(J. L.) Zo zijn we dan nu bekend geworden met de loonregelingen voor de kleine metaalindustrie. De afkondiging heeft plaatsgevonden inde Staatscourant van 14 Januari 1946. Aan deze regelingen is terugwerkende kracht verleend vanaf 17 December 1945. Dit betekent, dat op 22 December 1945 de eerste loonbetaling moest geschieden volgens de nieuwe lonen. Waarom moesten deze vier groepen tegelijkertijd behandeld worden? Omdat er voor deze takken inde metaalindustrie een aantal gemengde bedrijven is. Deze bedrijven hebben te maken met mensen, die wisselend loodgieters- of electriciënswerk of werkzaamheden op het terrein van de burgersmeden verrichten. Daardoor wras het noodzakelijk, dat de lonen op elkaar afgestemd werden. De toplonen voor een loodgieter, burgersmid, monteur in het electrotechnisch en monteur in het verwarmingsbedrijf moesten gelijk zijn. Dit geldt ook voor de Iste monteurs in het electrotechnisch bedrijf en in het verwarmingsbedrijf. Evenwel hebben we hierbij in het oog te houden, dat de lonen niet op het ambacht, maar op de industrie afgestemd dienen te zijn. Op dit gebied en nog op ander terrein hebben deze regelingen niet voldaan aan de verwachtingen die we er van hadden. Alvorens wijde aanmerkingen releveren, moeten wij er op wijzen, dat de gemeenteklassen-indeling een belangrijke verbetering is. In dit verband mogen wij er de aandacht op vestigen, dat er b.v. In het loodgietersbédrijf 32 gemeenteklassen waren en dat dit aantal bij de regeling in 1942 teruggebracht was tot 10 klassen. Evenzo geldt dit voor het smedenbedrijf. Waar nu de lonen aan de top gelijk dienen te worden, moest er ook naar gestreefd worden, dat voor deze vier groepen hetzelfde aantal gemeenteklassen vastgesteld werd. Met buitengewone omstandigheden voor elk bedrijf diende evenwel rekening te OFFICIËLE MEDEDELINGEN Over de week, lopende van 11 Februari-16 Februari 1946, wordt het contributiezegel in het 7e vakje van het lidmaatschapsbewijs geplakt. Over de week, lopende van 18 Februari-23 Februari 1946, wordt het contributiezegel in het 8e vakje van het lidmaatschapsbewijs geplakt.

worden gehouden. Op zichzelf is daardoor een indeling in 5 klassen een zeer belangrijke verbetering. Bij coördinatie een regeling te maken, die alles en nog wat bevredigt, is wellicht illusoir. De kwestie op zichzelf is al moeilijk genoeg. Inde toekomst zullen we niet kunnen volstaan met „regelingen”. Deze regelingen zijn o.L van tijdelijke aard en zullen plaats moeten maken voor C.A.O.’s. Het onvolkomene van deze regelingen kan dan verdwijnen. Dit neemt niet weg, dat vóórdien toch enkele essentiële punten ogenblikkelijk nadere voorziening behoeven. Bijvoorbeeld: 1. Lonen Iste monteurs electrotechnisch bedrijf en centrale verwarmingsindustrie. Deze lonen zullen minimum / 1.05 moeten zijn. 2. De loonspreiding. Voor deze groepen hebben we nooit een loonspreiding gekend en is practisch, vooral voor de kleinere bedrijven, niet toe te passen. 3. Het 10e practijkjaar voor het loodgietersen fittersbedrijf. Dit is een onaangename verrassing. Inde diverse besprekingen is dit in ’t geheel niet in het geding geweest. Zou om derwille van uniformiteit

hiervoor al iets te zeggen zijn, dan ha» men dat jaar niet aan de kop, maai – onderaan moeten plaatsen. Nu beteken1 het voor sommige groepen loonsverlaging Acceptabel is dit niet. 4, De Bedrijfsraad voor het Loodgieters- e>‘ Fittersbedrijf had voorgesteld om de • ct. dispensatie voor zeer bekwame arbeiders (een uurloon van 98 cents) if handen te geven van de Bedrijfsraad Het College van Rijksbemiddelaars heefl deze bevoegdheid aan zich getrokken hetgeen wij, evenals de Bedrijfsraad onjuist achten. ö. In ’t algemeen was gevraagd gewordei om het vakdiploma met 2 ct. te hono reren. Bij loodgieters en burgersmeden J een mogelijkheid voor dispensatie; voo de electriciëns wordt het V.E.V.-dlploifl' met 2 ct. gehonoreerd. Het verwarming» bedrijf heeft het V.D.L.-diploma en hiervoor is geen 2 ct. verhoging toegestaan Dit is niet juist. 6, Op de gemeenteklassen-indeling hebbel wede bemerking, dat bepaalde plaatse! ineen hogere klasse moeten komen. CM Dordrecht, Zwijndrecht, Arnhem. Nijmegen, Rheden (Velp), Wageningeï f Apeldoorn, Bergen (N.H.), Borne, LeeU warden, Tegelen, Voorschoten, Zeist ei Zutphen. 7. De aanhef inde Staatscourant vermeldt dat er over de gemeenteklassen-indeliaS op onderdelen geen overeenstemmW was. Dit is juist. Tevens had vermei' moeten worden, dat er ten aanzien val de lonen ook geen overeenstemming wa*‘ Wij waren uitgegaan van minimum lonen, terwijl de andere voorstellers uW gegaan waren vaneen minimum-lod en een maximum-loon. Dus voorstelle1 met loonspreiding. Inmiddels hebben wij onze bezwaren te kennis gebracht van de bevoegde instaP ' ties. Zowel mondeling als schriftelijk gepW testeerd. met het verzoek, op korte termi# hierover een beslissing te nemen. Het is te wensen, dat aan deze bezward tegemoet zal worden gekomen.

Alle Nederlandse Metaalbewerkers Bondslk

(K.) Wij willen dit keer onze afdeling Rotterdam eens voor het front halen. Vroeger en ook nu de grootste in ledental. Wel werd het vóóroorlogse peil, de 10.000, nog niet bereikt, maar wij hebben het volle vertrouwen inde Rotterdammers, dat ze er voor zullen zorgen, dat dit niet zo lang meer behoeft te duren. Inderdaad, de jongens daar hebben wel een pluim verdiend. Een stad, zwaar getroffen door het oorlogsgeweld thans met een industrie, waarvan een groot deel der arbeiders nog niet tewerk kon worden gesteld. En. dan in goed 8 maanden tijd al weer 7.000 leden. Dat mag gezien worden. Het is wel eens aardig om het verloop daarvan even te releveren. Het opbouwwerk inde afdeling Rotterdam begon om diverse redenen later dan inde andere afdelingen; toch telde de afdeling einde Juni 1945 2007 leden „ Juli 1945 4005 „ „ Augustus 1945 4607 „ September 1945 4865 „

„ October 1945 5657 „ „ November 1945 6472 „ „ December 1945 7093 „ (waarvan 106 adm*1 tentleden). Wat de gang van zaken over Januari betreft, kan worden geconstateerd, dat ee behoorlijk aantal nieuw'e’ leden werd inë schreven. . \ Een nieuwe afdeling werd opgericht j Middelharnis met 25 leden, terwijl e£ nieuwe groep werd gesticht te Doniawerst (Fr.) met 9 leden. Onze steunpunten 'I Nljverdal en Haaksbergen, ressorteren i onder de afdeling Hengelo (O.), werden 1 afdelingen omgezet, beide met 26 leden. In verschillende plaatsen in het tah' waar onze bond tot dusver geen afdeling groep had, hebben we nu contact verkreg« Binnenkort hopen we ook daarvan eot‘ resultaten te kunnen melden. Als geheel gaan wn vooruit naar de. – 40.000.