elkaar nodig en worden samengevat in de idee van de humaniteit. le. In gezin en opvoeding. 2e. Het economisch gedeelte; 3e. In het politieke leven; 4e. In het godsdienstig leven.

Hoe verschillend het mannelijk en het vrouwelijk element in deze vier punten tot uiting komt, we moeten niet zoeken naar de mannelijke en de vrouwelijke eenzijdigheid daarin, maar meer zoeken in de idee van de humanitas, die zich gebonden weet in de goddelijke liefde. ’s Middags na een flinke wandeling door zonnige duinpaden wordt de laatste inleiding gehouden door mevrouw Kuin: Is vrouwenbeweging nodig en noodzakelijk?

Zij stelt drie punten en licht deze toe. le. Wat is vrouwenbeweging? De gezamenlijke vormgeving naar emancipatie; wijder gezien, de drang naar de ontplooiingsmogelijkheid van de vrouw; 2e. Er is sprake van vrouwenbeweging als er sprake is van onrecht. Laten we ons principieel bezinnen over de plaats van de vrouw in de maatschappij; 3e. Wanneer we ons een oordeel willen vormen over de vrouwenbeweging, moeten we geen excessen zien. Er zijn in de vrouwenbeweging van nu twee stromingen, die van de jongeren, die werkt, die van de ouderen, die het strijdgedeelte meer zoekt. Beiden zijn nodig, daarom is samenwerking noodzakelijk. De vrouw moet bewust gemaakt wor-_ den, dat er veel geleden wordt door de vrouwen.' Voor de meisjesopvoeding en opleiding moet zij op de bres staan, ’t Werken aan de vrouwelijke emancipatie is een strijd om een stuk vrijheid, om democratie te veroveren.

In ’t kort gaf ik weer, wat besproken is. ’t Was goed en nodig, dat ook dit ter sprake kwam.

P. T.

Een stem uit het yroegere Duitsland

Johann Gottfried Herder, een 18e eeuws Duits filosoof heeft in zijn „Briefen zur Beförderung der Humanitat” en in „Ideen zur Philosophie der Geschichte der Menschheit” gedachten neergeschreven waaruit de mens van onze versplinterde 20e eeuw troost en kracht kan putten. Wij citeren hierbij enige uitspraken, die door hun strekking zo imiverseel zijn, dat zij ook heden ten dage nog gelden.

Nationale roem is als een verleider die teleurstelt. In het begin lokt hij en brengt iemand in een opgewekte stemming. Heeft hij een bepaalde hoogte bereikt, dan legt hij een metalen band om het hoofd. Men ziet in de nevel niets dan zijn eigen beeltenis en is niet meer in staat nieuwe indrukken in zich op te nemen. De hemel behoede ons voor een dergelijke nationale roem!

Wanneer de oorlog geen opgedrongen zelfverdediging is, maar een onberedeneerde aanval op een rustige nabuurstaat, is het een onmenselijke, meer dan dierlijke daad, daar hij niet alleen de natie die hij aanvalt onschuldig met moord en verwoesting bedreigt, maar ook de natie, die is begonnen, even on-

verdiend en verschrikkelijk opoffert. Is er een afschuwelijker aanblik voor een hoger wezen denkbaar, dan twee mensenlegers tegenover elkaar te zien staan, die elkaar uitmoorden? En de gevolgen van de oorlog, die erger zijn dan de strijd zelf: ziekten, honger, pest, roof, gewelddadigheid, verarming van het land, geestelijke onevenwichtigheid, zedenbederf dat van geslacht op geslacht gaat.

Alle edele mensen moesten hiervan met warmte getuigen en de vaders en moeders moesten hun kinderen leren het woord oorlog met dezelfde afschuw te zeggen als de woorden pest en hongersnood

Geboren: Cerbrlch Kalma Hogebeintum (Fr.), 9 Mei 1939.

Wed. met dochter van 15 jaar, zoekt plaatsing als huishoudster tegen vergoeding van kost en inwoning, v.g.g.v. M. de Geut, Tulpstraat 28, Zeist.

De Stichting N.8.A.5.-Bondshuis roept sollicitanten op voor de met spoed te vervullen functie van

HERBERCOUDERS

in haar jeugdherberg te Oldebroek (Gld,). Uitvoerige sollicitaties vóór 23 Mei a.s. te richten tot den Jeugdherbergleider mr. C. W. Dubbink, 't Hoenstraat 11, Den Haag.

Enige kennisgeving. Heden overleed na langdurig lijden mijn beste Man Hendrik Ijsbrand Gatsonides gep. ir. N.S., in de ouderdom van 73 jaar. A. GATSONIDES—DE VRIES. Hilversum, 12 Mei 1939. Trompenbergerweg 10. Geen bezoek.

SERIE: MODERNE OPVOEDING EN WERELDBESCHOUWING onder redactie van Dr. M. J. LANGEVELD.

DEMOCRATIE •INDE BRANDING.

Per deel ingen. / 2.10, geb. f 2.75 Zo juist verschenen: Dr. P. A. Dietz: Wereldzicht der Parapsychologie .Wereldzicht der Parapsychologie”, munt uit door deskundigheid, begrijpelijkheid en belangwekkendheid. leder ontwikkeld mensch, die met de problemen van zijn tijd medeleeft en althans georiënteerd wil zijn nopens de jongste ontdekkingen der wetenschap, zal uit deze publicatie van Dr. Dietz veel kunnen leeren. Utrechtsch Dagblad 9/5 ’39.

J. F. Dulles, Prof. Dr. Otto Piper e.a.: Christendom en Oorlog. met een inleiding van Ds. J. J. Buskes Jr. heb ik het boek zeer geboeid gelezen. Het graaft diep, is vol verrassende gezichtspunten en met groote kennis geschreven. A. FABER in Opbouw. Verder verschenen in deze serie: Prof. Dr. Ph. Kohnstamm: Democratie in de Branding. Een zeer leesbaar en bezilend boek, een vademecum der democratie. Mr. Dr. R. BAELDE.

Prof. Dr. J. Hessen: De zin van het Leven in deze Tijd. Zonder reserve: een voortreffelijk boekje, glashelder, zoowel van gedachte als van stijl. Tijd en Taak 24-9-’3B. Prof. Dr. H. Hanselmann: Ik – Gij – Wij en God. Wie in de gelegenheid is. de nood gade te slaan, waarin de ontwortelde en ongebonden moderne mens en van deze moderne mens hebben wij allen „de besmetting” ondergaan! zal niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor de verschijning van dit sterke, goede boek, dat een weg wijst uit de inoeilijkheden. R. H. in Opw. Wegen.

Dr. M. J. Langeveld: De Opvoeding van Zuigeling en Kleuter. Dr. Lengeveld Is een practicus, dat blijkt uit iedere pagina van dit boek en zulk een gids moeten we hebben. Goudschaaltje, Aug.-Sept. 1938. Door de medewerking van vele vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van opvoeding en wereldbeschouwing in binnen- en buitenland, zal de mens van heden in deze serie een daadwerkelijke steun vinden op z’n weg naar een gefundeerde wereld- en levensbeschouwing. Vraagt Uw boekhandelaar inzage van de boeken en uitgebreid prospectus. UITGAVEN M. MEULENHOFF – AMSTERDAM

Wie dan leeft, die dan zorgt!

Zo redeneert U misschien onbewust indien U geen levensverzekering hebt. Vrouw en kind onbeschermd te weten kan toch Uw bedoeling niet zijn? Besteed jaarlijks een klein bedrag voor Uw levensverzekering bij de Centrale. Dan bent U verzekerd bij een der sterkste Levensverzekering-Maatschappijen van ons land! Ook steunt de Centrale de democratische gedachte door financiële hulp aan sociale arbeid en de moderne arbeidersbeweging

üeïïïrole’™^ ArbeiderS'Verzekering; ... . Rijnstraat 28 – Den Haag j