Voor dß^onpjs Metaalbewerkers

De poort aan de zandweg (J. L.) De Jeugdraad van het N.V.V. heeft een nieuwe brochure het licht doen zien. De titel is: „De poort aan de zandweg”. Het kleed waarin deze brochure gestoken is, is een frisse omslag. "7ooraan is een grote poort getekend en daarachter staat een groot huis afgebeèld. Bovenaan de poort staat het woord: „Welkom”. 3e strekking van de brochure is om zich te organiseren inde moderne arbeidersbeweging. Vandaar het welkom, dat vanaf de omslag spreekt tot diegenen, die belangstellend zijn naar de inhoud, opdat zij het tehuis van de moderne arbeidersbeweging mogen binnengaan. De brochure, eigenlijk is het geen brochure meer, maar een klein verhaal, is geschreven door Willem van lependaal. Het boekje bevat 31 bladzijden druks en is vlot geschreven. Het verhaalt vaneen houtzagersleerling, die zijn vleugels verder wil uitslaan dan alleen de fabriek. Hij houdt gesprekken met een meisje dat georganiseerd is inde kantoorbediendenhond over de belangrijkheid van organisatie. De moeilijkheden, welke hij thuis ondervindt, komen wel van vaders kant, maar niet van moeders kant. Zij voelt intuïtief dat het van grote betekenis is, wanneer haar jongens ook in het organisatieleven der jeugdgroepen worden opgenomen. Aan het eind wordt beschreven hoe hij zich gaat organiseren en dat hij naar het vacantiekamp trekt, nadat zijn moeder hem aangespoord had om tot de organisatie toe te treden. Wij zijn van oordeel, dat de Jeugdraad een goed werk heeft gedaan om op deze wijze de brochure uitte geven. Het frisse kleed en de inhoud, die op zeer bevattelijke wijze gegeven wordt, vormen een uitmuntend geheel. Dit is een boekje, zoals er tot nog toe niet veel uitgegeven zijn door de moderne vakbeweging. De taal, die daarin verwerkt is, spreekt regelrecht tot de jongeren, zodat men met plezier de inhoud doorleest. Het gegevene is zodanig behandeld, dat het evengoed van toepassing is voor een metaalbewerker, als voor een bakkersleerling.

Het boekje is bestemd om er mede ten propaganda te trekken, doch bij het lezen ervan kwam bij ons de gedachte naar voren, dat wij het in ’t geheel niet verkeerd vinden, wanneer onze jonge leden zich in het bezit stellen van deze brochure. De prijs, waarvoor de brochure verkocht moet worden, namelijk 6 cent, kan geen bezwaar zijn om tot aanschaffing over te

gaan. Aan de andere kant heeft het zijn betekenis, wanneer men straks propaganda gaat maken met deze brochure, dat men van de inhoud op de hoogte is en wij zijn er zeker van, dat men dan met graagte het boekje wil bezitten. De afdelingen zijn in het bezit van de brochures, zodat diegenen, die met de verkoop van dit geschrift propaganda willen maken, zich tot het afdelingsbestuur kunnen wenden. Daar, waar jeugdgroepen in onze afdelingen zijn gevestigd, nemen deze de verkoop ter hand. Het werken met deze brochure behoort ook tot het terrein van ons jeugdwerk. Wij wekken van deze plaats dan ook onze jeugdleden op hieraan deel te nemen. Het jongeren-ledental in onze organisatie is belangrijk gestegen. Toch is er nog een groot aantal, dat niet tot onze organisatie is toegetreden. Onder hen moet bij voortduring de aandacht gevestigd worden op de vakorganisatie. Dit boekje is een bij uitstek geschikt middel om bij dit werk z’n diensten te verlenen. Daarom jonge vrienden, inde komende maanden gewerkt met „De poort aan de zandweg”.

Uit de Jeugdgroepen

Amsferdam Secretariaat: Swammerdamstr. 2 huis. Jaarvergadering jeugdgroep 5 Maart 1938. (H. W. L.) Herman Wagener opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezige nieuwe leden. Het verslag van de vorige jaarvergadering werd goedgekeurd. Het financiële verslag van 1937 werd goedgekeurd met een bijzonder woord van dank aan Jan Bastiaan, die het zeer accuraat verzorgd had. Enige ingekomen stukken werden besproken. Vijf leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreden. Hiervan stelden Jan Bastiaan en Bertus IJff zich niet meer herkiesbaar, de andere drie wel. Henk ‘Pie, Herman Schaink en Henk Leeuw werden bij acclamatie herkozen. Voor de twee andere vacatures werden Douwe Wiersma en Hans van Gent candidaat gesteld. Daar er geen tegencandidaten waren, werden ' deze twee met algemene stemmen gekozen. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: Herman Wagener, voorzitter en jeugdleider; Toon Zondag, Henk Leeuw, Herman Schaink, Henk Pie, Douwe Wiersma, Hans van Gent en als vertegenwoordigster van de meisjes Roos Grishaver. Herman sprak een woord van dank tot Jan Bastiaan en Bertus IJff, die de jeugdgroep gaan verlaten. De bespreking van het werk in het afgelopen jaar bracht nogal wat discussie, evenals de rondvraag. Om half elf sloot de voorzitter de vergadering. Binnenkort zullen we een bijeenkomst hebben voor de bespreking van het zomerwerk. Over de gymnastiekcursus wil ik even vermelden, dat we nog steeds deelnemers kunnen gebruiken. De cursus wordt ge-

houden elke Maandagavond om 8 uur in gebouw „De Valk”, Valkenburgerstraat 105. De kosten zijn 10 cent per avond. Rotterdam Secretariaat: Eikenlaan 9. (A.J.E.) De zeer grote belangstelling, die de moderne dans in onze jeugdgroepen ondervindt, heeft bij het bestuur van de Plaatselijke Jeugdraad grote plannen doen ontstaan. Wij gaan n.l; propaganda voeren. Niet direct voor het dansen zelf, maar dit in dienst stellen van de propaganda voor de organisaties. Op 16 April a.s. beleggen we een propaganda-balavond inde grote zaal van Lommerijk. De bedoeling is niet alleen de georganiseerden’ een gezellige avond te bezorgen, maarde verwachting is, dat wij op deze avond ook een grote groep ongeorganiseerden zullen krijgen. Door middel vaneen speciaal kaartsysteem kunnen wij op deze manier dus een behoorlijk aantal liuisbezoekadressen krijgen. Hier kunnen alle leden medewerking aan verlenen. Inde eerste plaats door zelf een kaart te kopen en daarnaast te proberen één of meerdere kaarten aan niét-georganiseerden te verkopen. De toegangsprijs voor deze avond bedraagt ƒ 0.35 (garderobe vrij). Bovendien is gratis fietsenstalling aanwezig en getracht zal worden om voor hen, die niet overeen fiets beschikken, des nachts extra trams te krijgen. De kaarten zijn verkrijgbaar bij P. A. Barm, P. de Raadstraat 49c en bij A. J. Elsinga, p/a. J. Scheen, Roentgenstraat 54. Bovendien hebben wij voor deze avond een volledige band en gediplomeerde balleiding. In het vorige nummer van ons blad hebben wij reeds aandacht besteed aan de grote plannen voor het komende 1 Meifeest. Intussen zijn alle voorbereidingen getroffen en de repetitie-

avonden begonnen. Zij vinden plaats iedere Maandagavond in het gymnastieklokaal, Schoutenstraat 79. Wij spreken hierbij nogmaals de hoop uit, dat zoveel mogelijk jongeren hieraan zullen deelnemen. Laten wij vooral voor ogen houden, dat wanneer de deelname van onze jeugdgroepen goed is en dat is pas het geval wanneer we beschikken overeen aantal van plm. 250, de vakbondsjeugdgroepen voortaan in Rotterdam hun naam gevestigd hebben. Niemand uwer behoeft over speciale speltalenten te beschikken, want op een Kermis zijn alle personen- van belang. ledereen is welkom. Daarom iedere Maandagavond in grote getale naar de Schoutenstraat no 79. (M. v.d. K.) De deelneemsters aan de rhythmische dansgroep kunnen zich na 27 Maart weer aanmelden bij L. Benningshof, Eikendaal 9. 'De kosten bedragen 10 cent. AGENDA; Zondag 27 Maart: medewerken aan het programma van de „Kleine Stem” (Charlois). Medewerkers (sters) uiterlijk om 9.15 uur voor de „Harmonie”, Gaesbeekstraat. Zondag 27 Maart; sluiting volksdanscursus P.J.R. Maandag 28 Maart: commissievergadering bij L. Benningshof, Eikendaal 9, 8 uur. Dinsdagen 29 Maart en 5 April: muziekgroep jeugdherberg, Oosterkade 20, 8 uur. Donderdagen 31 Maart en 7 April; mondorgelgroep, jeugdherberg, Oosterkade 20, 8 uur. Vrijdagen 1 en 8 April; lekenspel, jeugdherberg, Oosterkade 20, 8 uur. Zaterdag 2 April; spelavond, jeugdherberg, Oosterkade 20, S uur. Zaterdag 9 April: muziekgroep verzorgt op deze avond een gedeelte van het programma der „Metaalbewerkers Esperantist ten”. Dordrecht Zie blz. 6, eerste kolom onderaan.

Omslag van dein het bovenstaande artïkei besproken brochure (uitgevoerd in 4,-kleurendruk).