endo veel meer andere consten. Van hem meuchdy lesen in den Spiegel der Nederlantsche Outheyt, in 't vierde Boeek, aen het negen ende sestighste Capittel, in 't eynde.

Anno 1539, doen quam Keyser Carolus vuyt Spangien naer dese Nederlanden met grote verwonderinghe van alle de mensehen door Vrankeryck.

Anno 1540, den 30. Aprillis, is den Keyser Karolus naer Ghent gctrocken met Vrouwe Marie synSuster, ende met veel groote Hoeren, ende bleef binnen deselve Stat dry maenden lanck selver in persoon, sittende om justitie te administreeren, ende te castyen van hacr rebellicheden, want hy deder veel onthoofden, ende veel moesten gaen met don Strop om den hals, ende waren de principaelste van de Stadt. Doen quamp Heer Ferdinandus, des Keysers Broeder, te Gent, endo badt voor de Borghers, anders soude mense al doot geslaghen hebben; ende dacr naer dede de Keyser binnen de Stat een groot Castoel maken , en hy leyde daer Garnesoen op om 't selve Gasteel te bewaren, en oock de Borghers mede te bedwinghen, ende namp aff haer oude Previlegien.

Anno 1542, den 24. July, op Sint Jaeops avont, is Marten van Rossom met oenen grooten hoep Boeren gecomen voor Antwerpen, op Sinte Willeboorts Velt nederslaende, ende lagender drie daghen en drie nachten ende eyschten de Stadt vuyt den naem van de Coniuck van Vranckeryck, maer men gaff se gheen antwoordc. Binnen desen tyt, soo hebben sy gemalen op Sinte Willeboorts Velt, ende sy hebben het Vaenthien van Vranckeryck vuytgestekcn, ende veel Kercken en Cloostercn affgebrant, ontrent Antwerpen, in de Kempen, en veel andere Plaetsen, gelyck te Walem, te Duffel, by Mechelen, ende veel Dorpen, Huysen ende Meulens verbrant, ende oock veel Cloosters gebrocken, golyck de Satroysen [A'arthuizers\, ter Nonnen 't Baghyuliooff, Sinte Willeboorts Kercke wirt oock affgebrocken, want hy synen Legher in de Fotlioeck hiel, ende ontrent de Kercke, endo doen hy vertrack, stack hy alle de Wintmolens in brant.

Item op den 25. July, doen quamp de Prince van Orangien , van Breda t' Antwerpen, met acht Vendelen Knechten, om de Stadt onderstant to doen, en vier hondert peerden, ende daer wyrt hy becans geschoffiert, ende gevanghen van 3e Boeven by Brachtschaten aen het Cappelleken, alsoo dat sy 't tioch ontreden, maer van de Knechten wirter wat gevanghen, maer ontliepen meost in "t Coren ende Bosschen.

Op den 2. July t' Saterdachs, doen wiert t' Antwerpen op de groote Merckt een galge gericht, ende den 29. wirter daer twee aen gehangen, ende des 's nachts wierdense gevierendeelt, ende dat hooft, armen , boenen, wirden talcken poorten uytgesteken, om dat sy do Stat (soo men seyde) meynden te verraden.

Op den 2. Augusti, doen vertrack vuyt Antwerpen, 's morghens ten seven uren, den Ilertoghe van Aerschot met den Prinee van Oranien, den Graeff van Beuren, met seven hondert peerden naer Liere om do Boeven te slane, maer daer en geschieden anders niet; want men seyde dat te Liere laghen twaelff hondert peerden , dewelcke troeken te Duffel over, endo daer sonck haer geschut dat sy t' Hoochstrateu haelden.