Het Hengelose „gevalâ€~

De laatste weken zijn er inde pers enkele berichten geplaatst over de organisatie-verhoudingen onder de Hengelose metaalbewerkers. Aangezien deze berichten in het land een zekere indruk hebben gemaakt, willen wij er ook hier wat van zeggen. Na een ingesteld onderzoek is wel komen vast te staan, dat het bericht in „Het Vrije Volkâ€~, vermeldende dat de bestuursleden en de leden der bedrijf scommissie van de afdeling Hengelo der Bedrijfsgroep „Metaalâ€~ van de E.V.C. allen voor de E.V.C. hadden bedankt' en waren overgegaan naar onze Bond, onjuist is. Dit blad daarvoor echter de verwijten te maken als de E.V.C., natuurlijk geholpen door „De Waarheidâ€~, doet, is onbillijk, omdat deze mededeling was ontleend aan een strooibiljet, waaronder de namen van al deze functionarissen zijn vermeld. De tekst van dit biljet, ondertekend . door 46 functionarissen en van het daartegen weer verspreide „verweerâ€~ van 18 van deze 46 personen, laten wij voor een goed begrip van de zaak, hoewel de plaatsruimte ons dit feitelijk niet veroorlooft, hieronder volgen: Eerste biljet: Nog altijd leven wij inde vaste overtuiging dat het mogelijk moet zijn op sociaal-economisch terrein samen te werken, ongeacht ieders politieke of godsdienstige overtuiging. Dit is onmogelijk zolang onze bestuurders niet zoveel verantwoordelijkheidsgevoel bezitten, dat ze rekening houden met andermans overtuiging en de fout maken hun eigen politieke overtuiging op de voorgrond te plaatsen, zodoende de vakbeweging daaraan ondergeschikt te maken. V Het is met onze opvatting over eerlijkheid en vakorganisatie niet meer mogelijk en in overeenstemming te brengen, bestuurder of propagandist te zijn vaneen organisatie, die zich Eenheidsvakcentrale noemt, waarvan dus iedereen lid kan zijn, ongeacht zijn overtuiging. Dit houdt in dat de verantwoordelijke bestuurders zich dienovereenkomstig moeten gedragen. Het is genoegzaam bekend dat wij warme voorstanders zijn van één organisatie en dat deze eenmaal zal komen, daarvan zijn we rotsvast overtuigd. Wij hadden gedacht dit te bereiken inde Eenheidsvakcentrale, doch hierin zijn wij teleurgesteld. Wij danken alle vrienden, die georganiseerd zijn of dit waren inde E.V.C., voor de afkondiging van de Paasbrief, voor het in ons gestelde vertrouwen. De belofte, die we toen aan de leden hebben gegeven, te weten, dat wij zouden zorgen onze E.V.C. van alle politieke smetten vrij te houden, hebben we wat de afdeling Hengelo betreft, ten volle kunnen houden.

Onderstaande bestuurders hebben voor het lidmaatschap der E.V.C. bedankt, omdat deze E.V.C. niet meer aan haar doel beantwoordt. Daar wij ons echter op het standpunt stellen, dat ongeorganiseerd zijn funest is voor de arbeidende klasse, zullen wij toetreden tot die organisatie, die toch inde naaste toekomst gereorganiseerd wordt in het A.V.8., waarin wij onze strijd zullen voortzetten om te komen tot die maatschappij, die voor een ieder Sociale rechtszekerheid en duurzame vrede waarborgt. Ons van ónze grote verantwoording in, deze bewust zijnde, doen wij een dringend beroep op u ons voorbeeld te volgen en het ’ huidige N.V.V., straks Algemeen Verbond van Bedrijfsbonden, zp krachtig mogelijk te maken. Het Bestuur der Bedrijfsgroep Metaal: (volgen 10 namen). De leden der Bedrijfscommissies: (volgen 36 namen). Tweede biljet: Enige dagen geleden is een mededeling verschenen, waarin een aantal bestuurders der E.V.C., bedrijfsgroep Metaalnijverheid, afd. Hengelo (O.), mededeling deden van hun voornemen om toe te zullen treden tot het N.V.V. en tevens een oproep lichtten hun voorheek 3 volgen. Ondergetekenden, wier namen voorkwamen als ondertekenaars van deze mededeling, verklaren met de grootste nadruk geen enkele verantwoordelijkheid te nemen Voor de Uitgifte van dat manifest. ' Genoemde bestuurders hadden zich ineen schrijven tot de leden van de bedrijfsgroep Metaal der E.V.C. afd. Hengelo O.) willen wenden, waarin enkele organisatorische kwesties ter sprake werden gebracht en nadere opheldering behoefden. Dit schrijven is op onverklaarbare wijze in verkeerde handen gekomen, welke in samenwerking met enige onverantwoordelijke bestuurders der E.V.C., enkele passages, zonder medeweten der overige ondertekenaars, er aan toevoegden en het geheel als manifest door bezorgers van het Vrije Volk en contributielopers van het N.V.V. lieten verspreiden. Allen, die oprecht de eenheid inde vakbeweging voorstaan, zowel de leden van het N.y.V. als de E.V.C., zullen deze handelingen met verontwaardiging van de- hand wijzen. Deze leveren immers geen wezenlijke bijdrage tot een fusie van beide vakcentrales, maar dienen slechts om de vijanden van de arbeidersklasse inde kaart te spelen. Onder geen enkele voorwaarde zullen ondergetekenden, wier namen schromelijk zijn misbruikt om verwarring te stichten inde rijen van de E.V.C., hieraan hun medewerking verlenen. Redenen waarom zij zich tot de leden van beide vakcentrales afd. Hengelo richten met de oproep hun

Met het anti-duurtecongres van het N.V.V. is de grote strijd van ons Vakverbond ingezet tegen de duurte. Deze strijd moet en zal tot een goed einde worden gebracht! Daarvoor is het noodzakelijk, dat alle arbeiders van Nederland zich met volle kracht achter deze actie stellen en ons gegevens toezenden van al die gevallen, waarin door fabrikanten, grossiers of kleinhandel overdreven winsten worden gemaakt, voorraden worden achtergehouden, grondstoffen en arbeidskrachten worden verspild voör het maken van luxe of prullaria. Maar denkt er a.u.b. om, de klachten zo gedetailleerd mogelijk te omschrijven, met vermelding van adressen en gecontroleerde cijfers. Aan de juistheid van de opgaven mag niet worden getwijfeld!

organisatie trouw te blijven, om door gezamenlijke krachtsinspanning zo spoedig mogelijk de eenheid tot stand te brengen. De berichten als zouden zij allen bedankt hebben als lid van de E.V.C. en zijn toegetreden tot het N.V.V. zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Hengelo (O.), 7 November 1946. Het Bestuur der Bedrijfsgroep Metaal; (volgen 3 namen). De leden der Bedrij..,commissies: (volgen 15 namen). ■ v • . . Na een onderzoek van het gehele „gevalâ€~ zijn wij tot de volgende conclusie gekomen: 1. Voor de tekst van het eerste biljet zijn alle ondertekenaars aansprakelijk, behalve voor de laatste alinea. Op verzoek vaneen tweetal bestuursleden van de E.V.C. heeft onze bestuurder de Vries er deze passage bijgevoegd. Dit om te voorkomen dat ae uit te treden leden een tijd lang ongeorganiseerd zouden blijven en daardoor rechten verliezen. Mèt of zónder deze alinea is de wezenlijke betekenis van het biljet echter gelijk! 2. De ondertekenaars van het tweede biljet (verweer) hebben formeel gelijk als ze zeggen dat ze, in verband met de bovengenoemde bijgevoegde passage, voor de „uitgifte van dat manifestâ€~ niet verantwoordelijk zijn. Maar dat is, omdat er inde door hen goedgekeurde

De stad Breda speelt inde geschiedenis van ons Vaderland een bijzondere rol. We herinneren ons nog wel dat, dank zij het bekende turfschip, de Staatsen de stad bij verrassing aan de Spanjaarden konden ontrukken en nog vers ligt ons de onaangename verrassing in het geheugen, die zekere geallieerde berichtgevèrs ons bereidden, door op „Dolle Dinsdagâ€~ in September 1944, Breda als reeds in geallieerde handen te vermelden. Op Zaterdag 9 November 1946 echter bezorgde Breda onze Bond een aangename verrassing een verrassing n.l. in deze zin, dat overduidelijk tot uiting kwam, dat ook in het „Zuidenâ€~ de A.N.M.B. een levend organisme is niet alleen, maar dat de jongens uit het Zuiden hun trouw aan de Bond in daden willen en zullen omzetten. Het begon al goed. De deelneming aan onze (se) kaderbijeenkomst overtrof de verwachtingen. Meer dan 1000 bondsmakkers waren in „Concordiaâ€~ tezamen. Van meet af aan zat de stemming er in. Onze muziekvereniging „Volhardingâ€~, uit Gorinchem, waarin onze vriend Dirk een flink nummertje op de „dikkeâ€~ trom weggaf, had hierin een behoorlijk aandeel. Ook de vriendinnen en vrienden van „De Stem des Volksâ€~ uit Ridderkerk lieten zich niet onbetüigd en hielpen de bezoekers door het hun gebrachte applaus van de koude handen af, als zij die ten minste nog mochten hebben gehad. Onze gezamenlijk en goed gezongen „Metaalbewerkersmarsâ€~ deed de zaal daveren. En toen de bondsvoorzitter. Zijn heldere uiteenzetting van de moeilijkheden waarin ons land en volk verkeren, de economische toestand van de wereld en van ons land, de speciale moeilijkheden waarmede

tekst toch niets wezenlijks veranderd is, niet anders dan een uitvlucht en bovenal erg flauw! 3. Voor het drukken en verspreiden van het eerste biljet is de uitgetreden gesalarieerde bestuurder Reuvekamp aansprakelijk. Verondersteld mocht toch worden, dat hij daartoe bevoegd was. Overigens is dit allemaal maar bijkomstig. 4. Het „verweerâ€~ is slechts door 3 van de 10 bestuursleden en door 15 van de 36 leden der bedrijfscommissie ondertekend. Daarbij is commentaar overbodig. Uit deze en dergelijke gebeurtenissen blijkt nog weer eens duidelijk hoe het rommelt inde E.V.C. Schorsingen en royementen zijn aan de orde van de dag. Zelfs „politiekeâ€~ inbraken schijnen tot de normale middelen te behoren om een zekere overheersing door te zetten. De oppositie richt zich eensdeels tégen de fusie met het N.V.V., anderdeels tegen het feit dat de communisten de E.V.C. in toenemende mate misbruiken voor de bevordering van hun politieke doeleinden. Het begeleidende verschijnsel van elke ernstige ruzie ineen organisatie, n.l. een daling van het ledental, manifesteert zich ook inde E.V.C. In Hengelo evenals in het gehele land loopt het ledental terug ineen tempo als een fatsoenlijk paard draven kan. Alles bij alles is het geen frisse boel!

de Vakbeweging te kampen heeft en de grote taak, die de arbeidersklasse te verrichten heeft, zijn aansporing aan de werkers te zorgen, dat, wat het verkrijgen van de medezeggenschap betreft, de arbeidersklasse zich een dergelijke machtspositie zal opbouwen, dat thans „de bus niet zal worden gemistâ€~, maakten diepe Indruk. Dan over de spanning tussen lonen en prijzen en in dit verband ook over de door minister-president Beel voor de radio gehouden rede. Zijn waarschuwing aan de Regering: Samenwerken mèt de Vakbeweging, handhaving van de loonstop, als doeltreffende verlaging der prijzen plaats vindt of zónder de Vakbeweging, dan de 3e loonronde, Verd door hét kader met stormachtige bijval ontvangen. De woorden, waarmede hij zijn rede besloot een hartstochtelijk beroep op de werkers, vooral op de jongeren, om met alles dat in hen leeft te strijden voor een samenleving, waarin recht en rechtvaardigheid, vrede en welvaart zullen moeten heersen, deden de vergadering als één man opstaan om hun ontroering in ons mooie strijdlied tot uitdrukking te brengen. Het was een onvergetelijk ogenblik. Onze tweede voorzitter, Kees van Wingerden, gaf de werkers daarna de nodige instructies. Vriend Kees, die in het „verslerenâ€~ zijn weerga nog niet gevonden heeft (wat zal hij een goede hulp voor zijn vrouw zijn straks bij het optuigen van de kerstboom!), had een aandachtig en welwillend gehoor. Het was een bijeenkomst, die al degenen, die haar bezochten, lang in herinnering zal blijven en een grote belofte inhoudt voor de groei van onze Bond. Een „auto ’riteit.