LEESTAFELNIEU WS

Sonja Prins: Het geschonden aangezicht. Serie De Windroos, uitgave U. M. Holland, A’dam 1955, 45 blz. ƒ2,75, bij intekening ƒ2,25. Onder de naam „Wanda Koopman” gaf Sonja Prins (geb. 1912) in 1933 een eerste bundel verzen uit, getiteld „Proeve in strategie”. Het was de natijd van het Nederlands expressionisme (Marsman „Verzen” 1923, „Paradise regained” 1927, „De dood van het vitalisme” 1933) en de jonge dichteres gaf zich onvoorwaardelijk aan deze stijl over, die wonderwel paste bij haar dynamische persoonlijkheid. In de meeste verzen van deze bundel sprak een rebelse wil om de oude wereld te vernietigen en een nieuwe stralende wereld te veroveren. Van deze nieuwe wereld kan alleen maar gezegd worden, dat er waarlijk in „geleefd” zou worden. Aantrekkelijke jeugdverzen waren het, vol bravoure, maar ze kwamen laat, te laat. Sedertdien werd Sonja Prins ouder. Ik lees in haar verzen en in haar biografie, dat zij de verschrikkingen leerde van een concentratiekamp. In 1955 verschijnt dan haar tweede bundel. Er is weer begrip voor haar expressionistische uitingsvorm, die aansluit bij de Experimentelen en die nu net als zij, alle leestekens prijsgeeft. Luister ik goed, dan is haar adem rustiger geworden, haar beeldingsdrang beheerster. Het verzet heeft plaats gemaakt voor aanvaarding en heimwee. De dichteres zocht een veilige, voorlopige plek op de aarde. De storm van het vitalisme heeft uitgewoed. Al is er veel lelijks op aarde, men kan er fluisteren van de verholen schoonheid, men kan een gelukkig moment beleven. Deze bundel is als zodanig een nieuw begin: ik las er menig vers in dat me trof. De lezer heeft elders in dit blad twee gedichten kunnen lezen, één uit haar eerste, één uit haar tweede bundel. Hij oordele zelf.

J. G. B,

KORTERE M MENNIEUWS

OMGANG TUSSEN MEISJES EN JONGENS Cursus voor meisjes van plm. 18 jaar en ouder 29 Oct.—l Nov.

Als je het programma van deze cursus bekijkt, zal het je opvallen hoe geprobeerd is in de onderwerpen die zakelijke gesprekstof te geven, die het mogelijk moet maken samen eerlijk bezig te zijn over de vragen welke zich voordoen bij de omgang tussen meisjes en jongens. We weten allemaal, dat we zitten met een erfenis die enerzijds nog wel aanwijzingen geeft in het geheel van vragen en problemen, echter anderzijds in de ogen van jongeren oneerlijk aandoet. Het is nu eenmaal zo, dat onze snel veranderende wereld niet meer uitkomt met wat 30 en meer jaren geleden voldeed. Vandaar de oneerlijkheid en de erfenis. Vandaar ook de noodzaak ingaand bezig te zijn met de oplossing van de vragen, die onze tijd en wereld ons stellen. Nu zullen v,fe ons niet moeten verbeelden, dat we in 4 dagen tijd zo eens even een oplossing vinden. Wel mogen we ons voorstellen, dat we al luisterende, samen sprekende en denkende beter inzicht krijgen in dat wat ons persoonlijk raakt op het terrein van de omgang tussen meisjes en jongens. En dat we door dat betere inzicht zelf van geval tot geval een meer verantwoorde beslissing kunnen nemen. En niet het minst zal dit laatste het geval zijn als we bewust samen deze dagen doorbrengen. Mogen we daarom vragen of je komt en zo je bijdrage wilt leveren voor je zelf en voor de anderen aan dat verantwoorde leven waaraan zo’n grote behoefte is in onze dagen?

PROGRAMMA:

Zaterdag: Welkom tussen 16 en 17 uur „De omgang tussen meisjes en jongens in een veranderende wereld” – ds. Sj. Bijleveld .... 19.30 uur Zondag: Dagopening 9.30 uur „De medische kant van de omgang tussen meisjes en jongens” – mej. L. Werkhoven, arts .. 10.30 uur Nabespreking in groepjes en samenvatting 19.30 uur Maandag: Dagopening 9.30 uur „De maatschappelijke kant van de omgang tussen meisjes en jongens” – mevr. G. T. Jacobs—

Lukkien 10.30 uur Nabespreking in groepjes en samenvatting 14.30 uur Bont programma, gevuld met opdrachten, muziek enz 19.30 uur Dinsdag: Dagopening 9.15 uur „De ethische kant van de omgang tussen meisjes en jongens” – mevr. G. T. Jacobs—Lukkien 10 uur Nabespreking 11 uur Samenvatting en sluiting 15 uur

Leiding: mej. Sj. Gorter, mevr. G. T. Jacobs—Lukkien, mej. L. Werkhoven, mej. F. Wolfis. Er blijft voldoende tijd over voor muziek, spel, zang en wandelingen.

Praktische gegevens: De cursusprijs bedraagt naar draagkracht ƒ 7,50, ƒ 10,— of ƒ 12,50 p.p., bij aankomst te voldoen.

Het huis van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers ligt een halfuurtje lopen van Beetsterzwaag en is per NTM-bus te bereiken van Groningen, Heerenveen en Leeuwarden; per ESAbus van Assen tot Drachten en verder per NTM-bus richting Heerenveen tot Beetsterzwaag.

Opgaven graag per briefkaart, met vermelding van naam en voornaam, leeftijd, indien mogelijk beroep, adres en woonplaats, te zenden vóór 22 October a.s. aan de administratie van de A.G. der Woodbrookers te Kortehemmen, post Boornbergum. Na die datum worden nadere mededelingen toegezonden.

KORTE AANKONDIGING

Het mocht u anders ontgaan, daarom wijzen wij u er even op;

Juliana Regina 1955. 7e deel samengesteld door D. Wijnbeek. Uitgave Hollandia, Baarn. ƒ 2.90. Met veel foto’s en weinig tekst wordt een overzicht gegeven van de wederwaardigheden van het koninklijk gezin uit de periode 1 Sept. 1954—1 Sept. 1955. Bij het doorbladeren van dit fotoboek valt weer op hoe hartelijk en natuurlijk koningin Juliana omgaat met haar bezoekers en hoe werkelijk belangstellend zij is of het nu is in een fabriek of aan een maaltijd van het UW. Aan de ouder wordende prinsessen werd dit jaar ook ruim plaats gegeven. Een aardig geschenk voor Nederlanders in den vreemde.

Kerstmis een eenvoudig Kerstspel voor de pers gereedgemaakt door R. Oostra. Uitgave Van Gorcum. Assen, ƒ 1,25.

Van dit inderdaad simpele Kerstspel verscheen een derde druk. Met duidelijke aanwijzingen voor het spel en zeer eenvoudig van woordkeus. Het jaar rond op Gods akker. Geloofshelden. Deeltje 111 met een inleidend woord van ds. J. P. Kruyt, door R. Oostra, uitgave Van Gorcum, Assen, ƒ 1,50, bij aantallen reductie.

Dit boekje bestaat uit losse blaadjes waarop in eenvoudige woorden geschreven wordt over een geloofsheld (Petrus, Paulus, maar ook Rembrandt, Gezelle, Kaj Münk), bestemd voor jonge catechisanten. Het is een verzorgde uitgave: vragen om het gelezene te repeteren, opgave van een bijpassende tekst of gezang én verwijzing naar een boek voor wie er meer van wil weten.

Rie Winkel: Kroeskopje, een Kerstverhaal uit de bergen. Uitgave Van Gorcum, Assen 1955. 2e druk, 54 blz. ƒ 1,80, bij aantallen red. Een vriendelijk verhaaltje voor kleine meisjes. Ds. C. J. van Royen: De kleine engel. Uitgave Van Gorcum, Assen, 27 blz. ƒ 1,20, bij aantallen red. Een m.i. smakeloos Kerstverhaal bestemd voor 10-15 jaar.

D. A. Cramer—Schaap: Een balling in de bergen. Uitgave Van Gorcum, Assen 1955, 45 blz. ƒ 1.20, bij aantallen red.

Een goed geschreven wel wat braaf verhaal uit de 17de eeuw. Bestemd voor 10-12 jaar. C. Swaan—Koopman: De strijd tegen de joe-joe. Uitgave Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk, Oegstgeest, giro 6074 t.n.v. Zendingsbureau Oegstgeest. 28 blz. ƒ 0,55.

Een prettig leesbaar verhaal over een moedige jongen die in zijn dorp zijn, op een zendingspost geleerde, kennis probeert over te brengen. Graag aanbevolen voor boven 10 jaar. Vleugels boven Afrika, vrij bewerkt naar het Engels door ir. C. Swaan—Koopman, een stripverhaal met tekeningen van Marten Toonder’s Studio’s. Uitgave Zendingsbureau Oegstgeest 1955, 32 blz. ƒ 0,95. Een goed verteld, suggestief geïllustreerd, spaiinend verhaal, naar een Engels boekje voor 10—14 j. Jongens. |

Apendorp door Marg. Monahan en Mary Entwistle. Naar het Engels door C. Swaan man, tekeningen door Nora Unwin. Uitgave Zendingsbureau Oegstgeest 1955, 68 biz. ƒ 1,35. Een goed geschreven, prettig verhaal uit India met aardige illustraties. Graag aanbevolen voor 7-9 laar. R- B. v. K

BENTVETDNIEUWS

DE KLAS ALS GROEP

Leerkracht en leerlingen, gezien in hun groepsverhoudingen

Weekendcursus voor allen die in het onderwijs werkzaam zijn te Bentveld op 29 en 30 October 1955. De ontwikkeling en ontmoeting van de moderne psychologie en sociologie hebben ’t inzicht vergroot in de verhoudingen en spanningen, die binnen kleine en grote groepen van enigszins duurzame aard mogelijk zijn. Deze sociaal-psychologische onderzoekingen kunnen voor allen die met „klassen” te werken hebben, van betekenis zijn. Inzichten die men intuïtief of door naastig experimenteren gewonnen heeft, blijken algemeen voor te

komen en erkend te worden, andere lang gekoesterde overtuigingen moeten herzien worden.

De taak van de leerkracht wordt in het licht van deze betrekkelijke nieuwe visies rijker maar ook veelzijdiger. De tekorten van de voormalige opleidingen worden sterker voelbaar. Waarbij het besef dat de huidige opleiding wel veel, maar niet alles aan kan vullen een schrale troost is. De doordenking van de wijzigingen die in het onderwijs moeten worden doorgevoerd krijgt in het licht van de moderne groepspsyohologie nieuwe aspecten, de verwerkelijking daarvan nieuwe mogelijkheden. Uiteraard kan men in een weekend dit boeiende maar brede terrein niet geheel verkennen, laat staan afgrazen. Deze weekendcursus bedoelt verworven inzichten door te geven, te toetsen aan de praktijkervaring der leerkrachten en niet het minst een systematische bezinning op deze fenomenen te stimuleren, op zijn minst de weg daar toe te wijzen.

Deze uitnodiging is derhalve gericht tot alle leerkrachten bij de verschillende vormen van onderwijs, in zoverre zij met een of meer klassen te maken hebben. Leerlingen van de 2e leerkring der Kweekscholen zijn eveneens hartelijk welkom. Voor hen geldifeen afwijkende kostenregeling.

PROGRAMMA:

Zaterdag, 17 uur: opening; 19.30 uur: de groei van het kind als sociaal wezen – drs. E. H. de Waal.

Zondag, 10.15 uur: de schoolklas als groep – drs. E. H. de Waal. Sociodrama’s. 15 uur: de figuur van de leider in het onderwijs – E. Velema.

Leiding: dr. A. van Biemen, mej. ds. W. H. Buijs, E. Velema, drs. E. H. de Waal.

Kosten (naar draagkracht): ƒ 5,50, ƒ 6,50 of ƒ 7,50 per persoon; echtparen ƒ 11,—, ƒ 12,50 of ƒ 14,—. Leerlingen van Kweekscholen ƒ3,50, ƒ4,50 of ƒ5,50 per persoon.

Kosten mogen voor belangstellenden geen onoverkomelijke bezwaren vormen. Men schrijve in dit geval de directie.

Opgaven voor deelname zende men zo spoedig mogelijk in ieder geval vóór 22 October aan de administratie van de A.G. der Woodbrookers, Bentveldsweg 3, Bentveld. Maximum aantal deelnemers 60. Wie zich laat meldt, heeft kans niet deel te kunnen nemen.'

WE BRENGEN ONZE KINDEREN GROOT

14—19 November 1955

Deze cursus is een vervolg op de cursus van het vorige jaar, maar kan ook gevolgd worden door hen die de vorige maal niet aanwezig waren. Hij is bedoeld voor allen die met opvoeding te maken hebben.

Hoewel in de eerste plaats bedoeld voor vrouwen, zijn mannen ook welkom.

Wat is volwassen worden? Hulp van de opvoeder. Opvoeding tot mens en medemens. Opvoeding tot het man en vrouw 'zijn (w.o. sexuele opvoeding en coëducatie). Godsdienstige opvoeding van kind en jonge mens. Opvoeding tot maatschappelijke taak. Aesthetische vorming.

Verder staan op het programma: bezoek aan een museum, een concert, „bezig zijn met de handen” (o.a. knipwerk, bloemen schikken en het maken van muziekinstrumenten).

Cursusprijs: ƒ22,50 of ƒ25, per persoon; kinderen tot 11 jaar ƒ11,50; kinderen van 11 t.m. 15 jaar ƒ 17,50.

Leiding: mejuffrouw ds. W. H. Buijs.

Johan Toot

Nu het wintert

Een bundeltje gedichten dat de velen, die de stem van een oprecht, gevoelig mens tot zich willen laten spreken, genoegen zal doen.

„Deze verzen bereiken soms een hoge graad van schoonheid: ik bedoel daarmee welluidendheid, gave vertolking van de gevoels- en gedachte-inhoud, stromende beweging en die ondefinieerbare glans van de poëzie, zoals we die sedert ’BO kennen.”

Tijd en Taak.

„Een boekske, om telkens eens te grijpen.”

Stemmen.

Verzorgd uitgegeven. Prijs ƒ3,90. In de boekhandel verkrijgbaar.

N.V. Uitgeversmij. De Tijdstroom, Lochem.

Druk N.V. De Arbelderspera