zonder dat het iemand inviel een ander aan te roepen of eenigen last te veroorzaken. Wel drommels! dacht ik, indien het mij gelukken kon in het bezit van zulk een tolsehip te komen, of wel een ander schip zoo op te drillen dat het er precies op geleek, dan zou een goede uitslag van de onderneming misschien nog mogelijk wezen. Behalve zoodanig schip had ik dan niets verder noodig dan een klein getal knappe kerels, die als douaniers gekleed moesten wezen. Met hen naar ïïelgoland overgestoken, de lading ingenomen, op een gunstig uur afgezeild, en vervolgens brutaal weg de Elbe opgevaren — dat, dacht ik, moest gelukken , en zonder eene minuut te verzuimen, snelde ik naar den reeder en deelde hem mijn plan mede.

//Uw inval is goed," zeide hij; // maar nog beter is het, dat ik juist toevallig in het bezit van een wezenlijk tolsehip ben. Ik heb het een dag of wat geleden gekocht, met oogmerk om het als ligter te gebruiken. Het is zeker alles behalve nieuw meer, doch een paar reizen naar Helgoland en terug kan het nog wel uithouden. Het is geheel ter uwer beschikking, Jan! Wanneer wilt gij uw slag slaan?"— // Zoodra ik een half dozijn i'ransche uniformen heb," antwoordde ik. — // Goed," zeide hij, u daar zal ik werk van maken, en zoodra ik ze heb, zal ik u een boodschap zenden."

//Om kort te gaan," vervolgde Jan, //de kotter ligt op dit oogenblik reeds in de haven van Helgoland; de uniformen bevinden zich aan boord, en er is nu niets meer te doen dan de goederen in te nemen en hier binnen te smokkelen. Wilt gij mij daartoe behulpzaam zijn, of dunkt u thans, nu gij alles weet, het gevaar nog te groot ? De voorwaarden kent ge: ieder man krijgt duizend mark banco in contant geld, wanneer wij de goederen gelukkig in de magazijnen van den reeder hebben afgeleverd. Yalt de zaak echter tegen, dan weet ook ieder van u, wat hem te wachten staat. Zeg thans uwe meening!"

Zeven ruwe vuisten strekten zich over de tafel heen, naar Jan toe.

//Dat is dus in orde," zeide deze. — //In orde!" gaven de mannen ten antwoord. — //Wanneer begint het?" vroeg er een. — //Nog binnen een uur," antwoordde Jan. //Eene goede zeilboot wacht ons in de haven. Wind en tij zijn ons

8*