigen op een prettige manier bezig hielden. Vooral de politieke poppenkast en het goochelen vielen zeer inde smaak. Nadat de voorzitter aan allen een woord van dank had gebracht, werd het verdere deel van de avond besloten met een gezellig bal, dat tot twee uur duurde, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Ons rest nog een woord van hartelijke dank te brengen aan al degenen, die ons inde gelegenheid stelden deze prachtig geslaagde feestvergadering te kunnen houden. En nu, makkers, allen weer aangepakt! Hoog de solidariteit! Hoog de A.N.M.8.! ROTTERDAM. Jeugdgroep. (L. J. Sn.) Jongelui! In het winterprogramma, hetwelk in jullie bezit is, moet een verandering worden aangebracht. Op 9 December 1934 zou Lignian voor ons een inleiding houden over „Democratie en klassenstrijd”. Deze wordt nu uitgesteld tot 17 Febr. 1935. De lezing van Landman die genoteerd was op 25 Nov., is verzet op 2 Dec. d.a.v. En de inleiding van Landman op 17 Febr. 1935 te houden, op 16 Dec. a.s. We krijgen nu dus: 2 Dec. 1934: Landman: „Golfbewegingen”. 9 Dec. 1934: lezen „De Metaalbewerker”. 16 Dec. 1934: Landman: „Jeugdbeweging en jeugdzorg”. 23 Dec. 1934: ? (Wordt nader overlegd.) 6 Jan. 1935: Ringelensteijn: Griekse mythologie. Noteert de data! TILBURG. (Corr.) Op Zaterdag 17 November belegde onze afdeling een vergadering, waarvoor ook de vrouwen van onze leden uitgenodigd waren.

Deze vergadering, als openingsavond van ons winterprogramma bedoeld, droeg een feestelijk karakter. Nadat het muziek-ensemble de Internationale had laten horen, opende de voorzitter de vergadering, welke zeer goed bezocht was. Hierna sprak de bondssecretaris C. Oosterhoorn een propaganda-rede uit. De spreker spoorde de leden en vooral de de vrouwen aan meer interesse te tonen voor het organisatieleven, er op wijzende dat onze beweging niet alleen voor verbetering van materiële behoeften strijdt, maar ook geestelijk de arbeiders op een zo hoog mogelijk peil wil brengen. De spreker noemde in dit verband het maandblad „Onze Gids”, uitgave van onze Bond. Een hartelijk applaus na het beëindigen van zijn rede bewees, dat zijn woorden de voile instemming der vergadering hadden. De verdere avond werd gevuld met muziek, een gratis verloting waarbij voor de werklozen apart enige nuttig prijzen waren, terwijl er tot slot gelegenheid tot dansen was. Alles bijeen, kunnen we terugzien op een zeer geslaagde avond en wij hopen dat onze cursusavonden zich ineen zelfde belangstelling mogen verheugen, ook van de vrouwen. Mogen wij daarop rekenen? UTRECHT. Onze openingsavond voor het winterwerk. (G.) Voor zover zulks nog nodig mocht zijn, herinneren wij onze leden aan de door ons te geven ontspanningsavond op Maandag 26 November, ’s avonds 8 uur, in de grote zaal van het N.V.-Huis. Medewerking wordt verleend door het toneelgezelschap „De Jonge Spelers”. Opgevoerd wordt de cabaret-revue „Het circus der wereld”. Voor en tussen de verschillende nummers zal het muziektrio Crossmann zich laten horen, terwijl onze taondsbestuurder Jan Wacht uit Rotterdam een kort woord zal spreken over het winterwerk. De toegang is zo laag mogelijk gesteld, n.l. op 25 cent per persoon, terwijl de werklozen met hun vrouw of meisje toegang hebben k 10 cent per persoon. Voor zover gij u nog niet vaneen kaart voorzien hebt, raden wij u aan dit alsnog te doen, want ontegenzeggelijk zult gij een mooie avond meemaken. Voor zover nog voorradig, zijn kaarten verkrijgbaar bij onzen bestuurder K. Perk, Galvanistraat 26, bij onzen bode R. de Jager, Heringastraat 4 en op het afdelingskantoor; J. P. Koenstraat 21. * * * Onze werkloze leden, die om een of andere reden niet voor steun van gemeentewege of maatschappelijk hulpbetoon in aanmerking komen en daardoor gratis Wzegels ontvingen, maken wij er op attent, dat zij goed zullen doen, indien zij enige weken geen W-zegels gehaald hebben, dit alsnog te doen, zodat zij eind December geen achterstand hebben. Met 1 Januari 1935 komt de bode ook bij de werklozen aan huis en moeten zij een zegel van 10 ets. + 1 ets. voor het t.b.c.- fonds -f- 2 ets. voor het plaatselijk fonds betalen. Van meerdere werkloze leden ontvingen wij thans reeds instemming met de getroffen maatregel, daar zij nu iedere week hun krant ontvangen en als zodanig het contact met de Bond beter blijft bestaan. Wij verwachten dat leder die onder bovenstaande gerangschikt moet worden, stipt zijn medewerking zal verlenen. Mogen wij er nog eens de aandacht op vestigen, dat de laatste maanden zeer streng toegezien wordt op de contributiebetaling, n.l. of deze regelmatig, d.w.z. iedere week, geschiedt. Gebeurde het nog wel eens, dat leden zich als werkloos lieten inschrijven en dat zij 1 of 2 weken contributie moesten betalen, dit nu is voor alle organisaties verboden. Men zorgt dus zijn contributie elke week te voldoen, waardoor men er verzekerd van kan zijn, dat er geen moeilijkheden zullen ontstaan. Trouwens, het zal voor de meesten wel moeilijk zijn elke Week de touwtjes aan elkander te knopen. Laat men het zich niet nog moeilijker maken door de contributie te laten oplopen. VLISSINGEN. (Corr.) Op Zondag 2 December 1934, te 10 uur v.m„ spreekt J. V. Looy, de uit Duitsland uitgewezen correspondent van onze Arbeiderspers, over zijn bevindingen in dit nazi-land. De bijeenkomst vindt plaats in het Concertgebouw, Emmastraat en wij wekken onze leden en hun echtgenoten en/of verloofden op deze bijeenkomst te bezoeken.