Het zou ook wat moois zijn, als ze niet even wakker waren als de vorige dagen, en ons in den steek lieten. — Het heeft geen nood!

Een geleider wacht ons op; een fatsoenlijk rnan van ruim dertig, en in het zwart gekleed. Met een oogwenk heeft hij waarschijnlijk gezien wat, niet wie wij zijn, en voorkomend ontlast hij onze dames van wat haar bij onze wandeling door Brussel hinderlijk wezen kan.

Deftig, als we zijn, drentelen wij op ons gemak den gids na, die weet dat hij ons in een kort tijdsbestek moet laten zien wat zoo al in Brussel te kijk is. Dat hij zijn vak verstaat, bewijst al aanstonds dat wij, na een paar straten doorgewandeld te zijn, door hem op den hoek van de rueV Etuve opmerkzaam gemaakt worden op een bronzen beeldje van anderhalf voet hoogte, dat, wonderlijk genoeg, zwart gekleurd is; zwart, maar toch bevallig.

Het is het beruchte Manne/cen-pis, de oudste burger van Brussel. In 1648 door den beeldhouwer Duquesnoy vervaardigd, vormt dit kunstwerk op naïve wijze een fonteintje, dat wel niet sterk voor de zedelijkheid der Brusselaren pleit, maar toch door hen bijna afgodisch vereerd wordt. Door legaten en schenkingen is het in het bezit van een eigen vermogen geraakt.

Toen vóór eenige jaren het n manneken" heimelijk verdwenen was, liep geheel Brussel te hoop; men vreesde een oproer, niet minder dan in 1830. Dag en nacht spoorde men de bedrijvers van zulk eene gruweldaad na. Zij werden eindelijk ontdekt, en tien jaren tuchthuisstraf was hun welverdiend loon. Zoo verzekert ons onze gids.

Nog curieuzer is het, dat het door Lodewijk XV tot ridder der orde van den H. Lodewijk werd benoemd, een kamerdienaar in zijne dienst heeft met een salaris van tweehonderd francs, en dat deze kamerdienaar het bij feestelijke gelegenheden in een zijner zeven of acht costumes tooit, en zijne garderobe, waaronder de montering van een officier der Brusselsche schutterij, in orde houdt.

Zie, daar in dat boekwinkeltje tegenover ons staat een prentje voor de glazen, waarop het rare manneken afgebeeld is met een korenblaauw rokje en broek, een staartpruik en steek. Het is een zijner gala-costumes.