gemaakt voor den vijand van den staat; maar is hij ook onschadelijk voor de publieke veiligheid? Heeft hij nog eerbied voor de zedelijkheid? Ziet zijn onregelmatigen gang, hoort de halfgesmoorde vloeken, die hij van tijd tot tijd uitbraakt, en zegt dan uw gevoelen.

Het meisje, dat aan zijne zijde is, schijnt, te oordeelen naar hare kleeding, tot den fatsoenlijken dienstbaren stand te behooren. Het is Dientje Brands, die ook van de kermisvermakelijkheden partij wil trekken. Neen — zij is niet meer de verstootene; veeleer is zij thans de benijde. Met luchtigen tred en onder dartelenden kout zwiert zij met haren geleider van tent tot tent, al verder en verder in het bosch, tot daar, waar het kermisgejoel ophoudt. Beklagenswaardige! gij bedenkt niet dat gij, door toe te geven aan uw zingenot, u tevens verwijdert van — G-od! De glibberige baan, die gij thans betreedt, zij zal u zeker doen struikelen, — en wie zal u dan weder oprigten?

Eenvoudig landelijk meisje! — Yrouw Gerrits had wel gelijk, toen zij zeide, van u eene geheel andere meid te zullen maken. Niet alleen is uwe kleederdragt, gewoonte en levenswijze veranderd, ook uw binnenste....; doch wij mogen niet oordeelen. De mensch ziet alleen aan wat voor oogen is. Hij, die de harten kent en de nieren proeft, heeft gelukkigerwijze den mensch niet het vermogen gegeven om alzoo over het inwendige van zijnen evenmensch te kunnen oordeelen.

»Wat mag dat toch wel voor een knappe meid wezen, Kees, die daar met dien grenadier heenzwaait ? 't Is jammer, dat ze met zoo'n vent loopt, die zelf moeite heeft den pas te houen. Jij schijnt ze te kenne; want ze knikte je toe." — //Dat 's onze werkmeid, Hein! Ja, die meid is magtig veranderd. Zij woont nu twee of derdhalf jaar bij ons, maar't is en verschil als dag en nacht. Toe ze eers kwam, was 't net of ze geen tien kon telle, en nu is ze me tot en ander uiterst overgeslage, waarvan ik en slecht eindje te gemoet zie." —//'t Schijnt ook geen Hollandse te wezen?" — »Neen, 't is en Gelderse." — //Ha zoo! ja — als die Gelderse hier aan de sjouw rake, dan zijn ze doorgaans ver-