schien velen onzer lezers, vooral in den tegenwoordigen tijd, niet onbelangrijk voorkomen.

Item in 't d'eynde van desen jaere [1521], in Decembris, doen quam die tydinghe dat te Roomen doot was Paus Leo den X van dien name, in wiens stede in Januario gecoren werdt Cardinael Adrianus Florentius van Vuytrecht [Utrecht], Schoolmeester geweest synde van ons Iïeyser Ivarel; ende hy was doen in Spagnien om des Keysers affeeren te doen, ende desen was Minnebroeder.

Op den Palmensondach, doen werden te Ceulen geboren twee Kinderen aan een, hebbende twee hoofden ende vier armen, een maecksel van een Meysken, ende vier beenen, ende waren Kersten gedaen [gedoopt].

Anno 1521 quam den grooten Tuerek met grooter macht in Hongereyen , ende heeft onder syn tribuyt gebracht veel Plaetsen ende Steden, onder de welcke is de machtighe Stad Trieenwisenborch [SluhlWeissenburg,?]

In 't selve jaer den iersten July, op onser Liever Vrouwen avont, quam alhier in der Stadt, Christiaen Coninck van Denemercken, syn sesde, sevende ofte achtste heymelyck vuyt [uit] synen lande, ende reysde naer Brussele, ende ons Keyser quam hem teghen, ende ontfinck hem seer minnelyk in de Beemden by Brussele, omtrent der Spuyen, ende daer naer reysde hy weder heymelyck wech.

Anno 1521, den 13. Julio, werden alhier t' Antwerpen verbrant by den Scherprechter, Broeder Martin Luyters boecken, door d'Beul van den Keyser.

In selve jaer, den 14, July, hebben ons Keyser Carel ende Christiaen, Coninck van Denemercken, den iersten steen geleydt aen onser Lieve Vrouwen Choor t' Antwerpen.

Anno 1522, den 22. April, soo isser by Egmont gevangen eenen Visch, die zeer groot was, want in syn lingde [lengte] was hy tachtich voeten lanck, ende syn breyde [breedte] daer naer volghende, daer werden afgehouden meer dan hondert ende sestich tonnen Visch, sonder syn inncgewant.

Item in dit jaer, op Sinte Machielsdach, doen was t'Antwerpen een groot rumoer van quade Wyffs, der causen [ter oorzake] van eenen Augusteynschen Predicant, die in de munte quam, ende die Marckgrave leyden in Sinte Michiels Clooster, in een camer; hier door rees een groot rumoer, soo dat 'er wel drie hondert Vrouwen quamen, ende deden op die camer groot gewelt, soo dat sy hem vuyt cregen, ende leyden hem in syn Clooster, des anderen daechs ginck hy oock naer Martinus Luyter toe.

Item in 't selve jaer, den 6. Meye, wierden verbrandt Luyters Boecken, ende Meester Cornelius Grapheus, Secretarius van Antwerpen, die hem metter saken gemoeyt hadde, stont openbaerlyck in onser Liever Vrouwen Kerckc op de ocxaele, ende wederriep daer alle 't gene dat hy geseyt hadde oft gemoeyt hadde, van Luyters saecken.

In 't selve jaer, den 6. Octobris, werden de Augusteynen alhier t' Antwerpen vuyt haeren Clooster gehaelt, ende eensdeels gevuert op