(Vervolg „Uit de afdelingen”.) Twee waren van de oprichting der afdeling af lid, terwijl de derde juist tien jaar bestuurder was. Zij kregen een kleine maar practische verrassing. Door den voorzitter vaneen commissie uit de leden werd met een toepasselijk woord een aardig schrijfbureautje aan het bestuur aangeboden. Het zal een plaats vinden in het huis van den penningmeester, die het verder in dienst van de afdeling zal gebruiken. Er was voorts een tombola, waar veel werk van was gemaakt en die aardige attracties opleverde. De avond werd opgeluisterd door de „Plan Boys” uit Hillegersberg en een humorist. Nijmegen O, Z.) Op Donderdag 21, Vrijdag 22, Zaterdag 23 en Zondag 24 April a.s. zal er door de coöperatie „Vooruitgang” een tentoonstelling worden gehouden in het concertgebouw „De Vereniging”. Hier zal alles tentoongesteld worden, wat de coöperatie „Vooruitgang” en de „Handelskamer” verkopen. Aan deze tentoonstelling zijn diverse attracties verbonden. Wij wekken onze leden op er heen te gaan Rotterdam (J. W.) Woensdag 30 Maart vergaderde de ledenraad. De opkomst was zeer goed. Een 12-tal leden had bericht van verhindering gestuurd. De voorzitter deed een aantal mededelingen over de sedert de vorige vergadering gevoerde en afgewerkte actie. Hieruit bleek, dat naast de actie bij de leden van de Metaaltaond, die met goed resultaat was bekroond, bij een aantal grotere en kleinere werkgevers actiewas gevoerd met ongeveer hetzelfde resultaat als bij de leden van de Metaalbond. Hij deelde tevens mede, dat het collectief contract met Lith en Madern weer was afgesloten, evenals dit het geval was met de grootwerkgevers in het electro-technisch bedrijf. Verder werd de aandacht gevestigd op diverse acties, die lopende waren. Naar aanleiding van het jaarverslag van de R.8.8. en de pensionnering van Oskam, den ambtenaar van het Bureau voor Arbeidsrecht, werd medegedeeld dat mevr. mr. S. de Ruijter—de Zeeuw door de vergadering van de R.8.8. was benoemd tot ambtenaar van het Bureau voor Arbeidsrecht. Een 14-tal leden stelde, naar aanleiding van de ingekomen stukken en mededelingen, één of meer vragen of maakte enkele opmerkingen, die door den voorzitter werden beantwoord. In verband met het a.s. congres vestigde de voorzitter nogmaals de aandacht er op, dat voorstellen, die leden van de afdeling Rotterdam op het congres behandeld willen zien, uiterlijk 11 April a.s. in het bezit van het afdelingsbestuur moeten zijn. Van de rondvraag werd dooreen 6-tal leden gebruik gemaakt, waarna de vergadering te 10.20 uur werd gesloten. (N. C. J. L.) Door deze brengen wij ter kennis van de leden, werkzaam bij „Lith en Madern”, en nog niet in het bezit vaneen afschrift van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, dat deze afschriften afgehaald kunnen worden op ons kantoor. Bij schriftelijke of telefonische aanvrage worden ze per post toegezonden.

Schiedam (J. H.) Op 27 Maart j.l. hield onze afdeling in het Passage-Theater haar laatste Zondagmorgenbijeenkomst van dit seizoen. Ongeveer 650 bezoekers luisterden met aandacht naar de rede van onzen bondsbestuurder G. v.d. Houven. De speech werd voorafgegaan door orgelspel van den heer Walvis, die o.a. „De Metaalbewerkersmars” ten gehore bracht. Verder draaide de prachtige zangfilm „Mein Herz ruft nach dir”, Tie! (Corr.) Voor zover het bestuur dit kan overzien gaat de reis naar ons terrein te Eëmnes bij Hilversum door. Als er nu leden zijn, die wensen mee te sparen, kunnen zij zich opgeven bij den secretaris (Hoogeweidscheweg 10). Mochten er leden zijn die wel willen meegaan, maar liever niet sparen, dan moeten zij dit onverwijld opgeven. Vrienden, trekt met ons mede een dag er op uit! Utrecht (G.) Hierdoor brengen wij ter kennis van de leden, dat eventuele voorstellen voor de bondsvergadering tot uiterlijk 15 April a.s. bij het afdelingsbestuur kunnen worden ingediend. Voor de door het bondsbestuur ingediende voorstellen verwijzen wij naar De Metaalbewerker van 12 Maart 1938. Vaassen (L.8.) Door de Culturele Raad wordt in April een inzameling gehouden voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, de A.J.C., Arbeiderssportbond, bonden van arbeiderszang- en -muziek- en toneelverenigingen. Hiervoor zal onze bode zegels aanbieden van 10 en 25 cent. Allen zijn geheel vrij naar keuze of vermogen een zegel van 10 of van 25 cent te kopen. Wij spreken de hoop uit, dat onze leden met liefde het kleine offer zullen brengen. Vlissingen (d. R.) Vrijdag 25 Maart hield onze afdeling haar jaarvergadering, welke slechts matig bezocht was. Na voorlezing van de notulen verkreeg De Roo het woord om de voornaamste ingekomen stukken te behandelen en verslag te doen van de werkzaamheden van het bestuur sinds de laatste ledenvergadering. Spreker behandelde het besluit van de leden loodgieters om zonder wijziging van de contractlonen de landelijke C.A.O. te vernieuwen, in welk contract dan een loonregeling voor de jongere gezellen zal worden opgenomen. Met instemming werd kennis genomen van het verloop van de loonactie bij de Kon. Mij. „De Schelde” en het daar verkregen resultaat. Machtiging werd aan het bestuur verleend om, evenals vorig jaar, een vacantié-uitstapje te organiseren. Tevens werd goedkeuring verleend aan de plannen van het bestuur om het afdelingsfonds een ruimere bestemming te doen geven. Een schema hierover werd door den secretaris ontwikkeld. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden met een woord van dank voor den samensteller goedgekeurd. Inde samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Het bestuursbeleid over 1937 werd na een enkele opmerking goedgekeurd. Aangenomen werd een bestuursvoorstel, om het aantal bestuurders van de afdeling, hetwelk door vertrek van twee leden thans weer uit negen personen bestaat, niet meer uitte breiden en te handhaven op negen. Deze geanimeerde vergadering werd om kwart over tien gesloten. Voorburg (P.S.) De feestavond ter gelegenheid van ons 20- jarlg bestaan is op buitengewone wijze geslaagd. Er heerste een prettige, kameraadschappelijke sfeer. Het Kleinkunst-ensemble voerde een uitstekend programma uit. C. van Wingerden uit Rotterdam hield de feestrede. Ook vond er de huldiging plaats van onzen oudsten bestuurder, A. de Wolf. De voorzitter der feestcommissie, M. Pont, bood hem een schrijfbureau aan. Mevrouw De Wolf kreeg een klein aandenken inde vorm vaneen presenteerblad. De avond werd besloten met een zeer gezellig bal. Wageningen (J. P.) Op 26 Maart herdacht onze afdeling het feit, dat zij 25 jaar bestond, ineen feestelijke bijeenkomst inde zaal „Negro”. Namens het bondsbestuur was vriend v. Hattem in ons midden. Tevens waren er afgevaardigden van bijna alle bevriende organisaties te Wageningen. Het duo „Cramer” uit Arnhem verleende medewerking aan het programma. Nadat genoemd gezelschap enige nummers ten beste had gegeven, kreeg v. Hattem het woord voor het houden vaneen feestrede. Het bondslid E. J. Meijer werd in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap het gouden bondsinsigne overhandigd, terwijl zijn vrouw namens de leden een prachtige bloemenmand werd aange-

boden. Uit naam van verschillende organisaties kreeg de voorzitter der W.8.8., kameraad J. Knoop het woord en vriend Spijker namens partij afdeling en V.A.R.A. Een schat van bloemen werd aangeboden. Nadat het duo „Cramer” nog enkele nummers ten uitvoer had gebracht, werd deze goed geslaagde avond besloten met een bal. Zaandam (R. V.) Op Zaterdag 2 April j.l. heeft onze afdeling haar 40-jarig bestaan herdacht. Des middags werd eendruk bezochte receptie gehouden en hier zijn door de genodigde zusterorganisaties hartelijke woorden gesproken meestal gepaard met de aanbieding van mooie bloemen. Onze bondsvoorzitter sprak de feestrede uit. De afdelingsvoorzitter gaf een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen inde afgelopen 40 jaren. Vele schriftelijke felicitaties waren ingekomen, o.a. van onzen burgemeester en anderen, die verhinderd waren deze receptie bij te wonen. Des avonds 8 uur was er een feestavond voor de leden, welke gehouden werd inde schitterend versierde zaal van „Ons Huis”. De avond werd verzorgd door het gezelschap van Prof. Ben AH Libi. De feestrede werd uitgesproken door onzen bondsvoorzitter v.d. Born. Na afloop van het officiële gedeelte was er bal onder leiding van Henry Wout, met muziek van de „Jazz Mixers”. Zaltbommel (O.) Hierdoor brengen wij ter kennis van de leden, dat eventuele voorstellen voor de bondsvergadering tot uiterlijk 15 April a.s. bij O. van Westreenen, Marten van Rossumsingel 79, kunnen worden ingediend. • • Loodgietersopgelet! Verzilvering vacantie-zegels Pasen Van de Stichting; Fonds tot regeling der ontvangst en uitbetaling van gelden voor loonderving tijdens feestdagen en vacantie voor het loodgieters- en fittersbedrijf ontvingen wij een overzicht inzake de data en uren, waarop de verzilvering van de vacantiezegels voor a.s. Pasen zal kunnen geschieden. Wij hebben dit overzicht aangevuld met de mededelingen, die ons van diverse bondsafdelingen bereikten en laten het resultaat hieronder volgen. Ingevolge het bepaalde in artikel 8 van het reglement, opgenomen achter de L.C.A., dienen de werknemers inde gelegenheid te worden gesteld, inde week volgende op Pasen (19—23 April 1938) een aantal van zes vacantie-zegels 1937/1938 in te wisselen. Werklozen mogen geen zegels inwisselen. De verzilvering zal plaats vinden te: Alkmaar: Op Zaterdag 23 April, n.m. 34—4 uur, in het A.8.8.-gebouw. Amsterdam: Op Woensdag 20 April, n.m. B—98—9 uur, Valckenierstraat 79. Bussum: Op Vrijdag 22 April, n.m. 7—B uur, Havenstraat 11a. Groningen: Op Donderdag 21 April, n.m. 7—B uur, Oppenheimstraat 39. Den Haag: Op Donderdag 21 April, voor loodgieters van 7 tot 84 uur en voor electriciens van 8 tot 9 uur, Prinsegracht 72. Hilversum: Op Vrijdag 22 April, n.m. 74—84 uur, Boschdrift 10. Maastricht: Op Zaterdag 23 April, n.m. 7—B uur, stichting „De Stuers”, Kruisherengang 9. Rotterdam: Op Dinsdag 19 April, n.m. 74—84 uur, Hofdijk 66. Utrecht: Op Woensdag 20 April, n.m. B—9 uur. (Leden, werkzaam in het bouwbedrijf, kunnen op dezelfde datum en tijd 4 bonnen inwisselen). Velg: Op Woensdag 20 April, n.m. 7—B uur, St. Joseph-gebouw, Oranjestraat, Velp. Vlaardingen: Op Vrijdag 22 April, n.m. 7 uur, ten huize van den heer A. Borsboom, Westhavenkade 25. Zaandam: Op Woensdag 20 April, Ged. Gracht 21. Zutphen: Op Vrijdag 22 April, n.m. 6—7 uur, Spittaalstraat 47. Leert electrisch en autogeen fassen bij J. F. H. ASBEEK BRUSSE Borneostr. 8-12 – A'dam-O. – Tel. 54251 VAKSCHOOL