(K.) VanLeer’s Walsbedrijven N.V. is de enige onderneming in Nederland waar stalen platen vefvaardigd worden. De grondstof voor deze platen bestaat uit strippen (lange stroken) staal, die eigenlijk eender vele profielen vormen uit het walsbedrijf van de onderhavige firma. Op de eerste foto ziet men een flinke voorraad van dergelijke strippen, die successievelijk door middel vaneen rollenbaan de fabriek ingevoerd worden. Dit laatste kan men op het tweede plaatje uit deze serie aanschouwen. Er is een opening inde muur van de fabriek en daar vlak achter bevindt zich de strippenschaar (foto nr. drie), welke de strippen in stukken van de gewenste maat knipt. De arbeider links van de schaar (met hand aan wiel) voert de strippen onder het mes, de andere arbeider zorgt voor het hakken en af* voeren. De maximum lengte van deze stukken bedraagt 130 centimeter. Deze lengte vormt later de breedte van de plaat, omdat deze in dwarsrichting uit® gewalst wordt. Maar zover zijn wij nog niet. Wel willen wij nog even vermeb den, dat de dikte van de uitgewalste platen varieert van 0.25 tot 4 m.m. en de lengte van 3J tot 4 meter. Van de strippenschaar worden de stukken op wagentjes naar de strippemoven gebracht. Ze worden automatisch bij twee tegelijk in deze oven gevoerd, waar een temperatuur heerst van ongeveer 900 graden Celsius. Deze oven wordt gestookt met hoogovengas. Men kan dit invoeren op de vierde foto zien. De hele serie strippen schuift met regelmatige tussenpozen door de 20 meter lange oven heen, om dan naar de walsen te gaan. Maar aan het walsen der platen zullen wij een aparte pagina wijden.

ONDERSCHRIFTEN 1 Stalen strippen, 2 De rollenbaan. 3 De slrippenschaar. 4 De ingang van de oven.