moeilijke tijd, vooral omdat die strijd gepaard ging met vele persoonlijke beledigingen. Je hebt echter nimmer versaagd en altijd trouw volgehouden. Een enkel persoonlijk woord zij mij vergund, zegt spr. Peter, je bent inde Bond altijd een figuur van betekenis geweest, waarvan mij dikwijls heeft gespeten, dat je je welversneden pen niet meer hebt gebruikt dan geschiedde. Als ik de vroegere brochures van de Bond nog eens nalas, als dat door het bondswerk nodig was, brochures, de meeste door jou geschreven, heb ik altijd het hoge peil waarop deze brochures staan, gewaardeerd. Zij tonen, dat jij voortreffelijk de pen weet te hanteren. De enige critiek die ik in deze heb, is, dat jij van deze gave niet meer gebruik hebt gemaakt. Je bent vooral voorzitter geweest, voorzitter in de kleinere vergaderingen van het bondsbestuur, voorzitter van de bondsraad, van het congres. Maar ook van conferenties, waarin wij met de werkgevers van allerlei slag moesten onderhandelen en daar ben je steeds een voortreffelijk onderhandelaar gebleken. Vander Houven schreef eens over je scherp verstand waarvan de Bond altijd heeft geprofiteerd. Dat onderschrijf ik ten volle en ik weet te spreken uit naam van hel ganse bondsbestuur, van alle aanwezigen hier en van de gehele Bond, als ik dat doe en je daarvoor dank zeg. Er zijn vele nieuwe leden inde laatste jaren tot ons gekomen, die jou persoonlijk niet kennen. Maar toch weten ze wel zoveel van jou en je werk, dat zij allen met mijn woorden zullen instemmen, Er is nu voor jou in dit congres een opvolger aangewezen. De organisatie, mede door jouw werk opgebouwd en groot geworden, heeft de storm der tijden, de perioden van hoog- en laagconjunctuur, op prachtige wijze doorstaan. Na de jaren van zware crisis is de organisatie echter volkomen gaaf gebleven, mede door jouw leiding en er is'een groot verschil als wij jouw afscheid vergelijken met andere figuren uit de metaalbewerkerswereld, die vóór jou zijn heengegaan. Spr. denkt hierbij b.v. aan Hooze van de federatie. Hij en gij, die vroeger tot de arbeidersklasse gingen, hij met de syndicalistische, jij met de moderne vakbewegingsprincipes, laat de verscheiden organisaties geheel anders achter. De ene ging heen, toen de organisatie een wrak was, jij weet, dat je een bond achterlaat, die wel niet alles heeft bereikt wat je graag had willen bereiken, maar die groot is en sterk, mede door jouw levenswerk, waarvan de Bono nog jaren de vruchten zal plukken. Peter, deze woorden moesten mij van het hart. Ik heb het vertrouwen, zegt spr., dat jij met je vitaliteit nu geen rust gaat nemen, zoals men van een gepensionneerde verwacht. Jij zelf zult wel de wegen vinden, waaruit blijkt, dat jij je nog niet laat indelen bij de ouderdoms-invaliden. Wij spreken dit alles uit op dit congres, hoewel er nog wel een andere gelegenheid zal komen om definitief afscheid te nemen. Maar als wij dit hier zeggen, doen wij dat in het vertrouwen, dat wij jou nog vele keren op onze latere bondscongressen als gast, lichamelijk en geestelijk inde allerbeste welstand, zullen ontmoeten. (Langdurige b ij va 1). Perner (Tsjecho-Slowakije) dankt namens de buitenlandse gasten voor de hartelijke ontvangst in Nederland. Wij hebben, zegt spr., aan uw congres met stijgende belangstelling deelgenomen. Wij leefden meê met u inde gevoerde beraadslagingen, wij namen met vreugde kennis van de goede stand van zaken in uw Bond. De overige buitenlandse gasten hebben mij opgedragen u te zeggen, dat wij allen dankbaar zijn voor de dagen die wij in uw midden hebben mogen doorbrengen. Gij hebt gezorgd, dat in uw Bond volkomen eenheid en geslotenheid heerst. Wij hebben vernomen, dat gij ook internationaal ernstig aan de strijd der arbeidersklasse deelneemt. Vooral het ernstige en waardige debat over het Plan van de Arbeid had onze bewondering en wij scheiden met de overtuiging, dat gij allen door uw Bond verder zult strijden voor het bereiken vaneen beter en zorgenvrij bestaan voor de arbeidersklasse. (Luid applaus). Kaars (Den Haag) zal na de rede van Van den Born bij het afscheid van den voorzitter niet veel meer zeggen. Namens het gehele congres en alle bondsleden sluit spr. zich aan bij wat Van den Born Danz heeft toegevoegd en dat wij namens alle leden Danz danken voor alles wat hij deed in het belang van de Bond en zijn leden. (Luidapplaus). Visser (Schiedam) merkt op, dat het mooiste deel van het congres voor hem is de inleiding en het debat over het Plan van de Arbeid. Kunnen wij, vraagt spr., deze discussie niet op andere wijze voortzetten? Spr. meent, dat dit mogelijk is als zij, die omtrent het Plan wat te zeggen hebben, daarvan in „De Metaalbewerker” blijk geven. Zij kunnen daarin vragen stellen over wat nog niet duidelijk is en spr. hoopt, dat ir. Vos bereid zal wezen, deze vragen dan in het vakblad te beantwoorden. Spr hoopt, dat deze mogelijkheid in vervulling zal gaan. Spelden brink (Arnhem) spreekt nog over de grensregeling met de Ned. Vereniging van Fabrieksarbeiders, die de afdeling veel last bezorgt. Het is bij ons zó gesteld, zegt spr., dat het bestuur van de fabrieksarbeiders het niet nodig acht ons zelfs maar kennis te geven van onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden, die zij eventueel met de directie van de Kunstzijdefabriek voert, hoewel daarbij vele leden van de afdeling van de Metaalbewerkersbond betrokken zijn. Kan daarin geen verandering komen? De voorzitter Danz stelt het op prijs, zijn eigenlijk afscheid van de Bond tot het allerlaatste moment uitte kunnen stellen, maar moet, in antwoord op de woorden van Van den Born, hier toch wat zeggen. Van den Born, zegt spr., heeft mijn doopceel gelicht en gereleveerd wat ik heb gedaan. Daarvan zal spr. niet veel zeggen. Maar het is een feit, dat spr. een zeer groot aantal jaren met grote voldoening in en voor de Bond heeft mogen werken. Spr. heeft er geen ogenblik spijt van zijn bescheiden krachten in dienst van de Bond gesteld te hebben. Hij heeft getracht van de organisatie wat te maken In 1900 betekende de Bond nog niet veel. De leden waren het lang niet met elkaar eens. Er waren meningsverschillen van allerlei aard. Pas toen de splitsing zich voltrokken had, kon ernstige arbeid voor de Bond verricht worden. Van den Born doelde daar reeds op toen hij de naam van Hooze noemde. De geschiedenis bewijst, dat spr. en niet Hooze het het bij het rechte eind had. Strubbelingen zijn nooit aangenaam, maar het was in die dagen noodzakelijk dat zij werden uitgevochten. Spr. zegt met de Bond te zijn opgegroeid. Spr. stelde zijn bescheiden krachten in dienst van de Bond en heeft in en door zijn werk heel wat ervaring en kennis opgedaan. Als spr. thans allerlei functies, door Van den Born opgesomd, vervult, dan heeft spr. dat te danken aan de Bond, die hem daartoe inde gelegenheid stelde. Een belangrijk moment in spr.’s leven was, toen hij zich. door zijn benoeming tot bezoldigd bestuurder, geheel aan de arbeidersbeweging wijden kon.

Dat gaf inhoud aan mijn leven, zegt spr. en stelde' mij in staat mijn kennis en gaven in ’t belang van de Bond aan te wenden. Een redenaar ben ik nooit geweest, zegt spr. Ik kan mijn woord doen, maar heb nooit gepoogd een ~redenaar” te worden. Men kan nu eenmaal niet alles zijn en doen. Ik heb gewerkt op mijn wijze en over het resultaat heb ik geen spijt. Als ik mijn werk voor de Bond goed heb kunne doen, is dat mede te danken aan mijn medewerke in het bondsbestuur, inde afdelingsbesturen en o derde leden, die mij allen en bij voortduring gro . vertrouwen hebben geschonken. Hartelijk dank daa voor aan allen. Spr. hoopt, als hij straks gepensionneerd zal zij dat hij dan nog dikwijls inde gelegenheid zal zi, n het bondscongres bij te wonen en als het hem g geven is, zal hij ook inde toekomst voor de Bon blijven werken. Van den Born zei, dat ik niet genoe gebruik heb gemaakt van mijn pen. Als dat zo komt dat omdat ander werk mij in beslag nan Wat ik deed, wilde ik goed doen en ik zal nu mi schien de tijd vinden om schriftelijk voor de Bon te werken. Als dat mogelijk is, is spr. gaarne berei het te doen. Over de pensionnering verheug ik mij niet. I heb zelf meegewerkt om de bepalingen in het leve te roepen, welke mij nu tot uittreden nopen. Ik ve heug mij, dat ik uittreed op een tijdstip, dat ce Bond volkomen gezond is en als spr. van de Bon afscheid heeft genomen, blijft er voor hem toch no wel werk over in ’t belang van de arbeidersklass Spr. hoopt, dat het de Bond inde toekomst verde goed zal mogen gaan en dat de nieuwe voorzitte hetzelfde vertrouwen en de medewerking zal ver werven, die spr. heeft genoten. Üan behoeven w voor de toekomst van de organisatie niet te vrezen Wij leven in zeer moeilijke tijden en moeten on best doen daar gezamenlijk doorheen te komen, op dat de Bond in betere tijd des te beter zijn taa zal kunnen vervullen. Onze organisatie mag gezie worden. Zij heeft invloed, ook in andere kringen dan de onze. Laat ons tezamen zorgen, dat dit z blijft. Ten slotte, mijn hartelijke dank en tot weerziens (Applaus). De voorzitter: De agenda is thans afgehan deld. Er is een belangrijk stuk werk verricht tot ver sterking van de Bond. Met frisse moed gaan wij ver der werken aan onze taak en de verwezenlijking van onze idealen. Dank aan allen die meegewerkt hebben om he congres te doen slagen, ook aan den vertegenwoor diger van „De Arbeiderspers” en onzen verslaggevei Voorts dank aan de buitenlandse gasten voor hun aanwezigheid tot het einde van het congres en de sympathieke woorden, namens hen gesproken. Ik hoop, dat gij onze groeten overbrengen zult aan de kameraden van de landen, waarheen gij thans terug keert. Wij onzerzijds beloven u, dat wij ook op in ternationaal terrein onze plicht ten volle zullen doen. Hiermede is dan het congres geëindigd. Allen een goede reis en aangename thuiskomst. (Luid ap p 1 a u s) UIT DE AFDELINGENAMSTERDAM Brandstoffen van „Samenwerking”. (J. H.) De prijzen voor brandstoffen van de Coöperatie „Samenwerking” zijn vanaf 2 Juli tot 13 September 1936 als volgt: Wilhelmina Anthraciet: I 50/80 ƒ 1.85 per H.L. II 30/50 „1.95 „ „ UI 20/30 „2.10 „ „ IV 12/20 „1.80 „ „ Belgische Anthraciet (Iste kwaliteit). II 30/50 ƒ 2.15 per H.L. 111 20/30 „2.35 „ IV 12/20 „1.95 „ „ Engelse Anthraciet Gross Hands (le soort). II 30/50 ƒ 2.60 per 75 K.G. 111 20/30 „2.80 „ 75 „ IV 12/20 „2.10 „ 75 „ Engelse Anthraciet (2e soort). II 30/50 ƒ 2.40 per 75 K.G. UI 20/30 ,2.60 „ 75 „ Gascokes (geklopte) ... ƒ 0.87 per H.L. Gascokes (parel) „ 0.90 „ „ Eierkolen „ 1.35 „ „ Briketten (Carisborg) ... „ 0.85 „50 K.G. Houtskool „ 2.40 „ H.L. Lange turf „ 1.80 per 100 st. Burger turf 1.40 „ 100 „ Luchtballen „ 1.20 „ 100 „ Bosjes hout „ 1.25 „ 100 „ Vuurmakers „ 0.65 „ 100 „ Brechcokes 16. „ Ton Levering van anthraciet in papieren zakken 30 ct. per H.L. hoger. ARNHEM (W.S.) Aan leden-loodgieters en allen die vacantie-bonnen in hun bezit hebben, zij door deze medegedeeld, dat Vrijdag 17 Juli a.s., van half acht tot negen uur ’s avonds, in „De Opbouw”, Velperweg 13, gelegenheid zal zijn deze in te leveren. Veertien dagen daarna, dus op Vrijdag 31 Juli, kan dan op dezelfde plaats het geld voor de ingeleverde bonnen in ontvangst worden genomen. Houdt er rekening mede, dat alle bonnen van de periode 1935—1936 moeten worden ingeleverd. Na 31 Juli zijn ze niet meer geldig. Ook werklozen leveren dus nu de bonnen in! Denkt aan boekje zonder achterstand! Losse bonnen zijn niet geldig! Zegt het voort!

DEN HAAG Loodgieters en electriciens, opgelet! (Het bestuur.) Het inwisselen der vacantiebonnen zal plaats hebben: voor de loodgieters op Woensdag 29 Juli, des avonds van 7 tot uur, op ons kantoor (ingang Rode Leeuwstraat); voor de electriciens op Donderdag 30 Juli, des avonds van 7 tot 8i uur, op ons kantoor (ingang Rode Leeuwstraat). Bedenkt, dat nadien geen bonnen meer kunnen worden ingenomen, daar wij vóór 1 Augustus de lijsten ter afrekening moeten inzenden! * * * (H. J. B.) Onze leden ontvangen een rondschrijven, waarin de aandacht wordt gevestigd op ons zomerkinderfeest, dat gehouden zal worden op , Woensdag 19 Augustus a.s. Evenals het vorig jaar is besloten op genoemde datum met een grote salonboot naar de Kagerplassen en naar de speelplaats „De Propeller” te gaan. Men zal zich nog wel kunnen herinneren dat wij er na ons vorig kinderfeest op hebben gewezen, dat het ons bestuur gebleken was dat verschillende kinderen waren opgegeven die óf te oud óf te jong waren, wat in beide gevallen tot gevolg had, dat het voor de geleiders zeer moeilijk werken was, waarbij nog komt dat de betrokken kinderen er niet veel aan hadden. Ook dit jaar moeten wij ons weer beperken tot twee kinderen uit één gezin, omdat dit feest anders niet door ons te financieren is. Wij hopen er, evenals met vorige kinderfeesten, in te mogen slagen dat de aanmelding op tijd geschiedt. Tot uiterlijk 31 Juli a.s. kunnen onze leden die geheel of gedeeltelijk werkloos zijn, maximum twee kinderen voor dat doel opgeven, mits deze de leeftijd van 7 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 13 jaar. Ook dit kinderfeest eist weer een goede voorbereiding en stellen de ouders er dus prijs op dat alles goed slaagt, dan rekenen wij op hun voile medewerking! Men geve dus de namen en de leeftijden van de deelnemende kinderen zo spoedig mogelijk bij ons op, zodat de voorbereidende maatregelen kunnen worden getroffen. MEPPEL (H. M.) Inde vergadering der reisclub is thans definitief besloten een autotocht naar Arnhem en omgeving te maken en wel volgens de reeds eerder omschreven route. De reis zal plaatsvinden op Zondag 26 Juli a.s. De deelnemers worden om half zeven ’s morgens bij de D.A.8.0. op de Groenmarkt verwacht. Op laatkomers wordt niet gerekend. Het ligt inde bedoeling, met het oog op de kosten,, brood voor de gehele dag mede te nemen. De reisleider is L. Sieben. Nadere inlichtingen kan men van de reiscommissie bekomen. ROTTERDAM Ledenraad. (J.W.) Overeenkomstig de reglementaire bepalingen delen wij hierdoor mede, dat de ledenraad op Woensdag 15 Juli a.s. vergadert in het gebouw: Hofdijk 66, ter behandeling van de volgende agenda: 1. opening en notulen; 2. ingekomen stukken en mededelingen; 3. behandeling congresverslag; 4. behandeling brief van D. Rietveld; 5. candidaatstelling van leden voor de bondsraad; 6. rondvraag en sluiting. * * * Leden-loodgieters, opgelet! (N.C.J.L.) De inwisseling der zegels voor de vacantie heeft plaats op Dinsdag 28 Juli a.s., des avonds tussen 7—8.30 uur, in het gebouw: Hofdijk 66. leder, die in het bezit vaneen zegelkaart is met daarop geplakte zegels van het boekjaar 1935—1936, moet deze op bovenvermelde datum inleveren, daar nadien de zegels niet meer geldig zijn. Niet-opgeplakte of van de kaart gescheurde zegels zijn niet inwisselbaar. * * * Jeugdgroep. (A.J.E.) 11—12 Juli; weekeind-kamp te Oostvoorne. 13 Juli; Hofdijk 66, ’s avonds 8 uur, muziekgroep. 14 Juli: Hofdijk 66, ’s avonds 8 uur, zanggroep. 16 Juli: „Ons Huis”, ’s avonds 8 uur, lekenspelgroep pl. jeugdraad. 17 Juli: ledenwerf-actie. Onze jeugdleden melden zich hiervoor Hofdijk 66, ’s avonds half acht. Dit geldt ook voor Vrijdag 10 Juli.

IJMUIDEN (W. C. de B.) Wij delen onzen leden mede, dat een huishoudelijke vergadering zal worden gehouden op Woensdag 15 Juli a.s., des avonds 8 uur, inde zaal van den heer Demmers, IJmuiden (O.). Kameraden, laat de warmte u niet weerhouden, maar bezoekt allen deze belangrijke vergadering! ZUTPHEN (E. O.) Wij herinneren de leden nog even aan de viering van het 20-jarig bestaan der afdeling, welke Zaterdag 18 Juli а. plaats vindt. Het bekende trio Weideman en de muziek-boys verlenen deze avond hun medewerking. Onze hoofdbestuurder v. Hattem uit Hengelo zal een korte propaganda-rede houden. De toegangsprijs is voor leden, echtgenoten, verloofden en huisgenoten 12 ets. Werkloze leden met hun vrouwen hebben vrije toegang. De kaarten hiervoor zijn te verkrijgen bij den penningmeester: E. Russer, Roggestraat 3. Komt allen Zaterdag 18 Juli in lunchroom „Centraal”, Zaadmarkt! Opening der zaal 7.30 uur. Koopt de brochure „Basis en Bouw” Door de Centrale Plan-Commissie is een brochure „Basis en Bouw” uitgegeven, waarin in korte trekken en op voor ieder volkomen begrijpelijke wijze een uiteenzetting wordt gegeven van de hoofdinhoud van het Plan van de Arbeid. Het geschrift is van de hand van ir. H. Vos. Naar een zodanig geschrift was vooral dadelijk op de gehouden mobilisatie-vergaderingen grote vraag. Het grote Plan-boek zo werd betoogd is voor velen te duur en niet bevattelijk genoeg Welnu, hier is het geschrift, dat aan de eisen van goedkoopte en bevattelijkheid voldoet. „Basis en Bouw” telt 62 pagina’s en bevat de volgende hoofdstukken; „De Plan-gedachte en de maatschappelijke ontwikkeling”, „De leidende gedachten van het Plan”, „De directe maatregelen”, „De weg voor morgen”, „De opbouw der productie”, „De democratische weg naar een socialistische productiewijze”. Het is van het grootste belang dat al onze leden en vooral het kader op de hoogte zijn van het Plan van de Arbeid. Wij menen dan ook goed te doen de aandacht nog eens op dit geschrift, dat voor slechts 20 cent bij alle Plaatselijke Plan- , Commissies te krijgen is, te vestigen. De propaganda voor het Plan van de Arbeid kunt gij slechts dan goed voeren, indien gij u de inhoud en de geest van het Plan volkomen eigen hebt gemaakt. Daartoe is het nodig, dat gij het Plan leest en bestudeert. De nu uitgegeven brochure bewijst daarvoor, juist omdat zij niet t.e uitvoerig is en zeer bevattelijk is gesteld, goede diensten. Het adres van de P.P.C.’s is in iedere plaats bij onze leden bekend. Koopt het geschrift dus spoedig. Ge doet er u zelf en de beweging een dienst mee. ADVERTENTIËN AFDELING DEN HAAG. Heden overleed ons lid GRADUS WILHELMUS SMINK, inde ouderdom van 61 jaar. Wij verliezen in hem een trouwen bondsmakker en harden werker. Hij ruste in vrede! HET BESTUUR. Op 2 Juli 1936 overleed dooreen noodlottig ongeval onze bondsmakker WILLEM DE GRAAF, inde ouderdom van ruim 27 jaar. Hij ruste in vrede! Het bestuur der afd. Utrecht. AFDELING DEN HAAG LEDENVERGADERING op Dinsdag 21 Juli a.s., 'savonds 8 uur, in zaal 4 van het Volksgebouw Agenda: 1. Opening. 2. Mededelingen. 3. Notulen. 4. Verslag congres. 5. Bespreking candidaten bondsraad. б. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR.