Bil de foto’s De oven is pas geopend en het gloeiende staaf stroomt inde gietpan. 2 De gietpan is vol en daar men het nooit precies kan afmikken, zit er wel eens wat te veel staal inde Siemens-Martin-oven. Dit ziet men hier over de rand van de gietpan stromen. 2 De gietpan is door middel vaneen loopkraan weggehaald en de laatste resten staal en slakken komen nog uit de oven. A De inhoud van de gietpan stroomt ineen aantal kokillen.

Bij de Muinck Keizer te Utrecht op bezoek Het afsteken van de Siemens-Martin-oven Wij zetten in dit nummer onze foto-reportage uit het bedrijf van de Nederlandse Staalfabrieken v/h J. M. de Muinck Keizer N.V. te Utrecht voort met een viertal foto's uit de smelterij, die voornamelijk een beeld geven van het afsteken vaneen Siemens-Martin-oven. Dit is voor een buitenstaander een zo overweldigend mooie gebeurtenis, dat onze fotograaf er een groot aantal plaatjes van heeft trachten te maken. Wij schrijven „trachten", want het is buitengewoon moeilijk om een zodanige foto te maken vaneen stroom witgloeiend staal, dat de beschouwer een juist beeld krijgt van wat er in werkelijkheid gebeurt. Wij lieten op deze pagina de beste exemplaren reproduceren. Maar behalve mooi, is het afsteken vaneen Siemens-Martin-oven een warm karwei voor de arbeiders, die dit werk moeten verrichten, leder, die zo’n schouwspel eens van zijn leven heeft gezien, zal altijd met bewondering blijven denken aan de mensen, die deze arbeid iedere dag weer zonder enige ophef doen. Zoals wijde vorige keer reeds medegedeeld hebben, gaat er .25.000 kilogram ruwijzer en schroot inde Siemens-Martin-oven. Na een smeltings-proces van zes uren, waarbij zeer hoge temperaturen worden bereikt, verlaat de grondstof inde vorm van vloeibaar staal de oven en wordt opgevangen ineen grote gietpan. Vanuit deze gietpan wordt het gloeiende staal onmiddellijk ineen groot aantal kokillen gegoten. De inhoud van deze kokillen laat men afkoelen en dan heeft men de staalbiokken, die naar de walserij gaan om daar verder verwerkt te worden. De inhoud van de grote gietpan wordt echter niet altijd op deze wijze verwerkt. Men gebruikt die ook om grote smeedblokken voor scheepsassen, krukassen, e.d. te maken. Verder wordt hij eveneens gebruikt voor het gieten van allerlei scheepsonderdelen, zoals achterstevens en schroefasdragers; tevens voor turbinehuizen, gietstalen koppen voor ankers, enz. Voor al deze gietstukken heeft men van te voren inde vormerij naar een model een vorm inde grond gemaakt, waar het gloeiende staal in gegoten wordt. Van de daarop volgende bewerkingen zullen wij ineen volgend nummer iets meer vertellen.