lil de Afdelingen

Amsterdam Verslag van de ledenraadsvergaderingen van 13 en 27 October 1939, gehouden in het eigen gebouw. Plantage Muidergracht 13 October. (v.Z.) Aanwezig 107 leden. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarin hij wees op de nood dezer tijden, werden de notulen der vorige ver – gadering voorgelezen en goedgekeurd. Mededeling werd gedaan van het bedanken van L. Matteman, als plaatsvervangend lid der controlecommissie, wégens vertrek naar buiten. Verder van enige brieven, al of niet vergezeld van handtekenlijsten, waarin verzocht werd te besluiten tot acties voor werklozen en werkenden in verband met de prijsstijging. De voorzitter herinnerde voorts aan het besluit van de ledenraadsvergadering tot instelling vaneen commissie, welke nieuwe plannen zou ontwerpen, betreffende de verkiezing en samenstelling van de ledenraad, als grondslag voor eventueel in te dienen congresvoorstellen. Dientengevolge besloot het bestuur onder nadere goedkeuring van de ledenraad de verkiezingen, welke in het voorjaar van 1939 gehouden moesten worden, niet te laten doorgaan. Dit besluit werd alsnog door de vergadering bekrachtigd. Mededeling werd verder gedaan van het stopzetten der onderhandelingen met de Metaalbond overeen collectief contract, wegens'de tijdsomstandigheden. Naar aanleiding van de ingekomen verzoeken tot het voeren vaneen duurteactie, deelde de voorzitter mede, dat voor de werklozen bereids stappen waren gedaan bij de autoriteiten. Daar echter nog niet voldoende gegevens beschikbaar waren, adviseerde hij namens het afdelingsbestuur, met het voeren van actie voor loonsverhoging of duürtetoeslag te wachten tot over beter cijfermateriaal kon worden beschikt. Daar om half twaalf de discussies nog niet waren beëindigd, werd op voorstel van den voorzitter besloten over veertien dagen opnieuw te vergaderen. 27 October. Aanwezig 108 leden. Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat sinds de vorige vergadering nog enige brieven met of vergezeld van handtekeningen en duurteacties betreffende, binnenkwamen waarbij er zelfs waren tot stand gekomen met mede – werking of onder leiding van ledenraadsleden. Hij wees er op, dat dit moest worden Geschouwd als verspilling van kracht, aangezien deze vergade – ring juist belegd was voor verdere discussie over eventuele actie in verband met toenemende duurte en dus brieven aan de ledenraad of het bestuur, om hieraan aandacht te schenken, volmaakt overbodig waren. Voorts deed de voorzitter mededeling van de stappe«, verder gedaan door onze vakbeweging bij de regering, inzake de werklozensteun. Inde vacature Matteman, als plaatsvervangend lid voor de contróle-commissie, werden candidaat gesteld G. Soeter en B. Knopper. Laatstgenoemde werd met 62 tegen 12 stemmen gekozen. Blanco werden uitgebracht 8 stemmensen 1 van onwaarde. Aan de orde gesteld werd nu voortzetting der discussies over het voeren van loonacties in verband met de prijsstijging. Hieraan werd dooreen groot aantal der aanwezigen deelgenomen. Na beantwoording door den voorzitter kwam een aan het begin der vergadering ingediende motie aan de orde, die met een kleine wijziging met algemene stemmen werd aangenomen. Deze motie luidt als volgt; „De ledenraad der afdeling Amsterdam van de ' Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond, in vergadering bijeen op Vrijdag, 27 October, In ons eigen gebouw Plantage Muidergracht, gehoord de besprekingen over de stijging der kosten van levensonderhoud tengevolge van de oorlog, verzoekt het afdelingsbestuur in overleg te treden met het hoofdbestuur, teneinde zodra de prijsstijging daartoe blijkbaar aanleiding geeft, over te gaan tot actie voor loonsverhoging of duurtetoeslag.” De vergadering werd hierna omstreeks elf uur gesloten. Gorredijk (Bestuur). Binnenkort houdt de Opsterlandse bestuurdersbond, op nader te bepalen tijd en plaats, een reeks van zes cursusavonden voor eenvoudige kadervorming. Het N.V.V. zal een inleider aanwijzen. De deelnemers moeten zich vooraf opgeven bij het afdelingsbestuur De deelname is kosteloos en is thans reeds zo, dat de cursus in ieder geval doorgaat, Leeuwarden (Y. Z.) Onze cursusvergadering is nu vastgesteld op Vrijdag 24 November, ’s avonds 8 uur zaal „Ons Gebouw”. Dus niet op 23 November, zoals in het

vorige nummer van ons vakblad is vermeld. Op deze avond zal de bondsvoorzitter een inleiding houden over het doel en streven van onze vakbond. Denkt er aan uw vrouw of meisje mee te nemen naar deze cursusvergadering, want ook zij moeten weten van hoe groot belang het is georganiseerd te zijn in een sterke vakbond en wat deze voor zijn leden heeft gedaan en nog zal doen. Allen dus present! * * * Er kan medegedeeld worden, dat St. Nicolaas op 6 December, ’s middags 3 uur, inde zaal P. de Jong, Langemarktstraat, bij de kinderen onzer leden komt. * * * Daar er nog plaatsen open zijn als wijkcorrespondent, doen wij een beroep op ónze leden zich hiervoor op te geven bij de propaganda-commissie; adres Y. Zijlstra, Badweg sa, Huizum. Vlissingen (De R.) Zoals de meeste leden wel zullen weten, bestaat hier ter stede een arbeiderszangvereniging „De Volksstem”, met als onderafdeling het kinderkoor „Jong Leven”. Beide verenigingen verrichten goed werk op cultureel gebied en hebben vele malen belangloze medewerking verleend op avonden van de moderne arbeidersbeweging. Het ligt dus voor de hand, dat verwacht kan worden, dat ook van de zijde van de aangesloten leden belangstelling zou bestaan voor het werk van deze verenigingen. Het tegendeel blijkt echter met als gevolg dat, daar beide verenigingen de zo nodige morele steun wordt onthouden, het gevaar niet denkbeeldig is. dat deze verenigingen het voortbestaan onmogelijk wordt en tot opheffing zal moeten worden besloten. Wij weten wel, dat niet alleen de geringe belangstelling oorzaak van deze moeilijkheden is en ook andere factoren van invloed zijn geweest. De jaren van economische crisis hebben ook inde kassen van die verenigingen een flink gat geslagen. Werkloosheid van de leden en daling van het loonpeil hebben een woordje medegesproken, waardoor de contributies veelal niet meer konden worden opgebracht, wat weer tot gevolg had, dat de aanwas voor het kinderkoor stagneerde. Het zal ieder duidelijk zijn, dat getracht moet worden een dergelijk onheil te voorkomen. „De Volksstem” is een onverbrekelijk geheel met de Vlissingse moderne arbeidersbeweging en verdient ons aller medewerking en sympathie. Wij weten, dat er onder onze leden genoeg muziekliefhebbers zijn en ook velen, welke de muziek- of zangkunst willen beoefenen. Welnu, deze vrienden raden wij aan, geeft uw krachten aan deze vereniging en wekt uw kennissen op dit eveneens te doen, hetzij door lid, hetzij door donateur te worden. De kosten kunnen geen bezwaar zijn. Een klein maandelijks of wekelijks bedrag en u voorkomt daardoor, dat deze verenigingen aan bloedarmoede te gronde zullen gaan, terwijl gij u in het genot kunt stellen vaneen of meerdere kunstavonden per jaar. Gaarne belasten wij ons met de opname van nieuwe leden en donateurs en zijn bereid alle inlichtingen te verstrekken, welke nodig mochten zijn. Kameraden, steunt „De Volksstem” of laat uw kinderen lid worden van het kinderkoor „Jong Leven” De leden welke ons terzake het verkrijgen van duurtetoeslagen hebben geschreven, verwijzen wij in de eerste plaatsnaar hetgeen met betrekking tot onze Bond, de dagbladen daarover hebben bericht. Binnenkort zal over deze aangelegenheid een ledenvergadering worden gehouden, waar wij nadere inlichtingen zullen verstrekken. * * * Men neme voorts kennis vaneen in dit nummer voorkomend artikel van onze hand. Red. Zaandijk (W.P.) Het bestuur heeft voor Vrijdagavond 24 November beslag weten te leggen op de bioscoop van Oenen te Zaandijk, waar dan gedraaid zal worden de Nederlandse film „Boefje.” Daar behoeft niet veel van gezegd te worden, want de film spreekt voor zichzelf. Er is alleen toegang voor de leden met hun vrouwen of meisjes Entrée slechts 20 cent per persoon. Kaarten verkrijgbaar bij de bestuurders. Zorgt tijdig voor kaarten. Inlichtingen gevraagd Hieronder volgt de naam vaneen lid der afdeling Meppei, waarvan door de mobilisatie het huidige adres onbekend is: B. Wieringa, bondsnummer 130852, laatstelijk werkzaam bij de wegenbouw te Meppei der firma Bolt & Eleveld. Zij die het nieuwe (militaire of andere) adres van dit lid kennen, worden verzocht hiervan mededeling te doen aan den secretaris der afdeling Meppei, H. Huberts, Grote Oeverstraat 11. Correspondentie Anonymus te R. Niet-ondertekende brieven verdwijnen bij ons inde snippermand. Op behoud van leden die oordelen als gij doet, stellen wij overigens geen prijs. REDACTEUR.

Officiële Mededelingen

Over de week van 20 tot en met 25 November 1939 wordt het contributiezegel op de 47ste week in het bondsboekje geplakt. Over de week van 27 November tot en met 2 December 1939 wordt het contributiezegel op de 48ste week in het bondsboekje geplakt. De commissie van controle, bedoeld bij artikel 25 der statuten, verklaart in haar zitting van 11 November 1939 kennis genomen te hebben van de verklaring van den accountant, behelzende de mededeling, dat de administratieve controle van de boeken van de Bond, diens instellingen en fondsen, over het tijdvak 1 Januari 1939—30 September 1939 volledig heeft plaats gehad en dat zij zich na eigen onderzoek en toelichting van den bondspenningmeester verenigen kan met het gevoerde financiële beheer. Amsterdam, 11 November 1939. J. GORIS. H. J. BAART. L. R. V. KRALINGEN. Advertentien Op 7 November 1939 overleed onze trouwe bondsmakker An+oon Assinlc, inde ouderdom van 29 jaar. Wij houden zijn nagedachtenis in alle eer. Hij ruste in vrede. HET BESTUUR VAN DE AFD. DOESBURG. Op 2 November 1939 overleed na een kortstondig ziekbed ons lid Marinus v.d. Linden, Inde leeftijd van 28 jaar. Hij ruste in vrede. HET BESTUUR VAN DE AFDELING UTRECHT. Op 7 November 1939 overleed na een korstondig ziekbed ,ons lid Andries Meijering, Inde leeftijd van 42 jaar. Hij ruste in vrede. HET BESTUUR VAN DE AFDELING UTRECHT. Op 6 November 1939 overleed na een kortstondig ziekbed ons lid Pieter Leonardus Paasse, Inde leeftijd van ruim 67 Jaar. Hij ruste In vrede. HET BESTUUR VAN DE AFDELING UTRECHT. De 28ste October 1939 is plotseling overleden ons lid Frans Zeldenrijk, inde leeftijd van 55 jaar. Dat hij ruste in vrede. HET BESTUUR VAN DE AFDELING ZAANDAM. EERSTE KLAS METAALWARENFABRIEK is in staat op korte termijn opdrachten uitte voeren voor stamp-, trek-, draai-, forceer- en polijstwerk. Tevens spuit-, lak-, vernikkel- en verchroomwerk. Brieven te richten onder No. 2794 aan Are s Advertentiebedrijf, Rokin 115, Amsterdam C. LEERT ELECTRISCH LASSEN bij „DE LASCHBOOG" de Eerste Nederlandse Vakschool voor electrisch lassen, Rechtboomssloot 49, Amsterdam (C.), bij het Centraal Station.