UIT DE AFDELINGEN ALKMAAR. Uitbetaling werklozen. (M. C.) Op onze laatst gehouden ledenvergadering is besloten om de uitbetaling der werklozen voortaan te doen geschieden in ons „Eigen gebouw” hoek Koningsweg. Als datum van ingang heeft het bestuur hiervoor vastgesteld Zaterdag 7 September a.s. De uitbetaling zal een uur later geschieden n.l. van 4—5 uur, We vertrouwen dat de leden hiervan goede nota zullen nemen. AMSTERDAM. Rembrandt-tentoonstelling. (v. Z;) Zoals ook reeds inde dagbladen j is vermeld, wordt er heden een tentoonstelling gehouden in het Rijksmuseum van de werken van Rembrandt. De werken van dezen grootsten schilder aller tijden zijn over de gehele wereld verspreid en het is gelukt daarvan nu een ver- j zameling bijeen te brengen, doordat de eigenaars in verschillende landen hun doeken tijdelijk hebben beschikbaar gesteld. De gewone toegangsprijzen zijn dan ook hoog, n.l. 50 cents en één gulden. Het is echter gelukt voor vakbondsleden een belangrijke reductie te verkrijgen, zodat voor hen de prijs is gesteld op 25 cents per persoon. Op vertoon van zijn I vakbondsdiploma (bondsboekje) kan men ten hoogste 4 toegangsbewijzen ontvan- 1 gen. Deze tentoonstelling is geopend ’s avonds van 8 tot 10 uur. leder kan dus van deze aanbieding gebruik maken. Wij vertrouwen dan ook, dat velen onzer leden deze bijzondere gelegenheid, om kennis te maken met het werk van Rembrandt, I zullen benutten, ENSCHEDE. (G. H.) Evenals andere jaren houdt de vereniging „Zonnestraal” ook dit jaar weer een collecte-dag. Het plaatselijk comité „Zonnestraal” heeft de datum hiervan vastgesteld op Zaterdag 7 September, Leden van onze afdeling en hun huisgenoten, die medewerking aan dit goede werk willen verlenen, kunnen zich bij ’t bestuur opgeven. GRONINGEN. In memoriam. (W.H.S.) Op Zaterdag 17 dezer al vroeg inde morgen ontvingen wij telefonisch de ontzettende mededeling, dat onze mede- I strijder R. A. Overdiep, de rayondirecteur tevens redactie-chef van „Het Volksblad voor Groningen en Drente” was overleden. Sedert Dinsdag vreesden wij dit bericht te ontvangen. Overdiep was namelijk op Maandag 12 dezer met een zeer ernstige bloedvergiftiging inde hals in het Diaconessenhuis opgenomen en de volgende dag was alle hoop op herstel reeds de bodem ingeslagen. Overdiep was een persoonlijkheid met een diepe socialistische overtuiging en veel Werkkracht. Hij gaf zich aan het nog jonge bedrijf van onze Arbeiderspers met een liefde en een overgave alleen mogelijk bij hen, die gedragen en geïnspireerd worden dooreen vurig idealisme. Vanaf de eerste dag dat hij aan het hoofd van de krant stond, heeft hij er naar gestreefd de belangen van de vakbeweging door middel van de pers te dienen. De werklozenzorg had zijn volle belangstelling en wij konden altijd rekenen op zijn volle medewerking in onze strijd voor goede werklozenzorg. Maar ook inde engere kring der vakbeweging, inde afdelingsvergaderingen verleende hij ondanks zijn drukke werkkring gaarne alle medewerking, om het inzicht der leden ten opzichte van het maatschappelijk gebeuren te verruimen. Ook ineen onzer afdelingSverga- I deringen heeft hij met veel overtuiging en goed geargumenteerd het belang vaneen sterke socialistische pers voor de vakbewe- I ging geschetst en zeer zeker maakte zijn betoog grote Indruk. Dit optreden van Overdiep inde kringen der vakbeweging was bij hem echter niet alleen een dienen van de belangen van de pers, daar hetgeen zich inde vakbeweging I afspeelde altijd zijn volle aandacht had en de bladen der diverse organisaties werden altijd met veel interesse door hem gelezen. I Helaas, Rienk Ate Overdiep is inde kracht van zijn leven, hij moest nog 39 jaar worden, van ons heengegaan. De moderne arbeidersbeweging verliest in hem een geharnast strijder en zij die, uit de aard yan hun werken inde beweging, '

meer van nabij met hem in aanraking kwamen, een trouwe kameraad. Ontstellend is echter de slag voor zijn vrouw en drie kinderen. Moge het hen echter een troost zijn, dat zo velen met hen medévoelen en dat de nagedachtenis aan hun man en vader inde harten van duizenden levendig zal blijven. pv. Dat hij ruste in vrede. i * * * : v t!‘ _ , >:.1: ii-i De directeur der gemeentelijke gasfar briek verzoekt ons onder de aandacht van de daartoe in aanmerking komende leden te brengen, dat binnenkort de aangifte voor de nieuwe cursus voor gas- en waterfitters Weer zal worden opengesteld. Aan de opleiding is thans een afzonderlijke leerkracht verbonden voor de afdeling waterfitterij, zodat het bezit vaneen einddiploma van deze cursus nog meer dan in vorige jaren een goede aanbeveling is bij het zoeken van werk ook inde waterfitterij. Zowel Inde stad als daarbuiten bijvoorbeeld in Haren, waar in September waarschijnlijk reeds gas zal worden geleverd moeten de werken worden uitgevoerd door erkende fitters; het spreekt Vanzelf, dat het diploma van de 3-jarige cursus aan de Ambachtsschool een flinke voorsprong geeft aan de bezitters. De juiste data van aangifte zullen inde plaatselijke pers per advertentie bekend gemaakt worden. Geeft u tijdig op aan de Ambachtsschool. HAARLEM. (C. v.d. W.) Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling vroeg ons onzen leden nog eens te wijzen op het feit, dat de inschrijving voor de arbeidersavondschool en de kaderschool geopend is. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, want het is vooral voor onze jongere leden van belang, dat ze weten wat hier geboden wordt. Op de arbeidersavondschool haalt men zijn lager onderwijs nog eens duchtig op. Rekenen, taal, lezen en schrijven vormen naast de algemene geschiedenis de hoofdschotel. De kaderschool is meer geschikt voor de leerlingen, die de arbeidersavondschool met goed gevolg doorlopen hebben. Het is trouwens gebleken, dat een groot aantal leerlingen der arbeidersavondschool de lessen op de kaderschool zijn gaan volgen, wel een bewijs dat men al etende trek krijgt. Geen wonder, want wij leven weer ineen tijd van achteruitgang en dus van stijgende belangstelling voor het bestuur van stad en land. De tinnegieters inde politiek merken deze belangstelling op en beginnen te razen tegen alles wat een richting heeft gekozen. Daarbij gebruikt men middelen, die meestal weinig om het lijf hebben, doch de ongeschoolden nogal muzikaal inde oren klinken. In zulk een tijd is helder inzicht nodig. Helder inzicht verkregen door opgedane kennis. Het Instituut stelt u daarvoor in de gelegenheid, maakt er dus gebruik van. ROTTERDAM. (N. C. J. L.) In aansluiting op ons bericht in „De Metaalbewerker” van 27 Juli j.1., Inzake de tweede verstrekking door het crisis-comité, brengen wij hierdoor ter kennis van alle werkloze leden, dus ongeacht of zij wel of geen uitkering ontvangen, dat voor verdere aanvragen de volgende data zijn vastgesteld. Op 27 Augustus zij wier naam begint met de letter N. Op 3 September zij wier naam begint met de letter O. Op 10 September zij wier naam begint met de letter P. Op 17 September zij wier naam begint met de letter R. Op 24 September zij wier naam begint met de letter S. De commissie houdt zitting voor de Rechter Maasoever ineen lokaal van het gebouw Hofdijk 66 en voor de Linker Maasoever in het lokaal Jacominastraat 25, ’s middags tussen 2 en 3 uur. * * * (J. L.) Ledenraads- en vertrouwensleden welke nog R.V.S.-loten in hun bezit heb-* ben, worden verzocht deze zo spoedig mogelijk in te leveren. Zij dié loten verkocht doch nog niet afgerekend hebben, verzoen, ken wij eveneens dit zo gauw mogelijk; te willen doen. ,.fr . i UTRECHT. u ni Jaarvergadering. (G.) Inde Woensdag 14 Augustuk gehouden ledenvergadering werd het jaarverslag van den secretaris en penhingmeester behandeld en met algemene stemmen goedgekeurd. Het beleid van het bestuur werd eveneens goedgekeurd. , De aftredende bestuurders A. de Jong,

K. Perk, M. Schaafsma en J. H. Wiegerinck werden bij acclamatie herkozen. Tot, leden van de contröle-commissie werdep gekozen J. Hesse en W. J. Perrenet,. zodat deze thans bestaat uit de genoemden en G. A. v. Mechelen. Bij de rondvraag ontstond een prettige discussie over de vraag of het wenselijk is opi veel aandacht te besteden aan de lasterlijke schrijverij over ons. Algemeen onderschreef men het standpunt dat het verstandig zou zijn om den schrijver niet al te ernstig te nemen. Ten slotte stelde men nog eens vast, dat ten opzichte van propaganda voor dictatuur van welke richting ook resoluut opgétreden dient te worden, daar dictatuur een vijand van de moderne arbeidersbeweging is. * * * Jaarverslag. (G.) Uit het thans verschenen verslag over 1933—1934 van de afdeling Utrecht willen wij enige cijfers en feiten releveren. Bedroeg op 1 Januari 1933 het ledental 2.009, op 1 Januari 1934 was dit 2.037 én op 1 Januari 1935 1.988. De aanwas van nieuwe leden, die in 1931 nog 130 bedroeg, was inde jaren 1932 en 1933 resp. 45 en 26 en kwam in 1934 tot stilstand. In dat jaar daalde het ledental met 49. Eerst in het 5e jaar van deze zeer hardnekkige crisis hebben de omstandigheden dus een ongunstige invloed gehad op ons ledental. Hoeveel nieuwe leden wij inschreven en waar de afgeschreven leden inde verslagperiode bleven, blijkt uit de volgende tabellen: 1933: Verlies: Bedankt of geroyeerd 129 Naar andere afdelingen 20 Naar andere organisaties bij het N.V.V. aangesloten 37 Naar r.k. organisaties 2 Naar chr. organisaties 6 Naar neutrale organisaties 1 Naar het buitenland 2 Overleden 3 Netto winst 26 . 235 Winst: . Nieuwe léden 140 .iVan andere afdélingèn 62 Van andere organisaties bij het N.V.V. aangesloten 9 Van r.k. organisaties 5 Van chr. organisaties 11 Naar neutrale organisaties 2 Hersteld lidmaatschap 6 235 1934: Verlies: Bedankt of geroyeerd i3o Naar andere afdelingen 65 Naar andere organisaties bij het N.V.V. aangesloten 36 Naar r.k. organisaties 7 Naar chr. organisaties 9 Naar neutrale organisaties 3 Naar hét buitenland g Overleden of invalide 9 267 Winst: Nieuwe leden 124 Van andere afdelingen 53 Van andere organisaties bij het N.V.V. aangesloten 19 Van r.k. organisaties 7 Van chr. organisaties 2 Van de Federatie 2 Hersteld lidmaatschap ll Nette verlies 49 267 Inde samenstelling van het bestuur kwam geen noemenswaardige verandering. Alleen J. J. Net moest wegens verandering van werkkring onze organisatie verlaten en werd vervangen door M. Schaafsma. Voorts werd A. de Jong 2e secrearis in plaats van ;■ Pagie. ->■ Mn het eind van de verslagperiode was den samenstelling van het bestuur als volgt: Ni A. Zachte, voorzitter; W. F. J. Breurken, 2e voorzitter; M. J. Goedée, A. de Jong, 2e secretaris; K. Perk, 2e penningmeester; W. P. gpe.khoff, J. W. A. Pagie, M. Schaafsma en j. H- Wiegerinck, leden. Niet zozeer ter geruststelling van Zimmerman c.s., maar volgens reglementair voorschrift werden de boeken en verdere bescheiden van de afdeling elke 3 maanden nagezien dooreen contróle-commissie, welke aan het eind van de .verslagperiode

bestond uit de leden: G. A. van Mechelen, Chr. Wilkes en R. Wijsman. Ter aanvulling zij vermeld, dat de contróle-commissie steeds de boekhouding in orde bevond en daar ineen rapport aan het bestuur melding van maakte. Kon tot aan het congres van 1934 de afdeling Utrecht 2 vertegenwoordigers in de bondsraad aanwijzen, na het congres werd dit beperkt tot 1 en werd als zodanig aangewezen de afdelingsvoorzitter N. A. Zachte en als plaatsvervanger W. F. J. Breurken. Inde verslagperiode werden gehouden: 49 bestuursvergaderingen, 3 vergaderingen met vertrouwensleden, 28 personeel-ledenvergaderingen, 4 algemene ledenvergaderingen en 8 bijeenkomsten van de contröi»- commissie, waarbij steeds de 2e penningmeester mede aanwezig was. Inde personeelsformatie kwam geen verandering; met voldoening gewagen wij van dè volle medewerking van het personeel, dat zeer dikwijls bijgestaan is door enige bestuurders en leden. Dat alles iedere week op tijd in orde was, vooral voor de werklozen, wordt door ons ten zeerste op prijs gesteld; het dwingt ook vertrouwen af bij de overheidsinstellingen en vergemakkelijkt op meer dan één wijze ons werk. De jeugdcommissie, bestaande uit; W. P. Boekhoff, A. de Jong en M. Schaafsma, bijgestaan door enige jeugdleden, verzorgt het jeugdwerk; dit vormt een probleem, dat niet zo gemakkelijk is en niet altijd die waardering ondervindt zowel van jong als oud, waar het toch zeker aanspraak op kan maken. Hoe groot de werkloosheid in onze afdeling was, en wat er aan de werklozen uitgekeérd wérd, vinden wij uitvoerig in het verslag vermeld. Wij volstaan met het weergeven van de totaalcijfers. In 1933 hadden wij gemiddeld 839 geheel en 37 gedeeltelijk werklozen, Uitgekeerd werd aan bondswerklozenuitkering ƒ 70.630.38, aan gemeentesteun ƒ 346.403.67 en aan steun van Maatschappelijk Hulpbetoon ƒ 15.138.22, totaal ƒ432.172.27. In 1934 was het gemiddeld aantal werklozen 823 en 34 gedeeltelijk werklozen. De bondsuitkering bedroeg ƒ92.477.53, de gemeentesteun ƒ 285.617.56 en de steun van M.H. ƒ 14.739.90, totaal ƒ392.834.99. Hieronder volgen enkele gegevens over de gemiddelde zegelopbrengst: 1933. In totaal werden verkocht 96.630 zegels, waarvan 37.646 E-zegels. De totale contrtbutie-opbrengst was ƒ 68.324.70, de opbrengst der E-zegels was ƒ 18.823.—, zodat de leden, die in het bedrijf Werkzaam waren, ƒ 49.501.70 betaalden voor 58.713 zegels. Dit geeft een gemiddelde opbrengst per zegel van 84.3 cent. 1934. In totaal werden verkocht 98.403 zegels, waarvan 36.730 E-zegels met een opbrengst van ƒ 18.365.—. De totale contributie-opbrengst was ƒ 69.356.50. De z.g. „werk-zegels” (in totaal 61.673) brachten op ƒ 50.991.50. Dat was per zegel 82.6 cent (1933 84.3 cent). Uit de gemiddelde zegelopbrengst blijkt duidelijk de daling van de lonen. In 1932 was de opbrengst nog 86 cent en in 1934 nog maar 82.6 cent. Eveneens is in het verslag een uitgebreid financieel overzicht over de jaren 1933 en 1934 opgenomen. Wij volstaan met te vermelden, dat in 1933 de staat van Inkomsten en uitgaven aangeeft een bedrag van ƒ579.857,28 en in 1934 ƒ 539.914.37. De balans wijst op 31 December 1934 een bezit aan van ƒ 7.739.59, Voor het Fonds van Maatschappelijk Werk, waaraan zo goed als alle leden 2 cent per week betalen, geeft de staat van inkomsten en uitgaven een bedrag aan van ƒ2.395.61 in 1933 en ƒ 2.159.85 in 1934. Voor het fonds wijst de balans een bezit aan op 31 December 1934 van ƒ 2.705.06. In Juni 1933 bestond dit Fonds 10 jaar en in die 10 jaar is het gegroeid tot iets onmisbaars. Van het aanvankelijk kleine aantal leden, dat de wekelijkse bijdrage van 2 cent betaalde, zijn we gestegen tot het gehele ledental van de afdeling. -Een zeer enkele uitzondering daargelaten. In deze periode van ongekende ellende is het dikwijls mogelijk om hulp te bieden aan leden, die in directe nood verkeren en van andere zijde niet geholpen kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat niet in alle gevallen, waarin hulp gevraagd wordt, kan worden geholpen. Hiertoe strekken de financiën niet en dit is ook niet de opzet geweest; we mogen niet de taak overnemen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Van de vele aanvragen om steun, die het afdelingsbestuur kreeg te behandelen, zijn er afgewezen, omdat langs andere weg in deze gevallen kon en moest worden voorzien. Met bovenstaande mededelingen willen wij volstaan. Voor hen, die alsnog prijs stellen op een volledig verslag, delen we mee, dat nog een aantal exemplaren op het kantoor disponibel is.