doen. Verplicht was alleen: op tijd aan tafel. De laatkomers moesten een lied zingen. Slechts enkele zondaren overkwam dit. Tot hun grote troost echter kwam de leider op een morgen ook te laat. Zijn opvolger, die toen nog vlugger was dan anders, eiste, en met hem de massa, dat ook nu de straf niet mocht uitblijven.

De maaltijden waren, dank zij mevrouw Donia en haar helpsters, af. Het samen eten blijft toch onder alle omstandigheden een goed bindmiddel. Het rouleersysteem gaat kliekvorming tegen, en de kennismaking met het gehele gezelschap wordt intensiever.

De avonden werden gezellig doorgebracht in het lezingzaaltje. Bomhoff hield er een luchtige causerie bij enkele wel-gekozen grammofoonplaten; ds. V. d. Meiden sprak over het prachtige leven van Kagawa, Kwecksilber hield een gevoelvolle inleiding tot het werk van Andersen Nexö, mej. van Rhijn sprak over sprookjes en las er enige voor en dan sprak Bomhoff nog eens en wel over de zin van het tragische; hij illustreerde zijn betoog met fragmenten uit Vondels Jephta, door hemzelf en mej. van Rhijn boeiend voorgedragen. Zaterdag na het ontbijt was er nog een korte sluitingssamenkomst. Opwekkend tot strijd, ieder op zijn wijze, voor een betere samenleving, sprak ds. v. d. Meiden de gasten ten laatsten male toe. Samenzang volgde en beklemd door afscheidswee, weldra weer overstemd door levensvreugde, ging het'gezelschap uiteen. K-

Van de Federatie

De jaarvergadering van de Federatie, tevens werkersbijeenkonist, zal dit jaar gehouden worden op Zondag 1 October in Bentveld. Afgevaardigden van verre afdelingen zijn reeds Zaterdagavond welkom.

Zorgt elk afdelingbestuur ervoor, tijdig een afgevaardigde aan te wijzen?

Verdere mededelingen volgen binnenkort.

D. TINBERGEN, seer.

Abrikozenplein 37, Den Haag.

Verslag cursus 12-15 Augustus Barchem

Velen van de groep van ruim 50 deelnemers, die op 12 Augustus in Barchem bijeenkwamen, om de cursus onder leiding van J. v. d. Kieft te volgen, hadden reeds vroeger met Barchem kennis gemaakt en reeds bij de aankomst en de eerste wandeling de berg op naar het lezingzaaltje, voelden wij weer de sfeer, die ons reeds van vroeger bekend was. Hoe leent zich hier het geheel voor rustige bezinning onder geestverwanten, vooral in deze rusteloze gespannen tijd!

In een diepgaande beschouwing besprak dr. Banning „De zin van het leven”, waarin hij de houding, die de mens ten aanzien van het leven kan aannemen, behandelde, welke levenswaarden wij ervaren en hoe wij een waarde hoger stellen, naarmate zij meer het geestelijk gebied nadert. Hoe prachtig sloten hierbij aan de levendige en krachtige inleiding van Ds. Bakker over „God en Wereld” en het warme getuigenis van Mej. Ds. Boerlage over „God en Mens". Al dreigde het gevaar, dat door de eerste inleiding, de volgende sprekers in herhalingen zouden vervallen, dit bleek volstrekt geen bezwaar, doordat de sprekers sommige punten op hun eigen wijze behandelden.

In de slotlezing behandelde Van de Kieft „Mens en Wereld". Moeten wij tégenover of in de wereld staan? Al kan er veel waardevols in zijn, zich van de wereld af te wenden, toch kunnen we daarin geen vrede vinden. Wij kunnen niet zeggen: De mens is goed. Er is ook veel duisters in, maar toch is de mens van Gods geslacht.

Hoe voldaan waren we allen, toen de cursus door Van de Kieft op indrukwekkende wijze gesloten werd en mevrouw Walhout nogeens zong en wij voor het laatst samen zongen. Voldaan ja, maar met het onbevi-edigd gevoel, dat niet meer van onze geestverwanten mochten ervaren, wat „Barchem” voor ons zijn kan, ook als we weer in ons dagelijks werk teruggekeerd zijn. Een aansporing om ons best te doen het volgend jaar meer deelnemers aan Barchem te bezorgen, die zich daar naar onze mening thuis zullen gevoelen. Voor ons weer een afscheid tot het volgend jaar.

Verslag tweede vacantieweek Kortehemmen

Als ik nog eens onze vacantieweek in Kortehemmen overdenk, wat dringt d.an ’t eerst naar voren’ Een gevoel van grote dankbaarheid voor de rijkdom van het leven. Want die rijkdom hebben we daar beleefd In die éne week. Het was vooral zo’n rijkdom door de sfeer van kameraadschap. Dat was het bijzondere ervan. |

We hebben genoten van de prachtige natuur in Friesland, misschien wij allen nog het meest van de heerlijke zeiltocht op de Friese wateren. We hebben genoten van de stilte, van de rust, die van de natuur daar uitgaat, maar ook van de vrolijkheid van het groepje kinderen met hun I leidsters. |

' We hebben genoten van de bonte avond, ook daar weer niet het minst van ’t geen de kinderen I ten beste gaven. |

We hebben veei gelachen samen, vooral ’s avondß met het crogHetspel op het grote grasveld.

Maar we konden ook samen stil zijn, als de kinderen naar bed waren en hun leidsters ons lieten genieten van pianospel en zang. En ik denk, dat voor ons allen het mooiste ogenblik was, als we daarna zaten te luisteren naar ’t geen ds. v. Apeldoorn voor ons voorlas. Dan voelden we ook onze verbondenheid het sterkst.

Ten slotte, namens ons allen, een woord van dank aan ds. en mevr. v. Apeldoorn, voor alles wat zij die week voor ons deden

Ik kan niet nalaten de lezers van „Tijd en Taak”, die Kortehemmen nog niet kennen, dringend aan te raden: als ge volgend jaar in de gelegenheid zijt, breng dan eens een vacantieweek in Kortehemmen door. Oe zult er geen spijt van hebben. T. M.

BOEKBESPREKING

Kerke-werk. Beschrijvingen van den arbeid der Hervormde Kerk in stad en land. Samengesteld door prof. dr. S. F. H. Berkelbach van den Sprenkel, N. Stufkens en H. C. Touw, Ultg. Callenbach, Nljkerk, z.j. Oeb. ƒ3.90. 311 blz.

Hier ligt een boek voor mij, dat ik van harte zou willen aanbevelen. Er zijn veie boeken, die het probleem van de kerk naar voren brengen.. Dit heeft zijn grote betekenis. Hier verschijnt echter een boek, dat de arbeid van een bepaalde kerk tot onderwerp heeft. Deze arbeid hangt niet af alleen van de theorieën. Hij moet geschieden onder verschillende mensen In verschillende situaties.

Nu heeft een groep predikanten, allen orthodox en Barthiaans beïnvloed, geschreven over de streek, waar zij ais voorgangers der Ned. Herv. Kerk werken of hebben gewerkt. Bij allen staat hun theologische overtuiging op de achtergrond, maar meer nog, hun practiserend geloof en hun ambtspractijk staat op de voorgrond.

Zo krijgen wij uiteraard een bont beeld uit de oude volkskerk, waarin véél traditie en soms weinig warm leven is. De schrijvers verhullen dit niet. Evenmin verhullen zij de richtlngsstrljd, ofschoon zij er minder aandacht aan besteden, dan vrijzinigen zouden willen. Het uitvoerigst daarover is dr. W. O. van Unnik, die poogt aan te tonen, dat toch heus het modernisme de schuld draagt van het ongeloof van Noord-Hoiiand, het verstandigst spreekt ds. Woifersberger erover, die in een voortreffelijk artikel over Friesland erover kan glimlachen en hem in wijze verwachting aanvaardt.

Onwillekeurig zet men vele vraagtekens. Waarom moet er wel een overigens zeer geslaagd artikel van ds. J. A. de Nie in staan over de noodlijdende middenstand waarin een stuk kleinburgerlijk piëtisme ontleed wordt, maar wordt over de bizon-

ders positie van de arbeidersbeweging slechts terloops gesproken? Ja, in de artikelen over de grote steden zelfs eenvoudig gezwegen?

Waarom moet prof. Aaiders zoveel ruimte innemen voor de beschrijving van de vrouw, die dr. A. Kuyper indertijd in Beesd beïnvloedde? En verder; dit boek is, ofschoon dan geschreven van een gelijkgerichte geestesgesteldheid uit, toch wel fragmentarisch gebleven. Het is een verzameling momentopnamen geworden, interessant ais eerste inleiding, stimulerend tot verdere compositie, maar nog niet af.

Dit zijn echter geen principiële bezwaren. Hoofdzaak is, dat er een frisse geest door dit boek waait, dat op een voor buitenstaanders begrijpelijke, èn gereserveerde èn warme wijze over een stuk kerkelijk leven geschreven is. Daarvoor dank. L. H. R

INHOUD pag. Wachtend, W.B 1

Buitenlandse kroniek, B. W. Schaper 2 Niet „rekenen”, F. Kalma—Koops 3

Kunt U ons helpen? 3 Binnenlandse kroniek, J. A. Bruins 4 Het socialisme van Augusta de Wit 5 Kleine belangrijkheldjes, W.B 5

Vragen, die niet gesteld worden, L. H. Ruitenberg 6 En toch..., MacVawin 6 De Wereldconferentie der Christelijke jeugd, J. Goorhuls 7

Land in zicht..., L. H. Ruitenberg 7 Uit de kerkelijke wereld, L. H. Ruitenberg 8 De wereld van nu B—9 Het andere Home, René 9—lo

De Pers, E. C. Knappert 10

Verenigingsleven 11—12 Boekbespreking 12 Advertenties 12

TE HUUR 2 GESTOFFEERDE KAMERS met gebruik van keuken, bij dame-alleen. Adres: Mej. M. Woelinga, Archimedesplantsoen 36 Amsterdam (O.)

Getrouwd; J. VAN DE KIEFT Weduwnr. van Cornelia Hendrika Bolderhey en FRIEDA TH. SIMON Bussum, 29 Aug. 1939 Enige kennisgeving

EEN POPULAIRE GESCHIEDENIS DER WIJSBEGEERTE De bekende Amerikaan Wiii Durant schreef een over de geschiedenis der philosophie, over leven de systemen der Erote wijsgeren. Het boek werd in Engeland en Amerika in en g honderdduizenden exemplaren verkocht! Het geheirn dit cmverwachte en enorme succes? Dit boek over een zo onderwerp is prettig, neen, boeiend geschreven. Het is zelfs geestig llet° die niet bekend zijn met de grote denkers uit de wereidgescliiedenls, tot de bron van men.selijk denken, tot het \rije Socrate’s, Piato, Aristoteies, Kant, Nietzsche, Splnoza, Schopeniianer, Spencer, Bergson en vele andere helden der wijsbegeerte passeren hier de revue en hun leer wordt deri belangstellenden leek op heldere wijze nadergebracht en uitgelegd. Oók In óns land Is het succes niet ultgebleven, want zojuist W.DURANT binnen één jaar tijds verscheen de tweede, grote druk! VAN SOCRATES TOT BERGSON Leven en leer der grote denkers Groot formaat, ruim 540 bladz. Fraai gebonden f 5.90 Prof. Pos zegt In zijn Inleiding over dit boek 0.a.: „ , ~Het is geen wetenschappelijk werk over wijsbegepte. Het is een getuigenis, een fakkel die wU ontsteken. Een inleiding tot het vrije denken wil dit boek zijn ” ov, 'rnni," En Dr. Banning zei er in zijn lovende bespreking (in ~Tijd en Taak van fakkel van menselijkheid. Daarvoor ben je toch wel dankbaar Ik geef het boek gaarne door aan belangstelleride niet-vakmensen. 'Ae ziiiion er méér dan van genieten, het doet een beroep op onze vrije menseiijklieid”. Schaft U dit waardevolle werk aan! Het is verkrijgbaar in de boekwinkels van de Arbeiderspers en te bestellen bij haar agenten of rechtstreeks op onderst, bestelbiljet.

Ondergetekende wenst te ontvangen van Boekenbedrijf N.A. De BESTELBILJET Arbeiderspers, Ilekelveld 15, Anisterdiim: een ex. Durant: VAN SOCRAXES TOT BERÜSON fraai gebonden ƒ 5.90 contant te betalen in 3 maandelijkse termijnen Naam: Adres: Woonplaats;