UIT DE AFDELINGEN AMSTERDAM. Aan onze leden in het Amsterdamse Amusementsbedrijf werkzaam. (v. Z.) Vaneen aantal technische mensen in het bioscoopbedrijf werkzaam ontvingen wij het verzoek te pogen een groep van vaklieden in het amusementsbedrijf werkzaam, te stichten. Gezien het belangrijke aantal bioscopen en andere amusementsbedrijven in onze stad gevestigd, moet daar een beduidend aantal technische arbeiders zijn bestaan vinden. Het is natuurlijk gewenst dat deze elkander vinden en ineen organisatie worden ondergebracht. Ten einde hiertoe nu te kunnen geraken, is door ons een openbare vergadering belegd, waarop allen, die als technici in het amusementsbedrijf werkzaam zijn, worden uitgenodigd. Deze vergadering wordt gehouden inde zaal van ons afdelingskantoor; 2e J. v.d. Heydenstraat 101, op Dinsdag 25 Juni en vangt aan om 12 uur middernacht. Wij verzoeken ook onzen betrokken leden wel aanwezig te willen zijn. DEN HAAG. Aan onze leden-loodgieters! (H. J. B.) Geruime tijd geleden hebben wij onder onze leden-loodgieters een vragenlijst uitgezet met het verzoek deze na invulling zo spoedig mogelijk bij het bestuur in te leveren. Het schijnt dat onze léden, althans velen, van mening zijn dat met het inleveren van deze vragenlijst nog wel even kan worden gewacht, wat voor ons bestuur aanleiding was deze kwestie met de vertrouwensleden van de vakgroep te bespreken. Voor zover deze op de vergadering aanwezig waren, verklaarden allen zich bereid met het bestuur al het mogelijke te doen, dat deze vragenlijsten door de loodgieters werden ingeleverd en spraken daarbij hun afkeuring uit dat nog zovelen in gebreke zijn gebleven. Het betreft hier een aantal vragen die voor de vakgroep-loodgieters van buitengewone betekenis zijn, temeer daar hier en daar opmerkingen worden gemaakt dat de naleving van het contract nog wel wat te wensen overlaat, zowel door werknemers als door werkgevers. Voor het verkrijgen van deze gegevens hebben de werkgevers hun medewerking toegezegd en zijn bereid gevonden voor iederen gezel een vragenlijst in te vullen, waardoor een dubbele contróle plaats heeft. De ingekomen gegevens zullen echter alleen waarde hebben indien zo goed als allen deze vragenlijst invullen. Indien dit zich zou bepalen tot b.v. 50 pet. van het aantal georganiseerde loodgieters, spreekt het vanzelf dat het gewenste doel niet zal worden bereikt. Wij maken de leden-loodgieters erop attent dat eventuele klachten over het niet naleven van de collectieve arbeidsovereenkomst, van welke zijde dan ook, later niet met die ernst zullen kunnen worden behandeld als nodig is. Op vergaderingen is men nogal eens geneigd er bij het bestuur op aan te dringen toch vooral de overeenkomst te doen naleven en tegen de overtreders op te treden. Dit alles is alleen mogelijk indien allen willen medewerken en hun taak begrijpen. Zolang er nog leden zijn die niet voldoen aan ons verzoek, zullen er op vergaderingen wel opmerkingen kunnen worden gèmaakt, maar dan zal het zijn goede uitwerking zeker missen. Men vraagt zich af wat er tegen kan zijn, indien door den gezel alles contractueel wordt nageleefd, om de betreffende vragenlijst in te vullen. Men krijgt dan de indruk dat er iets niet ih orde is en dat de betrokken loodgieters menen dat niet te moeten vermelden. Andere redenen kunnen er bijna niet aanwezig zijn. Wat is er tegen een vragenlijst in te vullen waarop moet worden vermeld of men vacantiezegels ontvangt, welk loon men verdient, hoe lang men in het loodgietersbedrijf werkzaam is, hoe oud men is en als men werkloos is, wie dan de laatste werkgever is geweest? Het gaat er om te kunnen vaststellen hoe over het algemeen de arbeidsvoorwaarden in het loodgietersbedrijf zijn. Wij zijn altijd van mening geweest dat zulk een pogen door de loodgieters op prijs zou worden gesteld en juist daarom is door ons voorgesteld een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden in het gehele loodgietersbedrijf in te stellen. Intussen zijn alle namen genoteerd van hen die deze lijst nog niet hebben ingeleverd en deze zullen met een bezoek aan huis vereerd worden. De nalatigen bezorgen daardoor den vertrouwensleden en het bestuur veel werk, dat voorkomen had kunnen worden indien deze hun plicht hadden begrepen. Mogen

de leden alsnog beseffen dat de vragenlijst moet worden ingevuld, dan is het daarvoor nog niet te laat en zij zullen daardoor blijk geven aan een goede regeling te willen medewerken. Bij de toezending van de contracten hebben wij een kaart ingesloten met het verzoek te pogen één lid voor onze Bond in te schrijven en als dat niet mogelijk is, de naam vaneen ongeorganiseerde aan het bestuur op te geven, waardoor dezen dan aan huis kan worden bezocht. Ook hiermede gaat het niet naar wens, want opgave van nieuwe leden hebben wij bijna niet ontvangen. Wij weten dat er vooral onder de jongeren zijn wien de noodzakelijkheid van organisatie nog moet worden bij gebracht. Het is de taak van de ouderen, den jongeren dit besef bij te brengen. Wordt dit niet gedaan, dan schieten de ouderen in hun taak tekort en verwaarlozen daarmede hun eigen belang. Men zorge er dus voor dat zo spoedig mogelijk de ongeorganiseerden in onze Bond worden gebracht! ROTTERDAM. Verslag vergadering Ledenraad. (N.C.J.L.) Op Dinsdag 4 Juni heeft de eerste vergadering van het nieuwe instituut: de ledenraad, plaats gevonden. De opkomst was uitstekend. Door den voorzitter werd een installatie-rede uitgesproken, waarvan wij het volgende memoreren. De spreker wees er op, dat de ledenraad een democratisch instituut is en de tot standkoming hiervan aan bestuur en ledenraadsleden een grote verplichting oplegt. Dit op democratische wijze in onze afdeling tot stand gekomen instituut zal zich bij het nemen van besluiten en in al zijn overige handelingen steeds moeten baseren op de statuten en reglementen en op de besluiten van de bondsinstanties. Na de vermelding van enkele gegevens die met de candidaatstelling en verkiezing verband hielden, bracht de voorzitter verder een woord van dank aan de vertrouwensleden, die niet als ledenraadsleden zijn teruggekeerd, voor de door hen verrichtte werkzaamheden, feliciteerde de aanwezigen met hun benoeming, daarbij het vertrouwen uitsprekende, dat de ledenraad inde practijk zal beantwoorden aan de gestelde verwachtingen. Daarna werden de leden B. Rijnbende, W. v.d. Gevel en N. Smits voor hun 25- jarig lidmaatschap gehuldigd. leder werd afzonderlijk door den voorzitter toegesproken en het insigne overhandigd, waarna, alvorens tot de ingekomen stukken over te gaan, de voorzitter enkele mededelingen,die betrekking hadden op de orde en de werkwijze, deed. Van de ingekomen stukken memoreren wijde volgende: Allereerst werd voorlezing gedaan de processen-verbaal van de gehouden stemming en herstemming, waarover nog enkele opmerkingen werden gemaakt en beantwoord. Van het bondsbestuur was ingekomen een rondschrijven over de actie inde verwarmingsindustrie, waaruit bleek dat een eventueel landelijk contract gebaseerd zou worden op rayon- en klasseindeling. Tot de eerste groep zouden behoren: Amersfoort (’tGooi), Amsterdam, den Haag, Haarlem en Rotterdam. Deze aangelegenheid is echter nog in overweging bij de werkgevers, van wie nog geen nader antwoord is ingekomen. Verder memoreerde de voorzitter het opnieuw afsluiten van het contract voor het loodgietersbedrijf, waarbij het noodzakelijk was geweest een ultimatum te stellen ineen aantal plaatsen, o.a. te Rotterdam, bij de leden van de r.k. loodgieters- en koperslagerspatroonsvereniging. Dit heeft tot gevolg gehad, dat met deze organisatie het contract op dezelfde voorwaarden is afgesloten als met de B.L.F.N. Van het bondsbestuur was ingekomen een opwekking om propaganda te maken voor het maandblad „Onze Gids”. Abonnementsprijs ƒ I. per jaar, te voldoen met ƒ 0.25 per kwartaal bij vooruitbetaling. Verder de mededeling dat vier leden waren geroyeerd wegens lidmaatschap van of propaganda maken voor de N.S.B. en een circulaire waarin uitdrukkelijk de aandacht van de afdelingen gevestigd wordt op het feit dat het lidmaatschap van de Bond ook niet verenigbaar is met dat van communistische verenigingen. Ten slotte mededelingen omtrent uitkering aan werkloze jonge leden en uitvoerige mededelingen over het pinksterkamp voor jeugdleden te Huizen. Diverse vragen werden omtrent het bovenstaande gedaan, o.m. of, waar de verwarmingsindustrie niet met name is genoemd als te behoren tot de bedrijven

waarin geen buitenlanders mogen werken, dit bedrijf soms van de verbodsbepalingen uitgeschakeld is. Over de propaganda onder de jeugdige metaalbewerkers werd ook uitvoerig gediscussieerd. Van de ingekomen stukken van de Rotterdamse Bestuurdersbond vermelden wij het volgende: Aan B. & W. van Rotterdam en Hillegersberg zijn adressen gezonden in verband met de werkloosheidsbemoeiing, benevens mededelingen omtrent de stappen door het N.V.V. gedaan inzake aftrek op de steun van pensioen, invaliditeits- en ongevallenrente. Mededeling dat het crisiscomité dit jaar een tweede verstrekking zal geven. Verder een uitvoerige circulaire van het bureau voor arbeidsrecht omtrent belasting en onderhoudsplicht, terwijl ten slotte mededelingen werden gedaan overeen gehouden cursusvergadering met Lindeman, bestuurder van het N.V.V., als spreker over de Scandinavische welvaartspolitiek en over het Mei-feest, dat inmiddels weer achter de rug is. Bij de discussie, die naar aanleiding van bovenvermelde mededelingen ontstond, kwam o:m. tot uitdrukking, dat de wijze waarop in 1934 de Meidag gevierd was, meer aanbeveling verdiende dan die van dit jaar. Omtrent de circulaire over belasting en onderhoudsplicht werden verschillende vragen gesteld. Verder vond er een geanimeerde discussie plaats. Bij de mededelingen gaf de voorzitter allereerst een overzicht van de belangrijkste zaken die op de vergadering van de bondsraad op 16 Maart aan de orde zijn geweest. Over de plaatselijke acties werd medegedeeld, dat de besprekingen met de georganiseerde werkgevers inde electrotechnische industrie omtrent vernieuwing van het collectief contract beëindigd zijn en de leden-electriciens binnenkort hierover ter vergadering zullen worden opgeroepen. Ook met de Scheepswerf- en Machinefabriek „Waalhaven” v/h Lith en Madern is weer een collectieve arbeidsovereenkomst afgesloten. Daarna werd door den voorzitter een uiteenzetting gegeven omtrent de omstandigheden die verband hielden met de bouw van de tankschepen en de hiermede gepaard gaande loonsverlaging. Na uitvoerige beantwoording van de vele vragen en bemerkingen die over deze zaak waren gemaakt, werd na de rondvraag de vergadering te circa half twaalf gesloten. * * * (N. C. J. L.) Wij vestigen hierdoor de aandacht van onze leden, die belangstelling hebben voor esperanto, op onderstaande mededeling, die wij ontvingen van onze groep metaalbewerkers-esperantisten. De opwekking om aan het werk van deze groep deel te nemen, ondersteunen wij gaarne. Waarde makkers, Nu alle esperanto-cursussen, welke deze winter zijn gegeven, weer tot het verleden behoren, zal zich aan velen uwer de vraag hebben opgedrongen: „Wat doe ik nu verder?” De meesten uwer zullen deze kwestie wel hebben opgelost door zich aan te melden als lid van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten, om op die manier het verband met de esperantobeweging te behouden en het geleerde te kunnen voltooien. Anderen daarentegen zullen dit om een of andere reden, vaak ook zonder motief, hebben nagelaten. Dat dit echter een zeer grote fout is en vrijwel al hetgeen men reeds leerde, waardeloos maakt, is voor ieder begrijpelijk. Zij, die zich nog niet aansloten, brengen wij het volgende onder de aandacht. Het vorige jaar is hier in Rotterdam opgericht een vereniging van metaalbewerkers-esperantisten, met het doel het esperanto nader te brengen aan de leden van onze Bond, dus om de propaganda voor esperanto op de beste manier te kunnen voeren onder de moderngeorganiseerde metaalbewerkers. Nu is het een feit dat men dagelijks nieuwe metaalbewerkers-esperantisten ziet, doch zij helaas schijnbaar niets gevoelen voor aansluiting bij hun eigen organisatie. Dat is zeer taetreurenswaardig, om meer dan één reden. Ten eerste belemmert het onze groei en propaganda, en ten tweede mist men hierdoor de gelegenheid gebruik te kunnen maken van onze conversatie-avonden en vervolg-cursussen, welke worden gehouden onder leiding van één der allerbeste leerkrachten in Rotterdam. Hierbij zij nog opgemerkt, dat onze seksio is aangesloten bij de Fed. van Arb.

Esperantisten, zodat onze leden ten volle deel uitmaken van het grote geheel. Daarom, vrienden, overdenkt hetgeen wij hierboven schreven, talmt niet langer, doch wordt lid van de „Unuigo de Metalistaj Esperantistoj”. Meldt u aan de volgende adressen! P. de Munck, Betje Wolfstraat 2b. C. A. v.d. Velden, conciërge kantoor Met. Bond. * * * Van de Nederlandse Arbeiders Sportbond, district Rotterdam, ontvingen wij het verzoek, onderstaand bericht ter kennis van onze leden te willen brengen, waaraan wij bij deze voldoen. Maas-Schelde-Sportf eesten. De N.A.5.8., district Rotterdam, houdt dit jaar de reeds tot traditie geworden Maas-Schelde-Sportf eesten. Twee jaar terug werden deze eveneens te Rotterdam gehouden, terwijl het vorig jaar de Rotterdamse Sportbonders een schitterende ontvangst kregen van de moderne arbeidersbeweging en de rode sport-organisatie in het gouw Antwerpen. Dit jaar komen de Belgen wederom naar Rotterdam en zullen op Zaterdag 13 en Zondag 14 Juli de sportfeésten plaatsvinden. Het programma is zeer alzijdig samengesteld en geeft elk wat wils. Zo zullen er op Zaterdagmiddag turnwedstrijden plaatsvinden, op Zaterdagavond een feestavond worden gehouden, waaraan medewerken de Belgen, de Rotterdamse turn- en rythmische dansgroep, terwijl medewerking hebben toegezegd „De stem des volks” en de R.A.O.V. Op Zondag zullen er ’s morgens tussen de Belgen en Rotterdammers wedstrijden plaats vinden in athletiek, korfbal, handbal en voetbal. Daarna zal, bij gunstige beschikking van het college van B. en W., een korte optocht worden gehouden, terwijl bij terugkomst op de velden de massaturn-oefeningen worden gegeven. Reeds thans doen wij een beroep op de Rotterdamse arbeiders en arbeidersvrouwen van de modernue arbeidersbeweging, om op deze dagen blijk van belangstelling te geven. ♦ * * Jeugdgroep. (L. J. Sn.) Nu het pinksterfeest weer achter de rug is, gaan we weer fris van de lever aan het werk voor de bijeenkomsten van de a.s. winter. De repetitie’s zullen weer voortgezet worden. Let op nadere berichten. Het meest urgente is nu echter de landdag welke de 30ste Juni in Dordrecht gehouden wordt. Daar nemen we natuurlijk allen aan deel. De deelnemerskosten è, ƒ 0.40 kunnen geen bezwaar zijn. Alleen voor diegenen die met de trein gaan, komen hierbij nog de reiskosten, + ƒ 0.40. Denkt er om, dat als je een kaart koopt, je tegelijkertijd naam en adres opgeeft, dan wordt nader bericht die dag betreffende. Zij die een diploma en verbanddoos van de E.H.8.0. hebben en die dag hun medewerking willen verlenen, geven dit onmiddellijk op. Eveneens zij die genegen zijn om die dag als fietsenreparateur op te treden. Spoedige opgave wordt op prijs gesteld. Alle opgaven of inlichtingen bij L. J. Snelleman, Rozegaarde 30 of Hofdijk 66. 22 en 23 Juni kamperen in Oostvoorne. IJMUIDEN. (W. C. de B.) Wij delen onzen leden mede, dat de bode inde week van 6—13 Juli met vacantie is, zodat onze leden aangeraden worden de contributie een week vooruit te betalen, of anders de contributie over die week in het zegelboekje te leggen. Hierdoor voorkomt U contributieschuld. ZEIST. (Bestuur.) Na de ledenvergadering was ér over gepraat en nu wilde oud en jong wel eens weten of de plannen al gereed waren en wanneer we met onze kinderen op stap gingen. En zo werd het ons wel duidelijk, alhoewel de kosten niet mis zouden zijn, dat wij er niet meer af konden. Na veel onderhandelen konden we gelukkig aan de jongens en meisjes de tijding sturen: „houdt je gereed, we gaan 2e pinksterdag naar Ouwehand’s Dierenpark te Rhenen!” Makkers, wat een fijn gezicht was dat die 52 paar stralende ogen toen hét grote ogenblik van vertrek was aangekomen! Eerst moest er nog een foto genomen worden en toen gingen we er onder luid gejubel vandoor. De chauffeurs hadden opdracht: veiligheid boven alles en dus ging het met een matig vaartje naar Rhenen. Alles wat wij passeerden werd met armgezwaai en kreten van vreugde begroet