WlÊÊÊrnsm.

Ais twee ruilen (C. W. v. W.) „Niet kwanselen”, zei Moeder vroeger, „als twee ruilen, moet er één huilen”. In dit gezegde zit ongetwijfeld veel waarheid, maar het is gebleken dat het toch niet van toepassing is op de ruiling die wij vorig jaar en nu hebben toegepast in het uitwisselingsprogramma van jeugdige leden naar België, Luxemburg en Nederland. Als gevolg van dit Benelux-vacantieprogramma trok vorig jaar ëen groep van onze jeugdleden naar België, maakten de Belgen en Luxemburgers ons Pink-

sterfeest méde en bleven de daarop aansluitende week in ons land en om het kringetje rond te maken gingen 26 van onze jongens met twee leiders de week van 7 14 Augustus naar Luxemburg. „Je moet nooit met jongens gaan vissen”, zeiden we vroeger op de fabriek en dan volgde een schoon verhaal van wat je dan allemaal te wachten stond. Na deze reis zouden we dit gezegde zó willen interpreteren, dat je nooit met jongens een verre reis moet gaan maken of je moet beschikken overeen paar ijzerharde voeten (vanwege het lopen), een paar dove oren (vanwege het zingen), over de kunst om wakker te blijven (vanwege de pesterijen die ze met de bedden uithalen), over goed-ontwikkelde lachspieren (want dat doe je de hele dag) en als je naar Luxemburg gaat, overeen maag van gewapend beton! Ja, dateten, dat was eenvoudig ongelooflijk ! Ze hadden het zó ingepikt, dat we elke dag de gast waren vaneen andere afdeling, die ons die dag bezig hield, rondleidde door en langs de bezienswaardigheden en... zorgde voor een feestmaaltijd. Zowel bij het één als bij het ander sloofden zij zich met de hartelijkheid en gastvrijheid, die dit Luxemburgse volk kenmerkt, uit, dat je er verlegen bij werd. Om met les Baart, één van de leiders, die zelf meerdere malen het gekkenhuis aan de gang maakte, te spreken: „Ze zouden je wel inde Hoogovens willen stoppen, opdat je toch maar goed zou zien hoe alles werkte!". Maar dateten...! Stel je voor, lezer; ’smiddags een „eenvoudige koude maaltijd”, bestaande uit soep patat met gemengde sla een bord vol gesneden worst, een reep chocolade en een handvol biskwie en voor dessert koffie met vruchtenkoek. Dan werd aangenomen dat je het wel een paar uur kon uithouden en volgde ’s avonds de eigenlijke maaltijd: Voorop ging een schotel met worst, vervolgens soep, een schaal gesneden varkensvlees (en niet zulke kleine plakjes), dan rundvlees met aardappelen en groente, koffie, met gebak. Sommige dagen was er afwisseling vooraf nog een sla- of visschotel en achteraf nog wel eens fruit. De eerste dagen hebben we ons vergast aan de voor ons ongekende hoeveelheden vlees, vervolgens hebben wij geprobeerd duidelijk te maken dat het ook wel wat minder, kon en de laatste dagen hebben wij naar huls geschreven dat, als we bij onze thuiskomst vlees zouden krijgen, wij met borden zouden gooien. Dat neemt niet weg dat er bij waren, die voor 7 OFFICIËLE MEDEDELING Over de week, lopende van 6 tot 11 September 1948, wordt het contributiezegel in het 37e vakje van het bondsboekje geplakt. Over de week, lopende van 13 tot 18 September 1948, wordt het contributiezegel in hét 38e vakje van het bondsboekje geplakt.

knakworsten niet opzij gingen en dat Klaas Valk uit Wormerveer, de jongste van de ploeg, 6 stukken vruchtentaart opat en dan nog rond zat te kijken of er ergens een stukje over was! En tussen deze belangrijke ogenblikken door werd er dan een programma afgewerkt, dat klonk als een klok en dat naast de ontspanning ook een uitstekend ontwikkelend karakter had. Wij noemen (want het is te veel om alles te vermelden) bezoek aan een ertsgroeve, 120 meter diep, aan een platenwalserij, aan een bierbrouwerij, aan de beroemde wijnkelder van St. Martin, aan de drukkerij waar de uitgave van de vakbeweging en het Tageblatt worden gedrukt, enz. Minder officieel was het bezoek aan de kermis te Steinfort, het dorp waar wij waren ondergebracht in het Jugendhelm, op de eerste (Zondag) avond na aankomst. Het duurde niet lang of het vrolijke groepje Hollanders dat liedjes zong bij de guitaar, had alle vermakelijkheden ontvolkt en waarschijnlijk om de attracties ook wat te laten verdienen, kregen enige van onze belhamels ieder van de Burgemeester 10 francs, met het verzoek om met de Steinfortse schonen te gaan dansen op de kermisvloer! Wonderlijk hoe gauw deze knapen vriendschap sluiten! Op de heenreis, met de nachttrein van Zaterdag op Zondag, hadden wij gereserveerde plaatsen, die echter dooreen Zwitsers reisgezelschap waren ingenomen, die niet van plan waren inde gang te gaan zitten, waar wij op de terugreis hebben gebivakkeerd. Dank zij de diplomatieke gaven van les Baart en de onverholen opmerkingen van

meergenoemde knapen, benevens de kunst van „organiseren”, was het na de douanecontrole in Roosendaal afgelopen en zaten we netjes op onze plaatsen. Maar hoe is het nu te verklaren dat we België nog niet door waren of les Baart had twee sigarettenbonnen in zijn zak en onze jongens zaten te smikkelen op sinaasappelen en bananen, alles gekregen van de smadelijk verjaagde Zwitsers! En de meisjes! Als je de heren mocht geloven, herbergt Luxemburg uitsluitend „moordgrieten” en menig hart is zwaar belast met beloften naar huis teruggekeerd. Dat Astrid uit Differdingen aan minstens de helft „eeuwige trouw” gezwo-’ ren heeft, doet minder terzake. „Daar praten we niet meer over”, zou Wim Slootweg uit Amsterdam zeggen. Ja, het was ondanks het feit dat er onvolkomenheden aan onze kant waren, vooral de oudere jongens moeten zich voornemen om bij een volgende reis te bedenken, dat je als gast ineen vreemd land onder alle omstandigheden een goed figuur moet slaan, toch een prachtige reis, die lang in onze herinnering zal blijven! Voor velen is het misschien de enige keer in hun leven geweest dat ze op deze wijze een kijkje inde wereld hebben kunnen nemen. Wij hopen dat het niet blijft bij de dank die wij aan de Luxemburgse kameraden hebben gebracht, maar dat onze jongens door ons land, in onze Bond hun aandeel inde strijd te leveren, mede zullen werken aan de internationale versterking van de vakbeweging en daarmede aan het versterken van de vriendschapsbanden tussen de arbeiders inde gehele wereld. Vacantie in Oostvoorne (L.J.G.) Ook dit jaar heeft de jeugdgroep Rotterdam weer zijn tenten opgezet in Oostvoorne. Zaterdag 31 Juli ’s avonds 7 uur kwam ook de jeugdgroep Vlissingen, welke tot 7 Augustus de gast der Rotterdammers was, in het kamp aan. De jongens en meisjes van de beide jeugdgroepen konden het al dadelijk goed met elkaar vinden en zo is het ook de hele week gebleven. Er werd gezamen-

N.V.V.-Iedezi! Woensdag 15 September a.s. verzorgt de V.A.B.A. in het avondprogramma van kwart over acht tot 10 uur een speciaal programma in overleg met het Kupers-fonds. Stem daarom om 8.15 uur af op de V.A.R.A. en indien ü geen toestel hebt, ga luisteren bij buren, vrienden of bekenden. 15 September 8.15 uur. lijk gewandeld, gezwommen en gefietst. Ook voor het eten werd gezamenlijk gezorgd. Dinsdags was er een voetbalwedstrijd tussen Rotterdammers en Vlissingen. Met 20—6 werden de Vlissingers „ingemaakt”. ’s Woensdags werd Den Briel bezocht, waar ’s avonds het openluchtspel „Het Kind van Voorne” werd opgevoerd. Er waren prachtige costumes te zien. Die middag werd de toren met zijn 321 treden beklommen. Hiervan hadden we een prachtig uitzicht. Vrijdagavond was de laatste avond die gezamenlijk doorgebracht kon worden. Er werd veel gezongen en we konden luisteren naar een praatje van Dr. Flauwe Kul met zijn sprekende pop. Ans Claassens, die gedurende de hele week de fouragering van het kamp op zich genomen had, terwijl ze zelf toch ook vacantie had, werd door beide jeugdgroepen harteüjk bedankt. De Vlissingse vrienden hingen haar een krans om, terwijl de Rotterdammers haar een herinnering aan het kamp gaven. Ten slotte dankte onze vriend Geldof de hele jeugdgroep Rotterdam voor de prettige vacantie, die hij de Vlissingers bezorgd had. Hij hoopte de Rotterdammers ook eens bij de Vlissingers te kunnen uitnodigen en bood als waardering voor de genoten gastvrijheid een portret van onze grote voorganger Vliegen, aan. Guus van Gent dankte de Vlissingers voor hun prettige gezelschap. Zaterdagmorgen 10 uur gingen de gasten weg, door het kamp uitgeleide gedaan. Ze gingen weg met de zekerheid weer nieuwe vrienden gemaakt te hebben. Het was een goed kamp.

u de AFDELINGEN

DEN HAAG (K.) Enkele leden, die op 10 Juli reeds lid waren, hebben tot heden hun asbakje en lepeltje nog niet gehaald. Tot 15 September bestaat hiertoe aan het afd.kantoor Prinsengracht 72, de gelegenheid. Wij verzoeken allen, die hiervoor nog in aanmerking komen, zo spoedig mogelijk met het bondsboekje op het afd.kantoor te komen om hun geschenk af te halen. Aan de personen, die na 10 Juli lid zijn geworden en 3 weken contributie hebben betaald en aan degenen, die deze leden hebben aangebracht, zal een persoonlijke oproep worden gestuurd. Tenslotte nog een mededeling voor hen, die tot de gelukkige prijswinnaars behoren van de „60.000-actie”. De prijs zal worden overhandigd op een speciale feestelijke bijeenkomst, waarvoor zij nog nader een uitnodiging ontvangen. Vrienden, nog enkele dagen blijven er over om een asbakje of een lepeltje rijker te worden. U behoeft slechts een lid te winnen. U mag kiezen wat u hebben wil en het nieuwe lid ook. Vrienden, wij groeien nog. Zet door. Het kan en daarom moet het. GRONINGEN. (N.) Op Maandag 23 Aug. hield onze afdeling haar eefste werkersvergadering, welke bezocht werd dooreen groot aantal werkers met hun vrouwen. Benningshof heeft het woord gevoerd, terwijl onze vriend Van Weert ons verraste op mooie declamatie. Afgesproken is, dat wij alles öp alles zullen zetten, om ons ledental inde komende wintermaanden op te voeren tot 900. Ons vooroorlogspeil is dit nog niet, maar nu wede 800 genasseerd zijn, moet het toch mogelijk zijn met zo’n prachtige werkersploeg, de 900 te bereiken. Vrienden, aan de slag! De prijzen, die uitgeloot waren met de prijsvraag „Wanneer de 60.000?”, werden uitgereikt. (Het waren er een tiental). Het was een leerzame avond, maar wij moeten nog meer werkers hebben. Helpt allen mee om onze mooie organisatie groot en sterk te maken. Onze leus is dan ook: op naar de 9001 LEEUWARDEN (IJ.Z.) Vrienden, de zomer behoort bijna tot het verleden en hiermede is tevens de rusttijd, wat betreft het organisatiewerk, voorbij. De vraag is nu, wat wij in de komende tijd zullen gaan doen. Inde eerste plaats worden de werkers bijeen

geroepen om de propaganda te bespreken. Nog steeds is onze leus: „Naar de 500 leden”, niet verwezenlijkt. Gezien het grote aantal ongeorganiseerden moet het niet moeilijk zijn dit aantal met vereende krachten te bereiken. Werkers kunnen we hiervoor nog genoeg gebruiken. Verzamelt adressen voor huisbezoek en geeft ze door aan het bestuur. Laat zien, wat u waard bent. Er moet gestreden worden voor een maatschappij, die voor ieder bewoonbaar is. Kennis is hiervoor noodzakelijk, te meer daar ook onze mensen zitting moeten nemen in ondernemingsraden, enz. Werkt allen mede: naar de 500! Bij het uitreiken van de geschenken Is er na afloop een bankbiljet gevonden. Degene, die dit verloren heeft, kan zich vervoegen bij de penningm., Azaleastr. 46. VAASSEN (B.) In Vaassen zijnde cadeau’s grotendeels uitgereikt op drie vergaderingen, te weten in Vaassen, Epe en Heerde, waar als sprekers fungeerden vriend Eiff en vriend Hiltarink. Hiermede kunnen wij terugzien op zeer goed bezochte en geslaagde vergaderingen, die hun winst opleverden ineen groei van ongeveer 35 nieuwe leden. De indruk, die wij kregen van onze leden over de cadeau’s, was enorm, vooral bij de vrouwen die aanwezig waren. Eiff en Hilbrink zetten de opkomst en groei van de ANMB ineen zeer kemachtige rede prachtig uiteen, die vooral voor de jongeren zeer nuttig en opbouwend was. Deze jonge leden maken zeer weinig gebruik tot het bezoeken van een vergadering. De voorzitter spoorde dan ook alle leden aan, als er weer een vergadering gehouden wordt, om totóh allen weer present te zijn. Het bewijs was geleverd dat het kan. Hij dankte verder het bondsbestuur voor de gegeven cadeau’s en, wekte allen op nieuwe leden te winnen om de bond nog sterker te maken.

ADVERTENTIES 24 Augustus 1948 overleed onze trouwe bondsmakker HENDRIK VAN BRANDWIJK inde ouderdom van 60 jaar. Dat hij ruste in vrede! Het bestuur der afd. Vlaardingen. VEREENIGDE – EFA-PRODUKA BEDRIJVEN Omval I—l2 Amsterdam vragen voor de gereedschapmakerij ERVAREN STEMPEEMAKERS Arbeidsvoorwaarden volgens C.A.O. Metaalnijverheid. Sollicitaties, persoonlijk of schriftelijk, aan Afd. Personeelszaken. HAARL. KOPER- & METAALGIETERIJ (TH. KAMER), ’t Krom 31-37, Haarlem, telefoon: 16886, vraagt voor directe indiensttreding: VORMERS KERNMAXER HANDLANGER AFBRAMER Persoonlijke of schriftelijke aanmelding aan de fabriek: ’t Krom 31, Haarlem. MIJNSSEN & Co, Keizersgracht 205, Amsterdam, vraagt : a. HGOGSPANNINGSMONTEURS b. LAAGSPANNINGSMONTEURS C. HULPMONTEURS voor werkzaamheden in het zuiden van het land. Loon, reis- en verblijfkosten volgens Collectieve Arbeidsovereenkomst. Aanmelden in persoon bij de plaatselijke Gewestelijke Arbeids- of schriftelijk Postbus 979, Amsterdam.

BE GANG SST 32 H ZN! Het bondsbestiiur heeft, gezien de flinke groei, besloten ons jubileum-zomeroffensief nog met een maand te. verlengen, dus te laten doorlopen tot en met 25 September 1948. Daarna is het onherroepelijk afgelopen. Er is dus nog gedurende een maand gelegenheid een A.N.M.8.-asbak of suikerlepel te winnen door inschrijving vaneen nieuw lid. Het nieuwe lid ontvangt dan ook een asbak of suikerlepel naar keuze. Voorwaarde is, zoals bekend, dat men drie weken lid is en drie weken contributie betaald heeft.

Druk; N.V. „De Arbeiderspers” Amsterdam.

Voor de ertsgroeve.