liefden jongeling nog eens vol vuur aan haar hart. // Vaarwel !" fluisterde zij. //Ik zal mij goed houden tot uwe terugkomst, en voor u bidden!" — //Gij zijt mijn goed, lief meisje, en zult, hoop ik, weldra mijne getrouwe vrouw zijn," gaf Jan even zoo zacht fluisterend ten antwoord. //Ik heb een zeker vertrouwen , dat wij elkander spoedig zullen wederzien, en dan niet meer scheiden. Vaarwel!"

Hij onttrok zich zacht aan de omhelzing, en verwijderde zich met rassche schreden. Doortje keek hem nog eene kleine poos op straat na , tot de voetstappen van haren beminde in de verte wegstierven; toen deed zij de deur digt, en schoof er ook van binnen den grendel voor.

Het enge straatje was kalm en stil. Plotseling echter verhief zich in de nabijheid van het huisje een persoon, die daar op den loer had gelegen, en snelde als eene schim in de zelfde rigting voort, die Jan zoo even had ingeslagen. // Grij zult elkander niet wederzien!" prevelde hij bij zichzelven , //en dan, preutsche Doortje, zult ge wel aan mijne wenschen gehoor moeten geven. Honger is een scherp zwaard , en de dooden staan een ander niet meer in den weg."

jNaauwelijks tien minuten , nadat hij de woning zijns vaders had verlaten, trad Jan een der meest bezochte kroegen van de voorstad St. Pauli binnen. Een heete dampkring, door tabaksdwalm en uitwaseming van grog en punscli veroorzaakt, kwam hem te gemoet, en bemoeijelijkte hein niet alleen het ademhalen , maar verspreidde ook eene zekere schemering in de ruime en ook niet bijzonder verlichte zaal. Aan de verschillende tafeltjes zaten talrijke gasten, meestal matrozen en hunne dametjes, met roode gezigten en flikkerende oogen. Men zong, dronk, rookte en speelde; dobbelsteenen rolden , wijnglazen rinkelden, en daartusschen door hoorde men hier en daar luid gelaeh en geschreeuw, doormengd met den wilden vloek van den een of anderen dronken matroos.

Jan ging met rassche schreden door al dat gewoel heen naar een afgelegen hoek der zaal, waar het bijna geheel donker was. Hier zaten aan een tafeltje, van de overige gasten eenigzins verwijderd, zeven of acht mannen bedaard met elk-