BONDSVERGADERING 1940

Wij laten hier volgen de door diverse afdelingen ingediende voorstellen voor onze op 17, 18 en 19 Juni a.s. te Amsterdam te houden bondsvergadering. Huishoudelijk reglement HOOFDSTUK VIII. Van de afdelingen. Afdeling Amsterdam. Art. 64. Tussen de 4de en de slotalinea de volgende nieuwe alinea in te lassen: „Verder kunnen de afdelingsbesturen zich doen bij staan door wijkcommissies. Samenstelling, doel, taak en bevoegdheid worden in afzonderlijk reglement omschreven, dat de goedkeuring behoeft van het bondsbestuur.” Afdeling Amsterdam. Art. 65. Toevoegen nieuw punt 4e: „de voorzitters der commissies, als genoemd in artikel 64.” Afdeling Amsterdam. Art. 66 als volgt te wijzigen: Voor de verkiezing van dein artikel 65 onder 2e. genoemde vertegenwoordigers gelden de volgende regelen: a. Van de bedrijfsgroepen. Uit dein artikel 61 van dit reglement genoemde bedrijfsgroepen kiezen de leden voor elke honderd of gedeelte van honderd leden die deze groep omvatten, één vertegenwoordiger. b. (nieuw) Indeling kieskringen per bedrijf sgroep. In elke onderneming, waar ten minste 100 leden werkzaam zijn, vormen de leden een afzonderlijke kieskring, terwijl alle overige leden, behorende tot dezelfde bedrijfsgroep, tezamen één kieskring vormen. Alle gekozenen worden geacht te zijn vertegenwoordigers van de betreffende bedrijfsgroep. c. (oud b.) Van de candidaatstelling. De candidaatstelling daarvoor kan geschieden: le. door de leden van de betreffende bedrijfsgroep; 2e. door het bestuur van de afdeling. De candidaatstelling door de leden dient te geschieden op eendoor het afdelingsbestuur te verstrekken formulier. De candidaatstelling is ongeldig indien naam en adres van den candidaat niet volledig zijn vermeld en gevolgd door de handtekening van ten minste vijf leden uit de kieskring van de betreffende bedrijfsgroep en dit formulier niet bij het afdelingsbestuur is ingediend binnen de daarop vermelde termijn. Leden, die een candidaat gesteld hebben, mogen niet nog andere candidaten stellen voor dezelfde of voor een andere bedrijfsgroep Het voorkomen van handtekeningen op meer dan één formulier voor candidaatstelling, maakt deze handtekeningen ongeldig. d. (oud c.) (Ongewijzigd).

e. (oud d.) De stemming heeft per kieskring plaats binnen vier weken, nadat de candidaatstelling gesloten is, op door het afdelingsbestuur tijdig aan de leden uitte reiken stembiljetten, waarop de candidaten vermeld zijn en duidelijk is aangegeven op welke datum en tijd de stembiljetten moeten zijn ingeleverd. ƒ. (oud e.) (Ongewijzigd). fif. (oud ƒ.) Om de drie jaren treedt per bedrijfsgroep de helft van de gekozenen af, doch zijn, met inachtneming van sub b. en c. van dit, artikel, terstond weder herkiesbaar. De eerste keer worden de aftredenden door loting aangewezen. HOOFDSTUK XI. Pensioenfonds (lees: Ouderdomsfonds). Afdeling Hengelo. Aan art. 93 (nieuw) toe te voegen: „Leden van 60 jaar of ouder, doch jonger dan 65 jaar, die verkeren in omstandigheden waaronder hun bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een ouderdomsuitkering zou worden toegekend, ontvangen desgevraagd een vervroegde uitkering. De lasten der vervroegde uitkeringen zijn gelijk aan de lasten der uitkeringen, welke op 65-jarige leeftijd worden toegekend.” Reglement voor het steunfonds Steun in bijzondere gevallen. Afdeling Meppel. Aan art. 16 toe te voegen de volgende nieuwe alinea: „c. aan leden van de bond, die door het bondsbestuur aangewezen of candidaat gesteld worden om deel te nemen aan ontwikkelingscursussen, scholen of kampen, doch hierdoor financiële offers hebben te brengen. De bond vergoedt aan die leden alle noodzakelijke kosten en loondervingen daardoor ontstaan, voor zover deze niet op andere wijze worden vergoed.” Reglement voor de werklozenkas Afdeling Bussum. Art. 25, lid 1, als volgt te wijzigen: „De uitkering, bedoeld in art. 24, wordt verstrekt : a. wanneer een lid gehele dagen werkloos is tengevolge van ontslag uit zijn dienstbetrekking; b. wanneer een lid wegens tijdelijke werkvermindering, zonder te zijn ontslagen door zijn werkgever, inde betreffende kalenderweek uren verzuimt. (Voor elke acht uur verzuim 1 dag uitkering. Voor meerdere uren in dezelfde kalenderweek voor elke 2 uur t dag, voor 4 uur i dag, voor 6 uur f dag). In lid 4 inde plaats van „13 weken” te lezen „8 weken”.

Lid 8 vervalt. (Lid 9 wordt dan 8, 10 wordt 9 en 11 wordt 10.) Diverse voorstellen Afdeling Arnhem. „De bondsvergadering, van oordeel dat: a. het in het algemeen geen bijzondere verdienste meer kan worden genoemd 25 jaar lid te zijn van onze organisatie; b. het onderscheiden van de leden in wèl en niet verdienstelijke leden grote moeilijkheden kan opleveren, omdat, gegeven de zeer belangrijke onderlinge verschillen tussen de afdelingen, het aanleggen vaneen gelijke maatstaf welhaast onmogelijk is; besluite het gouden insigne uitte reiken aan alle leden die de moderne vakbeweging 40 jaren en langer met hun lidmaatschap trouw hebben gediend, waaronder ten minste 30 jaren in onze organisatie.” Afdeling Cap. a/d IJssel. „De bondsvergadering drage het bondsbestuur op met alle ten dienste staande middelen de 48-urige werkweek ook voor reparatiewerk doorgevoerd te krijgen.” Afdeling Krimpen a/d Lek. De bondsvergadering drage het bondsbestuur op een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het verstrekken vaneen duurtetoeslag op de kasuitkering. Afdeling Krimpen a/d Lek. De bondsvergadering besluite het bondsbestuur te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om leden, die op wachtgeld staan, één dag uitkering per week uit de werklozenkas te verstrekken. Afdeling Krommenie. „De bondsvergadering keure het beleid van het bondsbestuur inde afgelopen periode ten sterkste af. Zij neme het besluit het bondsbestuur op te dragen een veel krachtiger actie voor verbetering der lonen enz. te voeren en deze actie met de meeste spoed te ontwikkelen.” Afdeling Krommenie. „De bondsvergadering spreke zich onvoorwaardeiijk uit tegen het plan der regering inzake het bouwen van slagkruisers. Zij spreke de wenselijkheid uit dat onze Bond evenals in 1922 en 1923 met kracht zal opkomen tegen dit plan en druk op het N.V.V. uitoefenen om dergelijke massale actie te organiseren.” Afdeling Wormerveer. „De bondsvergadering drage het bondsbestuur op maatregelen te nemen om personeel, werkzaam in technische afdelingen van fabriekmatige bedrijven in onze Bond te organiseren, op grond van de overtuiging dat dan alleen hun belangen behartigd kunnen worden zoals dat voor de metaalbewerkers in het algemeen inden lande en door onze Bond in het bijzonder wordt gedaan.”

Actie duurtetoeslagen Op Vrijdag 12 April j.L hebben onder leiding van den rijksbemiddelaar, mr. Verschuur, besprekingen plaatsgevonden tussen de besturen van de R.K. Vereniging van Werkgevers inde Metaalindustrie en de samenwerkende metaalbewerkersbonden. De aanleiding daartoe was gelegen in het aan veertien leden van voornoemde werkgeversvereniging gestelde ultimatum, in verband met het streven naar een gewenste duurte toeslag-regeling. Na langdurig overleg werd overeenstemming bereikt op de volgende punten: I°. over de maanden Maart en April 5 procent toeslag; 2°. over de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus 6 procent toeslag; 3°. wanneer eind Juni of daarna mocht blijken, dat het indexcijfer van het Amsterdams Statistisch Bureau sedert het in April j.l. gepubliceerde cijfer met 5 punten is gestegen, zal de toeslag met 3 procent worden verhoogd en zo vervolgens voor elke volgende stijging

met 5 punten eveneens telkens met 3 procent. Deze regeling geldt voor alle bij de R.K Werkgeversvereniging aangesloten ondernemingen tot einde Augustus. Alle toeslagen worden berekend naar het uurinkomen en niet op basis van het uurloon, hetgeen de waarde van de regeling belangrijk verhoogt. Door totstandkoming van dit bevredigend resultaat, zijn conflicten aan een groot aantal ondernemingen voorkomen en zullen nok de zwakke plekken die zich hier en daar bevinden, van de verbeteringen kunnen profiteren * * ♦ Op Woensdag 17 April zal een bespreking plaatsvinden met het bestuur van de Vletaalbond over het ingediende voorstel, waarover wij in ons vorige nummer reeds iets hebben medegedeeld. Wanneer dit blad verschijnt, zal de hierboven bedoelde bespreking reeds hebben plaats gevonden. Het was ons evenwel niet mogelijk omtrent het resultaat vóór het afdrukken van dit nummer nog copie opgenomen te krijgen.

BELANGRIJKE MEDEDELING • In dit nummer van „De Metaalbewerker” zijn opgenomen de door diverse afdelingen voor behandeling inde op 17, 18 en 19 Juni a.s. te houden bondsvergadering ingediende voorstellen. Wij vestigen er ook op deze plaats de aandacht van de besturen der afdelingen op, dat de uiterste termijn voor indiening van eventuele amendementen op de voorstellen van bondsbestuur, bondsraad en afdelingen is bepaald op Vrijdag 10 Mei a.s. De leden worden aangeraden, dit nummer evenals de nummers van 23 Maart en 6 April te bewaren en mede te nemen naar de betreffende vergaderingen, die door de afdelingen zullen worden gehouden. Namens het bondsbestuur: H. J. v.d. BORN, voorzitter. G. v.d. HOUVEN, secretaris.