BONDSVERGADERING 1948

/ in aansluiting op’ de reeds in nummer 8 (17 April 1948> van „De Metaalbewerker.” opgenomen officiële mededeling, waarin het bondsbestuur mededeling doet van het voornemen om onze tweejaarlijkse bondsvergadering dit * jaar op Donderdag ■!, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juli inde grote zaal van „Krasnapolsky”, Warmoesstragt 175—185 te Amsterdam, te doen plaatsvinden, laten wij hier volgen de reeds door bondsbestuur en bondsraad geformuleerde congresvoorstellen. ' 4 ' Van deze voorstellen, doen wij hier reeds mededeling, opdat de afdelingsbesturen en de' „leden daarmede rekening jiünnen houden bij het doen van voorstellen. Waar aan de andere kant het gevaar echter niet denkbeeldig is dat men inde afdelingsvergaderingen deze voorstellen gaat bespreken en er licht toe komt voorstellen-te doen die niet anders zijn dan amendementen (wijzigingen): op de voorstellen van het bondsbestuur en de bondsraad, waarschuwen wij daartegen. Amendementen indienen is thans nog niet aan 5e orde. Dat gebeurt pas wanneer dé volledige agenda (beschrijvingsbrief) van het congres in het bezit van de afdelingen komt en in „De Metaalbewerker” verschijnt. De voorstellen, hieronder opgenomen, plaatsen wij dus thans alleen om te voorkomen dat er soms veel werk inde afdelingskringen zal worden gedaan om voorstellen te ontwerpen die reeds door het bondsbestuur en de bondsraad zelf zijn geformuleerd. • Wij vestigen er, evenals wij dit ook reeds deden in onze officiële mededeling in „De Metaalbewerker” van 17 April 1948, nogmaals de aandacht op, dat de afdelingen inde gelegenheid zijn tot en met 15 Mei a.s. voorstellen, welke men op de beschrijvingsbrief voor onze bondsvergadering geplaatst wil zien, in te dienen. Voorstellen bondsbestuur en bondsraad: Dagelijks bestuur: H. J. y. d. Born*), voorzitter; D. W. v, Hattem, secretaris; H. J. W. Koudi.is, penningmeester; W. H. Segaar en C. W. v. Wingerden, leden. Overige leden van het bondsbestuur: W. van Zijll2); N. C. J. Lignian; A. C. J. Leijsen; J. B. A. Rook; A. G. de Vries; L. Nelemans (vacature J. Wacht). *) H. J. van den Born. is geboren 10 Maart 1889, is op 10 Maart 1949 60 jaar. Zijn pensioen gaat dus in op 1 April 1949. overeenkomstig artikel 7 van ’t reglement

op de rechtspositie der bezoldigde bestuurders eindigt zijn dienstbetrekking opeen nader te bepalen datum in 1949. Het bondsbestuur stelt in afwijking van het bovenstaande voor, van den Born opnieuw volle termijn van 2 jaar te benoemen tot voorzitter. •j W. van Zijll is geboren 17 Januari 1889, is op 17 Januari 1949 60 -jaar. Zijn pensioen gaat dus in op 1 Februari 1949. Overeenkomstig artikel 7 van het reglement op de rechtspositie eindigt zijn . dienstbetrekking op een nader te bepalen datum in 1949, Het bondsbestuur stelt voor, bij het ontstaan van deze vacature, overeenkomstig artikel 7 van het reglement, van het huishoudelijk reglement,, in handen van de bondsraad een voorlopige benoeming tot aan de bondsvergadering 1950 te leggen: ' ' HUISHOUDELIJK REGLEMENT Hoofdstuk I. (Van de leden) Art. 1. Punt c. als volgt te lezen; „naam en adres van de werkgever of de werkgeefster, bij welke het lid werkzaam ’ is”; inde slot-alinea van dit artikel te laten vervallen de woorden: „Nadat het entrée’ geld "is voldaan, wordt”, waarna deze zin dan als volgt aanvangt: „Het lidmaat-' schap wordt, enz.” ’ Hoofdstuk U (Bestuur van de Bond). Art. 15. De eerste zin van de eerste t ‘ alinea aan te vullen: „‘welke candidaat of candidaten op het moment hun, ner candidaatstelling werkzaam dienen te zijn in .één der bedrijfstakken, genoemd in art. 54 van dit reglement”. ; Hoofdstuk IV. CVan de vergaderingen).' , Art. 33, De alinea: „Daartoe wordt het land in zes rayons ingedeeld, waarvan de t grenzen door de bondsraad worden vast: gesteld”, te lezen als volgt: „Daartoe wordt het land in rayons ingedeeld, waarvan de grenzen door het bondsbestuur worden vastgesteld”. ' Hoofdstuk V.I. (Van de, contributie). Het bondsbestuur is van bordeel, dat de ■ gehele contributieregeling moet worden herzien. Besprekingen tussen d.e penningmeesters van de drie bonden, tezamen vormende de Bedrijfsunie, zijn daarover gaande. ; Hoofdstuk VU. (Van de afdelingen). Art. 54. De eerste alinea te* doen luiden: i „De leden worden volgens de navolgende bedrijfstakken en de daarbij behorende onderdelen, die tot het organisatieterrein t van de bond behoren,. ingedeeld”.

STICHTING ZEGELFONDS LOODGIETERS- EN FITTERSBEDRIJF

Verzilvering van vacantiezegels over Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag 1948 vindt plaatste: Amersfoort op Woensdag 12 Mei a.s., des avonds van 7.30—8.30 uur, Krommestraat 57. Amsterdam op Woensdag 12 Mei a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur voor getyganiseerde en ongeorganiseerde werknemers in het gebouw „De Leeuw”* Valkenburgerstraat 149. Assen op Zaterdag 8 Mei a.s. om '12.30 uur. Molenstraat 38. Bergen op Zoom op Donderdag 13 Mei a.s., des avonds van 7 tot 8 uur, Boxhernstraat 14. _ op Zaterdag 15 Mei a.s., Dijkstraat 31. , Bussura op Zaterdag 8 Mei a.s., des namiddags van 4—5 uur in het St. Josephgebouw aan de Singel. Deventer op Vrijdag 14 Mei a.s., des _avonds van 7—B,uur inde Bouwkundige 'Vereniging. ■Eindhoven op Vrijdag 14 Mei a.s., des avonds van 7—B uur in Café „Stad Botterdam”, Markt 17. Enschede op Donderdag 13 Mei a.s., des avonds van half zeven tot half acht. Hoge Bothofstraat 138 a. Den Haag op Donderdag 13; Mei, a„s., dés avonds van 7 tot 10 uur, De leden wier naam begint met: A t/m J komen van 7 tot 8 uur. K t/m R komen van 8 tot 9 uur. ■ S t/m Z komen van 9 tot 10 uur. , De leden die in het bezit zijn van bonnen van de bouwvakken komen van 9 tot 10 uur. Heerlen op Donderdag 13 Mei. a.s., des namiddags van 2—5 uur,- Hessellestraat 97. Den Helder op Vrijdag 7 Mei a.s., des namiddags van half zes tot half zeven, Wilhelminastraat 69. Helmond op Zaterdag 15 Mei a.s., Molenstraat 190. Hengelo op Dinsdag 11 Mei a.s., Brink 5.

– . Leeuwarden op Maandag 10 Mei inwisseling der zegels; op Vrijdag 21 Mei uitbetaling, Nieuwstad 61. Leiden- op' Dinsdag 11 Mei a.s., des avonds van 7—B uur, Kraaierstraat 10. 'Locliem op Vrijdag 6 Mei a.s., des avonds van 7—B uur, Bergweg 41. Maastricht op Maandag 10 Mei a.s. in het N.V.V.-kantodr, Kesselskade 40, Nijmegen op Vrijdag 7 Mei 1948, des' avonds van 8—9.30 uur, in EGMA, Berg en Dalscheweg 38, inwisseling der zegels; op Vrijdag .14 Mei 1948, des avonds van B—98—9 uur, in EGMA, >» en Dalscheweg 38, uitbetaling. Oldenzaai. op Zaterdag 8 Mei a.s.-, des namiddags van uur, Ootmarsumschestraat 19. . Oosterbeek op Zaterdag 1 Mei a.s., des namiddags van 2—6 uur, Annastraat 18. Roosendaal op Zaterdag 15 Mei a.s., des namiddags van 3—5 uur. Boulevard 43. Rotterdam voor werknemers, georgani- . seerd inde Alg. Ned. Mëtaalbewerkers• bond op. Vrijdag 7 Mei 1948 Van 7.30 8.30, uur aan de Van Vollenhovenstraat 25, . . voor ongeorganiseerde werknemers op . Maandag 10 Mei 1948 vpn 7—B uur in het gebouw. „Diligentia”, Ooolsestraat – hr. 64 b, . ( voor werknemers, georganiseerd inde Chr. Metaalbew; 'Bond, op Dinsdag ' 11 Mei 194,8 van 7—7.30 uur aan de Heemraadssihgel 163, voor werknemers, georganiseerd inde R.K. Metaalbew. Bond, op Woensdag 12 Mei 1948 van 7.30—8.30 uur aan de Westersingel 14. Bovendien is er voor de werknemers, georganiseerd inde R.K. Metaalbew. Bond, wonende in Schiedam, op 14 Mei 1948 van 7.30—8 uur inde Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, gelegenheid de zegels in te wisselen. Tilburg op Maandag 10 Me* a.s., des « avonds 8 uur in gebouw' Werklieden Vereniging, Tuinstraat,

Veenendaal op Dinsdag 11 Mei Inlevering van vacantiezegels; op Vrijdag 14 Mei a.s. des avonds van 7—B uur, Talmastraat ®l6, uitbetaling. Voor event. snipperdagen op 25 Mei 1948 en 22 Juni 1948 yan 7—B uur, Talmastraat 16. • ;. Velp op Vrijdag 14 Mei a.s. des avonds

van 7—B uur in het 'Canlsiushuls, Oranjestraat. Wageningen op Woensdag 12 Mei a.s. van 7—9 uur in het gebouw St. Jozef, : . – Zaandam op Zaterdag #8 Mei a.s. tot ’s-middags 2 uur, Ged. Gracht 21. Zeist, op Woensdag 12 Mei a.s,, des avonds om 8 uur, Slotlaan 48.

Hebben we daar nu voor gestreden ?

(P.C.8.) Hebben we daar nu voor gestreden. Deze uitdrukking hebben we meérdere malen op de ledenvergaderingen vernorften als een van onze bondsmakkers zijn verontwaardiging bij de behandeling van de C.A.0., uitsprak over- het ' hand over 'hand toenemen van het overwerken, zonder dat hiervoor de bepaalde spelregels in acht wórden genomen. Kunnen we dit niet en kunnen we dat niet inde C.A.O. opnemeh eri dan zeggen we: Alles kan, maar wat heeft dit voor .betekenis, indien dit niet gedragen wordt door de wil de overeengekomen bepalmgen na te leven naar letter en geest De ervaringen van de laatste maanden eren ons dat deze wil bij Vela» zoek is. Wist u dat* er leden bedankten, omdat de distnctsbestuurder ingreep bij een onderneming waar ook onze leden me* deden aan het maken van overüurtjes tot 68 uur inde week. Wat denkt u van leden, die, nadat ze eerst hun normale arbeidsdag hebben gewerkt, dan nog eens enige uren bij een andere werkgever aan het werk gaan onder het motief; We kunnen het zo goed gebruiken; of indien zij in 2-- ploegen. werken, 2 diensten achter elkaar nemen en zodoende 17 uur werken – Dat na een bespreking met een direc- . tie, deze bereid gevonden werd mede te werken om de overuren van de reparatieploeg te laten inhalen, dit niet kon laten doen, omdat men geen medewerking van . de reparatieploeg kon ' krijgen. Deze dreigde niet meer te zullen overwerkén als de uren ingehaald moesten worden, hetgeen voor de betrokken onderneming een onmogelijke situatie is in verband met, de aard van haar bedrijf, Dat men een kern verwijten-naar het

hoofd slingerde, omdat zij. accoord ging met een aan, te vragen overwerkvergunning en men" dit eenparig weigerde, dé kern-'dus op dat moment in haar hemd liet staan, doch enige dagen later toch aan Met overwerken begon en' wel zodanig, dat men nu niet meer van uitscheiden weet en er door ingrijpen een punt achter gezet moest worden. 20 zouden er nog veel meer feiten zijn te noemen, doch in. verband met de plaatsruimte stoppen we. Maar wat zegt ons dit alles; wel dit; wij aan de inwendige zending nog veel hebbeii te doen, dat wij; wü de betekenis krijgen en de vruchten afw die wij beogen, toze leden zui_ leren haar t{/hanteren en gebruiken naar, letter en geest. We de tijden zijn moeilijk en dus de verleidi ot meer uren te maken, doch * we naar toe indien dit de maatstafSmoet WOrden. da maar hebben enkelen gezegd, jullie vragen toch meer productie. Inderdaad, maar dat is. een vraagstuk dat in haar geheel bekeken dient te worden en dan Seloof ik, dat om het zo te stellen er nog wel het een en ander zal moeten veranderen in ons maatschappelijk leven, Denk aan het vraagstuk der medezeggenschap, waarover al zeer veel is gesproken, haad ontbreekt echter. Waar het lier om Saat is, dat geëist mag worden dat C.A.O. wordt nageleefd en dat niet met medewerking van, onze leden vooi al de bepalingen met betrekking tot het overwerken worden ontdoken, Verstaat uw plicht. We hebben, om bij het begin te eindigen, niet voor niets zoveel jaren gestreden.

En dit is Lien, dat wil zeggen voor. de naast buren en voor diegenen op het bondskantoor, die tot de inventaris behoren. Voor degenen, die nog niet zo lang bij de baas zijn, is het „juffrouw Lien” en de hittepetitten die onder haar leiding werken, zeggen netjes .„juffrouw Arends”. Ter gelegenheid van de prijsvraag zijn we haar gaan interviewen, want zij weet er alles van. Wat ledenadministratie betreft, is zij om zo te zeggen kind in huis. Bij haar komen alle aanmeldingen van nieuwe leden voor verdere afwerking met de afdelingspemiingmeesters en van haar ontvangen deze functionarissen ook de mededelingen over bedankjes en de bekende puntige briefjes of zij maar eens 'willen opgeven waar ze dit of dat lid gelaten hebben, die verhuisd en nou zoek is. Hadden jullie niet gedacht, hé, ongetrouivcfe penningmeesters, dat je met zo’n kans regelmatig correspondentie hebt gevoerd! De administratie van al die duizenden ledenkaarten en wat daar verder bij hoort, i» bij haar om ?o te zeggen' een wetenschap geworden. Van .het' ogenblik af dat . zij ’s morgens het kantoor in komt, denkt ze in lidmaatschap snummers ■ en kaarten. Ze is gewoon gek op kaarten en men zegt, dat als je haar ’s nachts wakker maakt en vraagt „hoe zit dat met Jan Lagendijk uit Barwoudswaarder, dan antwoordt ze: „bondsnummer 58714, heeft drie weken schuld”: Ze is net zo blij met een aanmelding vaneen niéuw lid al de duvel met een ziel, een aanspreker- met een borrel en de E.V.C. met een staking. We troffen het niet met ons interview, want ze heeft hét momenteel erg druk vanwege, de inzendingen voor de prijsvxflag. Duizenden kaarten stonden in stapels op haar bureau en een legertje hulpjes stond rond haar geschaard óm orders in ontvangst te nemen. Het ging in telegramstijl, ongeveer zo: „Hoeveel oplossingen zijn er al bin-

nen?” „Nog geen tijd gehad om te tellen, maar het zijn er duizenden”. „Lopen de schattingen ver uiteen?” „Dat valt nogal mee, de meesten schijnen te denken dat we er niet zo lang over zullen doen.” „Denkt ü zelf ook dat het niet lang meer duurt eer wede 60.000 hebben?” „Je hoeft geen u tegen me te zeg-

gen, ik laat me niet uithoren. Als je er ook maar oen klap verstand van ■ had, dan‘zou je weten dat in het hele land de werkers alles op alles -zetten en doe me nóu een 10l en verdwijn, want daar komt weer een stelletje nieuwe ' aanmeldingen. En daarvoor moeten deze week de boekjes nog de deur uit!’’ – Het zal mij benieuwen. 1 Mei sluit de prijsvraag! NELIS!