Hoewel de zestig ruim te boven, is hij nog een krachtvol man, die Jacques Deligne, die, zoo hij zegt, als knaap voor een deel getuige was van den veldslag; die later de gesneuvelden hielp begraven , en wiens ouders daarbij hunne hoeve verloren. Volgens zijn adreskaartje was hij in 1816 de n guide" van u the celebrated lord Byron" en // Tie speaks English and FrencJi." Van eene flinke gestalte, in eene blouse gekleed en met een langen stok, die des noods voor kneppel dienen kan, staat hij klaar; wij vatten de parapluis, en zijn gereed hem te volgen.

Toen, na den verschrikkelijken togt naar Rusland, de Eransche Adelaar zijne wieken gekort zag, en, na nog eenige moorddadige gevechten, als de laatste worsteling der wanhoop, het eerste keizerrijk uiteenspatte en zijn geweldige kroondrager naar Elba gebannen werd, dacht Europa zich voor altijd verlost van den man, door den een als het monster gevloekt, dat elk jaar van zijne regering een millioen offers had geëischt, door velen nog vereerd, bijna vergood, als een onbereikbaar genie, als de grootste veldheer zijner eeuw. //Vrede! eeuwige vrede!" jubelden de volken; vlagen wimpel werden ontplooid, de zeilen ontrold, de ankers gewonden, de zeeën bevolkt. Scheepvaart, handel, nijverheid, den ijzeren boei ontwrongen, herleefden; men waande eene gouden eeuw aangebroken.

Daar klonk, naauwelijks een jaar later, als een donderslag bij heerlijk lenteweder, eensklaps de mare over Europa en deed de rijken op hunne grondvesten schudden: //Napoleon is Elba ontvlugt!"

Schrik en ontzetting verspreidden zich alom, toen de zekerheid niet te ontkennen viel, dat de gevreesde man werkelijk in Frankrijk geland was, en duizenden zijner voormalige wapenbroeders hem toestroomden en zich onder zijne adelaars schaarden. Als eene lawine, die, eerst klein van omvang, in korten tijd tot eene geweldige massa aangroeit en alles in zijne vaart medesleept, namen zijne strijdkrachten toe, en in korten tijd werd hij te Parijs met daverende jubelkreten ontvangen.