zijne kwade luim gerigt te zijn. Niets van al wat hij deed mogt de tevredenheid van zijn nieuwen chef verwerven; overal vond deze iets aan te merken; en alleen de bedenking, dat deze man Pauline's vader was, hield den assessor terug om zijn beleedigd gevoel vooreerst in bittere woorden lucht te geven ; en altijd weder trachtte Pauline, die in een paviljoen van den tuin des avonds tusschen licht en donker haren beminde opwachtte, dezen te troosten.

In dezen tuin, die aan de velden der voorstad grensde en ook daar ter plaatse een ingang had, kon Hoyer komen zonder dat hij door iemand werd opgemerkt; daar kon hij dagelijks zijne Pauline ontmoeten, haar zijn leed klagen, en weder nieuwen moed scheppen, om de onaangenaamheden van den volgenden dag met standvastigheid te verdragen, altijd hopende dat eindelijk de onverklaarbare haat van zijnen chef mogt verminderen en deze zich tegenover hem vriendelijker gedragen zou.

Pauline, die hare moeder vroeg verloren had en met behulp van hare vriendin Maria — de dochter van een verarmd koopman — het huishouden haars vaders waarnam, oefende wel eene niet onbeduidende magt op den president uit, en berispte hem dikwijls over de hardheid, waarmede hij steeds de nieuw benoemde ambtenaren pleegde te behandelen, maar zij zweeg wijselijk, wanneer haar vader — die ook buiten zijn bureau bleef voortgrommen over hetgeen hem in den loop van den dag uit zijn humeur had gebragt — van den nieuwen assessor begon te spreken. Voor de betrekking van dezen had hij namelijk een anderen ambtenaar voorgesteld, doch zonder gevolg, en daarom kon nu de begunstigde geen goed doen; in stilte echter besloot Pauline haren minnaar aan te sporen om haren vader, wanneer deze weêr wat aan te merken had, zulk een krachtig antwoord te geven, als hem maar eenigzins mogelijk was.

Op den dag echter, toen Hoyer in zulk eene hevige aandoening zijne woning was binnengekomen, had de president het erger dan ooit gemaakt. Een omvangrijke arbeid, dien Hoyer den dag te voren had ontvangen, had de president des voormiddags geheel afgewerkt terug geëischt; en op Hoyer's antwoord, dat dit hem onmogelijk was geweest, ofschoon hij er den geheelen nacht aan had doorgewerkt,