wilde zich daarmede belasten, mits de betrokken landen ondersteuning en hulp wilden verlenen. Een aantal landen heeft deze medewerking toegezegd, sommige met een bepaalde reserve; ook de Nederlandse regeringsafgevaardigde. Voor onze organisaties konden wij deze toezegging niet doen, omdat dit vraagstuk eerst in eigen kring besproken moet worden. De conferentie beeft ook nog een tweetal excursies gemaakt. Eén ervan was naar de „Hohlen Gasse” te Immensee in het kanton Luzern. Dit werkkamp werd gehouden door het Caritasverband te Luzern (Katholiek). Er was een inzameling gehouden om de „Hohlen Gasse” weer in z’n oorspronkelijke staat te herstellen. Wij zouden zeggen tot natuurmonument maken. Voor deze inzameling hebben zij onder de jeugd 103.000 Zw. fr. opgehaald. Een Zw. fr. is pl.m. ƒ 0.42. Voor enige tijd ging dwars door de „Hohlen Gasse” een hoofdverkeersweg. Deze weg moest omgelegd worden en dit ging nogal met moeilijkheden gepaard, daar de te verwerken grond nogal wat moeilijkheden opleverde. Verder is naar de kapel een weg aangelegd, die zoveel mogelijk ook weer in z’n oorspronkelijke staat is gebracht. Daarvoor was nodig het transporteren van stenen, welke acht ton gewicht hadden. De gehele kosten van de inrichting van het natuurmonument worden geraamd op 370.000 Zw. fr. Op dezelfde dag werden enkele wegen bezichtigd, welke op de Rigi in arbeidsdienst waren aangelegd op pl.m. 15 è, 1600 m. hoogte. De bergpaden waren heel dikwijls onbegaanbaar en door het feit, dat in die streek vele vacantiehuizen werden geplaatst, was het noodzakelijk geworden goede wegen aan te leggen. Wanneer men op deze wegen wandelt, ontrolt zich voor de ogen een schitterend panorama. De Zwitser zegt dan ook, dat men dit alleen kan zien op de Rigi. Verder is er nog een excursie geweest naar Seen, Kemleten, Hard bij Winterthur en Bulach. Op weg naar Seen passeert men Goldau. In 1804 heeft daar een bergstorting plaats gevonden, waardoor vier dorpen en meer dan 400 mensen bedolven zijn. In Seen werd een werkkamp bezichtigd, waar bosarbeiders gehuisvest waren. Later werd dit kamp ingericht tot jeugdherberg. In Kemleten werd een normaal-type barak bezichtigd. Deze zijn gemakkelijk af te breken en weer spoedig, op welke plaats men wil, op te bouwen. Vandaar werd gegaan naar Hard in Winterthur. Winterthur telt pl.m. 60.000 inwoners en is een van de beduidendste industriesteden van Zwitserland. Daar zijn o.a. machinefabrieken en een locomotievenfabriek. „Hard” kan vergeleken worden met onze centrale werkplaatsen, met dit verschil, dat de jongeren daar drie maanden aanwezig zijn en er des nachts slapen. Er waren 100 deelnemers, allen metaalbewerkers en uit het gehele Zwitserse rijk. De arbeid welke zij verrichten, is herscholingsarbeid. De fabriek, waarin zij ondergebracht waren, was een oude spinnerij, welke in 1802 was gebouwd. Deze was in 1934 ingericht voor herscholing van jeugdige metaalbewerkers. Zij waren verzekerd tegen ziekte, ongevallen, etc. De werktijd was 48 uur per week. De machines, welke er opgesteld stonden, waren wel niet de modernste machines, maar toch nog wel heel goede en van het type, dat in fabrieken nog gebruikt wordt. Het was interessant om te zien op welke wijze daar de lassers, zowel autogeen als electrisch, werden geschoold. Ditzelfde geldt ook voor de electro-monteurs. De theoretische en practische scholing was in alle opzichten af. Naar onze mening zijnde centrale werkplaatsen in ons land lang niet ingericht als in Zwitserland. Tot slot werd bezichtigd de „Elektrohof” in Oberglatt. Dit is een modelboerderij, waar stedelingen omgeschoold worden tot boer. Er wordt gedaan aan veeteelt, akkerbouw, groententeelt. Veel werk geschiedt mechanisch. Er is ook een schrijnwerkerswerkplaats. Het was een boerderij met 30 ha. land en geschikt voor 32 deelnemers. De indruk, die wij hebben gekregen van de Zwitserse arbeidsdienst is, dat hij veel overeenkomst vertoont met datgene wat in ons land gedaan wordt ten opzichte van dit vraagstuk. De excursies en de conferentie, ze waren buitengewoon leerrijk en belangrijk. Zeer zeker kunnen wij ons voordeel daarmede doen voor de ontwikkeling hier te lande.

Uit de Jeugdgroepen

Amsterdam Secretariaat: 2e J. v.d. Heijdenstraat 101. (H. W. u.) Zionaag 26 Septem-Der zijn we met de jeugdgroep op ue fiets naar „Zonnestraal” te Hilversum geweest. We waren er om balt elf. Inde grote zaal werden we ontvangen met een deerlijke kop koffie. Onder bet koffiedrinken meld ae leider van de excursie een korte toespraak. Hij vertelde ongeveer net volgende; „net landgoed waarop de stichting „Zonnestraal” is gelegen, is net gescnenk van de Amsterdamse diamantbewerkers en voortgekomen uit net Koperen Stelenronds. Een koperen steel is een nuipmiadel, dat gebruikt wordt bij net slijpen van diamanten. Vroeger werden deze stelen bij elkaar gespaard en eens in net jaar werd net aldus verworven koper verkocht. Van het ontvangen geld gingen de diamantbewerkers gemeenschappelijk uit. „Ome Jan” heeft toen het denkbeeld geopperd om dit geld te bestemmen voor de bestrijding der t.b.c. Hierdoor is het mogelijk geworden dit grote landgoed (ongeveer 2i maal het Amsterdamse Vondelpark) te kopen. Het landgoed is aan de stichting „Zonnestraal” geschonken, op voorwaarde, dat er bij opname van patiënten niet naar godsdienst of stand wordt gekeken. Er zijn twee paviljoens, n.l. net dr. Dresselhuis- en net prof. Ter Meuien-paviljoen. Het dr. Dresselhuis-paviljoen is uitsluitend voor ernstige patiënten, die' van ziekenhuizen komen en absolute rust nodig hebben; mensen, die zwaar ziek zijn. In het prof. Ter Meuienpaviljoen worden patiënten verpleegd, die aan de beterende hand zijn en hier zijn er ook die inde arbeidstheraphie zijn opgenomen.” Na deze inleiding begonnen we met eerst de grote zaal te bekijken. Deze wordt als eetzaal, maar ook als conversatieen als film- en toneelzaal gebruikt. Ook stonden hier fietsen en meubelen, gemaakt in arbeidstheraphie. Mooi en degelijk werk. Van de grote zaai gingen we naar het prof. Ter Meuien-paviljoen, waar de minst zieke patiënten liggen. Van dit paviljoen gingen we langs het zusterhuis en het huis van de dienstmeisjes door boomgaarden, moestuinen en bossen naar de werkplaatsen. Inde instrumentmakerij zagen we mechanische doppen voor het slijpen van diamanten, die hier gemaakt en gerepareerd worden. Ook de stoffeerders waren hier ondergebracht. Inde tweede werkplaats zijnde timmerlieden en meubelmakers en inde derde werkplaats de metaalbewerkers en fietsenmakers. Als je nu denkt, dat de mensen die in deze werkplaatsen arbeiden een gemakkelijk leven hebben, dan denk je verkeerd, want als ze zes of zeven uur per dag werken, wordt het arbeidstempo opgevoerd tot het gewone tempo der hedendaagse maatschappij. Zo krijgt men de zekerheid, dat de patiënten die „Zonnestraal” verlaten, weer ten volle arbeidsgeschikt zijn. Tot besluit van deze excursie hebben verschillenden van ons nog loten gekocht voor de „Zonnestraal”-loterij, terwijl er voor rekening van de jeugdgroep ook vier werden genomen. Na het verlaten van „Zonnestraal” brachten wede middag door inde bossen en op de

hek We zijn naar huis gegaan met het voornemen om, waar we kunnen, propaganda te maken voor „Zonnestraal” en de t.b.c.-bestrijding. Nu volgt er nog iets over de jeugdgroep, Ons winterprogramma kunnen wij nog niet publiceren, maar we zullen het zo spoedig mogelijk doen. Onze groepsbijeenkomsten worden vanaf 9 October weer op Zaterdagavond gehouden. Elke Zaterdag van acht tot half elf inde 2e J. v, der Heijdenstraat 101. We wekken al onze jeugdleden op deze bijeenkomsten te bezoeken, temeer daar we binnenkort weer met lekenspel beginnen. Dordrecht Secretariaat: Singel 115. (H. v. A.) In aansluiting op ons vorige bericht in De Metaalbewerker kunnen we het volgende mededelen. Het bestuur is er in geslaagd beslag te leggen op een zaai. En wat voor een zaal! Een betere gelegenheid voor ons doei is haast niet denkbaar. Er is geen linoleum op de vloer, zodat we, als we aan het tafeltennissen zijn, niet telkens uitglijden en neerkomen op dat gedeelte van ons lichaam, waar de rug van naam verandert. Buren zijn er niet, die kunnen we dus ook geen overlast aandoen. Inde zaal is radio aangelegd, terwijl W.C. en waterleiding aanwezig zijn. Zoals ge ziet, de zaal is van alle gemakken voorzien. Vrienden, komt allen eens ons nieuwe gebouw, Boogj es 10. bezichtigen. Wellicht dat ge tot de geregelde bezoekers van onze bijeenkomsten gaat behoren. Hilversum Secretariaat: Prinsenstr. 28. Hieronder volgt het programma voor de tweede helft van October. Woensdag 13 October: muziekgroep, repetitie van B—lo uur. Vrijdag 15 October: ontspanningsavond van B—lo uur. Zondag 17 October; lekenspelrepetitie (revue 0.1.v. Ru Mulder). Woensdag 20 October: muziekgroep, repetitie van B—lo uur. Vrijdag 22 October: iezing over „Merijntje Gijzen’s Jeugd”. Zondag 24 October; lekenspelrepetitie. Woensdag 27 October: ontwikkelingsavond. Spreker: A. Pleysier. Vrij dag 29 October: spelavond. Zondag 31 October: lekenspelrepetitie. Rotterdam Secretariaat: Roentgenstr. 54. (A. J. E.) Alvorens ons programma voor de maand October te vermelden, vragen wij allereerst uw aandacht voor de zeer belangrijke bijeenkomsten die in samenwerking met de Plaatselijke Jeugdraad zijn georganiseerd. Op 17 October a.s. vindt in het City-theater de openingsfilmvoorstelling plaats met de hoofdfilm „Meisjes in uniform” en waarschijnlijk als bijfilm „Het sportfeest te Praag”. De toegangsprijs bedraagt ƒ6.15. Voorziet u dus tijdig van kaarten, want onze voorraad is zeer beperkt. 23 October vindt inde zaal van Waldecker inde St. Mariastraat bij de Binnenweg het openingstaalplaats. Ook hier geldt weer hetzelfde voor de

kaarten De prijs is hiervoor ƒ 0.20. Cursusvergaaeringen. up de onderstaande Dinsdagavonden inde komende winter zal F. S. Noordhoff van het N.V.V. voor ons komen behandelen het onderwerp; de vakbeweging, haar problemen en perspectieven. Dinsdagen 16 November 1937, 14 December 1937, 18 Januari 1938, 15 Februari 1938, 8 Maart 1938 en 5 April 1938. Gezien de kosten die der gelijke bijeenkomsten met zich brengen, hebben wij gemeend hiervoor van de deelnemers een klein offer te moeten vragen. Dit bedraagt voor deze avonden in totaal ƒ 0.20 per deelnemer. Vervolgens zal op Donderdag 11 November worden behandeld; de economische en politieke situatie van Nederland. 25 November 1937: de spanningen inde wereldpolitiek. 16 December 1937: de positie van Nederland in Indië. 13 Januari 1938: tijdliteratuur betreffende punt 3. 3 Februari 1938: het Britse wereldrijk. 3 Maart 1938: de wereldspanningen inde literatuur. 31 Maart 1938: de toekomst der sociaal-democratie (waarschijnlijk ingeleid door K. Vorrink). Ook voor deze serie bijeenkomsten vragen wij van u een bedrag van ƒ0.20. Dat is nog geen drie cent per bijeenkomst, dus mogen wij verwachten, dat vele van onze jongeren van deze gelegenheid zullen profiteren om voor zeer weinig geld een grote dosis kennis machtig te worden. Voorts vestigen wijde aandacht van onze leden op de twee grote propaganda-feestavonden van onze afdeling op 7 en 14 November. De toegangsprijs bedraagt voor leden en huisgenoten 10 ct. Het zal weer storm lopen! Kaarten verkrijgbaar-bij de boden en bij de bekende adressen van de jeugdgroep. Tot slot vragen wij alle medewerkers het volgende goed te lezen en zorgvuldig te bewaren. * * * Vrijdag 8, Maandag 11, Vrijdag 15, Maandag 18, Vrijdag 22 en Vrij dag 29 October, lekenspelrepetities inde jeugdherberg, Oosterkade 20. Dinsdagen 12, 19, 26 October: zangavonden in jeugdherberg. Donderdag 14 geen, Donderdagen 21 en 28 October wel mondorgelrepetitie in jeugdherberg. Vrijdagen 8,15, 22 en 29 October; repetitie tamboers in het gebouw, Hofdijk 66. Zondagen 10, 24 en 31 October: repetitie van mondorgel- en mandolinegroep met volle bezetting, van 10 u. 30—12 u. 30, inde jeugdherberg. Dit geldt dus voor alle muzikanten. De mandolinegroep komt daarnaast nog bijeen op Maandag 18 October inde jeugdherberg, Oosterkade 20. Op Maandag 25 October en Maandag 1 November komen alle medewerkers (dus de zang-, lekenspel-, muziek- en dansgroepen en niet te vergeten de tamboers en hoornblazers) inde grote zaal van ons gebouw, Hofdijk 66, bijeen voor het houden vaneen generale repetitie en om met elkaar de finale voor de bonte avonden in elkaar te zetten. Jonge vrienden! Allen op uw post! Van deze twee avonden moet een grote propaganda voor ons werk uitgaan, hetgeen de Bond slechts ten goede kan komen. Aangepakt dus.