boord moest foeijen. Aan het havenhoofd namen wij afscheid, maar geen hartroerend afscheid, omdat wij de volgende week weder in Tromsö een dag zouden doorbrengen, en een half uur later stonden wij op het dek van den Aeger.

u Onze kapitein — ik heb nog slechts in het voorbijgaan van hem gesproken — wachtte in uniform de nieuwe passagiers op; als luitenant der marine was hij verpligt de commissie, waarvan de vlag-officier lid was, de gebruikelijke eer te bewijzen; want de heeren Broch, Yaleur en Ihlen vormden eene commissie tot onderzoek van de luist, met het oog op de defensie.

n Eusland toch slaat steeds met begeerige oogen die kusten van Noorwegen gade, waar, dank zij den golfstroom van Florida (#), nooit het binnenloopen der havens door het ijs belet wordt. Meer dan eens heeft het pogingen aangewend om daar eene nederzetting te stichten. Telkens zoekt het eene aanleiding tot geschil, en hoe vaak ook de grens-kwestie — want men is slechts eenige mijlen van de Finlandsclie grenzen verwijderd — ter sprake komt, Rusland weigert door allerlei diplomatieke uitvlugten voor goed te verklaren , dat het op zijne onwettige aanspraken niet terug zal komen. De Noorwegers uit deze streken leven dan ook altijd met het zwaard van Damocles boven het hoofd; en met wien ik ook sprak, de pogingen van Eusland, om langzamerhand en onmerkbaar deze strook land aan zich te trekken, maakten steeds een onderwerp van ons gesprek uit. Eusland trekt daarbij partij van eene omstandigheid, die geheel in zijn voordeel komt. De fjeld-Finnen, die een nomadisch leven leiden, trekken des winters naar Noorwegen en des zomers naar Eusland; het passeren der Eussische grenzen is zelfs voor de wolven en rendieren moeijelijk, zooveel te meer voor menschen, al zijn zij ook maar Finnen; en nu beweert Eusland, dat de Pinnen of Bussen zijn, en het land, dat zij bewonen, Bussisch is, en het zal hen doorlaten; öf dat zij geen Bussen zijn, en in dat geval mogen zij de grenzen niet over. De arme nomaden zijn er het slagtoffer van; toch eindigen zij altijd met de

(*) Die weten wil, hoe de golfstroom van Florida de noordwestkust van Noorwegen vrij van ijs houdt, kan dit nazien op de Wereldkaart in Fkijlink's Nieuwe Hand-Atlas der Aarde, 2<le uitgave.