wy kwen vooruit!

(C. W. v. W.) „Onder dit motto gaan we onze belevenissen na in 1948. Vele foto’s, die in dit jaar zijn gemaakt in kampen, op tochten, enz,, zullen op het witte doek vertoond worden. Verder werpen we een blik inde toekomst.’’ Het bovenstaande lezen we in het maandprogramma voor Januari van onze actieve jeugdgroep in Vlissingen. Het geeft ons aanleiding voor ons gehele jeugdwerk „om te kijken” naar wat in 1948 is gepasseerd en dan mag de conclusie dunkt ons zijn: „we hebben niet slecht geboerd”: een jeugdleidersconferentie, die volledig aan haar doel heeft beantwoord en die o.a. de instelling van de landelijke jeugdcommissie tot gevolg had, waardoor het contact met de groepen aanzienlijk beter is geworden; . de instelling van het kampfondszegel, waardoor onze jongens een extra-potje kunnen vormen om de kampeerspullen in orde te brengen en te houden; het in meerdere plaatsen in gebruik nemen van een „eigen zaal”, door onze jongens zelf keurig cpgeknapt, zoals in Maastricht, Krimpen a.d. Lek en Apeldoorn; meerdere geslaagde vacantie- en weekeindkampen op ons eigen terrein in Eemnes of op andere plaatsen; de uitwisseling met de jeugd van onze buitenlandse zusterorganisaties, waardoor wij een week lang als gastheer optraden voor 40 Belgen en Luxemburgers en wij met 26 jongens een onvergetelijke week in het schone Luxemburgse land doorbrachten; ons Pinksterfeest, dat, begunstigd door het prach-

tlgste weer, is geworden tot een feest van zon en vriendschap; en het aandeel dat onze jongens hebben geleverd inde propaganda, waarvoor de vier actiefste groepen een aantal boeken als beloning ontvingen, als begin vaneen eigen bibliotheek voor de groep. Dit zijn zo enkele hoogtepunten uit het veelzijdige jeugdwerk in onze Bond, waarbij wij dan een heleboel andere belangwekkende dingen en gebeurtenissen maar overslaan. Bijv. dat de meisjes zelf een prachtige vlag maakten voor de groep. Dat ineen aantal groepen ijverig handenarbeid wordt beoefend. Dat in enkele plaatsen onze jongens en meisjes met een goed geschoold zangkoortje gezellige avonden van de afdeling oplulsterden of dat een stel als straatzangers verklede grappenmakers lang niet onverdienstelijke levensliedjes zingt, of dat zij zelfs een volledige band, compleet met een dirigent uit de jongens zelf, op het toneel brengen. Enz., enz. Er zit groei in, zowel inde breedte als inde diepte. Het aantal groepen neemt toe en wij zijn met enige afdelingsbesturen in bespreking over het oprichten van nieuwe groepen. Wij hebben inde afgelopen maanden op een aantal bijeenkomsten, die waren georganiseerd door de jeugdgroep en waar

het programma geheel door onze jongens en meisjes gevuld werd, gesproken. Wij noemen IJmuiden (ruim 400 bezoekers), Vries-Zuidlaren (twee-maal een uitverkochte zaal), Wormerveer (volle zaal), Zwolle, Vllssingen, Nijverdal, Schiedam enz,, waar onze „artisten” op voortreffelijke wijze medewerkten. Maar we kijken ook vooruit! In plaats vaneen Pinksterfeest volgend jaar, in enige plaatsen van ons

land „vacantiekampen”, waar we een aantal groepen bijeen zullen brengen, die gezamenlijk vaneen week vacantle gaan genieten. De plannen voor uitwisseling met de buitenlanders op groter schaal dan vorige jaren, liggen klaar. In samenwerking met de Jeugdraad van het N.V.V. gaan we meer aandacht schenken aan de problemen van de jeugd en de jeugdeisen waarvoor we zullen werken. Gelijke tred hiermee houdt ons voortdurend streven naar meer scholing, meer ontwikkeling, meer begrip voor de vraagstukken, waarmee onze beweging te maken heeft. Wij kijken met vertrouwen het nieuwe jaar in en daarom namens onze jongens en meisjes: „Veel geluk en voorspoed in het nieuive jaar, bondsmakkers” en wij rekenen op jullie belangstelling en steun!

«WEN NIJVERDAE (W. B.) Op Zaterdag 27 November vond een geslaagde opvoering plaats van de revue: „Wij zijn niet bang” op de N.V.V.- Appèlavond inde zaal van Hotel „Dennenoord”. De jeugdgroep heeft hier zijn kunnen getoond. Allen waren vol lof over het gebodene. Het. Sint-Nicolaasfeest op Zaterdag 4 December was prachtig. Er waren enkele nieuwe leden aanwezig. Zo kunnen we op een paar goede avonden terugzien. Doch de Jeugdgroep is er niet alleen voor de jolijt, maar ook voor de strijd. Weest daarom allen Zaterdagmiddag 8 Januari 1949 present inde Achterzaal van Hotel Hofstee, om half vier. Dan zal de jeugd roepen om medezeggenschap. Eén bond, één- wil! De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zo sterk als staal,” Prettige kerstvacantie! IJMUIDEN (J. B. Dj Onze jeugdgroep vierde op Zaterdag 27 November jl haar éénjarig bestaan met een Bonte Avond in het Patronaatsgebouw. De grote zaal was nagenoeg vol en er is een vlot programma afgewerkt. Allen hebben hun best 'gedaan en onze avond is een reuze succes geworden. Na een opgewekt begin, dat reeds onmiddellijk bij het aanwezige publiek in de smaak viel, werd onze jeugdvlag namens de Vlagcommissie door onze jeugdleider Herrendorf aan het jeugdbestuur aangeboden, nadat de vlag door ons jeugdlid, mej. E. den Duik was onthuld. Voorzitter Piet de Waal antwoordde met een kort passend woord. Hoofdbestuurderjeugdlelder C, v. Wingerden feliciteerde allen met de prachtige aanwinst en wekte alle jonge organisatieleden op met de jeugdgroep mede te werken terwijl hij de ouderen opwekte om de jeugdgroep te steunen. Afdelingsvoorzitter G, Dekkers feliciteerde ons eveneens en bedankte ons voor de medewerking, die onze groep te allen tijde en voor elk werk bereid waste doen. De avond werd met een verloting besloten. Zij, die echter niet aanwezig waren, hebben iets gemist. Jonge kameraden, komt eens bij ons kijken en brengt ook je vriend of meisje mee. Wij komen elke Zaterdagavond van 7-10 uur bij elkaar In het zaaltje achter de Openbare Leeszaal, Heidestraat, XJmuiden-Oost.

Gifspuiterij (L.) De headliner is de man, die de opschriften maakt, die boven de krantenartikelen geplaatst worden. Het . blad „De Waarheid” heeft er een van zeer ede! gehalte. Als er een verslag over het proces Woudenberg, ex-commissaris van het Nederlandse Arbeidsfront in „De .Waarheid” wordt opgenomen, zet hij er met koeien van letters boven: „Kupers leverde de cartotheek en millioenen van het N.V.V. uit”. Dat het N.V.V. geen cartotheek had deert deze edelman niet. Dat millioenen guldens van het'N.V.V. en de aangesloten bonden van tevoren door het,. N.V.V. in Engeland veilig waren gesteld, verzwijgt hij. Dat De la Bella, de tweede voorzitter van het N.V.V., in dat verband naar Daohau werd gestuurd, waar hij de dood vond, dat Van Dugteren en Van den Born mede in verband daarmede jaren ineen concentratiekamp werden opgeborgen, het zal hem een zorg zijn. Kupers leverde de (niet bestaande) cartotheek en de millioenen van het N.V.V. uit. Aldus spuit men de „Waarheid” lezers gif in. In dit proces blijkt, dat Woudenberg ƒ 28.000, salaris per jaar inkomen had. De President vraagt aan Kupers „wat verdienden de bestuurders van het N.V.V. per jaar?” En dan antwoordt Kupers: „/ 4.600,—”. De President ’ van de Rechtbank voegt daarop Woudenberg toe: „en deze mensen heeft u, mijnheer Woudenberg, ultgesoholden voor bonzen”. Woudenberg stamelt: „dat heb ik niét gedaan”. De waarheid is, dat hij het wel gedaan heeft. Hij en zijn nationaal-socialistische kornuiten, daarbij trouw bijgestaan door de communistische sprekers en de communistische pers. Het blad „De Waarheid” rept van die ƒ 4.600, met geen woord. De arbeiders van Nederland mogen niet weten, dat, terwijl de communisten altijd scholden op de bonzen van het N.V.V., hun jaarsalaris niet hoger was dan dit bedrag. Om nu

echter toch nog kwaad te spreken, wordt Kupers verweten niet tegen de Duitsers te hebben gezegd; „Jullie komen er bij het N.V.V. niet in. Ik houd jullie tegen”. Of dit kon! _ . Idioten! Kupers heeft inmiddels bij de Officjer van justitie te Amsterdam een klacht tegen „De. Waarheid” ingediend wegens laster.

r \ KUPERSFOftOS ledere gift, hetzij groot of klein, Zalvoor het doelonswelkom zijn L J

Min of meer kapitalistisch!

In het nummer van 13 November jl. van ons blad schreven we in het artikel, dat aan het bereiken van de 65.000 leden was gewijd, dat de confessionele organisaties toch nog altijd op een min of meer kapitalistisch standpunt staan. Onze beide collega’s van de Kath. en van de Chr. organisatie hebben hierop aangeslagen en wijzen er ons op, dat deze karakterisering tot misverstand en minderwaardige gevolgtrekkingen aanleiding geeft. Overwegende dat dit niet is uitgesloten, verklaren wij gaarne dat wij natuurlijk het oog hadden op het principiële stand-

punt van onze beide zusterorganisaties ten aanzien van het kapitalisme als stelsel en geenszins bedoelden morele handelingen of gedragingen van personen of een kapitalistische geest inde confessionele organisaties te laken. Overigens menen we, dat de woordloop „min of meer kapitalistisch standpunt” voor geen misverstaan aanleiding geeft. Met „min of meer” typeerden we zelfs een zekere ontwikkeling, die, wij erkennen dat gaarne, in anti-kapitalistische richting gaat. Misschien worden we het op den duur wel geheel met elkander eens!

MACHINEFABRIEK WIENER & CO., AMSTERDAM Oostenburgervoorstraat 29—31 vraagt voor zo spoedig mogelijk een ervaren en vakkundige GEREEDSCHAPMAKEK in staat stampgereedschap, boor- en buigkalibers en metalen gietmodellen geheel zelfstandig gereed te maken. Loon en sociale verz. volgens hoogste klasse C.A.O. Voor gehuwde gegadigden buiten Amsterdam eventueel kleine dienstwoning beschikbaar. HAARL. KOPER- & METAALGIETERIJ (Th. Kamer), ’t Krom 31—37, Haarlem, telefoon 16886, vraagt voor directe indiensttreding: VORMERS KERNMAKERS Persoonlijke of schriftelijke aanmelding aan de fabriek, ’t Krom 31, te Haarlem. Druk: N.V. „De Arbeiderspers" Amsterdam.