Alphen aan den Rijn Een jubileum (d. R.) Op 15 Augustus was het vijftien jaar geleden, dat onze penningmeester als zodanig werd benoemd ineen afdeling, welke niet alleen toen nog klein was, maar tevens nog veel moeilijkheden had te overwinnen. H. v.d. Aar, want hij is het waarover wij thans schrijven, heeft een periode inde afdeling medegemaakt, waarin naast moeilijkheden op financieel gebied vele kwamen door verkeerd inzicht. Doch nimmer heeft hij het voorbeeld van anderen gevolgd, die hun functie moede waren en heen gingen. Steeds het belang van de Bond en dat van de leden ziende, heeft v.d. Aar zijn werk gedaan, zoals dat van hem mocht worden verwacht, n.l. nauwgezet en serieus. Hiervoor komt hem zeker een woord van hartelijke dank toe. Vriend Vander Aar, wij wensen je nog vele jaren van vruchtbare arbeid inde afdeling toe en hoewel je zelf slachtoffer bent van de maatschappelijke verhoudingen, twijfelen wij er niet aan of je zult je werk met dezelfde liefde en opofferingsgezindheid doen als voorheen. Spoedig hopen wij in eigen kring nog op dit jubileum te kunnen terugkomen. Apeldoorn (Bestuur.) Daar de bode inde week van 6 tot en met 12 September met vacantie gaat, verzoeken wij onze leden inde voorafgaande week twee zegels te kopen, zodat men geen achterstand krijgt. Breda (H.) Het resultaat van de gevoerde actie voor 10 % loonsverhoging en één week vacantie op de machinefabriek „Breda” is, dat de uurlonen van de A-groep (volwassenen) met gemiddeld 5.2 % en van de B-groep (jongeren) met gemiddeld 9,4 % zijn verhoogd. De vacantie, vorig jaar anderhalve dag, bleef, zoals reeds eerder was bepaald, vastgesteld op drie dagen. Hoewel niet voldaan, hebben de organisaties het bovenstaande aanvaard. We zullen later verder zien. Het is een feit dat deze onderneming zich eerst langzaam herstelt van de inderdaad zware financiële schokken (kapitaal tot op 30 % teruggebracht!) der laatste jaren. * * * De constructiefabriek I. G. B. heeft, na veel moeite, betaalde vacantie toegezegd op Zaterdag 28 en Maandag 30 Augustus. Als er genoeg opdrachten komen is er kans op nog één dag meer. Voor het plm. 130 man sterke personeel (veel jongens en jongeren) beter wat dan niets. Gezien de ongunstige omstandigheden op deze fabriek is het bovenstaande in elk geval weer meegenomen. Delft Loonsverhoging bij de N.V. „Spoorijzer” (P.v.A.) Door de samenwerkende organisaties was aan de directie van de N.V. „Spoorijzer” voorgesteld een loonregeling te maken voor de jongeren van 14 tot 29 jaar en aan de boven 30-jarigen een verhoging te geven van 3 cent per uur. Tevens was

verzocht een betere regeling voor de vacantle te treffen en het overwerk-percentage voor nacht- en Zondagsuren te brengen op resp. 50 en 100 pet. De directie wilde aan deze voorstellen wel tegemoetkomen, doch kon aan het verzoek om 3 cent verhoging niet voldoen. Het voorstel van de directie was nu als volgt: 29 arbeiders krijgen een opslag van 3 cent per uur, 2 van 2J ct., 24 van 2 ct., 2 van 1£ ct., 46 van 1 ct., 10 arbeiders beneden de 17 jaar een premie van ƒ2.50 (1 maal) 2 arbeiders ƒ2.50 per week, 2 ƒ 1.50 en 2 ƒ I.—. Met grote meerderheid van stemmen zijn deze voorstellen aanvaard. Voor overwerk zal: a. voor reparatiewerkzaamheden worden betaald een toeslag van 25 pet. op het gewone loon; b. inde fabricage 25 pet. voor het gewone werk, 50 pet. voor de nachturen en 100 pet. voor de Zondagsuren. Bovendien zullen de overwerkuren, die nog niet zijn ingehaald, worden betaald. Inde toekomst zal getracht worden de uren zoveel mogelijk binnen de drie weken in te halen. De weeklonen van de arbeiders, die aan de fabricage deelnemen, dus niet aan de reparatie, zullen zo spoedig mogelijk worden veranderd in uurlonen. Tevens heeft de directie toegezegd voor de arbeiders. die het meest voor Zondagswerk in aanmerking komen, de uur-, resp. weeklonen, te zullen herzien, boven de verhoging die nu is gegeven. Van de vacantieregeling kan dit jaar niet worden afgeweken. De regeling is als volgt. Zij, die één jaar werkzaam zijn, krijgen drie dagen vacantie. Na drie jaar komt er een halve dag vacantie per jaar bij, tot de zes dagen zijn bereikt. Een regeling voor de reisuren zal worden bestudeerd en binnenkort met de organisaties worden besproken. Den Haag 1892—1937 (H.J.8.) Op Zaterdag 4 September a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat de afdeling Den Haag werd opgericht. Toen de afdeling haar 35-jarig bestaan herdacht, is hierover uitvoerig in onze Metaalbewerker geschreven en wij zullen ons dus nu maar bepalen tot hetgeen inde laatste tien jaren door de organisatie is verricht, al zal men hierbij hebben te bedenken, dat zelfs over dit tijdperk niet alles kan worden vermeld. De laatste tien jaren hebben zich wel gekenmerkt als zeer moeilijke jaren voor de vakbeweging, omdat tegen het einde van 1929 de crisis zijn intrede deed en honderden van onze leden werkloos werden. Van enige verbetering inde arbeidsvoorwaarden was geen sprake. Vooral ineen plaats als Den Haag, met zijn grote verscheidenheid van kleine ondernemingen, was er steeds veel werk te doen om de hier en daar aangekondigde verslechtingen tegen te houden. Vooral de verwarmingsindustrie, het electrotechnisch en het smedenbedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf, verdienden de volle aandacht van ons bestuur. Wij hebben in deze laatste tien jaren de loodgietersstaking meegemaakt (in 1929), waarbij toen de strijd is gevoerd voor erkenning van het recht op vacantie. Het is de loodgietersgezellen niet cadeau gegeven; deze hebben echter stand gehouden en hiervoor enorme offers gebracht. Deze strijd heeft er toe bijgedragen, dat niet alleen in het loodgietersbedrijf, maar ook in tal van andere ondernemingen de vacantie een feit is geworden. Dat de Bond sterk in ledental toenam door deze resultaten, spreekt wel vanzelf. Overal drong het

Balans van de werklozenkas van de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond per 30 Juni 1937 Deposito’s rijks schatkist ƒ386.873,88 Kassier A.N.M.B ƒ 15.976,92 Nog te vorderen subsidie rijk en Kapitaal: gemeenten ,275.132,48 1 Januari 1937 ƒ338.972,27 Bij: voordelig saldo verlies en winst „307.057,17 „ 646.029,44 ƒ 662.006,36 ƒ 662.006,36 Verlies- en winstrekening van de werklozenkas van de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond per 30 Juni 1937 Uitkeringen over het eerste halfjaar ƒ521.542,40 Bijdragen leden ƒ305.960,28 Voordelig saldo „307.057,17 Subsidie rijk en gemeenten: Reeds ontvangen ƒ245.000,— Nog te ontvangen „ 275.132,48 — „ 520.132,48 Terugstortingen onrechtmatig genoten uitkeringen „ 2.506,81 ƒ 828.599,57 ƒ 828.599.57 (J. L.) Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de positie uitgekeerd is, waardoor de verbeterde positie van onze van de werklozenkas over het eerste halfjaar 1937 in industrie tot uiting komt. Dit neemt niet weg, dat ongevergelijking met voorgaande jaren belangrijk is ver- veer 27 % van onze leden nog steeds werkloos is. Nog beterd. Het eerste half jaar 1936 overtroffen de uitkeringen altijd een zeer groot gedeelte van onze mensen, dat nog nog met een bedrag van ƒ113.953.31 de inkomsten. Het geen emplooi heeft gevonden. Laten wij hopen dat de eerste halfjaar 1937 gaf een overschot van ƒ 307.057.17. opleving inde industrie zich doorzet, zodat ook deze leden De uitkeringen bedroegen ƒ361.841.20 minder dan het gelegenheid krijgen hun arbeidskracht weer productief eerste halfjaar 1936. te maken. Zoals men ziet, is het een belangrijk bedrag, dat minder

Over de week van 30 Augustus tot en met 4 September 1937 wordt het contributiezegel op de 36e week in het bondsboekje geplakt. Over de week van 6 tot en met 11 September 1937 wordt het contributiezegel op de 37e week in het bondsboekje geplakt. De Commissie van controle, bedoeld bij artikel 25 der statuten, verklaart in haar zitting van 21 Augustus 1937 kennis genomen te hebben van de verklaring van den accountant, behelzende de mededeling, dat de administratieve controle van de boeken van de Bond, diens instellingen en fondsen, over het tijdvak 1 Januari 1937—30 Juni 1937 volledig heeft plaats gehad en dat zij zich na eigen onderzoek en toelichting van den bondspenningmeester verenigen kan met het gevoerde financiële beheer. J. v. GERREVINK. H. WALTHER. J. GORIS. Amsterdam, 21 Augustus 1937. besef door, dat alleen door organisatie verbetering inde arbeidsvoorwaarden is te bereiken. De afdeling ging met honderden leden vooruit, totdat in 1930—■ 1931 ook voor de Haagse metaalbewerkers de crisis intrad. Wij zijn er zeker van, dat zonder een sterke vakorganisatie de bestaande arbeidsvoorwaarden er veel slechter zouden hebben uitgezien. Het bewijs dat dit ook door onze leden zo wordt begrepen, kan het beste worden geleverd door het feit, dat onze afdeling op 1 September 1927 een ledencijfer had van 1752, terwijl dit op 1 Augustus 1937 2381 was, een vermeerdering dus van 629 leden. Hierbij dient te worden vermeld, dat reeds eerder een groter ledencijfer was bereikt, maarde langdurige crisis bracht mee, dat een aantal beoefenaars het bedrijf heeft verlaten, waarbij dan ook nog komt, dat een aanzienlijk aantal oud-leden admittentlid is geworden. Wij geven hierbij enige cijfers van de ontvangen contributie en wat inde laatste 10 jaren is uitgekeerd: ontvangen contributie ƒ854.208.—; uitgegeven voor werklozenkas, uitkering bij staking, pensioenfonds leden en uitkering bij overlijden ƒ 1.121.884.—, terwijl aan steun van Maatschappelijk Hulpbetoon werd uitgekeerd ƒ1.888.986.—. In totaal is dus uitgekeerd ƒ3.010.870.—. Deze cijfers zijn alleen maar bedoeld om tegenover hen, die nog van mening mochten zijn, dat contributie betalen aan de vakorganisatie weggesmeten geld is, te bewijzen wat kan worden bereikt. De Bond is steeds paraat, nu er weer van enige opleving inde diverse bedrijven sprake is. Dit blijkt uit de resultaten, die de laatste maanden zijn bereikt. Aan het loon vraagstuk der jongeren is aandacht geschonken en wij zijn er in geslaagd voor tal van arbeiders loonsverhoging te krijgen. Daar waar de vacantiedagen waren verminderd of dreigden verloren te gaan, is verbetering aangebracht. Dat is echter alleen mogelijk geweest, omdat grote groepen van arbeiders vertrouwen stelden in onze organisatie. * * * Dat onze afdeling deze belangrijke gebeurtenis niet onopgemerkt laat voorbijgaan, spreekt wel vanzelf. Daarvoor is inde loop van deze 45 jaar te veel geschied, waarop met voldoening kan worden teruggezien. Het kinderfeest van Woensdag 23 Juni was reeds bedoeld als inzet van het grote feest, dat komen zou. Het bestuur besloot voor dat doel de grote zaal van de Dierentuin te huren op Zaterdag 16 October a.s. Pogingen om eerder over deze zaal te beschikken, zijn niet geslaagd. Op die avond zal de welbekende conferencier Frans Nienhuys met zijn radio-ensemble, w.o. Stella Seemer, Nel Nienhuys, Paul Collin, prof. Ben AJi Libi, optreden. Muzikale medewerking wordt verleend door de band „The Hot Mixers”, terwijl een gezellig bal de feestavond zal besluiten. Lelden Actie Hollandse Constructie-werkplaatsen (d. R.) Begin Juli werd In samenwerking met de Chr. en R.K. Metaalbewerkersbonden het verzoek tot de Metaaltaond gericht besprekingen te willen openen voor herziening van de lonen en uitbreiding van de jaarlijkse vacantie. Ineen aantal conferenties werden de volgende resultaten bereikt. Voor vakgroep 1, leeftijdsgroep A, een verhoging van 2 cent per uur aan 9 werklieden; vakgroep 2 2 cent per uur aan 40 werklieden; vakgroep 3 3 cent per uur aan 20 werklieden. Vakgroep 1, leeftijdsgroep B; 1 arbeider 1 cent per uur verhoging; 5 arbeiders 2 cent per uur verhoging; 1 arbeider 6 cent per uur verhoging; 5 arbeiders geen verhoging, waarvan 3 minder dan een half jaar In dienst zijn. Vakgroep 2: 3 arbeiders 1 cent per uur verhoging;