de vroegere ondervinding had den kundigen en ijverigen inspecteur-generaal, den Heer Copes van Cattenburch, later burgemeester van 's G-ravenhage, geleerd om t bij de wederinvoering, een staat van zaken te organiseren, die door het plotseling en bovendien slechts tijdelijk invoeren wel is waar te wensehen overliet, maar toch vele vroeger be-

7 O

staande gebreken wegnam. De meer gemakkelijke wijze van frauderen verviel, en men moest tot fijner overleg de toevlugt nemen, om met kapitale fraudes voordeel te behalen; dit ging gereedelijk, wanneer men de waakzaamheid der plaatselijke rijks- en gemeente-ambtenaren wist te ontgaan of te verschalken, daar bij uitvoer dranken beneden-scheeps werden geladen, en men dus, als een schip was volgeladen, aan de uiterste wachten te water, wanneer er geen bepaald vermoeden bestond , moeijelijk van wege de bovenlading kon zien, of er fusten drank beneden-scheeps lagen.

Met onze nationaliteit herleefden ook spoedig de scheepstimmerwerven en andere fabrieken. Yan de eersten waren er vele op de eilanden Kattenburg, AVittenburg en Oostenburg en op den Kadijk gevestigd, en de tapperijen kregen er beter nering. Vooral was er een — R### was de naam van den kastelein — bij de liefhebbers vermaard wegens goede jenever en groote glazen, op den hoek van de Nieuwe Rapenburgergracht, of Keerweer, en Kerkstraat, of Ka&ijlcstraat, zoo als men haar doorgaans noemde. (Zie op de hierachter gevoegde afbeelding Die tapperij had dan ook veel debiet; maar de toenmalige kastelein wist dat nog uit te breiden door 's zaturdags avonds een lottospel te houden, waaraan dikwerf meer dan honderd werklieden deel namen; de inleg was een stuiver voor ieder kaart, en die het eerst quint (kien) had, trok den pot, na aftrek van 15 percent voor den kastelein of zijn helper. De f 3,—, f 4,— of ƒ 5, —, die de gelukkige trok, werd natuurlijk grootendeels in drank ver-

dit document niet door tusschenkomst der ambtenaren aan het kantoor van uitgifte werd terug bezorgd. Het gedestilleerd bleef dus te Amsterdam, en het acquit werd na eenigen tijd, met valsehe handteekeningen gezuiverd, terug bezorgd; door de onleesbare handteekeningen der Franschen duurde het vrij lang, alvorens men deze practijk ontdekte en andere maatregelen nam, door middel van de ook bij ons ingevoerde mutatie-lijsten.