m 50ste Jaargang Nummer 4 Zaterdag 1 September 1945 Oplaag 30.000 Redacteur: G. van der Houven Hemonylaan 24 Amsterdam-Zuid telefoon 27858-20821 ———l

; P* ABONNEMENT; N vooruitbetaling per K" «2- Voor het buitenland met porto Advertenties* f Atielings • advertenties regel. ... f 0.20 V f*nvra9en voor Rersool andere adver» wnlies, welke met de [ P*®taallnduslrie verband Wüden per regel 10.30 [5 2x per maand

Doel en middel

(Vander H.) ’t Was in 1938 dat wij een ' polemiek voerden met de redactie van >iSt. Eloy”, het orgaan van de R.K. Metaalbewerkersbond. Zij vond haar Janleiding ineen destijds door het N.V.V. in Brabant en Limburg uitgege’ ten manifest, waarin vrij sterk over de . Neutraliteit van de moderne vakbeweging was geschreven. Om ons geheugen op te frissen, hebben wij er de jaargang 1938 van „De i Metaalbewerker” nog eens op nagesla-6en en vonden in het nummer van 8 October het artikel: „Troef”, waarin wij toen o.m. schreven: „Wij zijn en hopen te blijven, voorstanders van en ‘werkers voor een socialistische op rechtvaardigheid en menselijkheid geschoeide samenleving,” Zó dachten wij in 1938 en zó denken Wj er in 1945 nóg over. Nooit hebben wij fle stelling geponeerd, dat de vakbeweging in maatschappelijk opzicht neutraal zou zijn of zou moeten zijn en daarvan hebben wij steeds getuigd. Waarom wij deze oude koe weer eens Wt de sloot gehaald hebben? Om geen ! bhdere reden, dan de kennisname van ten artikel van den redacteur van „De ‘Vakbeweging” van 1 Augustus J.1., geti' teld: „Met open vizier!” en dat gewijd ‘s aan de ontwerp-taeginselverklaring ten onze vakcentrale. Klaar en duidelijk, -bovendien volkomen openhartig, wordt in dat artikel Pter de betekenis van deze ontwerpbeginselverklaring geschreven en dat is °hs uit het hart gegrepen. In verband nu met hetgeen wij hier teoraf lieten gaan, citeren wij uit het tedactionele artikel van „De Vakbeweging” het volgende:

„Het N.V.V.-bestuur meent, dat aan het verlangen naar een duidelijke uitspraak op dit punt (hier wordt gedoeld op de koers die het N.V.V. zal gaan varen, Red. M.8.) voldaan behoort te worden. Er is één moeilijkheid. Wij zijn nog niet In staat een congres bijeen te roepen. Een uitspraak omtrent de beginselen, die het nieuwe N.V.V. zullen lelden, kan dus voorlopig slechts een uitspraak van de leiding zijn. Maar in ieder geval heeft Nederland er recht op te weten, in welke richting de

(voorlopige) leiding van onze vakbeweging wil gaan. Die richting is, gelijk uit de ontwerp-beginselverklaring blijkt, een socialistische. Is deze socialistische beginselverklaring dan niet in strijd met ons streven om van het N.V.V. nog meer dan tot Mei 1940 het geval was, een algemene vakbeweging te maken? Wij menen van niet. Wij hebben in onze nieuwe beginselverklaring de socialistische maatschappij vorming welbewust losgemaakt van alle „marxistische, collectivistische dogmatiek.” Tot zover citeren wij een deel van het (Vervolg op pag. 2 onderaan)

BIJ DE VIJFTIGSTE JAARGANG

de 50 sie jaargang. Het eerste nummer In 1895. * Gedurende de jaren, waarin „De Metaalbewerker” verscheen, heeft tweemaal een onderbreking plaatsgevonden. Voor de eerste maal in 1896, gedurende de maanden Juli, Augustus en September; voor de tweede maal vanaf 1 Mei 1942 tot 22 Juni 1945, Waarbij dan nog vermeld moet worden dat het blad vanaf 1 Januari 1941 af als bijblad of als bijlage van „Arbeid”, het genazificeerde orgaan van het evenzeer genazificeerde N.V.V., is verschenen. Een wel heel erg compromitterend gezelschap voor ons inde dienst vergrijsd orgaan... Het stemt tot niet weinig verheugenis dat bij de nadering van z’n vijftigjarig jubileum z’n inhoud weer ten volle dienstbaar kan worden gemaakt aan de taak, waarvoor het bijna een halve eeuw geleden werd ten doop gehouden: de werkers inde metaalindustrie tot baken en wegwijzer te dienen.

(van der H.) Wij hebben de toezegging ontvangen, dat de drukkerij in zodanige mate van papier zal worden voorzien, dat ons blad weer regelmatig, evenals , vroeger, tweemaal per maand eal kunnen verschijnen. In verband daarmede presenteren wij onzen lezers voor de tweede maal een nummer, dat weer enigszins aan zijn voorgangers doet denken. Althans wat de vorm, niet wat de omvang betreft. Het blijft evenwel ons ons blad weer het vroegere aanzien te geven, d.w.z. verlucht met reproducties van foto’s, tekeningen e.d. en ook voorzien ,van rubrieken op technisch gebied en voor het gezin. Maar daar zijn wij nog lang niet aan toe en we zullen dus geduld moeten oefenen. Den lezers zij aangeraden ditmaal ook eens aandacht te schenken aan de kop van liet blad. Die vermeldt n.1., dat we bezig zijn aan